Seven Images - studio portretowe
Wykonanie świetnych zdjęć portretowych nie wymaga ogromnego studia i dużych nakładów finansowych. Nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie można zorganizować w domowych warunkach studio portretowe, które pozwoli eksperymentować, uczyć się i tworzyć dobre fotografie. Pokażemy jak przy minimalnych wydatkach zacząć przygodę z oświetleniem studyjnym.
Do czego służy studio fotograficzne?
Fotografowanie w warunkach zastanych wiąże się z ogromną ilością czynników nad, którymi nie mamy całkowitej kontroli: miejsce, pora dnia, pogoda, źródła światła, pora roku, ograniczenia czasowe etc. By zminimalizować ilość tych warunków możemy przenieść się do studia fotograficznego. W studio to my kontrolujemy warunki: decydujemy, skąd dociera światło i z jaką mocą. Tutaj nie zaskoczy nas deszcz albo porywisty wiatr, będziemy mogli pracować w takim tempie jakie nam odpowiada nie martwiąc się zachodzącym na zewnątrz słońcem. Szczególnie ważne dla wielu początkujących amatorów fotografii jest też to, że w zaciszu domowego studia można eksperymentować do woli nie przejmując się presją otoczenia. Ogranicza nas jedynie cierpliwość modela ;)
Ile kosztuje własne studio fotograficzne?
Budowa profesjonalnego studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Dobra wiadomość jest taka, że 99,9% z nas nie potrzebuje takiego studia. Koszt budowy mini studia na potrzeby nauki i rozwoju naszej pasji wynosi w zasadzie nie więcej niż tyle ile zechcemy w nie zainwestować. Zakładając oczywiście, że dysponujemy już aparatem fotograficznym. Są dwa warunki, których nie przeskoczymy: Minimum kosztów sprzętu, które powinniśmy brać pod uwagę oscyluje w okolicach 1000zł. Można próbować swoich sił jeszcze niższym kosztem, jednak w takim przypadku wiele czasu zajmie nam wymyślanie rozwiązań z cyklu „zrób to sam”. Drugi warunek to pomieszczenie – bez niego się nie obędziemy.
Jakie pomieszczenie nadaje się na mini studio fotograficzne?
Tu zasada jest prosta: Im większe tym lepiej. Przestrzeń pozwala nam nie tylko ustawić większą ilość oświetlenia i lepiej je kontrolować ale daje też możliwość odejścia od fotografowanego obiektu na większy dystans. Możemy dzięki temu korzystać z obiektywów o dłuższej ogniskowej. Duże studio przeznaczone do fotografii portretowej, ewentualnie rodzinnej powinno mieć około 40m^2 i minimum 3m wysokości. Powinno też być dłuższe niż szersze. Należy również brać pod uwagę komfort pracy związany z zapasem wolnego miejsca. Niestety domowe warunki rzadko bywają aż tak optymalne. Zwykle musimy sobie radzić w niewielkim pomieszczeniu. Przy odrobinie inwencji damy jednak radę.
Najważniejsze żeby nasze domowe studio nie było zbyt małe. Wolny pokój powinien być na początek odpowiedni. Musimy sobie zapewnić przestrzeń, która pozwoli na ustawienie naszego zestawu oświetlenia, statywu i aparatu. Każdy wolny metr kwadratowy ponad to minimum, przyda się kiedy będziemy manipulować oświetleniem w poszukiwaniu pożądanego efektu. Często zdarza się bowiem, że przestawiając jedną z lamp o kilkanaście centymetrów uzyskamy to czego szukaliśmy. Sufit powinien być wysoko, bo dzięki temu będziemy mogli oświetlić naszego modela z góry umieszczając lampę nad jego głową. 3m wysokości byłyby odpowiednie. Jeżeli jednak nie mamy 3m nie powinniśmy się zanadto przejmować, nie jest konieczne do zrobienia świetnego portretu. Powinniśmy jednak zdawac sobie sprawę z ograniczeń związanych z użytkowaniem tak niewielkiego pomieszczenia. Sprawdzi się ono w fotografii portretowej i zbliżeniach jednak dla ujęć 3/4 a tym bardziej całej sylwetki miejsca będzie za mało.
Bardzo istotne będą dla nas ściany i źródła światła. Dobrze usytuowane, duże okno pozwoli nam na korzystanie ze światła dziennego. Powinniśmy jednak pomyśleć też o tym jak skutecznie je zasłonić, kiedy zechcemy korzystać jedynie z oświetlenia studyjnego.
Najlepiej gdyby ściany i sufit miały kolor biały, szary bądź czarny. Inne, szczególnie intensywne barwy będą miały wpływ na barwę odbitego od nich światła. By w pełni kontrolować warunki oświetleniowe powinniśmy takiego wpływu uniknąć. W warunkach domowych trudno zdecydować się na czerń, jeżeli więc nasz wybór padnie na szarość spróbujmy wybrać jak najciemniejszy odcień.
Pamiętajmy również o źródle zasilania, niezależnie od tego na jaki rodzaj oświetlenia studyjnego się zdecydujemy, będziemy potrzebować prądu. W naszym studio powinniśmy mieć jak najwięcej przestrzeni, usuńmy zatem wszystkie możliwe przeszkody w tym zbędne meble i żyrandol, który nie ułatwi nam kadrowania.
Nie rezygnujmy jednak całkowicie ze zwykłego oświetlenia! Będzie ono potrzebne tak jak w każdym innym pomieszczeniu – ustawianie sprzętu po ciemku nie byłoby rozsądne. Sprawdzą się w tym wypadku wszystkie rodzaje świateł montowanych w podwieszanym suficie, ewentualnie płaskie świetlówki.
Wybieramy tło fotograficzne
Tło fotograficzne pozwala nam skupić całą uwagę na modelu, a odpowiednio dobrany kolor pomoże podkreślić jego cechy charakterystyczne.
Profesjonalne studia fotograficzne korzystają zazwyczaj z dużych cykloram. Cyklorama jest konstrukcją stanowiącą tło planu zdjęciowego. Zamiast kątów prostych przejścia między ścianą a podłogą są zaokrąglone. Dzięki temu zdjęcia nie są przecięte ciemną linią załamania. Podobny efekt możemy uzyskać w naszym domowym studio korzystając z teł montowanych na systemach zawieszenia. Wybór mamy dość szeroki. Możemy zdecydować się na zestaw składający się z dwóch statywów, poprzeczki i tulei z nawiniętym tłem, lub umieścić tuleję w systemie zawieszenia przykręcanym do ściany lub sufitu. Niektóre z takich zestawów pozwalają korzystać z kilku teł i szybko je wymieniać. Jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone są w silniki elektryczne i pozwalają zwijać tła automatycznie.
Najprostszy i najtańszy system zawieszenia tła o szerokości 1,6m na statywach to wydatek rzędu 100zł. Zaleta takiego zestawu polega na tym, że statywy i poprzeczkę możemy zawsze złożyć i spakować do torby. Ma to swoje znaczenie, kiedy wykorzystujemy pomieszczenie również do innych celów. Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na przykręcenie do ściany elementów stałego systemu zawieszenia teł, będzie to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo cennego miejsca – nie będziemy musieli rozstawiać statywów. Nie zapominajmy również o tym, że możemy i powinniśmy eksperymentować. Tkaniny i inne tworzywa będą mile widziane.
Po co nam w takim razie „kupne” tło? Tła takie są jednolite pod względem faktury i koloru, pozwalają ponadto uzyskać gładką powierzchnię i wspomniane już płynne przejście między podłogą a ścianą. Jeżeli w przypadku portretu ten akurat aspekt nie będzie miał wielkiego znaczenia, to stanie się bardzo znaczący kiedy postanowimy fotografować całą postać.
Najpowszechniej wykorzystywanymi tłami fotograficznymi są tła kartonowe lub polipropylenowe. Zarówno jedne jak i drugie dostępne są w bardzo wielu kolorach, różnica polega na cenie i jakości. Tła polipropylenowe są znacznie tańsze, lżejsze i można z nich dłużej korzystać. Skąd zatem znaczna różnica w cenie? Otóż tła polipropylenowe mają charakterystyczną fakturę, która mogłaby być widoczna na zdjęciach robionych przy dużym zbliżeniu i dużej głębi ostrości. W przypadku teł kartonowych nam to nie grozi ponieważ są całkiem gładkie. Jednak na początku w zupełności wystarczą nam tanie tła polipropylenowe. Pamiętajmy jednak by zwracać uwagę na ich gramaturę – 120 będzie optymalna.
Należy jeszcze przemyśleć kwestię szerokości tła. Standardowe minimum to 1,60m szerokości (5m tła nawinięte na tuleję). Taka szerokość sprawdzi się w przypadku portretów i wąskich kadrów całej stojącej postaci. Jeżeli chcemy eksperymentować z szerszymi kadrami będziemy potrzebować szerszego tła np.: 2,7m. Jeżeli korzystamy z zestawu zawieszenia opartego na statywach, wymagać to będzie większych i stabilniejszych modeli. Szersze tło zapewni nam więcej swobody i możliwości, wąskie z kolei będzie stanowić poważne ograniczenie. Nasz pierwszy studyjny zakup to koszta w wysokości 120 – 270 zł
|
|
|
- Minimum – 120 zł
- System zawieszenia (2x statyw + poprzeczka) z jednym tłem o szerokości 1,60m
|
- Zalecane – 270 zł
- Mocny zestaw zawieszenia teł (2x statyw + poprzeczka) z jednym tłem o szerokości 2,7m
|
- Optymalne - 150 zł
- Przykręcany do ściany lub sufitu system zawieszania teł z jednym tłem
|
|