Treeking
Planowanie dużych wypraw trekingowych jest związane z pozyskiwaniem informacji. Im więcej informacji zbierzemy o celu podróży tym mniejsze ryzyko wystąpienie nieoczekiwanych problemów. Źródłem informacji mogą być mapy, przewodniki, zasoby internetu, "wypowiedzi" osób już uczestniczących w takich wyprawach, placówki dyplomatyczne.
Mapy
Dobre mapy to podstawa. Warto aby były jak najbardziej aktualne, w odpowiedniej skali i aby obejmowały jak największą powierzchnię. Jakość materiału użytego do wykonania mapy też się liczy. Laminowane trudniej rozerwać czy zamoczyć.
Ważnym wydawcą map trekkingowych jest Austriacki Związek Alpinizmu - Ósterreichischer Alpenverein - obok brytyjskiego Alpine Club jedna z najlepszych i najstarszych organizacji tego typu na świecie. Oferta ÓAV prócz pozycji poświęconych Alpom obejmuje między innymi mapy Pamiru, Tien-szanu, Himalajów oraz peruwiańskich Andów. Dostępne są w sprzedaży internetowej: www.alpenverein.at/shop/.
Warte polecenia są również mapy wydawnictwa National Geographic. Ma ono w swojej ofercie bardzo dużą liczbę map związanych z trekkingami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie: shop.nationalgeographic.com.
T
rudnodostępne mapy czasem możesz zdobyć dopiero po przybyciu na miejsce, na przykład w którymś z miast uchodzących za mekkę trekkingu: Zermatt, Chamonbc, Katmandu, Banff, Huaraz czy El Calafate.
Internetowy sklep Amazon oferuje bardzo duży wybór map turystycznych.
Warto odwiedzić również mieszczący się w Londynie, założony w 1853 roku Stanfords. Stanfords prowadzi też sprzedaż internetową i oferuje wysyłkę na cały świat: www.stanfords.co.uk.
Coraz większe znaczenie zyskują mapy elektroniczne. Jest to źródło informacji o topografii pozyskanej dzięki satelitom - mapy Google. Jeszcze przed wyprawą możesz prześledzić ukształtowanie terenu, przebieg szlaku lub potencjalne miejsca biwaku i dostępu do wody. W bezpłatnym programie Google Earth możesz wyznaczyć przebieg planowanej trasy, oznaczyć w postaci waypointów charakterystyczne punkty terenu, a następnie przenieść wszystkie te dane do urządzenia GPS, ułatwiając tym samym nawigację w terenie. Znajdziesz go pod adresem: www.google.pl/intl/pl/earth.
Pamir? Tien-szan? Hindukusz? Te rejony świata znane były przez radzieckich kartografów. W internecie dostępne są mapy topograficzne pochodzące z lat siedemdziesiątych - opracowane w ZSRR w skali 1:200 000.
Bogatą kolekcję map i publikacji udostępnia nieodpłatnie uniwersytet w Teksasie: www.lib.utexas.edu/maps.
Przewodniki
Przewodniki książkowe stanowią bogate źródło informacji dotyczących trekkingów. Najwięksi wydawcy przewodników turystycznych jak Bradt (www.bradtguides.com), Rough Guides (www.roughguides.com) czy Footprłnt (www.footprinttravelguides.com) zawierają w swoich publikacjach informacje dotyczące trekkingów w opisywanych krajach.
Wyróżnić należy wydawnictwo Lonely Planet, mające w ofercie kilka stricte trekkingowych pozycji, na przykład: Trekking in the Nepal Himalaya, Trekking in the Patagonian Andes czy Hiking & Tramping in New Zealand. Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu wersji elektronicznej wybranych rozdziałów lub całych książek na stronie: shop.lonelyplanet.com.
Obszerną ofertę przewodników trekkingowych ma brytyjskie wydawnictwo Cicerone. Prócz klasycznych pozycji dotyczących Kilimandżaro, Everestu, Inca Trail czy Dolomitów, Cicerone wydaje także przewodniki po rzadziej uczęszczanych miejscach, takich jak Grenlandia czy Jordania. Książki można kupować za pośrednictwem strony internetowej: www.cicerone.co.uk.
Za kultowe uchodzą publikacje brytyjskiego wydawcy Trailblazer. Na szczególną uwagę zasługują regularnie aktualizowane wydania przewodników o Kilimandżaro, Haute Route, Tour du Mont Blanc czy Inca Trail, ale też stosunkowo nowa pozycja Peru's Cordilleras Blanca & Huayhuash: The Hiking & Biking Guide wydana w 2015 roku. Dodatkowo Trailblazer udostępnia na swojej stronie pliki GPX z najistotniejszymi waypointami opisywanych tras do wykorzystania w urządzeniach GPS. Dzięki temu ryzyko zgubienia się na szlaku jest naprawdę niewielkie. Przewodniki są dostępne w sprzedaży internetowej: www.trailblazer-guides.com.
Polskie tłumaczenia najpopularniejszych pozycji przygotowanych przez wydawnictwa z Wielkiej Brytanii, na przykład Kilimandżaro i Mount Meru, Himalaje Nepalu oraz kilka przewodników poświęconych wędrówkom w Alpach, wydaje Sklep Podróżnika. Na uwagę zasługuje również tytuł Wokół Everestu i Makalu. Trasy i szczyty trekkingowe autorstwa Janusza Kurczaba.
Internet
Internet wydaje się nieograniczonym źródłem informacji na temat wszystkich trekkingów wytyczonych na ziemi.
Pamiętaj jednak o tym, że część z nich może być nieaktualna albo zawierać błędy, obdarz je zatem ograniczonym zaufaniem.
Te strony internetowe mogą okazać się przydatne:
Mapy:
www.wandermap.net
www.google.pl/maps
Pogoda:
www.mountain-forecast.com
www.snow-forecast.com
www.yr.no
Ogólnie o trekkingach:
www.walkopedia.net
www.besthike.com
www.summitpost.org
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |