TIDAL - nowy format dźwięku
CES 2016 - TIDAL prezentuje format MQA
Od jakiegoś czasu mówi się o wprowadzeniu nowego formatu dźwięku hi-res, MQA – Master Quality Authenticated – do oferty TIDALa. Rozpoczęcie streamingu w tym wydaniu nastąpi w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Prezentacja odbyła się na trwających targach CES w Las Vegas.
O MQA pisaliśmy po raz pierwszy dokładnie miesiąc temu. Jest to solidnie zakorzeniona w nauce technologia, opierająca się na poprawie mikrobłędów rytmicznych w nagraniach, na które szczególnie wyczulony jest ludzki mózg. Po usunięciu tych nierówności mózg nie poświęca energii na dostrzeganie „błędów” (na poziomie 4 milionowych sekundy), dzięki czemu może skupić się na treści muzyki.
Pierwsza prezentacja współpracy TIDALa i MQA odbyła się na początku marca 2015, zaś w chwili obecnej trwa konwersja obecnej biblioteki muzycznej w jakości CD do formatu hi-res MQA. Na CES 2016, dzięki plikom dostarczonym przez skandynawską wytwórnię 2L, Tidal zaprezentował, jak klasyczne i jazzowe utwory mogą zabrzmieć w nowym wydaniu. Na własne uszy słyszeli to dziennikarze What Hi-Fi?, którzy opisali je jako pełne, szczegółowe i detaliczne. Nowa propozycja jest ponoć kolejnym krokiem w kierunku rosnącego realizmu nagrań muzycznych, co będzie w stanie dostrzec nawet przeciętny konsument muzyki.
Działalności wytwórni 2L warto poświęcić chwilę. Na jej stronie internetowej umieszczone są w ramach testu porównawczego nagrania kilkunastu utworów (m.in. Mozart, Vivaldi i Czajkowski w norweskim wykonaniu, ale również Simon and Garfunkel) w różnorodnych formatach hi-res, od FLAC-ów stereo i surround 5.1 do plików DSD i DXD. Dla audiofilów, zastanawiających się nad inwestycją w system oparty na plikach w wysokiej rozdzielczości oraz wszystkich, którzy lubią sprawdzać, czy "słychać różnicę", świetna sprawa.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |