Sztuka komponowania drinkówy
Przynajmniej raz w życiu każdy z nas z zazdrością spoglądał na barmana, który wykonując setki sprawnych ruchów, wyczarowuje drinka. Powstały napój najpierw zachwyca nas wyglądem, potem uwodzi kompozycją zapachów, a na koniec pieści podniebienie zaskakującym smakiem. Zachwyceni widowiskiem, jesteśmy przekonani, że to sztuka, której nigdy sami nie posiądziemy…
Tymczasem wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Miksologia barmańska, określenie, które dla wielu z nas brzmi jak magiczne zaklęcie, w istocie nie jest skomplikowaną sztuką. Żeby posiąść tę wiedzę wystarczy poznać zasadę łączenia poszczególnych składników w całość. Rozpoczynając przygodę z tworzeniem drinków pamiętać należy o tym, że najważniejszym z naszych zmysłów jest węch. Pełni on swego rodzaju funkcję obronną. Zanim zdecydujemy się na spożycie czegokolwiek, najpierw to wąchamy i na podstawie naszych doznań, podejmujemy decyzję o tym, czy chcemy spróbować.
Najpopularniejszą wódką, wykorzystywaną w koktajlach jest wódka czysta. Dzieje się tak, ponieważ jest neutralna, a to znaczy, że nie ma smaku i zapachu. Dla osoby komponującej koktajl oznacza to, iż sama nie wpłynie na smak i aromat drinka, za którego charakter odpowiadały będą już tylko pozostałe składniki. Tymczasem do przygotowywania oryginalnych drinków można wykorzystywać również wódki smakowe, których atutem jest dodatkowy aromat, np.: mango, limonki, czy grapefruita. Ów aromat stanowi swego rodzaju punkt zaczepienia, do którego dołączać możemy kolejne, dobrze komponujące się z nim składniki. Żeby odnaleźć takie połączenia wystarczy wyczulić nos na odbiór aromatów zawartych w alkoholu bazowym, a wtedy wybór dodatków jest bardzo prosty.
Tworząc nową kompozycję smakową, przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie smaki i aromaty dobrze się ze sobą komponują. Warto wówczas odnieść się do naszych codziennych doświadczeń. I tak, np. kawa doskonale komponuje się z wanilią, a imbir z czekoladą, cytryną, czy miętą. Bogaci w tę wiedzę możemy rozpocząć naszą przygodę z miksologią barmańską. Jeśli w alkoholu, który będzie stanowił podstawę naszego koktajlu, wyczujemy któryś ze znanych nam smaków, wówczas wystarczy połączyć go ze składnikiem, o którym wiemy, że wspólnie będą stanowiły zgrany duet. Dla przykładu, jeżeli czujemy w alkoholu delikatne nuty cynamonu to oznacza, iż będzie on się dobrze komponował z… z likierem cynamonowym. Jeśli natomiast odnajdujemy w nim posmak chili, to powinniśmy sięgnąć po limonkę, która podkreśli smak kompozycji. A jeśli w alkoholu odkryjemy smak wanilii, to dodajmy do naszego koktajlu likier kawowy lub czekoladowy.
Wróćmy zatem do naszej wódki i zastanówmy się, jak łatwo byłoby stworzyć koktajl, gdyby miała ona bardzo bogaty charakter i mnogość składników? Okazuje się, że im więcej aromatów posiada wódka, tym łatwiej będzie znaleźć składniki dobrze z nią współgrające.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |