Pojazd księżycowy (1969)
rys. 22. Pojazd księżycowy LRV
W 1961 roku koncern General Motors zaangażował prof. M. Bekkera do prac nad zbudowaniem pojazdu księżycowego, który miał być wykorzystywany przez misje Apollo.
W roku 1969 został wyłoniony w wyniku konkursu pojazd LRV (Lunar Roving Vehicle), który został opracowany wspólnie przez General Motors i Boeing Company.
Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym. Każde koło LRV było napędzane silnikiem elektrycznym, a zasób energii zapewniał przebieg 92 km. Najciekawszym rozwiązaniem technicznym są koła LRV wykonane według pomysłu prof. Bekkera. Zostały one wykonane z drucianej siatki stalowej z nakładkami z tytanowych blaszek, które zwiększały przyczepność kół do powierzchni satelity Ziemi.
Pierwsza misja w której użyto LRV to Apollo 15, gdzie podczas 3 jazd astronauci przebyli pojazdem 27,9 km, osiągając średnią prędkość 9,2 km/h i maksymalną 14 km.
W czasie następnej misji - Apollo 16, pojazd również wykorzystany został trzykrotnie przejeżdżając łącznie 27,1 km w ciągu 3 godzin i 26 minut.
Ostatnia wyprawa z użyciem pojazdu księżycowego przejechała łącznie 36,1 km w czasie 4 godzin i 27 minut oraz osiągając prędkość maksymalną 18 km/h.
Wszystkie 3 pojazdy LRV pozostały na Księżycu.
Sukcesy pojazdów LRV były dla prof. Bekkera podsumowaniem całego dorobku naukowego i konstruktorskiego. Nadano mu tytuł doktora honoris causa m.in. przez Politechnikę w Monachium, Uniwersytet w Ottawie i Uniwersytet w Bolonii.
Prace prof. Bekkera zostały praktycznie wykorzystane przy projektowaniu oraz eksploatacji pojazdów terenowych, przede wszystkim dla wojska.
rys. 27. misja Apollo
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |