Początki najwiekszych firm technologicznych
Apple, Nokia, Skype... Zaskakujące początki największych firm technologicznych
Przed laty niektóre znane firmy technologiczne zajmowały się czymś bardzo odległym od współczesnej działalności. Przekonaj się, kto zaczynał od pieczywa, wynajmowania pokoi do uprawiania seksu albo produkcji papieru. Jakie były początki znanych marek?
Nintendo
Nintendo jest związane z branżą rozrywkową od samego początku swojej działalności. Założona w 1889 roku manufaktura zajmowała się na starcie produkcją kart do tradycyjnej gry Hanafuda. Przez dziesięciolecia karty te pozostawały głównym produktem Nintendo.
Nawet po kilkudziesięciu latach, gdy w 1954 roku Nintendo zaczynało działalność w Stanach Zjednoczonych, najważniejszym produktem były karty – w tym wypadku z postaciami z kreskówek Disneya.
Zmiana nastąpiła dopiero w 1963 roku – Nintendo założyło wówczas korporację taksówkarską. Firma zainwestowała ponadto w hotele, oferujące tanie pokoje do uprawiania seksu, oraz zaczęła sprzedawać odkurzacze.
Przełom miał miejsce w 1975 roku, gdy Nintendo nabyło prawa do sprzedaży w Japonii konsoli Magnavox Odyssey. Mimo początkowych problemów posunięcie to przyniosło firmie zyski i Nintendo postanowiło skupić się na cyfrowej rozrywce.
Apple
Zaskakujące, ale ta firma zaczynała działalność od produkcji komputerów! ;) Zanim posypią się na mnie gromy rozzłoszczonych użytkowników sprzętu Apple’a, spieszę z wyjaśnieniami.
Firma z Cupertino nadal produkuje komputery, nota bene, całkiem udane. Apple systematycznie zmniejsza swoje zainteresowanie branżą komputerów osobistych, co wydaje się o tyle dziwne, że w ostatnich latach ich sprzedaż wzrasta.
Nie zmienia to faktu, że w ostatnim kwartale ponad dwie trzecie zysków firmy generowały iPhone’y i iPady. Co więcej, te ostatnie, choć krótko obecne na rynku, są już dla firmy bardziej dochodowe od tradycyjnych komputerów.
Wyraźnym sygnałem było również usunięcie z nazwy firmy słowa „computer” w 2007 roku (po wprowadzeniu na rynek iPhone'a), co miało podkreślić skupienie się Apple'a na urządzeniach mobilnych.
Samsung
Założony w 1938 roku w Korei Samsung zaczął swoją działalność od sprzedaży pieczywa. Rozbudowując asortyment, koreańska firma zajęła się również sprzedażą makaronów. Kolejnym etapem dywersyfikacji było rozpoczęcie sprzedaży polis ubezpieczeniowych.
Firma miała również swój własny dom towarowy i – jak przystało na czebol – własną gazetę. Z biegiem lat Samsung wkraczał w kolejne branże.
Choć obecnie jest kojarzony głównie ze sprzętem elektronicznym, w rzeczywistości to firma, w której elektronika stanowi zaledwie jeden z działów, obok m.in. przemysłu ciężkiego czy przetwórczego. Samsung buduje również statki, a we współpracy z Renaultem – samochody.
Ponadto firma może pochwalić się m.in. zbudowaniem najwyższego budynku świata – Burdż Dubaj.
Skype
Część zespołu, który opracował komunikator Skype, przed rozpoczęciem prac nad tą aplikacją zajmowała się równie znanym programem. Trójka programistów z Estonii opracowała program Kazaa, służący do wymiany plików na zasadach P2P.
Jego twórcy byli jednak na tyle sprytni, że pozbyli się kłopotliwego z punktu widzenia prawa produktu jeszcze przed pierwszymi pozwami.
Zdobyte dzięki programowi do wymiany plików pieniądze i wiedzę wykorzystali następnie do stworzenia kolejnego programu działającego na zasadach peer-to-peer. Skype zamiast wymiany plików zaoferował użytkownikom coś równie użytecznego - możliwość rozmowy przez Internet.
Motorola
Założona w 1928 roku Motorola nosiła początkowo nazwę Galvin Manufacturing. Jej sztandarowym produktem było urządzenie pozwalające podłączyć radia o zasilaniu bateryjnym do sieci elektrycznej. Dwa lata później ofertę rozszerzono – producent kupił patenty pozwalające na produkowanie odbiorników radiowych do samochodów.
Razem z patentami firma Galvin Manufaturing nabyła prawa do nazwy stanowiącej połączenie słowa „motor” oraz „victrola” (rodzaj gramofonu). Istnieją również źródła podające jako drugi wyraz słowo „vitriola” – popularną nazwę radia samochodowego.
Twitter
Gdy w 2005 roku Apple zaczął intensywnie promować podcasty, działania technologicznego giganta postanowiły wykorzystać inne firmy.
Uruchomiony wówczas Twitter miał – w założeniu twórców – zaistnieć jako platforma do publikowania podcastów. Dodatkową, mało istotną funkcją była możliwość informowania o swoim statusie za pomocą krótkich wiadomości.
HP
W początkowym okresie działalności siedzibą firmy założonej przez Billa Hewletta i Dave'a Packarda w 1939 roku był garaż. To właśnie HP (wówczas Hewlett-Packard) zapoczątkowało legendę garażu jako etapu rozwoju najważniejszych firm technologicznych.
Pierwszym produktem były montowane przez twórców HP oscylatory dźwiękowe, które dzięki pomysłowym rozwiązaniom były wielokrotnie tańsze od propozycji konkurencji. Jednym z pierwszych klientów firmy był Walt Disney, potrzebujący produktów HP do testów systemu dźwięku stereofonicznego.
Warto przypomnieć, że zapoczątkowanej przez HP „garażowej” tradycji pozostali wierni nawet założyciele Google’a. Wiele źródeł podaje, że Google również zaczynał w garażu, ale nie jest to prawda. Larry i Sergey mieli do dyspozycji część dużego i wygodnego domu wynajętego od Susan Wojcicki.
Niektóre prace wykonywano w garażu nie z konieczności, ale w celu podtrzymania tradycji „garażowych” firm technologicznych, zapoczątkowanej przez HP.
Panasonic (Matsushita)
W 1917 roku pracownik firmy Osaka Electric Light Company opracował oprawkę pozwalającą na wkręcenie żarówki i podłączenie jej do prądu. Przedmiot nie przypadł do gustu przełożonym i niedoszły konstruktor wylądował na bruku.
Niektóre źródła podają nieco inną wersję, twierdząc, że to sam pracownik zrezygnował z zatrudnienia, zniechęcony brakiem perspektyw. Pracownikiem tym był Konosuke Matsushita. Konosuke nie stracił wiary w siebie i założył firmę, której udało się szybko zdobyć zamówienie na znaczną liczbę izolatorów.
Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwoliły na opracowanie dwudrożnego gniazdka, a następnie – po rynkowym sukcesie tego ostatniego – całej gamy produktów, takich jak żelazko, lampka rowerowa czy radio.
Nokia
Choć gwiazda fińskiego potentata nieco ostatnio przygasła, Nokia nadal pozostaje jednym z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Wbrew pozorom Nokia nie zajmowała się jednak elektroniką od początku istnienia.
Założona w 1865 roku firma trudniła się początkowo produkcją papieru. Po kilkudziesięciu latach ofertę poszerzono – od 1898 roku Nokia produkowała również obuwie gumowe. Od 1912 roku firma nazywająca się wówczas Finnish Cable Works rozbudowała swój asortyment o kable.
Przenosiny siedziby firmy do miasta Nokia zaowocowały zmianą jej nazwy. Pierwszy sprzęt elektroniczny Nokii – wczesne telefony bezprzewodowe, montowane w samochodach – firma wyprodukowała w 1970 roku.
Sharp
W 1915 roku japoński wynalazca Tokuji Hayakawa wymyślił mechaniczny ołówek. Wynalazek był o tyle istotny, że ołówek – w przeciwieństwie do swoich poprzedników wykonanych w tradycyjny sposób – zawsze pozostawał ostry.
Ta wyjątkowa cecha została uznana za tak istotną, że firma wzięła od niej swoją nazwę. Na działalność Sharpa w znanych współcześnie branżach trzeba było jednak czekać bardzo długo. Pierwszy sprzęt elektroniczny tej firmy – kalkulator – pojawił się dopiero w 1964 roku.
Dwie dekady później jej pozycja w branży elektronicznej była już na tyle silna, że Sharp podjął próbę wprowadzenia na rynek własnego standardu nośnika danych.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |