Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MAKIJAŻ
   
COUNTRY:
         
 

 

 

Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 

 
 

 
   
 

 
 
Strony tematyczne  

 
   
 

 SZYCIE NA CO DZIEŃ

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

 SZYCIE PROFESJONALNE

To szycie któremu poświecamy wiele czasu, dzieki któremu powstają ciekawe kreacje, projekty, wreszcie domy mody, poznajemy wspaniałych projektantów, ich talent

 DLACZEGO WARTO

Stwórz pierwszą swoją profesjonalną kreację a poczujesz dlaczego warto. Kupując gotowy projekt nie zdajesz sobie sprawy ile trzeba było niemu poświęcić uwagi

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Odzież ekologiczna

Odzież ekologiczna – czyli jaka?

Zrównoważony rozwój to potrzeba i jeden z głównych czynników wpływających na wybory klientów. Z całą pewnością powinni na nią odpowiadać właściciele firm różnych branż – szczególnie ci z sektora premium, którzy stawiają jakość na pierwszym miejscu, a wyznawane przez nich wartości, takie jak odpowiedzialność społeczna, stanowią trzon komunikacji ich marki. W przeciwnym razie nie sprostają stale rosnącym i dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom oraz wymaganiom swoich klientów.

Ekologiczne ubrania

Coraz więcej z nas stara się jeść ekologiczną żywność i korzystać z ekologicznych kosmetyków. Sprawdzanie składu żywności i produktów chemicznych jest typowym działaniem dla większości konsumentów. Popularna staje się także odzież ekologiczna. Nic więc dziwnego, że klienci sprawdzają działania firmy pod kątem ekologii i odpowiedzialności społecznej. W przypadku odzieży ekologicznej nie do końca jednak wiadomo, czym dokładnie się ona cechuje. Z poniższego artykułu dowiesz się:

• Co to właściwie znaczy, że odzież jest „ekologiczna”?
• Czym charakteryzują się ubrania ekologiczne?
• Czy odzież ekologiczna jest równoznaczna z niską jakością?
• Jak uprawia się bawełnę ekologiczną?
• Jakie korzyści dla firmy może przynieść wybór ekologicznych produktów, w tym ekologicznych ubrań?
• Jak wykorzystywanie produktów ekologicznych, w tym odzieży ekologicznej, wpływa na wizerunek firmy?
• Jak sprawdzić, czy dane ubranie jest naprawdę ekologiczne?

Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.

„Odzież ekologiczna” – czyli jaka?

Jest wiele cech, które świadczą o tym, że dane ubranie można uznać za ekologiczne. Odzież ekologiczna:

wytwarzana jest z ekologicznych materiałów,
jej pochodzenie jest znane,
jest produkowana i sprzedawana zgodnie z określonymi zasadami,
jej producent działa w określonym obszarze.

Brzmi dość enigmatycznie? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Czym charakteryzują się ubrania ekologiczne?

Wyróżnia się cztery podstawowe cechy, które pozwalają na nazwanie odzieży ekologiczną.

Materiał przyjazny środowisku – bawełna organiczna

Ubrania ekologiczne to takie ubrania, które zostały wyprodukowane z materiału przyjaznego dla środowiska. Czym jest „materiał przyjazny dla środowiska”? Głównie chodzi tu o bawełnę organiczną – bawełnę uprawianą zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa, czyli bez pestycydów, GMO czy sztucznych nawozów. Takim materiałem może być też wełna z odpowiedzialnej hodowli – niepochodząca z chowu przemysłowego (wówczas pasza pozbawiona jest GMO i hormonów wzrostu).

Materiał przyjazny środowisku – recykling

Odzież ekologiczna cechuje się także tym, że szyta jest z materiałów z recyklingu – również jest więc przyjazna środowisku. Jest ona nazywana odzieżą r-PET. Przy jej produkcji ponownie wykorzystuje się pewne surowce. Materiałem poddawanym recyklingowi jest przede wszystkim poliester – włókno syntetyczne cechujące się wyjątkową trwałością. Powtórne przetwarzanie poliestru wpływa na zredukowanie ilości odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Redukcja wiąże się nawet z 75-procentowym obniżeniem emisji CO2 względem produkcji tradycyjnego poliestru! Z charakteryzowanego włókna tworzy się głównie ekologiczne polary i dodaje się niewielką ilość do składu bluz z bawełny organicznej, aby zapewnić rozciągliwość  i przyjemność w dotyku..

Zasady sprawiedliwego handlu

Ważnym elementem ubrań ekologicznych jest także to, że produkuje się je zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Producent takiej odzieży musi więc spełniać pewne wymagania społeczne, ekonomiczne i rzecz jasna ekologiczne. Do wymagań społecznych należy na przykład dbanie o ochronę zdrowia i bezpieczeństwo rolników trudniących się zbieraniem bawełny, do wymagań ekonomicznych – opłacanie tych rolników określonymi kwotami (nie niższymi niż minimalna cena światowa), do ekologicznych – promowanie oszczędzania wody i niestosowania środków modyfikowanych genetycznie i szkodliwych oraz szeroko pojętego ekologicznego trybu życia.

Lokalność

Kolejną cechą charakterystyczną odzieży ekologicznej jest to, że jej produkcja zamyka się w określonym obszarze, a co za tym idzie – producent działa lokalnie. Oznacza to na przykład, że korzysta on z usług wyłącznie polskich szwalni (najlepiej na terenie danego miasta, województwa), a materiały dostarczają mu wyłącznie polskie przedsiębiorstwa (tu podobnie – z jednego miasta, województwa). Dzięki temu redukuje się zanieczyszczenia i emisję CO2. Wszystko to składa się na mniejsze wykorzystanie środków transportu, brak konieczności składowania towarów i wspieranie polskich firm.

Prawdziwe ubrania ekologiczne to takie, które spełniają nie jedną czy dwie z wyżej wymienionych wytycznych, a wszystkie cztery. Rzecz jasna – samo działanie danego przedsiębiorstwa lokalnie nie czyni jego produktów ekologicznymi. W związku z tym odzież ekologiczna to taka, która: jest przyjazna środowisku, pochodzi z recyklingu, jest produkowana zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu, przy jej tworzeniu wykorzystuje się działalność lokalnych przedsiębiorstw.

Czy odzież ekologiczna jest równoznaczna z niską jakością?

Wbrew pozorom zachowanie wszystkich powyższych wytycznych nie jest równoznaczne z tym, że ubrania ekologiczne są zawsze gorszej jakości. Ich jakość może być równie wysoka jak odzieży tradycyjnej, nieekologicznej. Należy więc stwierdzić, że dbanie o środowisko naturalne może iść w parze z zachowaniem jakości i z troską o planetę.

Jak uprawia się bawełnę ekologiczną?

Wiemy już, że odzież ekologiczna, szyta jest głównie z bawełny organicznej. Warto więc zastanowić się jeszcze nad tym, jak przebiega proces uprawiania bawełny organicznej. Proces ten jest dość wymagający – musi spełniać zasady rolnictwa ekologicznego, które są dość restrykcyjne. Jasno określają je dokumenty unijne. I tak przy uprawie bawełny ekologicznej nie stosuje się środków chemicznych takich jak pestycydy, herbicydy oraz szeroko pojętych nawozów sztucznych. Wszystkie te substancje są wykorzystywane w procesie produkcji konwencjonalnej bawełny. Tylko to działanie powoduje, że szkodliwość całego cyklu produkcji zmniejsza się aż o około 90%! Kolejną rzeczą odróżniającą uprawę bawełny ekologicznej od uprawy bawełny konwencjonalnej jest to, że do nawożenia bawełny eko używa się substancji, które podlegają biodegradacji. Ponadto przy uprawie bawełny ekologicznej stosuje się płodozmian – dzięki temu gleba nie wyjaławia się i nie pustynnieje. Szeroko pojęte wyeliminowanie toksycznych substancji przy produkcji bawełny ekologicznej powoduje, że jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza – zarówno dla osób ją zbierających, jak i dla konsumentów. Opisywany proces jest długotrwały, a co za tym idzie – kosztowny. Pozwala jednak na tworzenie wielu miejsc pracy – bawełnę ekologiczną można zbierać wyłącznie ręcznie, potrzebna jest do tego wykwalifikowana siła robocza. Ponadto – jak już zostało wspomniane powyżej – ubrania wyprodukowane z bawełny eko cechują się wyjątkową trwałością.

Produkty ekologiczne – korzyści dla firm

Właściciele firm coraz chętniej zamawiają produkty ekologiczne. Świadomi przedsiębiorcy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że współcześni klienci mają zdecydowanie większe wymagania niż konsumenci sprzed kilku- czy kilkunasty laty. Jednym z tych wymagań jest właśnie promowanie ekologicznego trybu życia, wykazywane troski o środowisko naturalne. Wskazanie tej wartości jako ważnej dla firmy znacząco wpływa na poprawę jej wizerunku, kreuje ją także jako przedsiębiorstwo świadome i odpowiedzialne społecznie (o czym szerzej poniżej). Poza tym wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą działać zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, są zobligowane do stawiania dobra środowiska naturalnego wysoko w hierarchii swoich wartości i do działania w taki sposób, by zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszało szans na zaspokajanie potrzeb przyszłych pokoleń.

Ubierz pracowników w eco odzież i zyskaj w oczach swoich klientów!

Firma, która decyduje się na wykorzystywanie produktów ekologicznych, w tym ubrań ekologicznych, jest więc postrzegana jako:

wartościowa
innowacyjna,
świadoma,
myśląca przyszłościowo,
zaangażowana,
odpowiedzialna społecznie,
godna zaufania,
kreatywna,
wyjątkowa.

Wszystko to składa się na budowanie jej eko-wizerunku, kreowanie danego biznesu jako odpowiedzialnego, pozyskiwanie zaufania klientów i… przodowanie nad firmami konkurencyjnymi. A właściciele firm, którzy decydują się na zakup odzieży ekologicznej, szybko przekonują się o tym, że wydatek przekuł się w dobrą inwestycję.

Jak sprawdzić, czy dane ubranie jest naprawdę ekologiczne?

W sklepach internetowych, w opisach produktów – koszulek, bluz, akcesoriów, aż roi się od pojęć takich jak: „ekologiczny”, „naturalny”, „organiczny”, „etyczny”, „zgodny z koncepcjami zrównoważonego rozwoju”, „slow fashion” (pol. „powolna moda”), „fair trade” (pol. „sprawiedliwy handel”). Czy to jednak wystarczający dowód na to, że dany produkt jest ekologiczny? Oczywiście, że nie. Aby mieć pewność, że ubranie, które zamawiamy, jest naprawdę ekologiczne i zostało wyprodukowane z bawełny organicznej, należy sprawdzić, czy materiały, z których zostało uszyte posiadają odpowiednie certyfikaty. Takimi certyfikatami, które świadczą o ekologiczności materiałów są:

• certyfikat GOTS (ang. Global Organic Textile Standard) – dowód na to, że produkt ma w swoim składzie minimum 95% certyfikowanych włókien ekologicznych, czyli takich, które są pochodzenia naturalnego, a ich uprawy są realizowane przy użyciu metod ekologicznych, ponadto produkty nie zawierają żadnych materiałów wytworzonych przez GMO (ang. Genetically Modified Organisms, pol. organizmy zmodyfikowane genetycznie); jest to najbardziej rygorystyczny certyfikat, który obejmuje cały łańcuch produkcji wyrobu z tkanin naturalnych;
• certyfikat OEB (ang. Organic Exchange Blended) – dowód na to, że produkt został wyprodukowany wyłącznie z surowej bawełny i spełnia wiele kryteriów ekologiczności uznawanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz zawartych w regulacjach unijnych.
• certyfikat OCS 100%  – sugeruje, że produkt składa się z 95% lub więcej materiału organicznego;
• certyfikat OCS BLENDED (ang. Organic Content Standard BLENDED) – dowód na to, że produkt zawiera minimum 5% materiału organicznego, który jest zmieszany z surowcami konwencjonalnymi bądź z surowcami syntetycznymi;
• certyfikat GRS (ang. Global Recycled Standard) – świadczy o wykorzystywaniu przez daną firmę materiałów pochodzących z recyklingu, a także o dbałości o środowisko naturalne i warunki socjalne, a także zapewnienie wykorzystywania środków chemicznych, które są bezpieczne dla człowieka;
• certyfikat RCS 100% (ang. Recycled Claim Standard 100%) – dowód na to, że produkt zawiera minimum 95% włókien pochodzących z recyklingu; jest to międzynarodowy, dobrowolny standard dla każdego produktu nieżywnościowego; w przeciwieństwie do GOTS nie obejmuje kwestii środowiskowych, społecznych i chemicznych, obejmuje natomiast wymagania CCS (ang. Content Claim Standard), czyli standardy łańcucha dostaw, co daje możliwość prześledzenia całej drogi danego produktu na każdym etapie;
• certyfikat RCS BLENDED (ang. Recycled Claim Standard BLENDED) – wskazuje, że produkt zawiera minimum 5% włókien pochodzących z recyklingu, które są zmieszane z surowcami konwencjonalnymi bądź z surowcami syntetycznymi.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Szycie

Od codziennych strojów po wieczorowe kreacje, od zasłon po kołdry, WSZYSTKO O SZYCIU daje ci wszystko, co musisz wiedzieć, żeby stworzyć własne, niepowtarzalne dzieła. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy doświadczoną szwaczką, korzystając z tej działu GMI poczujesz się, jakby na każdym etapie siedział obok ciebie ekspert krawiectwa!

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - Szycie
 
   
News - Szycie  
News - Szycie  
News - Szycie  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.