Zasady treningowe dla poczatkujących
1. Zasada stopniowego zwiększania obciążeń treningowych
Jest fundamentalną zasadą SYSTEMU TRENINGOWEGO WEIDERA. Podstawą zwiększania siły, masy i wytrzymałości mięśni jest zmuszanie ich do pracy cięższej niż ta, do której się przyzwyczaiły Należy więc stopniowo przeciążać mięśnie. Aby zwiększyć siłę, trzeba ciągle zwiększać ciężary. Jeśli dąży się do wzrostu masy mięśniowej, należy zwiększać ciężary, ale również liczbę serii i częstotliwość treningów. W celu poprawienia wytrzymałości jakiejś grupy mięśniowej trzeba skrócić przerwy odpoczynkowe lub zwiększyć liczbę serii oraz powtórzeń. Zasada ta obowiązuje w treningu praktycznie wszystkich dyscyplin sportu, leży u podstaw każdego postępu.
2. Zasada wykonywania ćwiczeń w seriach
Jest jedną z wcześniejszych zasad Weidera. Założeniem tej zasady jest wykonywanie kilku (3-4) serii każdego ćwiczenia na daną grupę mięśniową, aby całkowicie wyczerpać mięśnie i wywołać maksymalny rozrost włókien mięśniowych, tzw hipertrofię.
3. Zasada izolacji grup mięśniowych
W każdym ćwiczeniu mięśnie mogą pracować w połączeniu lub w izolacji od innych grup mięśniowych. Mięsień może pracować jako stabilizator ruchu, agonista (mięsień towarzyszący), antagonista (mięsień przeciwstawny) lub synergista (mięsień współdziałający). Celem kulturystyki jest budowanie i kształtowanie poszczególnych grup mięśniowych. A zatem należy dany mięsień w możliwie najskuteczniejszy sposób odizolować od wpływu mięśni sąsiednich. Osiąga się to poprzez wykonywanie ćwiczeń w specyficznych pozycjach, np. uginanie przedramion na „modlitewniku" izoluje mięsień ramienny
4. Zasada dezorientacji mięśniowej (konfuzji mięśniowej)
Joe Weider jest przekonany, że aby zmusić mięsień do stałego rozwoju, należy go zaskakiwać zmianami parametrów treningowych: rodzaje ćwiczeń, liczba serii, liczba powtórzeń, kąty, pod jakimi działają siły obciążające mięsień (np. wyciskanie sztangą na ławce poziomej i skośnej). Wówczas mięśnie nie osiągają stanu przystosowania się do określonego programu treningowego.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|