Jak zostać specjalistą social media
Dużo czasu spędzasz na portalach społecznościowych i chcesz związać swoją przyszłość z marketingiem internetowym? Dobry wybór! Jednak dynamiczny rozwój branży social media sprawia, że zrozumienie jej specyfiki nie jest prostym zadaniem. Podpowiadamy jak pokierować swoją karierą by zostać specjalistą social media.
Na samym początku warto zastanowić się jakie predyspozycje są pomocne w zawodzie specjalisty social media i czy aby na pewno je posiadasz. Niektóre cechy są kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Przede wszystkim przydatne są umiejętności interpersonalne, zdolności komunikacyjne i otwarty umysł. Social media to swego rodzaju hybryda łącząca w sobie wiele dziedzin, dlatego jeśli szybko się uczysz i masz rozległe zainteresowania szybciej odnajdziesz się w tej branży. Na podstawie 100 ofert pracy na stanowisko specjalisty social media Socjomania zebrała i zestawiła najczęściej wymieniane przez pracodawców wymagania, które mają w stosunku do kandydatów. W czołówce znajdują się: wiedza z zakresu social media, doświadczenie w prowadzeniu kampanii, lekkie pióro, dobra organizacja pracy, kreatywność, język angielski, znajomość narzędzi do monitorowania mediów. Warto zauważyć, że trend specjalizacji zawodowej w branży social media rozwija się bardzo szybko. Pojawiają się coraz to nowe stanowiska: Social Media Account Executive, Head of Social Media, Social Media Director, Social Media Manager, Content Strategist Manager, Social Media Consultant. Mnogość specjalizacji może być szansą na ciekawą pracę, ale dla początkujących stanowi trudność, wynikającą z nieznajomości terminologii.
Wykształcenie
Dlatego kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiednich studiów. Uczelnie zarówno prywatne jak i państwowe rozszerzają ofertę o kierunki związane z szeroko pojętym marketingiem internetowym. W przyszłej pracy specjalisty social media sprawdzą się także osoby po socjologii, psychologii, marketingu czy informatyce. Jeśli już na początku studiów zadbasz o odpowiednią specjalizację dla siebie, łatwiej potem znajdziesz pracę. Jednak mimo wszystko największe znaczenie w kształceniu przyszłych e-marketerów mają studia podyplomowe, które nastawione są na umiejętności praktyczne. Przy wyborze zwróć uwagę czy kadra wykładowców składa się z ludzi z branży, praktyków i specjalistów z danej dziedziny oraz czy zajęcia przyjmują formy warsztatów i seminariów. Pamiętaj, że sam dyplom nie gwarantuje zatrudnienia, ważne by był poparty odpowiednim doświadczeniem i zdobytymi umiejętnościami. Pod wpływem zmieniającej się branży, przeobrażeniom ulega również oferta szkoleniowa.
Bądź widoczny
Przygotuj się, że przy rekrutacji na stanowisko specjalisty social media wszyscy będą zwracać uwagę na twój potencjał społecznościowy. Zadbaj wcześniej o to by twoje konto na GoldenLine, Facebooku, Pinterest czy YouTube było twoją wizytówką. Udzielaj się w branżowych grupach dyskusyjnych, prowadź bloga, pisz na forach internetowych. Czas poświęcony na kreowanie marki osobistej, jeszcze zanim podejmiesz pierwszą pracę, procentuje podczas rekrutacji. Dodatkowym atutem jest także podstawowa znajomość programów graficznych takich jak Adobe Photoshop.
Podbijaj rynek
Spełniasz już wszystkie wymagania, masz potencjał i energię, zatem czas na poszukiwanie pracy. Oferty można znaleźć w różnych miejscach: na portalach branżowych (PRoto, Nowy Marketing), na grupach na Facebooku (poszukiwany/poszukiwana w Social Media), na fanpage’ach przyszłych pracodawców, w serwisach rekrutacyjnych. Miej oczy otwarte, a znajdziesz pracę marzeń. Pamiętaj, najważniejsza dla przyszłego pracodawcy jest twoja kreatywność.
Osoby pracujące na co dzień w social media podkreślają, że ich praca to absorbujące zajęcie, wymagające pełnej dyspozycyjności (często 7 dni w tygodniu). Przyda się pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Budowanie społeczności wymaga empatii i wysokiej kultury osobistej, a także umiejętności zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Jednak praca w social media przynosi dużo satysfakcji, a energia włożona w projekt szybko powraca, przygotowując na wciąż nowe wyzwania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |