Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MAKIJAŻ
   
COUNTRY:
         
 

 

 

Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
 

 
   
 

 
 
Strony tematyczne  

 
   
 

 SZYCIE NA CO DZIEŃ

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

 SZYCIE PROFESJONALNE

To szycie któremu poświecamy wiele czasu, dzieki któremu powstają ciekawe kreacje, projekty, wreszcie domy mody, poznajemy wspaniałych projektantów, ich talent

 DLACZEGO WARTO

Stwórz pierwszą swoją profesjonalną kreację a poczujesz dlaczego warto. Kupując gotowy projekt nie zdajesz sobie sprawy ile trzeba było niemu poświęcić uwagi

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Encyklopedia tkanin

Materiał: Wiskoza – co trzeba wiedzieć o tej tkaninie?

Wiskoza to rodzaj sztucznego jedwabiu, tkaniny wykonanej z regenerowanego włókna celulozowego. Jest często stosowany w odzieży i tekstyliach, ponieważ jest miękki i chłonny. Wiskoza ma jednak również pewne wady – może być nieporęczna i podatna na mechacenie. W artykule przyjrzymy się bliżej wiskozie i sposobom jej najlepszego wykorzystania w swojej garderobie.

Wiskoza – co to za tkanina?

Wiskoza jest rodzajem tkaniny rayonowej do których należy również lyocell oraz modal. Ze względu na drapowanie i luksusowy charakter, wiskoza w przemyśle tekstylnym jest popularnym substytutem jedwabiu. Produkcję wiskozy rozpoczęto w 1883 roku i była ona odpowiedzią na potrzeby rynku. Zaraza jedwabników sprawiła, że jedwab był niebywale drogi, a ponadto jego nabycie graniczyło z cudem. Wiskoza, która nazywana jest również sztucznym jedwabiem skutecznie zaspokoiła potrzeby branży tekstylnej. Właściwości włókna wiskozowego sprawiają, że jest do dziś bardzo popularnym materiałem.

Surowcem do produkcji wiskozy jest celuloza pozyskiwana z m.in.: bambusa, eukaliptusa, soji, trzciny cukrowej, buka, sosny oraz świerka. Pulpa drzewna jest rozpuszczana przez substancje chemiczne i przeciskana przez małe otwory, aby ostatecznie uzyskać cienkie nici. Produkcja wiskozy jest jednak szkodliwa dla środowiska. Proces rozpuszczania pulpy drzewnej uwalnia zanieczyszczenia do środowiska. Co więcej cały proces zużywa duże ilości wody oraz energii.

Zastosowanie wiskozy

Wiskozę używa się do produkcji przeróżnych ubrań: letnich sukienek, miękkich bluzek, zwiewnych sukienek, spodnie, kurtek, a także butów. Jest to jedna z najczęściej używanych tkanin w przemyśle odzieżowym.
Wiskoza poza przemysłem odzieżowym znajduje zastosowanie w produkcji:

- torebek herbat ekspresowych,
- papieru na banknoty,
- tkanin kompresyjnych,
- artykułów higienicznych, takich jak tampony czy chusteczki,
- pościeli,
- dywanów,
- tapicerki,
- celofanu,
- osłonek na kiełbaski.

Zalety wiskozy

Jeśli szukasz materiału luksusowym charakterze i błyszczącym wykończeniu za cenę znacznie niższą niż jedwab, to wiskoza może być świetnym wyborem. Zalety wiskozy:

- Chłonna: podobnie jak tkaniny naturalne, wiskoza świetnie wchłania wilgoć.
- Lekka: wiskoza jest niezwykle lekka i przewiewna, dzięki czemu nadaje się na letnie ubrania.
- Miękka: z wyglądu przypomina jedwab, a w dotyku jest miękka podobnie jak bawełna.
- Łatwa w farbowaniu: wiskoza świetnie wchłania barwnik, dzięki czemu uzyskuje się tkaniny o głębokim, intensywnym kolorze odporne na blaknięcie.

Wady wiskozy

Wiskoza ma wiele zalet, ale przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę również pewne potencjalne wady.

- Niska trwałość: a nie jest tak wytrzymała jak inne tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy wełna.
- Elektryzowanie: wiskoza jest podatna na elektryzowanie się i mechacenie.
- Podatna na odkształcenia: niska odporność na rozciąganie, szczególną ostrożność należy zachować podczas suszenia.

Wiskoza – pranie, suszenie, prasowanie i przechowywanie

Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o ubrania z wiskozy, jest przeczytanie metki z instrukcją pielęgnacji. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci odpowiednia zadbać o ubrania z wiskozy.

- Wiskoza jest delikatną tkaniną, dlatego najlepiej jest prać ją ręcznie lub używać delikatnego programu w pralce.
- Piorąc odzież z wiskozy, używaj wody w temperaturze do 30 stopni Celsjusza i delikatnego detergentu.
- Unikaj stosowania wybielaczy lub płynów do zmiękczania tkanin, ponieważ mogą one uszkodzić tkaninę.
- Podczas suszenia odzieży z wiskozy należy unikać suszenia w suszarce bębnowej. Zamiast tego należy rołożyć ją na płasko do wyschnięcia.
- Jeśli musisz wyprasować swoją odzież z wiskozy, ustaw żelazko na niską temperaturę.
- Ubrania z wiskozy ze względu na skłonność do odkształcania najlepiej układać na płasko po złożeniu. Nie zaleca się wieszania ubrań na wieszakach, ponieważ mogą się rozciągnąć.

Jak rozpoznać, czy ubranie zawiera wiskozę?

Wiskoza może być trudna do zidentyfikowania, ponieważ często łączy się ją z innymi tkaninami. Jednym ze sposobów, aby stwierdzić, czy materiał zawiera wiskozę, jest poszukanie symbolu „[V]” na metce. Oznacza to, że tkanina została przetestowana pod kątem skurczu i musi być prana zgodnie z instrukcjami producenta.
Innym sposobem sprawdzenia, czy tkanina zawiera wiskozę, jest wykonanie testu spalania. Odetnij mały kwadrat materiału i trzymaj go nad płomieniem. Jeśli tkanina jest wykonana z wiskozy, pachnie jak palący się papier, a po zgaszeniu pozostawi czarny pierścień.

Czy wiskoza to dobry materiał – najczęściej zadawane pytania

Wiskoza to popularna tkanina chętnie używana do produkcji odzieży. Ze względu na niską cenę oraz swoje właściwości często spotkać ją można w letnich elementach garderoby. Czy wiskoza to dobry materiał na ubrania?  Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy wiskoza się rozciąga?

Tkaniny z wiskozy praktycznie się nie rozciągają, co jest zaletą w przypadku lejących, zwiewnych ubrań. Duża elastycznością cechują się natomiast dzianiny wiskozowe, które różnią się od tkanin metodą splatania nici. Dzianiny lepiej dopasowują się do ciała, a dodatkowo są często wzbogacone o dodatek elastanu lub innych rozciągliwych włókien. Tego typu materiały używane są na ubrania takie jak dopasowane suknie oraz bluzki.

Czy wiskoza się gniecie?

Wiskoza jest wrażliwa na rozciąganie i łatwo się gniecie. Dlatego też ubrania z tego materiału trzeba prasować, aby dobrze wyglądały. Uporczywość owego gniecenia zależy od jakości tkaniny oraz splotu nici. Możesz wybrać tkaninę wiskozową o gęstszym splocie lub poszukać odzieży, która została zabezpieczona wykończeniem odpornym na zagniecenia. Ostatecznie, choć tkaniny wiskozowe najczęściej wymagają prasowania to w przypadku tego materiału nie jest to uporczywym wyzwaniem.

Czy wiskoza jest ciepła?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie najlepiej porównać wiskozę z innymi materiałami. I tak na przykład zapewnia ona porównywalne ciepło do bawełny, jednak nie aż tak jak wełna. Ogólnie wiskoza jest materiałem, które z zasady sprawdza się w okresie wiosenno-jesiennym. Na zimę lepiej postawić na ubrania z cieplejszych tkanin.

Czy wiskoza się kurczy?

Wiskoza ma tendencję do kurczenia oraz odkształcania. Aby uchronić materiał przed deformacją należy używać niskiej temperatury prania, prasowania oraz suszenia. Ponadto suszenie jak opisaliśmy wcześniej powinno odbywać się po rozłożeniu tkaniny na płasko.

Czy wiskoza oddycha?

Wiskoza jest często używana do produkcji letnich ubrań, takich jak na przykład sukienki. Materiał ten „oddycha” w podobnym stopniu co len oraz bawełna. Oznacza to, że pozwala na cyrkulację powietrza w tkaninie, ułatwiając odprowadzania potu. Jest to więc doskonały materiał, na który warto postawić w upalne dni.

Wiskoza to materiał sztuczny czy naturalny?

Wiskoza powstaje w wyniku obróbki pulpy drzewnej, czyli celulozy. Pod względem surowca jest więc tkaniną naturalną, podobnie jak bawełna, len czy wełna z runa zwierząt. Warto jednak podkreślić, że produkcja wiskozy wymaga zaawansowanej obróbki chemicznej co dyskredytuje ją z miana tkaniny naturalnej. Ostatecznie materiał ten można przydzielić do grupy tkanin pół-syntetycznych, czyli takich, które są produkowane chemicznie z wykorzystaniem surowca naturalnego.

Czy wiskoza jest zdrowa?

Wiskoza choć jest poddana zaawansowanej obróbce chemicznej jest ogólnie zdrowa. Ubrania z tego materiału mogą być zazwyczaj swobodnie noszone nawet przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do rekacji alergicznych. Co więcej miękkość materiału sprawia, że wiskoza jest również bardzo przyjemna w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Czy wiskoza oddycha?

Wiskoza cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza. W tej kwestii, materiał jest podobny do naturalnych tkanin takich jak len czy bawełna. Dzięki temu wiskoza jest tak dobrym wyborem na letnie ubrania.

Wiskoza czy bawełna?

Bawełna jest tkaniną naturalną, która posiada podobne właściwości do wiskozy. Jest lekka, przewiewna i odprowadza ciepło. Właśnie takie atuty posiada również wiskoza, którą można nazwać tańszą alternatywą bawełny. Wiskoza jest jednak bardziej podatna na gniecenie oraz działanie temperatury podczas prania i prasowania. Odzież z bawełny można prać w temperaturze do 90 stopni Celsjusza, podczas gdy wiskozę w nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Wiskoza czy poliester?

- Wiskoza jest tkaniną pół-syntetyczna, podczas gdy poliester jak kompletnym syntetykiem powstającym z ropy naftowej.
- Poliester łatwiej odprowadza nadmiar wilgoci, podczas gdy wiskoza podobnie jak materiały naturalne cechuje się większą chłonnością.
- Przewagą poliestru nad wiskozą jest: większa odporność na rozciąganie oraz szybsze schnięcie materiału.
- Tkaniny wiskozowe są miększe i przyjemniejsze w dotyku.
- Wiskoza jest lepszym wyborem na lato, poliester będzie natomiast w sytuacjach, kiedy zależy nam na zatrzymaniu ciepła, czyli w okresie jesienno-zimowym.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - Szycie
 
   
News - Szycie  
News - Szycie  
News - Szycie  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.