Jak robić ładne panoramiczne zdjęcia?
Fotografia panoramiczna jest jedną z najnowszych form fotografowania, zyskującą coraz więcej zwolenników. W dzisiejszych czasach obrazowanie panoramiczne jest znacznie prostsze i bardziej dostępne dzięki osiągnięciom fotografii cyfrowej. Specjalne oprogramowanie stosowane przez producentów w lustrzankach cyfrowych sprawia, że zdjęcia panoramiczne wykonywane są natychmiastowo, a jakość zdjęć, pomimo różnego stopnia zaawansowania fotografów, pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób możesz zacząć tworzyć panoramy wykorzystując profesjonalne lustrzanki cyfrowe. Oto kilka prostych porad.
Wybierz temat i charakter zdjęcia.
Tematyka zdjęć panoramicznych oscyluje z reguły wokół scen krajobrazowych. Zdjęcia panoramiczne są na ogół preferowanym przez fotografów rodzajem, kiedy ograniczeni oni są szerokością obiektywu, lub gdy po prostu pierwszy plan nie oferuje nic godnego uwagi. Wtedy sceny krajobrazowe są najlepszym i najbardziej praktycznym wyborem na uchwycenie sceny. Martwe przedmioty są zwykle najczęstszymi obiektami fotografii panoramicznej ze względu na specyfikę tej metody obrazowania, czyli chęć uniknięcia efektów rozmazanego obrazu oraz uproszczenia procesu łączenia zdjęć poprzez oprogramowanie aparatu. Oczywiście, nie oznacza to, że przedmioty poruszające się nie mogą być w ten sposób fotografowane. Robienie zdjęć podczas imprez, fotografowanie ruchliwej ulicy, czy różnych wydarzeń sportowych to tylko niektóre z przykładów zastosowania fotografowania panoramicznego. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie zdjęć panoramicznych poruszających się obiektów wymaga stosowania masek, utrzymania dystansu i proporcji w celu uniknięcia efektów nierówności i rozmazanego obrazu.
QuickTime Virtual Reality (QTVR) to najnowsza metoda fotografowania panoramicznego (360 stopni). Składa się ona z wielorzędowego systemu panoram złączonych razem. Architekci, projektanci wnętrz, czy agencje nieruchomości często używają QTVRs do zilustrowania przestrzeni wnętrz hotelów, salonów, biur, sklepów, itp.
Kadrowanie zdjęć
Staranne i przemyślane kadrowanie zdjęć jest kluczem do uzyskania najładniejszych zdjęć panoramicznych. W praktyce oznacza to, że należy ustawić lustrzankę na pełny tryb ręczny. Poniższe ustawienia to niektóre z propozycji, mogących pomóc w osiągnięciu dobrych rezultatów podczas następnej sesji.
1. Ogniskowa powinna mieć około 50 mm (pełna klatka), aby zminimalizować zniekształcenia tubusu obiektywu.
2. Należy ustawić ostrość na stałą odległość.
3. Balans bieli również powinien być stały. Umożliwia to utrzymanie stałej temperatury koloru i odcienia.
4. Aby dobrze dobrać wzorzec rytmiczny dla sceny, należy wybrać fragment sceny mającej równy poziom oświetlenia. W tym celu należy odpowiednio wyregulować przesłonę, czas otwarcia migawki oraz czułość ISO, aby uzyskać właściwą ekspozycję. Następnie, po zrobieniu zdjęcia należy ocenić histogram. W razie potrzeby, ponownie ustawić ekspozycję.
5. Jeśli wynik próby jest zadowalający, należy zapamiętać ustawienia.
6. Następnie należy przestawić lustrzankę cyfrową na tryb manualny i wybrać wcześniej zapamiętane ustawienia z poprzedniego etapu.
7. Wybrać preferowany format pliku, którym może być albo JPG albo RAW. Trzeba pamiętać, że format RAW oferuje dużo lepszą możliwość odzyskiwania wyblakłych szczegółów.
8. Używanie różnych filtrów jest dopuszczalne z wyjątkiem filtru polaryzacji kołowej, czyli CPL, która powoduje stałe nasycenie kolorów.
9. Fotografie należy wykonywać w orientacji pionowej w celu zmniejszenia błędów paralaksy.
10. Zdjęcia lepiej robić od strony lewej do prawej, każdą klatkę należy nakładać w skali około 50% w stosunku do klatki poprzedniej.
Łączenie zdjęć
Istnieje wiele specjalnych rodzajów oprogramowania dostępnych w sieci, takich jak Hugin, CleVR, PTGui, czy Panorama Factory. Oferują one proste i bardzo rozbudowane opcje, umożliwiające łatwe tworzenie zdjęć panoramicznych. Łączenia zdjęć można również dokonywać manualnie za pomocą programu Photoshop oraz wielu innych.
Trening czyni mistrza
Wykonywanie zdjęć panoramicznych jest świetnym sposobem, aby otrzymywać zapierające dech w piersiach efekty. Aby być naprawdę dobrym w tego typu fotografowaniu, nie jest konieczne wydawanie dużej ilości pieniędzy na sprzęt. Oczywiście jest to ważny element dobrego fotografowania, aczkolwiek ważniejszy jest pomysł, zaangażowanie, kreatywność, ćwiczenie a także posiadanie dobrego oprogramowania. Istotne jest to, czy chcemy w ogóle z niego korzystać.
Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomógł Wam w zgłębieniu aspektów tej jakże ciekawej i inspirującej dziedziny fotografowania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |