Odzież importowana z Azji, a szycie w Polsce
Coraz więcej mówi się o odpowiedzialnym kupowaniu. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, po jakie produkty nie należy sięgać, aby nie wspierać nieuczciwych producentów, czy praktyk polegających na wyzyskiwaniu innych. W taki nurt doskonale wpisuje się rezygnacja z odzieży fast fashion albo ultra fast fashion, która powstaje w Azji i stawianie na jedyny słuszny wybór – ubrania szyte w Polsce. Okazuje się, że odzież azjatycka wybierana jest coraz rzadziej. Firmy poszukujące producenta ubrań wysokiej jakości mogą dzisiaj śmiało postawić na szycie odzieży w Polsce i wysokiej jakości polskie ubrania. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Dlaczego odzież polska jest zdecydowanie lepsza?
Jaka jest jakość odzieży szytej w Polsce?
Większości z nas produkty pochodzące z rynku azjatyckiego nie kojarzą się najlepiej. Wszystko za sprawą ich jakości, która jest naprawdę niska. Kiepskie materiały, słabe wykonanie, szwy, które przestają pełnić swoją rolę po zaledwie kilku praniach – wszystko to sprawia, że odzież importowana z Azji jest wybierana coraz rzadziej. Prawda wygląda jednak nieco inaczej – nie każda odzież szyta w Azji jest słabej jakości. Istnieją producenci, którzy oferują odzież jakościową, poprawnie uszytą nie ekologiczną, ale z wytrzymałych materiałów, które spełnią swoją funkcję, a przy tym wychodzi taniej. Dlatego nadal wiele firm pozostaje przy odzieży importowanej z tego regionu – szczególnie, jeśli chodzi o opcję roboczą. Odzież produkowana w polsce powstająca w rodzimych firmach wypada zdecydowanie lepiej. Renomowani producenci wykorzystują do jej wykonania wyłącznie najlepsze tkaniny i dbają o to, aby szycie było perfekcyjne. Nie trzeba obawiać się o jakość szwów, czy innych elementów, takich jak na przykład suwaki. Wszystko sprawdza się świetnie, co przekłada się na niemały komfort użytkowania. Tak jest niezależnie od tego, czy chodzi o koszule, czy kurtki.
Jeśli jednak uważasz, że argumenty rynkowe (niska cena produkcji i sprzedaże) przewyższają argumenty ekologiczne i rozważasz produkcję odzieży fast fashion w Azji – warto zasięgnąć porady specjalistów w tej branży, aby wybrać sprawdzonych producentów, którzy pomagali w realizacji zleceń dla znanych europejskich firm. Takie współprace mogą polecić same marki, ale przede wszystkim producenci odzieży oferujący kompleksowe usługi.
MOQ – jak wygląda w przypadku odzieży szytej w Polsce, a jak tej importowanej z Azji?
Nie ważne, czy w grę wchodzi odzież importowana z Azji typu fast fashion, czy chodzi o szycie odzieży w Polsce, warto wspomnieć o MOQ, czyli Minimum Order Quantity. Termin ten odnosi się do najmniejszej ilości towaru, jaką musimy zdecydować się kupić, aby producent w ogóle podjął się realizacji naszego zamówienia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w danym przypadku MOQ kształtuje się na poziomie 2000 sztuk, a nas interesuje jedynie 100 koszulek dla naszych pracowników, nie mamy szans na realizację takiego zamówienia. Import odzieży z Azji zawsze wiąże się ze znacznie wyższym MOQ. Oznacza to, że trzeba postawić na naprawdę duże zamówienie, aby móc w ogóle myśleć o tym, że zostanie ono zrealizowane. Decydując się na polskiego wykonawcę, nie trzeba się tego obawiać – odzież polska to znacznie niższe MQQ. Polskie firmy zajmujące się szyciem odzieży dla marek modowych i oferujące kolekcje personalizowane dla firm na zamówienie, nie windują tak mocno MOQ. Oznacza to, że ich dostępność jest znacznie większa.
Odzież azjatycka – jak powstaje i czemu wychodzi taniej?
Jeśli interesuje nas odzież importowana z Azji fast fashion, powinniśmy bacznie przyjrzeć się również stronie etycznej jej powstania. Bardzo często mówi się, że osoby decydujące się na zakup ubrań szytych w krajach azjatyckich mają krew na swoich rękach. W wielu zakładach zatrudniane są wręcz dzieci, które pracują ponad swoje siły. Wynagrodzenie, które otrzymują za pracę to głodowe stawki, za które tak naprawdę trudno przeżyć. Kupując koszulki, spodnie czy bluzy szyte w azjatyckich fabrykach, trzeba mieć świadomość tego, że wspiera się taki biznes. Doskonałym przykładem wyzysku są fabryki w Bangladeszu, gdzie płaca jest najniższa spośród wszystkich państw azjatyckich. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest odzież polska, która powstaje za sprawą pracy osób pracujących w odpowiednich warunkach i otrzymujących odpowiednie wynagrodzenie.
Co dokładnie oznacza odzież fast fashion albo ultra fast fashion? Nie chodzi tu tylko o wyzysk ludzi, ale też o produkcję odzieży, czyli szybko dużo tanio i nie etycznie oraz nie ekologicznie – niestety, zwykle słusznie. Niskie koszty produkcji stwarzają konkurencje rynkową – marki oferują niższe ceny produktów. Powodem tego stanu rzeczy jest jednak bardzo niska jakość stosowanych materiałów, które często są nie tylko nie ekologiczne, ale nierzadko również niebezpieczne, ze względu na stosowane chemikalia. Mogą wywoływać na przykład alergie skórne. Nie ekologiczny poliester dla przykładu, owszem, będzie tańszy niż bawełna, ale niestety gorszy dla komfortu osobistego i środowiska. Warto więc dokładnie przemyśleć, która opcja będzie lepsza, przede wszystkim pod kątem odbioru marki.
Odzież z Azji a odzież polska – jak proces produkcji wpływa na środowisko naturalne?
Zastanawiając się, czy lepiej kupić firmową odzież od polskiego producenta, czy zdecydować się na tą z Azji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy środowisko naturalne nie jest nam obce. Jeśli interesuje nas odzież importowana z Azji, a nie ubrania szyte w Polsce, trzeba pamiętać, że przyczyniają się one do degradacji przyrody. Najlepszym tego przykładem jest produkcja bawełny, która masowo powstaje w Indiach. Aby powstała bawełna, z której następnie uszyte zostaną piękne t–shirty, wykorzystuje się szereg pestycydów, z których znaczna część w Europie nie jest nawet dopuszczona do użytku. Niemniej szkodliwych substancji wykorzystuje się już w samym procesie produkcji odzieży. Import odzieży z Azji generuje również duży ślad węglowy, jest więc bardzo dużym zagrożeniem dla kondycji naszej planety. Jeśli chcemy mieć pewność, że naprawdę o nią dbamy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór odzieży polskiej. Powstające w naszym kraju bluzy, spodnie czy koszulki to nie tylko wysoka jakość, ale również wyraz troski o środowisko naturalne.
Jakich zasad przestrzegają odpowiedzialni producenci polskiej odzieży?
Decydując się na polskie ubrania warto pamiętać, aby stawiać na renomowanych producentów odpowiedzialnie podchodzących do tego, czym się zajmują. Profesjonalne firmy, dbają przede wszystkim o to, aby sam proces produkcji był w pełni etyczny. Oznacza to między innymi wynagrodzenie adekwatne do wysiłku, jaki w pracę muszą wkładać pracownicy, a także zagwarantowanie personelowi właściwych warunków pracy. Kierujemy się etyką i troską o środowisko stawia się na klasyczne kroje, które są ponadczasowe i pozwalają na naprawdę długie użytkowanie odzieży. Doskonałym przykładem takich produktów są bluzy rozpinane – Slim, które cechują się klasycznym krojem i perfekcyjnym wykonaniem, co sprawia, że posłużą naprawdę bardzo długo. Jakość produkty oraz warunki jego produkcji mogą potwierdzać certyfikaty materiałów i samych producentów odzieży.
Odzież z Azji a odzież polska – wynik takiego porównania jest naprawdę oczywisty. To szyte w lokalnych szwalniach ubrania mają zdecydowanie lepszą jakość, co przekłada się na ich trwałość. Ich zamówienie jest zdecydowanie prostsze z uwagi na mniejsze Minimum Order Quantity. Do tego dochodzi brak wątpliwości, jeśli chodzi o stronę etyczną całego procesu produkcyjnego. Wszystko to sprawia, że to właśnie odzież polska powinna znajdować się w kręgu zainteresowań wszystkich odpowiedzialnych właścicieli marek odzieżowych i firm poszukujących odzieży firmowej dla swoich pracowników.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |