Monitor dla grafika i fotografa - jak wybrać?
Czym kierować się przy wyborze monitora do obróbki grafiki i zdjęć?
Monitor dla grafika to jedno z podstawowych narzędzi, bez którego jego praca nie byłaby możliwa. Monitor jest urządzeniem ważnym także u fotografa, który obrabia zdjęcia i przygotowuje do ewentualnego wydruku. Wszystko to sprawia, że monitory do profesjonalnych zastosowań nie należą do najtańszych, jednak pozwolą cieszyć się wysokim komfortem pracy. Pomimo to przy zakupie monitora pojawia się bardzo dużo wątpliwości. Jaki monitor będzie odpowiedni dla grafika, a jaki dla fotografa? Na co zwracać szczególną uwagę i czy trzeba kupować sprzęt za kilka tysięcy złotych, by móc cieszyć się doskonałymi efektami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym poradniku.
Monitor dla grafika
Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, tak też i graficy mogą mieć różne potrzeby. Początkujący grafik nie musi wydawać kilku tysięcy złotych na monitor – wystarczy mu sprawdzony sprzęt ze średniej półki cenowej. Podobnie dzieje się w przypadku grafików tworzących jedynie na potrzeby Internetu. Jeśli jednak dana osoba przygotowuje również materiały do druku, musi już znaleźć sprzęt droższy, z bardzo dobrym (bliskim ideałowi) odwzorowaniu barw.
Monitor dla fotografa
Jeśli fotograf (szczególnie amator) obrabia jedynie zdjęcia i zostawia je w kopii cyfrowej, nie ma sensu kupna monitora, którego koszt zakupu nigdy się nie zwróci. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku fotografa profesjonalisty, który dba także o przygotowanie zdjęcia do druku. Potrzebuje on, podobnie jak grafik, bardzo dobrego monitora o świetnym odwzorowaniu kolorów, ale i równomiernym podświetleniu.
Na co zwracać uwagę?
Rodzaj matrycy
To m.in. typ matrycy wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Grafik oraz fotograf powinni unikać monitorów wyposażonych w matrycę TN, która oferuje najsłabsze parametry. Najlepszym rozwiązaniem są monitory z ekranem IPS, które mają wszystkie cechy niezbędne przy pracy kreatywnej. Charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia.
Warto również zainteresować w ekran z matową powłoką, dzięki której uniknie się niepożądanych refleksów i odbić.
Przekątna i rozdzielczość
Są to dwa bardzo istotne parametry, które wpływają na pracę. Grafik, podobnie jak fotograf, nie powinien pracować na małym ekranie. Panel powinien być wystarczająco duży. Minimalna wielkość monitora powinna wynosić co najmniej 23-24 cale. W połączeniu z wysoką rozdzielczością (co najmniej Full HD), użytkownik otrzymuje duży pulpit roboczy.
Jasność
Dużą rolę odgrywa jasność ekranu. W przypadku monitorów dla profesjonalistów powinna ona wynosić co najmniej 250 nitów, jednak im wyższa wartość, tym lepiej.
Gamut
Jest to niezwykle ważny element każdego monitora przeznaczonego do zastosowań profesjonalnych. Każdy grafik oraz fotograf powinien zainteresować się monitorem oferującym szerokie spektrum barw. Minimalny wymóg to paleta AdobeRGB (choć dla początkujących wystarczająca będzie również pokrycie przestrzeni sRGB). W tym przypadku nie powinno być mowy o kompromisie, gdyż tylko dzięki szerokiej palecie barw możliwa będzie dokładna i bliska rzeczywistości praca z obrazem.
Warto również poszukać monitorów, które oferują możliwość samodzielnej kalibracji lub też mają odpowiednie certyfikaty. Kalibracja pozwala na regulację kolorów w taki sposób, by te były jak najbliższe rzeczywistości.
Podświetlenie
Podświetlenie powinno być równomierne – szczególnie w monitorach przeznaczonych dla fotografów, ale także i grafików. Obróbka materiałów graficznych bardzo często oznacza ingerencję w poziomy jasności. Jeśli monitor będzie nierównomiernie podświetlony okaże się, że sama obróbka będzie niedokładna, a otrzymany wynik pracy może być daleki od oczekiwanego.
Kontrast
Jest to parametr, który może budzić najwięcej wątpliwości. Jednak i on wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Im jest on wyższy, tym lepiej. Należy pamiętać, by nie ulegać magii reklamy i nie decydować się na kupno monitora, w którym producent podał bardzo wysoki kontrast, gdyż najczęściej jest to kontrast dynamiczny, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi warunkami i możliwościami monitora.
Dodatkowe funkcje
Oprócz standardowych parametrów, można kupić monitor wyposażony w:
- funkcję PIVOT – przyda się grafikowi, który jednocześnie jest programistą i np. koduje zaprojektowane przez siebie strony. Funkcja PIVOT umożliwia odwrócenie monitora do pozycji pionowej, co przy ekranach panoramicznych może mieć niebagatelne znaczenie.
- dotykową matrycę – nie jest to rzecz niezbędna, jednak z pewnością pozwoli na korzystanie z monitora jak z tabletu. Niektóre firmy produkujące ekrany przeznaczone dla profesjonalistów mają w swojej ofercie monitory, które mogą być jednocześnie tabletem.
Producenci
Na rynku znajduje się dwóch producentów, którzy oferują profesjonalne monitory do grafiki i fotografii. Są to NEC oraz EIZO. Ich monitory nie należą do najtańszych, a ich ceny bardzo często rozpoczynają od 5000 zł. Kupując urządzenie opatrzone ich logiem, posiada się gwarancję sprzętu, który zapewni bardzo dobre parametry. Inni popularni producenci oferują mniej lub bardziej komercyjne rozwiązania dopasowane do niekoniecznie zasobnych portfelów użytkowników. Na początek, osoby, które dopiero planują rozpocząć przygodę z fotografią lub grafiką, mogą pozwolić sobie na zakup tańszego sprzętu do 1000 lub 2000 zł.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |