Przeglądarki internetowe
Przeglądarka internetowa jest programem komputerowym, który został stworzony aby umożliwić przeglądanie oraz wyświetlanie stron internetowych, a także pobieranie danych. Przy użyciu dodatków takich jak wtyczki (plug-in), można również wyświetlać umieszczane na serwerach WWW pliki audio lub wideo.
Wskazać można na wiele różnych aplikacji przeznaczonych do powyższych czynności, które różnią się między sobą różnymi parametrami, a także popularnością wśród użytkowników. W bieżącym roku najczęściej wykorzystywane przeglądarki to:
Google Chrome,
Firefox,
Opera,
Microsoft Edge,
Safari,
Internet Explorer.
Poszczególne pozycje różnią się między sobą różnymi parametrami – między innymi stopniem, w jakim wykorzystują procesor komputera, prędkością działania, tym czy obsługują poszczególne rozszerzenia, jak również ewentualnymi wersjami mobilnymi.
Wyżej wskazana lista pokazuje preferencje Polaków dotyczące przeglądarek internetowych w 2020 roku: uszeregowano je od najpopularniejszej do najmniej wykorzystywanej w polskich domach. W Europie i na świecie w rankingach Operę zastępuje Safari, a na piątym miejscu znajdują się odpowiednio Opera dla starego kontynentu i Internet Explorer dla całego świata.
Poszczególne przeglądarki pracują na różnych silnikach, takich jak Blink, Gecko czy WebKit. Poszczególne silniki są na tyle inne od siebie, że jedna strona internetowa może prezentować się zupełnie odmiennie w przeglądarkach bazowanych na innych silnikach. Wyżej wskazane programy nie są jedynymi na świecie, a jedynie najpopularniejszymi. Wśród rzadziej wykorzystywanych przeglądarek internetowych wskazać można między innymi Avant Browser, Sea Monkey, Chromium, Dooble i wiele innych.
Pierwsza przeglądarka internetowa – Historia
Pierwszą na świecie przeglądarką internetową było World Wide Web, stworzona przez Tima Bernersa-Lee. Działała ona w trybie graficznym, a w późniejszym czasie jej nazwę zmieniono na “Nexus”, by uniknąć mylenia ze skrótem “www”, który wpisuje się przed każdym adresem internetowym aby dostać się na określoną stronę.
Pierwszym programem, który zyskał powszechną popularność, jest Mosaic. Jej pierwszą wersję opracowano w 1993 roku dla Windowsa, a kilka miesięcy później – również dla Macintosha. Początkowo przeglądarka miała status niekomercyjny, a w późniejszym czasie prawa do niej zostały sprzedane.
Była to pierwsza przeglądarka, która wyglądem i sposobem działania przypominała znane obecnie programy. To właśnie Mosaic był pierwowzorem dla Internet Explorera, jednak przeglądarka ta przestała być unowocześniania i w 1997 roku zamknięto ją.
Wbrew obiegowej opinii, to nie Internet Explorer był pierwszym z obecnie nam znanych programów do przeglądania stron www. Pierwsza nowoczesna przeglądarka internetowa powstała w 1994 roku w Norwegii i była to Opera. Dopiero rok później, wraz z Windowsem 95, wydano Internet Explorer, który aż do 2012 roku utrzymywał pozycję światowego lidera. Obecnie jest notowany na piątym miejscu wśród przeglądarek na całym świecie, a w Polsce i Europie – w ogóle nie jest klasyfikowany w rankingach.
W następnej kolejności pojawiły się Netscape Navigator oraz Mozilla Application Suite. Pierwszy ze wskazanych programów przestał być wspierany i unowocześniany w 2008 roku, a drugi – to właściwie pakiet programów zawierający między innymi pocztę oraz przeglądarkę internetową. Obecnie nie jest już wspierany, a użytkowników zachęca się do korzystania z SeaMonkey lub Firefoksa.
Przeglądarki a najnowsze funkcje
Internet i technologia rozwija się na niespotykaną skale, jednak większość przeglądarek nie nadąża za zmianami. W tym wypadku prekursorem zmian jest przeglądarka Google Chrome, która umożliwia korzystanie z największej liczby nowych rozwiązań.
Według strony caniuse.com. Wersja 83 Chrome wspiera 385 rozwiązań w pełni, a 30 częściowo. Warto odwiedzić tą stronę ponieważ pozwala ona określić jakie technologie CSS i HTML5 działają na twojej stronie i czy twoja przeglądarka obsługuje np. nowoczesny format zdjęć .webp
Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce
Wśród najpopularniejszych przeglądarek w Polsce można wskazać kolejno: Google Chrome, Firefox, Operę, Safari oraz Microsoft Edge (zgodnie z danymi na lipiec 2020). Klasyfikacja ta nie różni się znacząco od światowych trendów: również w całej Europie i świecie są ogóle najczęściej wybieranymi przeglądarkami są Google Chrome oraz Firefox. Dopiero w przypadku kolejnych pozycji poszczególnych rankingów widać pewne rozbieżności. Klasyfikacja poniżej dotyczy przeglądarek desktopowych, które posiadają również odpowiedniki mobilne, dlatego przeglądarka Samsung Internet nie zostala wymieniona – mimo, że 8% smartfonów korzysta z tej przeglądarki.
1. Google Chrome - 72.86% / 2. Firefox 10.26% / 3. Opera 5.25% / 4. Samsung Internet - 4,38% / 5. Safari - 3,8% / 6. Edge - 1.35%
Najpopularniejsze przeglądarki www w Polsce
Wyżej wskazane programy różnią się między sobą parametrami. Dominującą pozycję na rynku zajmuje Chrome, zrzeszając ponad 2/3 wszystkich użytkowników internetu. Znajdująca się na drugim miejscu w większości państw świata Mozilla jest znacznie mniej popularna.
1. Google Chrome – 69% użytkowników
Jest to bezpłatna przeglądarka, której rozwojem zajmuje się Google. Obecnie wykorzystuje do działania silnik Blink, jednak w przeszłości do jej działania używano również innych silników (między innymi WebKit). Program ten jest szczególnie chętnie wybierany między innymi ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca.
W najnowszej wersji użytkownik ma między innymi możliwość przełączania między kartami, znaną od lat. Jednocześnie, Chrome mimo teoretycznie prostego interfejsu, daje wiele opcji, takich jak otwieranie nowej kart specjalnie dla konkretnej strony lub przypięcie zakładki do paska zadań – co skutkuje otwieraniem jej każdorazowo wraz z przeglądarką.
Google Chrome istnieje od 12 lat. Pierwsze jego wersje wydawano w 2008 roku i wówczas uzyskał on około 1% udziałów w rynku. W chwili obecnej zajmuje stanowisko lidera w Polsce i na świecie, a zgodnie z danymi w bieżącym roku, korzysta z niego około 70% ogólnej liczby użytkowników internetu.
Niewielki interfejs w połączeniu z dużą szybkością działania programu sprawił, że jest to jedna z najbardziej niezawodnych pozycji na rynku.
2. Mozilla Firefox – 10,26%
Oparta na silniku Gexko, Mozzila Firefox jest wieloplatformową przeglądarką internetową, tworzoną i rozbudowywaną przez Mozilla Corporation, Mozilla Foundation oraz rzeszę wolontariuszy. W trakcie swojego istnienia program miał kilka nazw, które zmieniały się wraz z upływem czasu – Phoenix, Firebird, Mozilla Firebird i wreszcie – Mozilla Firefox, którego nazwa nawiązuje do pandy czerwonej.
Szybkie renderowanie poszczególnych stron www oraz wsparcie dla CCC3 i HTML5 jest tym, co cechuje najnowsze wersje programu. Firefox daje możliwość rozszerzania poszczególnych funkcjonalności w zależności od potrzeb użytkownika – co znacząco wyróżnia go na tle innych przeglądarek internetowych. Wszelkie dodatki są bezpłatne.
Dla wygody użytkowników, w interfejsie Firefoxa znajduje się między innymi możliwość wznowienia pobierania pliku w razie kłopotów z łączem internetowym oraz automatyczne sprawdzanie pisowni w trakcie korzystania z portali społecznościowych, for internetowych i innych stron.
3. Opera – 5,25%
To aplikacja o zamkniętym kodzie źródłowym, opartym na licencji freeware. Korzystanie z programu jest w pełni darmowe. Ta nowoczesna przeglądarka internetowa umożliwia między innymi wygodne przypięcie komunikatorów (m.in. Messenger lub WhatsApp), a także standardowe opcje w postaci przełączania kart, blokowania wyskakujących okienek czy menedżer pobierania plików, dający możliwość ponownego uruchomienia pobierania w razie kłopotów z transmisją danych.
Rozwiązaniem szczególnie cenionym przez użytkowników Opery jest możliwość blokowania wyskakujących ekranów oraz reklam na podstawie list, które stworzone zostały we własnym zakresie. Mogą one bazować na EasyPrivacy, EasyList lub polskich dodatkach do AdBlocka.
Specjalny tryb OperaTurbo jest szczególnie polecany dla osób korzystających z laptopów ze względu na możliwość wygodnej kompresji danych.
4. Safari – 3,8%
Safari to przeglądarka domyślnie zainstalowana w urządzeniach od firmy Apple – m.in. komputerach Mac czy telefonach iPhone. Apple wprowadziło ją do swoich komputerów w 2003 roku, wcześniej komputery Macintosh korzystały z przeglądarki Netscape Navigator i Cyberdog a także Internet Explorer. W zależności od popularności produktów Apple, przeglądarka jest bardziej popularna w krajach zachodnich, niż w regionie Europy Centralnej. Globalnie korzysta z niej około 17% użytkowników, w Polsce natomiast posiada 3,82% rynku.
Safari integruję się z całym ekosystemem Apple, co powoduję że posiada kilka innowacyjnych rozwiązań. Tryb PiP umożliwia wyświetlenie filmu w dolnym rogu nie tylko przeglądarki, ale całego systemu macOS. Przeglądarka umożliwia instalacje dodatków do niej jak np. bank haseł LastPass, jednak nie umożliwia instalacji zewnętrznych narzędzi do blokowania reklam, które są zablokowane w ich przeglądarce.
5. Internet / Microsoft Edge – 1,35%
Jest to kolejna przeglądarka wydana przez Microsoft działająca na silniku Chromium. Stosunkowo nowa (obecna na rynku od 2015 roku) jest dość popularna wśród użytkowników i cechuje ją znacznie lepsza jakość i tempo działania w stosunku do poprzedników Microsoftu. Program ten od Windowsa 10 został oficjalną przeglądarką najnowszych systemów operacyjnych producenta, zastępując tym samym Internet Explorer 11. Co istotne, przeglądarkę udostępniono również dla starszych wersji systemu Windows.
To program wieloplatformowy, którego można używać nie tylko na PC, ale również laptopach, tabletach, smartfonach czy konsolach XboX One. Ciekawym rozwiązaniem, jakie zastosowano w Microsoft Edge, jest możliwość personalizacji strony startowej – między innymi poprzez wybór preferowanych informacji ze świata czy zdjęcia.
To odpowiedź Microsofta oraz próba walki o rynek, na którym dominuje Google Chrome.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |