Historia tytoniu
Historia dymu wciąganego do płuc sięga wielu wieków wstecz. O Scytach wdychających dym przy pomocy fajek wspomina już Herodot w V w. p.n.e.. Antyczni autorzy Dioskures i Pliniusz Historia Naturalis z c.70 AD, polecali wdychania palących się ziół jako skuteczny środek przeciwko kaszlowi.
Wdychanie dymu rozprzestrzeniło się w różnych rejonach świata. Europejczycy poznali tytoń dzięki rdzennym Amerykanom (Ameryka Południowa). Tytoń odgrywał olbrzymią rolę dla tamtejszych plemion, korzystanie z niego uważane było za zaszczyt, w większości było zarezerwowane dla plemiennych wodzów i kapłanów. Palenie tytoniu to rytuał, któremu towarzyszył również jego uprawie.
Ciekawym przykładem są Indianie z plemienia Crow. Ich funkcjonowanie oparte było można powiedzieć o społeczeństwo tytoniowe. Tytoń był elementem „wiary” z którym wiązane były objawienia. Podczas palenia tytoniu członkowie społeczności mieli mieć wizje podpowiadające im kiedy zbierać tytoń, jaka jest przyszłość plemienia, jakie ma perspektywy i, czy przetrwa. Towarzyszyły temu rytuały podczas siewów, upraw i zbiorów tytoniu, miedzy innymi tańce, i inne uroczystości.
W różnych kulturach Tytoń występował w różnych formach. Jako tabaka którą się wciągało do nosa przez słomkę, można było go żuć, oraz ambil - gęsty czarny płyn z tytoniu, który był rozmazany na wewnętrznej stronie warg.
Tytoń do Europy trafił dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Początkowo był uzywany jako roślina lecznicza.
Około 17 wieku w Anglii powstała moda na palenie tytoniu fajkowego. Nie traktowano tego jako metody leczniczej tylko jako przyjemność. Kolejne lata przyniosły wielki popyt na tytoń w całej Europie. Ciekawostką jest, że 20 gramów tytoniu mogło być wymieniane na 20 gramów srebra. Była to bardzo wysoka cena, która spadła dopiero wraz z rozwojem kolonii za Atlantykiem i upowszechnieniem się handlowej.
Tytoń i współczesność patrząc w przeszłość zmienił całkowicie jego przeznaczenie. Pojawiły się zmiany kulturowe, nawyki, zmiany w życiu codziennym. Tak zwana przerwa na papierosa stała się niemal codziennością. Również nastąpiły zmiany w etykiecie. Palenie papierosów i fajek było dostępne dla zwykłych ludzi, podczas gdy cygara były ostatecznym symbolem bogactwa i władzy.
red. GMI |