Miody pitne
Mając szeroko dostępne rozmaite alkohole zagraniczne, często zapominamy o tych, które były i są tradycyjnie produkowane w Polsce i przez wieki cieszyły się uznaniem, zarówno w kraju, jak i za granicą. Takimi alkoholami są miody pitne.
Produkowane z miodu, najczęściej lipowego, dzielą się na kategorie w zależności od zawartości głównego składnika (miodu). Są cztery powszechnie uznawane kategorie, w zależności od proporcji miodu i wody.
- Półtoraki – gdzie na jedną część miodu przypada pół części wody
- Dwójniaki - na jedną część miodu, jedna część wody
- Trójniaki - na jedną część miodu, dwie części wody
- Czwórniaki – na jedną część miodu, trzy części wody
Półtoraki i Dwójniaki zwane niegdyś miodami królewskimi są słodsze, a Trójniaki i Czwórniaki bardziej wytrawne. Zawartość alkoholu jest we wszystkich podobna, sięgająca 16%.
Miody wytrawne leżakuje się krócej, a im wyższa zawartość miodu, tym dłużej. Półtoraki są leżakowane od ośmiu do dziesięciu lat.
Dodatkowo miody dzielą się na sycone i niesycone. Sycone powstają w wyniku powolnego gotowania tzw. brzeczki (roztworu miodu i wody, z ziołami lub bez) przed fermentacją, co wpływa na ich smak. Często brzeczka jest doprawiana ziołami, w celu uzyskania określonego smaku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |