Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - TECHNOLOGIE
   
COUNTRY:
         
 

Home news
   
IT i Telekomunikacja
   
Internet
Komputery
Telefonia
Hardware
Software
   
Hi - Tech
   
Gadżety
Oprogramowanie
   
Energia i ekologia
   
Ekologia
Energetyka
   
Medycyna
   
Badania w medycynie
Zdrowie
   
Przemysł
   
Informacje
Innowacje
   
Nauka i wiedza
   
Badania
Kosmos
Historia i odkrycia
Edukacja
   
Porady
   
Testy
   
Multimedia
   
Foto
Wideo
Podcast
   
Historia
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Gry komputerowe
   
   
 
   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
   
 
 
 
   
   
 
   
   

 

 
 Technologie News Professional
     

 Dział technologie to dział w całości poświęcony technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 IBM

IBM: sto lat wielkiej historii. Historia jednej transakcji, która zmieniła świat komputerów

IBM (Międzynarodowe Maszyny Biznesowe) — Firma amerykańska z siedzibą w Armonk w stanie Nowy Jork, jednego z największych na świecie producentów i dostawców sprzętu i oprogramowania, a także usług IT i usług konsultingowych.

Firma została założona w 1911 roku, a obecna nazwa pojawiła się w 1924 roku. Od połowy lat pięćdziesiątych firma zajmuje już wiodącą pozycję na rynku komputerowym. W 1981 roku powstał pierwszy komputer, a do połowy lat 80-tych IBM kontrolował około 60% światowej produkcji komputerów elektronicznych. Ale jak zaczęła się historia firmy?

Herman Hollerith, niemiecki imigrant z XIX wieku, pracujący dla Census Bureau, proponuje zautomatyzować statystyki imigracyjne za pomocą kart dziurkowanych. Aby zrealizować swój pomysł, Herman wymyśla elektryczną maszynę do przetwarzania danych. Próbka okazała się tak udana, że ​​w 1896 roku Hollerith założył własną firmę - Tabulating Machine Co. Wkrótce tabulatory Holleritha zaczęły być dostarczane za granicę, a wśród klientów znalazła się Rosja.

W 1911 roku, dzięki Charlesowi Flintowi, doszło do fuzji firmy Holleritha z dwoma innymi firmami, które specjalizowały się w automatyzacji przetwarzania danych statycznych. W tym samym roku, 15 czerwca, powstał konglomerat, który nazwano Computing Tabulating Recording (CTR). Nowo narodzonej firmie udało się podbić swój sektor rynkowy i po pewnym czasie pojawiły się oddziały w Detroit, Waszyngtonie, Toronto i Dayton.

W 1914 roku dyrektorem generalnym CTR został Thomas Watson senior, którego nazwisko kojarzy się z głównymi osiągnięciami firmy w latach 1920-1940. Pochodzący ze Szkocji Watson, jedenaście miesięcy po rozpoczęciu pracy w CTR, zostaje jej prezesem. Do 1919 roku obroty firmy wzrosły i osiągnęły 2 miliony dolarów. Ponieważ urządzenia z CTR znalazły się na rynkach w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Australii, w 1924 roku firma została zmuszona do zmiany nazwy na nową - International Business Machines (IBM).

Rok 1931 to cała masa osiągnięć: księgi IBM 400 pracują z danymi alfabetycznymi, maszyny liczące serii 600 wykonują mnożenie i dzielenie, pojawia się pierwszy dziurkacz mnożący i pierwszy dziurkacz kopii.

W 1935 r. IBM zapoczątkował kursy szkoleniowe dla kobiet, umożliwiające podjęcie technicznych stanowisk, które tradycyjnie były zarezerwowane dla mężczyzn.

Thomas Watson senior nalegał na kontynuowanie produkcji maszyn liczących podczas Wielkiego Kryzysu pomimo gwałtownego spadku popytu. Jego wysiłki opłaciły się w 1936 r., kiedy firma IBM została sprowadzona przez rząd Stanów Zjednoczonych do dostarczenia wykrawarek do „największej operacji księgowej wszechczasów” od czasu wprowadzenia w 1935 r. ustawy o ubezpieczeniach społecznych.

W latach Wielkiego Kryzysu tylko wielomilionowe dochody pomogły IBM „utrzymać się na powierzchni”. Pomimo kryzysu prezes firmy, Thomas Watson senior, nadal finansuje badania i wypłaca pensje pracownikom. Duże zamówienia rządu USA w latach 1935-1936 pomogły IBM wyjść z kryzysu.

W 1937 r. Thomas Watson senior został wybrany na prezesa Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) i przemawiał na spotkaniu w Berlinie na rzecz „światowego pokoju poprzez handel”. To hasło zostało przyjęte przez ICC i sam IBM. Niemcy przyznają Watsonowi Order Orła Niemieckiego. W 1940 r. zwraca rozkaz i tym samym doprowadza do furii nazistowski rząd.

Niemniej jednak później IBM wielokrotnie był obiektem krytyki za prowadzenie biznesu w Niemczech w latach 30-tych. Niemiecka filia IBM, Dehomag, dostarczyła sprzęt do przetwarzania spisów rasowych w Niemczech w latach 30. XX wieku. Zgodnie z jej wynikami rejestrowano Żydów, Cyganów i mieszańców, podlegających zniszczeniu.

W czasie II wojny światowej firma produkowała również broń strzelecką: karabinek M1 i karabin automatyczny Browning.

W 1944 roku powstał pierwszy komputer IBM - Automatyczny Kalkulator Kontrolowany Sekwencją, czyli Mark I, ważący około 4,5 tony. Jest to pierwsza maszyna zdolna do wykonywania szeregu operacji w trybie automatycznym. Komputer został oparty na przekaźnikach elektromechanicznych.

Już w 1946 roku wydano IBM Electronic Multiplier 603 - pierwszą komercyjnie dostępną maszynę na obwodach elektronicznych zdolną do wykonywania operacji arytmetycznych. Jego długość to ponad 15 metrów, wysokość około 2,5 metra, a waga to prawie 5 ton.

W 1948 roku IBM wypuścił elektroniczny kalkulator selektywnej sekwencji, duży komputer cyfrowy z przekaźnikami elektromechanicznymi, który po raz pierwszy miał możliwość modyfikowania zapisanego programu.

W 1952 Thomas Watson Jr. zostaje prezesem IBM. To dzięki niemu powstał IBM 701 - pierwszy masowo produkowany komputer elektroniczny - na lampach próżniowych. Jest wyposażony w napęd taśmowy; później technologia przechowywania taśmowego stanie się dominująca. Nowy prezes IBM postawił na komputery elektroniczne, zanim były one bardziej opłacalne ekonomicznie niż maszyny elektromechaniczne. Z tego powodu IBM zdominował rynek komputerowy przez kilkadziesiąt lat, czyli kontynuację ery mainframe'ów.

W 1956 r. ugoda zakończyła pozew antymonopolowy wniesiony przez rząd USA przeciwko IBM w 1952 r., a sam IBM zaczął przyjmować bardziej liberalną politykę dotyczącą licencjonowania sprzętu. maj post CEO Korporację zajmuje Tom Watson Jr., aw czerwcu umiera jego ojciec. Syn reorganizuje IBM, kładąc koncepcję podziałów liniowych i funkcjonalnych. Ta koncepcja zostanie później przyjęta przez cały amerykański biznes.

W 1957 roku IBM stworzył FORTRAN (FORMULA TRANSLATION), który stał się głównym językiem programowania do rozwiązywania problemów technicznych. Cechy języka stały się jednym z głównych źródeł problemu Y2K. Ten język jest nadal używany.

Maszyna do elektronicznego przetwarzania danych IBM typ 704 (1957)

W 1959 roku pojawiły się pierwsze komputery tranzystorowe IBM, które osiągnęły poziom niezawodności i szybkości, przy których US Air Force znalazło możliwość wykorzystania ich w systemie wczesnego ostrzegania obrony powietrznej.

W 1961 roku ukazała się prasa drukarska Selectric. Jego późniejsze modele będą miały pamięć i staną się przodkami współczesnych edytorów tekstu.

W 1962 roku IBM i American Airlines wdrożyły SABRE, pierwszy na świecie wspomagany komputerowo system rezerwacji biletów lotniczych, który zapoczątkował masowe wysiłki w technologii bankowości internetowej.

W 1964 roku pojawia się komputer IBM System/360, który wykorzystuje układy mikroelektroniczne z logiką półprzewodnikową. Po raz pierwszy zastosowano koncepcję rodziny komputerów opartych na standardowych technologiach.

IBM System/360 używany na Uniwersytecie Michigan (1969)

W 1966 r. Robert Dennard z IBM wynalazł ogniwo DRAM, które do dziś pozostaje standardem w branży.

W 1969 roku komputer pokładowy i inne technologie IBM są wykorzystywane podczas pierwszego załogowego lotu na Księżyc. Laboratorium IBM opracowało pasek magnetyczny do kart kredytowych. Bez niej nawet dzisiaj nie można sobie wyobrazić dowodów osobistych, praw jazdy i plastikowe karty dla bankomatów.

W 1971 IBM opracował dyskietkę (dyskietkę lub dyskietkę), która później stała się standardowym nośnikiem pamięci dla komputerów osobistych. W tym samym roku Thomas Watson Jr. opuszcza stanowisko szefa IBM. Zastępuje go Frank Carey.

W 1972 roku wprowadzono zaktualizowane logo (litery z niebieskimi paskami) firmy, które jest używane do dziś. Logo zaprojektował Paul Rand.

W 1973 r. supermarkety zaczęły używać systemów kodów kreskowych opartych na standardzie UPC zaproponowanym przez IBM. Dziś śledzą dosłownie wszystko.

W 1975 roku na rynku pojawił się przenośny komputer IBM 5100, który waży prawie 23 kg i kosztuje od 9 do 20 tysięcy dolarów.Nie zapominajmy, że pierwszy komputer IBM ważył 4500 kg.

W 1981 roku pojawia się IBM PC, najbardziej kompaktowy i najtańszy (1 565 USD) komputer osobisty w tamtym czasie. 64 kilobajty pamięci RAM i jeden lub dwa dyskietki wystarczyły do ​​uruchomienia systemu operacyjnego DOS oferowanego przez małą firmę Microsoftu i szeregu aplikacji.

Warto zauważyć, że początkowo kierownictwo firmy nie przywiązywało żadnej wagi do tego samochodu: w rozwój zaangażowana była grupa zaledwie 4 osób (pod kierownictwem Philipa Donalda Estridge'a). I – co najważniejsze – wbrew silnym zasadom ochrony własności intelektualnej, IBM nie opatentował ani DOS-a (z interpreterem języka BASIC), ani innego rewolucyjnego wynalazku twórców: BIOS-u. W rezultacie sprytniejsi programiści zewnętrzni wykorzystali opublikowane specyfikacje do tworzenia klonów IBM PC, a IBM stracił większość tego szybko rozwijającego się rynku.

IBM zawiera umowę z Microsoftem na opracowanie systemu operacyjnego dla komputerów PC i umożliwia konkurentom zakup systemu w celu zainstalowania na klonach „kompatybilnych z IBM”. W rezultacie rodzi się szybko rozwijająca się branża i pojawiają się jej nowi giganci - Dell, Compaq itp.

W 1982 r. pozew antymonopolowy wytoczony przez rząd USA przeciwko IBM w 1969 r. został wycofany. Być może właśnie to skłania IBM do dalszego oddzielania sprzętu od oprogramowania, pozostawiając klientom jeszcze więcej możliwości łączenia produktów różnych firm.

W 1986 roku naukowcy IBM otrzymują Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za stworzenie skaningowego mikroskopu tunelowego; demonstrując jego możliwości, naukowcy byli w stanie manipulować pojedynczymi atomami, dodając od nich litery I-B-M.

W tym samym roku IBM stracił pierwsze miejsce w sprzedaży na własnym wygenerowanym rynku komputerów osobistych.

W 1987 roku ukazały się systemy operacyjne IBM Personal System/2 (PS/2) i OS/2, opracowane wspólnie przez Microsoft i IBM.

OS/2 obsługuje wielozadaniowość. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy sprzedano milion sztuk PS/2. Szef IBM PC, James Cannavino, chce zachować kompatybilność OS/2 z AT, ale szef Microsoftu, Bill Gates, chce przejść na nowe komputery oparte na procesorze Intel 80386. Powłoka może korzystać z systemu zarządzania pamięcią wbudowanego w procesory 386, staje się bestseller. OS/2 jest daleko w tyle.

W 1990 roku IBM wypuszcza rodzinę komputerów i superkomputerów klasy średniej System/390. W korporacji System/390 jest uważany za największy rozwój produktu w ciągu ostatnich 25 lat. Nowe technologie obejmują szybkie kanały optyczne, bardzo gęste obwody itp.

W 1991 roku producenci klonów Microsoftu i komputerów PC osiągają ogromne zyski, architektura klient-serwer zaczyna się rozwijać, a IBM szokuje długoletnich graczy z branży informacją o rocznych stratach w wysokości 2,82 miliarda dolarów, co jest pierwszym z trzyletniej serii. W tym czasie korporacją zarządzał John Akers, a zarząd myśli o tym, jak rozbić IBM na kilka mniejszych firm.

W 1993 roku Louis Gerstner, były dyrektor generalny RJR Nabisco, dołącza do IBM i obejmuje stanowisko dyrektora generalnego i prezesa zarządu. Na inauguracyjnej konferencji prasowej Gerstner mówi, że zamierza utrzymać IBM jako jedną korporację i mówi o swojej determinacji, by przekształcić go w ogólną organizację IT, która może służyć zarówno jako dostawca, jak i integrator systemów dla klientów.

W 1995 roku IBM nabywa Lotus Development Corporation i jej system wsparcia współpracy. W ten sposób IBM staje się największym na świecie producentem oprogramowania.

W tym samym roku IBM wprowadza laptopa ThinkPad 701cm, napędzanego procesorem Intel Pentium o taktowaniu 133 MHz. Jego elegancki, czarny design, nietypowy dla produktów IBM, zbiera wiele pochwał.

W 1996 roku IBM wypuszcza system zarządzania bazą danych (DBMS) DB2 Universal Database, który umożliwia przechowywanie nie tylko danych alfanumerycznych, ale także obrazów, audio i wideo. W tym samym roku IBM aktywnie wdraża Internet.

W 1997 roku IBM „wymyślił” eBusiness, zapowiadając, że Internet staje się narzędziem biznesowym i zapoczątkowuje erę e-commerce.

11 maja 1997 r. superkomputer IBM RS/6000 SP (Deep Blue) wygrał 6-meczowy mecz z mistrzem świata w szachach Garrym Kasparowem. Ten komputer jest w stanie obliczyć 200 milionów ruchów szachowych na sekundę.

W 2001 roku ukazała się książka „IBM and the Holocaust”. Korporacja jest pozwana na podstawie amerykańskiej ustawy o zagranicznych deliktach z 1789 r., zarzucającej dostarczanie tabulatorów do rejestrowania więźniów w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Ten pozew został później wycofany. Usprawiedliwieniem IBM było to, że jego niemiecka filia, wraz z setkami innych zagranicznych firm, znalazła się pod kontrolą nazistów przed II wojną światową.

W marcu 2002 r. Sam Palmisano został dyrektorem generalnym, aw lipcu IBM ogłosił, że dalej rozszerzy swoją działalność usługową, kupując globalny dział technologii i doradztwa biznesowego PricewaterhouseCoopers za 3,5 miliarda dolarów. Później firma ta połączyła się w dywizję IBM Global Business Services i stała się najbardziej dochodową w strukturze IBM, generując ponad połowę przychodów firmy.

Pod koniec 2003 roku południowokoreańscy prokuratorzy najechali trzy biura południowokoreańskiego oddziału IBM. Następnie pracownicy korporacji byli podejrzani o wręczanie łapówek lokalnym urzędnikom za przyznanie wyłącznego prawa do dostarczania komputerów rządowi.

W 2004 roku IBM zatrudniał 329 000 pracowników w 170 krajach.

W 2005 roku, mimo sprzedaży ponad 20 milionów laptopów ThinkPad, IBM ogłosił, że sprzedaje swój biznes PC chińskiemu Lenovo, aby rozszerzyć działalność o oprogramowanie i usługi.

W lipcu 2009 roku ogłoszono, że IBM kupuje amerykańską firmę SPSS, twórcę systemów Business Intelligence (BI). Kwota transakcji to 1,2 miliarda dolarów

W lipcu 2010 r. Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie dwóch nowych dochodzeń w sprawie IBM i jego dominującej pozycji na rynku komputerów mainframe. Pierwsze dochodzenie zostało zainicjowane przez T3 Technologies i Turbo Hercules, firmy produkujące oprogramowanie do emulacji. Twierdzą, że IBM wymusza własny sprzęt na zastrzeżonym systemie operacyjnym mainframe ZOS. Uniemożliwia to wykorzystanie technologii emulacji do uruchamiania aplikacji mainframe na tańszym sprzęcie wydanym przez zewnętrznych dostawców.

Drugie śledztwo zostało wszczęte przez samą Komisję Europejską. Regulatorzy podejrzewają, że IBM, który oprócz produkcji serwerów i oprogramowania świadczy usługi naprawy i konserwacji mainframe'ów, utrudnia działalność innym firmom działającym w tym kierunku. Według niektórych raportów korporacja celowo opóźnia lub nawet blokuje dostawy części zamiennych, których nikt inny nie produkuje.

W sierpniu 2010 roku wyszło na jaw, że IBM zgodził się kupić dostawcę rozwiązań Business Intelligence Unica za 480 milionów dolarów. W ramach umowy cała kadra Unica, w skład której wchodzi półtora tysiąca pracowników, zostanie włączona do IBM Software Solutions Group. Dzięki tej transakcji IBM jest w stanie wzmocnić swoje portfolio rozwiązań umożliwiających bardziej efektywne kampanie marketingowe. W momencie zakupu z Unica współpracuje około półtora tysiąca klientów, w tym gracze z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej itp.

27 września 2010 r. IBM ogłosił, że osiągnął ostateczną umowę na nabycie BLADE Network Technologies (BLADE), zamknięty typ z Santa Clara w Kalifornii.

W 2011 roku firma obchodziła stulecie swojego powstania. W tym samym roku superkomputer IBM Watson, składający się z 90 serwerów IBM Power 750, demonstruje osiągnięcia korporacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i architektury systemów, odnosząc przekonujące zwycięstwo w amerykańskim prototypie teleturnieju „Own Game” nad dwoma jej wielu mistrzów.

W listopadzie 2011 r. okazało się, że amerykański inwestor i miliarder Warren Buffett kupił 5,4% udziałów w IBM, które wyceniane są na 7,5 miliarda funtów.

W 2014 roku IBM ogłosił inwestycję w wysokości 1 miliarda dolarów w rozwój projektu Watson i utworzenie nowego działu przetwarzania kognitywnego Watson Business Group, do którego zadań należy rozwój i komercjalizacja usług kognitywnych w chmurze (z elementami sztucznej inteligencji) w takich obszarach jak opieka zdrowotna, finanse, podróże, telekomunikacja i handel detaliczny.

W styczniu 2016 r. IBM nabył cyfrową działalność The Weather Company za około 2 miliardy dolarów, która została zintegrowana z platformą Watson i innymi usługami w chmurze firmy. Aby rozwinąć tylko jedną usługę medyczną w chmurze, Watson Health Cloud, IBM wydał ponad 4 miliardy dolarów na zakup firm IT z sektora opieki zdrowotnej, na przykład w lutym 2016 r. IBM nabył Truven Health Analytics, firmę oferującą usługi zarządzania i usługi, za 2,6 miliarda dolarów, analiza informacji medycznych dla instytucji opieki zdrowotnej, agencji rządowych i firm ubezpieczeniowych.

Na początku 2017 roku powstał alians pomiędzy IBM i Salesforce, w ramach którego obie firmy będą wspólnie promować narzędzia do analityki predykcyjnej, a platforma sztucznej inteligencji Salesforce Einstein zostanie połączona z systemem IBM Watson, co pomoże lepiej zrozumieć i wykorzystać generowane informacje analityczne w zakresie sprzedaży.

W marcu 2017 roku IBM Corporation ogłosiło projekt IBM Q stworzenia pierwszego na świecie uniwersalnego komputera kwantowego, którego dostęp do zasobów zapewni platforma chmurowa IBM Cloud. Planuje się, że w ciągu kilku lat powstanie uniwersalny system obliczeń kwantowych, który będzie spełniał zadania opracowywania nowych leków, zaawansowanych materiałów, badań z zakresu sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa cyfrowego, logistyki i usług finansowych.

W listopadzie tego samego 2017 roku naukowcy IBM z powodzeniem zbudowali i zmierzyli prototypowy procesor z 50 bitami kwantowymi.

Na konferencji IBM Think 2018 przedstawiciele firmy zaprezentowali najmniejszy dziś komputer na świecie. Ten komputer ma rozmiar 1 na 1 milimetr, co jest porównywalne z rozmiarem ziarenka soli kuchennej. Koszt produkcji jednego takiego komputera szacowany jest na mniej niż 10 centów.

W styczniu 2019 r. na targach CES IBM Research ogłosiło pierwszy na świecie system kwantowy, IBM Q System One, składający się z 20 kubitów i nadający się do użytku komercyjnego.

Korporacja wywodziła się z przedwojennego konglomeratu firm produkujących tabulatory i chronometry. Stopniowo stał się międzynarodowym kolosem technologicznym, stał się pionierem w rozwoju komputerów elektronicznych, a następnie, w erze mainframe, absolutnym monopolistą. Do lat 70. korporacją kierowały ikony amerykańskiego kapitalizmu, Thomas Watson Sr. i Thomas Watson Jr.

Struktura

Od stycznia 2016 roku w ramach IBM funkcjonują następujące dywizje:

Globalne usługi technologiczne
Oprogramowanie
Systemy i technologia
Globalne finansowanie

W porównaniu do początku 2015 roku struktura firmy nie uległa zmianie.

IBM w Rosji i krajach WNP

Od 2006 roku centrum rozwoju IBM działa w Rosji.

Majątek

Centra danych

Na koniec 2014 roku liczba centrów danych IBM obsługujących infrastrukturę chmurową wynosi 49.

Wskaźniki efektywności

2018: Wzrost przychodów o 1% do 79,6 mld USD

W 2018 r. przychody IBM wyniosły 79,6 mld USD, o 1% więcej niż rok wcześniej. Jeśli nie uwzględnisz wahań kursów walut, sprzedaż firmy nie uległa zmianie. Wcześniej przychody giganta IT spadały przez 6 lat.

Przychody IBM wzrosły w dużej mierze dzięki działalności w chmurze, która w 2018 r. wzrosła o 12% do 19,2 mld USD.

finanse IBM

Firma zarobiła 21,7 miliardów dolarów na rozwiązaniach analitycznych, które o 9% przekraczają wskaźnik rocznej recepty. Produkty dla urządzenia mobilne przyniosła firmie 5 miliardów dolarów przychodu, czyli o 3% więcej niż w 2017 roku.

Przychody z tzw. „imperatywów strategicznych”, którymi IBM określa usługi w chmurze, sztuczną inteligencję, narzędzia analityczne, portale społecznościowe, technologii mobilnych i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informacji, wzrosła o 9% rok do roku - do 39,8 mld USD.

W pionie Technology Services & Cloud Platforms, który odpowiada za usługi infrastrukturalne, zarejestrowano usługi wsparcia technicznego i rozwój oprogramowania integracyjnego na poziomie 34,5 mld USD na koniec 2018 roku. W 2017 roku sprzedaż była mniej więcej taka sama.

Struktura IBM Systems, specjalizująca się w sprzęcie IT i systemach operacyjnych, odnotowała 2% spadek przychodów w 2018 r. - do 8 miliardów dolarów, a OS przyniósł firmie 1,7 miliarda dolarów przychodu.

Global Business Services odnotował wzrost przychodów o 2% rok do roku do 16,8 miliarda USD, przychody z usług konsultingowych wzrosły o 5% do 7,7 miliarda USD 7,9 miliarda USD, czyli o 1% mniej niż w 2017 roku.

Sprzedaż rozwiązań kognitywnych IBM (obejmuje platformę Watson AI, usługi analityczne i bezpieczeństwa informacji) w 2018 r. wyniosła 18,5 mld USD, czyli mniej więcej tyle samo, co rok wcześniej.

Zysk netto IBM w 2018 r. wzrósł do 8,7 mld USD z 5,8 mld USD w 2017 r.

Przejęcia spółek i sprzedaż aktywów

Badania i rozwój

2015

7355 amerykańskich patentów

Portfel patentów IBM z 2013 r. obejmuje szereg wynalazków, które pomogą firmie utrzymać pozycję lidera w takich obszarach, jak technologie kognitywne, przetwarzanie w chmurze i analityka. Wynalazki te doprowadzą również do nowego etapu rozwoju systemów kognitywnych, podczas którego komputery będą mogły uczyć się, wyciągać wnioski i współdziałać z nami w bardziej naturalny, spersonalizowany sposób.

Liczba patentów IBM otrzymanych w 2013 roku przekroczyła łączną liczbę patentów otrzymanych przez Amazon, Google, EMC, Intel, Oracle/SUN i Symantec. Ponad 8000 wynalazców IBM w 47 stanach USA i 41 innych krajach przyczyniło się do rekordowego portfela patentów w 2013 roku.

Dziesięciu największych odbiorców patentów amerykańskich* w 2013 r. przedstawia się następująco:

IBM 6809
Kanon 3825
Sony 3098
Hong Hai 2279

Według IFI CLAMS Patent Services

2010: 5896 patentów w USA

IBM ogłosił, że jego wynalazcy otrzymali 5896 patentów w 2010 roku, umieszczając go na szczycie listy najbardziej innowacyjnych firm na świecie po raz 18. rok z rzędu.

Co więcej, IBM stał się pierwszą firmą w historii, która w ciągu jednego roku otrzymała ponad 5000 patentów w USA. Skala tego osiągnięcia pozwala docenić fakt, że uzyskanie pierwszych 5 tysięcy patentów zajęło naukowcom IBM 50 lat od założenia firmy w 1911 roku.

Całkowita liczba patentów otrzymanych przez IBM w 2010 roku jest prawie czterokrotnie większa niż Hewlett-Packard i więcej niż Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, EMC i Google łącznie. IBM wydaje około 6 miliardów dolarów rocznie na badania i rozwój.

Wśród wynalazków wyróżnionych przez IBM jest technika gromadzenia, analizowania i przetwarzania informacji o pacjentach z wielu źródeł danych medycznych w celu lepszego diagnozowania chorób.

Kolejny patent opisuje system przewidywania stanu ruch drogowy w oparciu o analizę informacji wymienianych za pośrednictwem kanałów komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Ten wynalazek ma pomóc w ostrzeganiu kierowców o stanach awaryjnych na drogach.

Również w 2010 roku firma opatentowała technikę zbierania i analizy danych z czujników w komputerowych dyskach twardych do precyzyjnej analizy zdarzeń sejsmicznych, w szczególności trzęsień ziemi, co pozwala na zwiększenie wydajności i skuteczności reagowania kryzysowego w przypadkach naturalnych katastrofy.

Jeden z patentów, wyróżniający IBM wśród najciekawszych, uzyskał pochodzący z Rosji Jurij Własow, który w latach 90. pracował w Instytucie Fizyczno-Technicznym im. A.F. Ioffe w Petersburgu, a od 2001 r. jest pracownikiem laboratorium IBM TJ Watson Research Center w stanie Nowy Jork, USA.

Patent, uzyskany przez Własowa wraz z Solomonem Assefą, Walterem Bedellem i Fengnianem Xia, opisuje technologię, która pozwala chipom komputerowym komunikować się za pomocą impulsów świetlnych zamiast sygnałów elektrycznych, co umożliwia zwiększenie wydajności systemów obliczeniowych.

W sumie ponad 7000 wynalazców IBM z 46 różnych stanów USA i 29 krajów przyczyniło się do uzyskania patentów. Wynalazcy IBM spoza USA przyczynili się do ponad 22% wszystkich patentów firmy w 2010 roku, co stanowi wzrost o 27% w ciągu ostatnich 3 lat.

„Patenty, podobnie jak wynalazki, które reprezentują, odzwierciedlają niezachwiane zaangażowanie w innowacje, które wyróżnia IBM i jego pracowników” — powiedział Kevin Reardon, dyrektor generalny IBM ds. własności intelektualnej i wiceprezes firmy ds. rozwoju badań. - Kierownictwo patentowe to ważny element nasza strategia, która koncentruje się na tworzeniu technicznie wyposażonej, połączonej i inteligentnej infrastruktury, która może zmienić sposób działania różnych systemów, aby wspierać inteligentniejszą planetę”.

IBM PC to komputer osobisty, którego architektura stała się de facto standardem w branży w latach 80. i 90. XX wieku oraz w pierwszej dekadzie XXI wieku. Otwarta architektura IBM PC w znacznym stopniu przyczyniła się do ogromnego sukcesu IBM PC, masowej produkcji klonów kompatybilnych z PC przez wiele firm oraz ostatecznego nadejścia ery komputerów osobistych i rewolucji komputerowej.

Ponadto konkurencja ze strony IBM i chęć jej prześcignięcia była potężnym impulsem dla wielu start-upów do własnego rozwoju. W inny czas Firma DEC (Hitachi Global Storage Technologies), która dopiero zaczynała swoją działalność, konkurowała z IBM.

Wpływ IBM na rozwój sowieckiego IT

Radzieckie komputery ES są bezpośrednio i twórczo kopiowane z komputerów IBM/360;

ES PC analogi komputerów osobistych IBM;

Systemy operacyjne komputerów ES były przynajmniej kompatybilne z odpowiednimi systemami operacyjnymi IBM.

Wartość przekracza 700 miliardów dolarów, a jej urządzenia Apple są popularne na całym świecie, od Ameryki Północnej po Azję Południowo-Wschodnią. I ogólnie przyjmuje się, że pierwszy komputer osobisty został opracowany przez Apple w 1976 roku. W rzeczywistości pierwszy komputer w USA został opracowany przez zupełnie innego giganta IT, International Business Machine (IBM). Nawiasem mówiąc, akcje tej firmy są notowane na giełdzie w Petersburgu pod oznaczeniem IBM, więc każdy mieszkaniec Rosji może inwestować w te papiery wartościowe lub handlować bez konieczności otwierania konta u amerykańskiego brokera. Jej historia sięga 1911 roku – wtedy nosiła nazwę Computing Tabulating Recording (CTR) i zajmowała się produkcją maszyn perforujących, krajalnic do sera itp. Założycielem był inżynier Herman Hollerith, który wynalazł pierwsze na świecie urządzenia obliczeniowe i analityczne. Ten gigant swoją współczesną nazwę zyskał w 1924 roku, kiedy to został znacznie rozbudowany i rozwijały się nowe rynki. W 1943 r. IBM wyprodukował pierwszy komputer w Stanach Zjednoczonych.

Dziś IBM jest największą na świecie firmą bezpośrednio z sektora IT. Dzięki głęboko zdywersyfikowanej działalności, zarządowi tego giganta udaje się utrzymać niezmiennie wiodącą pozycję w globalnym sektorze high-tech od ponad 70 lat. Jednocześnie w ciągu ostatnich 3 lat biznes spółki szczerze nie idzie zbyt dobrze, co negatywnie odbija się na jej akcjach – od 2012 r. ceny papieru spadły o 22%. Jednak mimo to długoterminowi i bardziej konserwatywni inwestorzy są zdeterminowani, aby utrzymać w swoim portfelu akcje takich firm jak IBM. Jednym z takich inwestorów jest Warren Buffett, który w 2011 roku kupił 10,7 mld USD akcji giganta IT. Dlatego obecną dynamikę akcji można postrzegać bardziej jako korektę średnioterminową niż jako stabilny trend długoterminowy.

Jednak jeśli chodzi o sektor IT, ogólna sytuacja wciąż rozwija się dość niejednoznacznie. Z jednej strony indeks Nasdaq jest na swoich szczytach od 2001 roku, kiedy branża internetowa w USA gwałtownie wzrosła, a kolejni giganci tej branży odnotowują wzrost zysków i kluczowych wskaźników finansowych. Jednak z drugiej strony coraz więcej jest inwestorów, którzy są rozczarowani tym rynkiem i nie widzą poważnych perspektyw na zysk ze swoich inwestycji. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich dwóch lat na amerykańskim rynku IT było ich bardzo niewiele ciekawe pomysły- Ostatnim najciekawszym pomysłem inwestycyjnym był Facebook po IPO w 2012 roku. Od tego czasu wśród amerykańskich papierów wartościowych nie pojawiły się żadne ciekawe pomysły – ostatnia najbardziej godna uwagi lokata dotyczyła chińskiego giganta internetowego Alibaba Group. Ale właśnie w takich momentach, jak pokazuje historia, papiery IBM strzelają, bo w branży IT są czymś w rodzaju akcji obronnej.

Co robi IBM?

Główną działalnością IBM jest rozwój oprogramowania i sprzętu, a także świadczenie usług konsultingowych w zakresie technologii informatycznych. W związku z tym spółka nie posiada kluczowego segmentu rynku IT, działalność jest mocno zdywersyfikowana, największa linia biznesowa (tworzenie rozwiązań infrastrukturalnych w obszarze IT) stanowi nie więcej niż 35% łącznych przychodów. Firma koncentruje swoje działania na innowacyjnym komponencie biznesu, który jest absolutną przewagą zapewniającą konkurencyjną pozycję w światowej branży IT. Jednak w ostatnich latach zarząd nie był w stanie skutecznie konkurować z innymi gigantami branżowymi, takimi jak niemiecki SAP czy Microsoft. Teraz IBM aktywnie rozważa nowe obszary działalności, ale jak dotąd wszystko sprowadza się do niezbyt udanych przejęć innych firm IT.

Główne trendy rozwojowe IBM

Największą działalnością IBM jest rozwój oprogramowania i rozwiązań infrastrukturalnych w obszarze IT. Te dwa stanowią prawie 70% całkowitych przychodów – ponad 60 miliardów dolarów. W ostatnich latach firma aktywnie rozwija nowe obszary biznesowe - wsparcie techniczne dla różnych systemów i usług IT, a także zintegrowane rozwiązania dla klientów biznesowych (głównie związane z automatyzacją procesów biznesowych poprzez usługi IT). Ich udział w strukturze przychodów ogółem wynosi 28%. Jednak w ostatnich latach, ze względu na słaby popyt w Europie i Japonii, te segmenty działalności zmniejszały rentowność.

Geograficznie największy udział w strukturze przychodów zajmują IT-USA – prawie 35%. Udział rynku japońskiego jest również dość wysoki – ponad 9%. Tym samym dywersyfikacja działalności firmy przebiega w dwóch kierunkach jednocześnie – geograficznym i segmentowym. Jednak ze względu na kryzys w Europie i Japonii, a także konkurencję ze strony innych gigantów branży IT (Google, Microsoft, SAP itp.) firma aktywnie poszukuje nowych rynków i nieustannie restrukturyzuje swój biznes. W szczególności w styczniu media podały, że kierownictwo szykuje się do zwolnienia ok. 111 tys. pracowników (ok. 26% ogółu pracowników). To największa redukcja w historii firmy, ale prawda jest taka, że ​​później służba prasowa zdementowała te dane, mówiąc, że obniżki dotkną tylko kilku tysięcy pracowników i nie przekroczą 3 tysięcy osób.

Wskaźniki finansowe

Wyniki finansowe IBM pozostają na razie dość słabe. W roku finansowym 2014 całkowite przychody wyniosły 92,8 mld USD, co oznacza spadek o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Netto również spadło do 15,8 mld USD z 16,9 mld rok wcześniej. Jednocześnie w pierwszym kwartale roku obrotowego 2015 przychody przyspieszyły spadek i wyniosły nieco ponad 24,1 mld USD, czyli o 15% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniosły niecałe 5,5 mld USD, czyli 12 % mniej niż w I kwartale roku obrotowego 2014. Tak słabe wyniki szczerze rozczarowały inwestorów - po publikacji sprawozdań finansowych akcje spółki spadły o 3,5% i spadły poniżej ważnego poziomu wsparcia 155 USD za akcję. Odzyskanie tej jesieni było możliwe dopiero tydzień później, na początku lutego, kiedy zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq próbował pokonać psychologiczną granicę 5000 punktów.

Fundamenty firmy są jednak dość mocne, co bezpośrednio wynika z konserwatywnej strategii zarządzania. Na pierwszy rzut oka obciążenie długiem jest dość wysokie - wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego, który określa stosunek zadłużenia do kapitału własnego, wynosi 3,4. Jednak nawet tak pozornie duże długi nie są fatalne dla tak wiarygodnego emitenta, zwłaszcza że większość tych zobowiązań ma charakter długoterminowy – około 2,96. Wskaźniki rentowności są znacznie lepsze niż w przypadku firm rówieśniczych. Zatem ROE kapitału własnego wynosi 95,9%, średni ROI sięga 29,9%, a zwrot z aktywów ROA 11,9%. Na przykład niemiecki producent oprogramowania biznesowego SAP ma podobne wartości odpowiednio 19,9%, 16,5% i 11,3%.

Marże operacyjne są jednak nieco niższe niż w całym sektorze. Tak więc marże brutto firmy i sektora wynoszą odpowiednio 50% i 63,9%, a marże operacyjne 21,5% wobec 24%. W zakresie marż firmy i sektora różnica jest jeszcze większa - marża przed opodatkowaniem wynosi odpowiednio 21,54% i 32,35% - 17% i 22,9%.

Jednak niski dane porównawcze wiążą się z dużą dywersyfikacją biznesową i konserwatywną polityką zarządzania, co ogólnie ogranicza rentowność działalności, ale w zamian za to znacząco ogranicza ryzyka finansowe i zwiększa stabilność firmy.
Przy tym wszystkim akcje IBM spadły w ciągu roku o 13,14%, a od początku tego roku spadek wyniósł nieco mniej niż 1% - do 157,80 dolarów. Dla porównania, generalnie w sektorze usług informatycznych z indeksu S&P500, w którym notowane są papiery wartościowe spółki, kapitalizacja spadła w ciągu roku tylko o 4,3%, a od początku roku rośnie o 0,25%. Czy jednak taka dynamika jest uzasadniona?

Czy istnieje potencjał wzrostu?

Wskaźnik P/E spółki wynosi 10,05, co jest bardzo niskim wynikiem dla firm high-tech, zwłaszcza z kluczowego sektora IBM. Dla porównania dla całego sektora jest to 15,61. Jednocześnie wskaźnik P/Sprzedaż dla firmy i sektora wynosi odpowiednio 1,68 i 1,64, a wskaźnik relacji kapitalizacji rynkowej do wartości księgowej aktywów P/Księga wynosi 13,17 i 6,24. Według notowanych mnożników akcje IBM należą do najatrakcyjniejszych wśród duże firmy sektora zaawansowanych technologii.

Zwroty z kapitału również są dość wysokie. Zatem porównawczy zysk na akcję dla firmy i sektora wynosi odpowiednio 91,85 USD i 56,13 USD, podstawowy to 15,68 USD i 11,56 USD. Ponadto przepływ środków pieniężnych na akcję wynosi odpowiednio 20,04 USD i 15,33 USD. Takie wskaźniki wskazują na wyższą opłacalność działalności inwestycyjnej IBM w porównaniu z sektorem podstawowym.

W rezultacie można stwierdzić, że obserwowany obecnie spadek wartości papierów wartościowych giganta IT jest zjawiskiem przejściowym. W średnim i długim okresie kapitalizacja IBM będzie rosła, w przeciwnym razie ludzie tacy jak Warren Buffett nie mieliby swoich udziałów w swoim portfelu. Potencjał wzrostu notowań jest dość duży, a koniec spadku wartości akcji IBM sprawi, że będą one najatrakcyjniejsze dla inwestycji średnio- i długoterminowych.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami United Traders - zapisz się do naszego

IBM(Międzynarodowybiznesmaszyny,NYSE:IBM) to międzynarodowa, amerykańska firma technologiczno-doradcza z siedzibą w Armonk, Nowy Jork, USA. Oficjalna strona IBM.

Jest drugi największy, korporacja technologiczna otwarta do handlu we wrześniu 2011 roku. Również zgodnie z wersją Forbes, w 2011 Firma zajęła 31. miejsce na świecie.

Inne nagrody 2011 : Fortuna, lider firmy - nr 1; Newsweek– nr 1, jako najbardziej „zielona” firma; Fortuna— 12 miejsce w rankingu najbardziej szanowanych firm; Szybka firma— 18 miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych firm.

Obecnie zajmuje się głównie ordynacyjny, Badania oraz projekt działalności, ma ogromny portfolio patentów(największy w USA), który od samego początku był uzupełniany fusy firmy w 1911 rok. Powstała z połączenia czterech firm : Zakład Maszyn Tabulatorowych , Międzynarodowa Firma Rejestracji Czasu , Computing Scale Corporation oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjne Bundy . Obecna nazwa firmy została podana w: 1924 rok, a ze względu na specjalną politykę handlową i niebieskie logo wielu określa firmę jako duży błekit (« niebieski olbrzym »).

Firma działa ponad 425 tys.. człowiek(inżynierowie, konsultanci, finansiści, naukowcy, handlowcy), czasami określani jako IBM-epoki. Obszary działalności firmy są szerokie więcej niż na 200 krajów.

Firma ma dziewięć ośrodków badawczych na całym świecie: in Chiny, Almadena, Austin, Brazylia, Hajfa, Tokio, Watson (Nowy Jork ), Zurych z Watsonem(otwarty w 1961), Indie. Pracownicy firmy otrzymali 5 nagród Nobla, cztery Nagrody Turinga, pięć Medale Nauki i dziewięć Medale Narodowe technologii.

Wynalazki:

Najsłynniejsze wynalazki firmy : karty bankowe z paskami magnetycznymi dyskietki, SQL i relacyjne bazy danych bankomat(BANKOMAT) Uniwersalny kod produktu(UPC) Szabla Linie Lotnicze system rezerwacji, standard Komputery IBM, który do dziś znajduje się i jest używany, IBM /360 i tworzenie klas - męskie ramki, kompilator Fortran, pierwsza reklama kalkulator i pierwszy Amerykanin komputer.

Ostatnie restrukturyzacje:

W trakcie swojego istnienia firma wiele przeszła restrukturyzacje. Najważniejszymi w ostatnim czasie były: zaprzestanie produkcji komputerów i inni systemy i przejście do działalność doradcza. Linie produkcyjne zostały następnie sprzedane firmie Lenovo w 2005 rok. Aby wejść na rynek konsultingowy, firma kupił firma Doradztwo PwC oraz SPSS uzyskanie technologii do zbierania danych statystycznych. Poddział Globalne usługi IBM, teraz utworzony z Doradztwo PwC generuje ponad połowę łącznych przychodów firmy.

Firma ma trzy dywizje:

Globalne usługi IBM(IGS, dział doradztwa).
Grupa Systemów i Technologii(STG, Dział Urządzeń i Systemów).
Grupa oprogramowania(dział rozwoju oprogramowania).

SamPalmisano, opuści post CEO 1 Styczeń 2012 roku, ale zachowam jego pozycja jako przewodniczący rady dyrektorów. On zostanie zastąpiony przez weteran IBM Ginni Rometty.

Projektowanie.

Firma jest jedną z głównych inicjatorzy Otwarte źródło(otwarte zasoby). Z 1998 wpłaca miliony dolarów na podstawowy zespół programistów linux, poprzez Centrum Technologii IBM Linux.

Nowoczesne konsole obejmują rozwój PowerPC- architektura od IBM. Na przykład procesor w lub Xbox 360 zaprojektowany procesor IBM Jedynie dla 24 miesiąc. Procesory posiadają jeden z najlepszych wskaźników efektywności energetycznej.

18 sierpnia 2011 lat w ramach ich wysiłków w komputerowej kognitywnej działalność badawcza, IBM uwolnił chipy naśladujące neurony i synapsy. Te mikroprocesory nie korzystają z architektury von Neumann i zużywają mniej pamięci i energii.

Firma Tokio Ohka Kogyo Co, Ltd (OBECNY) oraz IBM współpracując przy tworzeniu nowego panele słoneczne nowe pokolenie CIGS (selenek miedziowo-indowo-galowy) i wprowadzić je na rynek. Zastosowanie technologii cienkowarstwowej, takiej jak CIGS, ma świetne perspektywy w zmniejszenie całkowitego kosztu ogniw słonecznych oraz dalsze tworzenie warunków do ich szerokiego rozpowszechniania. IBM rozważa cztery główne obszary badań nad ogniwami fotowoltaicznymi: zastosowanie nowoczesne technologie dla rozwoju taniej oraz bardziej wydajny krzemowe ogniwa słoneczne, opracowywanie nowych rozwiązań przetwarzanie fotowoltaiczna filmy, dyski energia słoneczna, a przyszła generacja fotowoltaiki architektura na podstawie nanostruktury takich jak półprzewodnik kropki kwantowe oraz drut nano.

Dochody, przepływy pieniężne IBM:

2010 :
Zysk operacyjny - 19,273 mld USD.
Całkowity przychód - $ 99.870 miliard
Zysk netto - $14,833 miliarda
Aktywa firmy - $113,452 miliardów
Całkowity zysk kapitałowy —$ 23,172 miliarda

Firmy partnerskie Miękka warstwa[d], IBM India Private Limited[d], Internetowe systemy bezpieczeństwa IBM, Oprogramowanie Lotus[d], Racjonalne oprogramowanie, IBM Dania[d], Compagnie IBM Francja[d], Companhia IBM Portugalia[d], IBM Polska[d], IBM Niemcy[d], Usługi wsparcia biznesowego IBM Egypt [d], IBM Kanada[d], bluemix oraz Badania IBM[d]

IBM(wyraźny Ibm; MSZ: ; skrót z angielskiego. Międzynarodowe maszyny biznesowe) jest amerykańską firmą z siedzibą w Armonk w stanie Nowy Jork, jednym z największych na świecie producentów i dostawców sprzętu i oprogramowania, a także usług IT i usług konsultingowych.

Powszechna nazwa firmy to duży błekit, co można przetłumaczyć z angielskiego jako „wielki niebieski” lub „niebieski olbrzym”. Istnieje kilka wersji dotyczących tego pseudonimu. Według jednego z nich nazwa pochodzi od komputerów typu mainframe dostarczanych przez firmę w latach 50. i 60. XX wieku. Były wielkości pokoju i miały kolor niebieski. Inna teoria mówi, że pseudonim po prostu nawiązuje do logo firmy. Według innej wersji nazwa ta pochodzi od dawnego ubioru firmy, który wymagał od wielu pracowników noszenia niebieskich koszul i garniturów.

Fabuła

1888-1924: Założenie IBM

W 1890 r. odbył się spis ludności w USA. Do przetwarzania jego wyników po raz pierwszy zastosowano „tabulator elektryczny”, wynaleziony przez Hermana Holleritha. Dzięki niemu dane spisowe zostały przetworzone w zaledwie rok, podczas gdy poprzedni spis z 1880 r. był przetwarzany przez 8 lat. Zachęcony swoim sukcesem wynalazca otworzył w 1896 roku firmę Tabulating Machine Company.

W 1924 roku, wraz z wejściem na rynek kanadyjski i rozszerzeniem asortymentu, CTR zmienia nazwę na International Business Machines, w skrócie IBM.

Lata 30. - 40. XX wieku

W 2001 roku IBM przekazał 3 000 000 dolarów Funduszowi Odszkodowań za Holokaust na dostawę maszyn do Niemiec do rejestrowania więźniów obozów koncentracyjnych.

lata 50. - projekty dla Sił Powietrznych i linii lotniczych

W latach pięćdziesiątych firma stworzyła ogromny skomputeryzowany system obrony przeciwrakietowej SAGE, który analizował dane radarowe w czasie rzeczywistym i zapewniał celowanie dla przechwytujących. Używany od lat 50. do 80. XX wieku. W późniejszych wersjach system umożliwiał automatyczne kierowanie samolotów do przechwycenia, przesyłając dane bezpośrednio do ich autopilotów.

Era komputerów

W 1956 syn Thomasa Watsona, Thomas Watson Jr., zastąpił swojego ojca na stanowisku szefa IBM, rozpoczynając erę komputerów na całe życie. Pod jego kierownictwem przychody firmy wzrosły do ​​8 miliardów dolarów, a liczba pracowników do 270 tysięcy osób.

W 1964 roku wprowadzono rodzinę IBM System/360, na którą składały się: pierwsze komputery ogólnego przeznaczenia, pierwsza zaprojektowana rodzina komputerów, pierwsze komputery z bajtową pamięcią adresowaną itp. Komputery kompatybilne z IBM System/360 System z to wciąż produkowane: jest to absolutna kompatybilność rekordowa.

W 1971 firma wprowadziła dyskietki, które stały się standardem przechowywania danych.

W 1972 roku wprowadzono zaktualizowane logo (litery z niebieskimi paskami) firmy, które jest używane do dziś. Logo zaprojektował Paul Rand. (Język angielski)Rosyjski.

Rok 1981 na stałe zapisał się w historii ludzkości jako rok pojawienia się komputera osobistego „IBM PC”. 640 kilobajtów pamięci RAM i jeden lub dwa dyskietki wystarczyły do ​​uruchomienia systemu operacyjnego DOS oferowanego przez małą ówczesną firmę Microsoft oraz szeregu aplikacji. Wraz z DOS-em, CP/M-86 i UCSD Pascal P-system były oferowane modele, ale systemy te nie przetrwały, ponieważ Microsoft przedstawił unikalną na owe czasy ofertę: zakupu za jednorazową opłatą licencję na dostarczanie oprogramowania dla nieograniczona liczba komputerów, co znacznie obniżyło cenę konfiguracji z MS-DOS, co przyciągnęło duża liczba kupujących i w związku z tym przyniosły firmie Microsoft dużą popularność.

Warto zauważyć, że początkowo kierownictwo firmy nie przywiązywało żadnej wagi do tego samochodu: w rozwój zaangażowana była grupa zaledwie 4 osób (pod kierownictwem Philipa Donalda Estridge'a). Przede wszystkim, pomimo surowych zasad ochrony własności intelektualnej, IBM nie opatentował ani DOS-a (z interpreterem języka BASIC), ani innego rewolucyjnego wynalazku deweloperów - BIOS-u. W rezultacie sprytniejsi programiści zewnętrzni, korzystając z opublikowanych specyfikacji, stworzyli klony IBM PC, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu rynku, ale duży udział (w znacznej wysokości) został utracony na rzecz IBM.

Około 1984 roku wprowadzono na rynek serię AS/400, minikomputer przeznaczony do zadań biznesowych. Był wstecznie kompatybilny z wcześniejszymi minikomputerami S/36 i S/38. Zastosowano w nim technologię magistrali Micro-Channel (MCA) i interfejs SCSI, który nadal jest używany w serwerach. Komputery z tej serii są nadal produkowane i mogą korzystać z dowolnego opracowanego wcześniej oprogramowania.

W 1986 roku IBM ustąpił 1. miejsca w sprzedaży na własnym wygenerowanym rynku komputerów osobistych.

W 1990 roku podjęto próbę przejęcia inicjatywy na rynku komputerów osobistych, wypuszczając na rynek komputery z serii PS/2 z systemem operacyjnym OS/2, które nie są kompatybilne ze sprzętem ani oprogramowaniem z PC i DOS. Maszyny wykorzystywały postępowe technologie, takie jak magistrala Micro-Channel (znacznie lepsza od magistrali ISA stosowanej wówczas w komputerach PC, a magistrala PCI pojawiła się dopiero w 1991 roku). Seria PS/2 nie zyskała szerokiego uznania na rynku, a jej premiera została wkrótce ograniczona. Jednak złącza mini-DIN do klawiatur i myszy, zwane portami PS/2, są nadal szeroko stosowane w komputerach PC.

System operacyjny OS/2 Warp V3.0, pierwotnie opracowany bezpośrednio z Microsoftem, był planowany jako część tej serii, ale IBM nadal polegał na rynku komputerów mainframe, co doprowadziło do zaległości w rozwoju tego projektu. W efekcie Microsoft przerzucił się na rozwijanie Windowsa, a komputery z serii OS/2 weszły na rynek później niż planowano i pomimo ogromnej kampanii reklamowej i bardzo dobrych wyników projekt nie mógł utrzymać się na rynku.

Era doradztwa

Biuro IBM w Kazaniu

Koncentrując swoją działalność na świadczeniu usług, w 2005 r. IBM sprzedał swój dział produkcji i sprzedaży komputerów osobistych (linie ThinkPad i ThinkCentre) chińskiej firmie Lenovo za 1,8 mld USD. A w 2014 roku Lenovo, już za 2,3 miliarda dolarów, kupiło od IBM również oddział odpowiedzialny za rozwój i produkcję serwerów x86 (głównie linii System X i BladeCenter). W tym samym 2014 roku, po sprzedaży swoich fabryk półprzewodników firmie GlobalFoundries, IBM ogłosił, że staje się firmą bez bajek w segmencie produktów półprzewodnikowych, kontynuując rozwój procesorów, ale odmawiając ich produkcji.

Od około 2007 roku firma IBM Corporation rozpoczęła działalność w segmencie przetwarzania w chmurze i usług biznesowych dostarczanych przez Internet. Umacniając swoją pozycję w tym sektorze, w 2013 roku IBM kupił za około 2 miliardy dolarów dużego międzynarodowego dostawcę usług hostingowych Softlayer Technologies. (Język angielski)Rosyjski, która posiadała sieć 13 centrów danych w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Amsterdamie, a w 2014 roku ogłosiła inwestycję o wartości ponad 1,2 mld USD w budowę 15 nowych centrów danych w ramach strategii rozwoju usług chmurowych na platformie IBM Cloud (Język angielski)Rosyjski .

W marcu 2017 roku IBM Corporation ogłosiło projekt IBM Q stworzenia pierwszego na świecie uniwersalnego komputera kwantowego, którego dostęp do zasobów zapewni platforma chmurowa IBM Cloud (Język angielski)Rosyjski. Planuje się, że w ciągu kilku lat powstanie uniwersalny system obliczeń kwantowych, który będzie spełniał zadania opracowywania nowych leków, zaawansowanych materiałów, badań z zakresu sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa cyfrowego, logistyki i usług finansowych. W listopadzie 2017 r. naukowcy IBM z powodzeniem zbudowali i zmierzyli prototypowy procesor z 50 bitami kwantowymi.

Na konferencji IBM Think 2018 przedstawiciele firmy zaprezentowali najmniejszy dziś komputer na świecie. Ten komputer ma rozmiar 1 na 1 milimetr, co jest porównywalne z rozmiarem ziarenka soli kuchennej. Koszt produkcji jednego takiego komputera szacowany jest na mniej niż 10 centów.

Powiązane wideo

Działalność

Kluczowe działy IBM:

Globalne usługi IBM (Język angielski)Rosyjski (IGS, dział konsultingowy), przyniósł firmie 47,357 mld USD dochodu z 91,134 mld USD ogółem w 2015 r.;
Grupa oprogramowania IBM(dział rozwoju oprogramowania), przyniósł firmie 15,753 miliarda przychodów w 2015 roku;
IBM Systems & Technology Group(STG, oddział zajmujący się produkcją sprzętu), przyniósł spółce 23,857 mld USD w 2015 r.;
Grupa IBM Watson(dział informatyki kognitywnej - wyrosły z rozwoju projektu superkomputera IBM Watson);
Badania IBM (Język angielski)Rosyjski ;
Globalne finansowanie IBM.

Oprogramowanie

Wpływ IBM na rozwój technologii obliczeniowej i oprogramowania

Znaczące zmiany w branży technologii informatycznych

1943 - Mark I, pierwszy komputer amerykański;
1946 (27 września) - pierwszy kalkulator handlowy;
1956 – pierwszy komercyjny dysk twardy;
1957 - Wydanie kompilatora Fortran;
1959 – pierwszy system rezerwacji biletów lotniczych – Sabre (Język angielski)

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Technologie

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Technologie

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Technologie

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.