Seven Images - zdjęcia nocne
Realizując zdjęcia nocne warto zastosować się do kilku ogólnie przyjętych zasad, które przedstawię poniżej. Pozostała część, to umiejętności, własna inicjatywa i pomysłowość każdego fotografa, trochę improwizacji i szczęścia.
Zaopatrz się w dobry statyw - Podstawą do realizacji nocnych zdjęć jest oczywiście dobry statyw. Nawet jeżeli dysponujemy obiektywem ze stabilizacją obrazu, nie da nam to takiej swobody działania, jaką będziemy mieli przy skorzystaniu ze statywu (mówię tutaj przede wszystkim o zabawię z czasem naświetlania zdjęcia).
Jeżeli dysponujemy pilotem do naszego aparatu, możemy sobie pozwolić na mniej solidny stawy, ale na tyle stabilny, żeby przy podnoszeniu się lustra powstrzymał aparat przed drganiami. Jeżeli korzystamy ze zwykłej cyfrówki, to w takim przypadku o niepożądane drgania nie musimy się martwić. Jeśli nie posiadamy pilota, statyw powinien być mieć na tyle solidną konstrukcję żeby nie kiwał się kiedy będziesz naciskał spust migawki.
Ustaw jak najniższe ISO - Generalnie wiadomo, że im wyższe ISO ustawisz na swoim sprzęcie, tym więcej szumów będzie miało zrobione przez Ciebie zdjęcie. Niskie ISO wymaga dłuższego czasu naświetlania, ale jeżeli dysponujesz statywem, nie stanowi to żadnego problemu.
Balans bieli do zdjęć nocnych - Jeżeli chodzi o balans bieli, dobrze jest czasem poeksperymentować z ustawieniami. Dzięki odpowiednim ustawieniom barwy naszego zdjęcia będą odpowiednio chłodniejsze lub cieplejsze. Niekiedy nocne zdjęcia wyjdą ciekawiej jeżeli nie będą oddawały naturalnie wyglądającego oświetlenia.
Realizując nocą zdjęcia czarno-białe nie musimy oczywiście przejmować się balansem bieli; zaś same zdjęcia mogą być bardziej interesujące niż w kolorze. Wszystko zależy od tego, co i jak chcemy przekazać za pomocą naszej fotografii.
Niektórzy proponują realizowanie zdjęć w formacie RAW i później ich obróbkę na komputerze. Jeżeli nie jesteś pewien efektów swoich działań, lub wiesz, że drugi raz w to samo miejsce nie będziesz miał możliwości się wybrać, możesz spokojnie skorzystać z proponowanego rozwiązania.
Ostrość zdjęcia - Podczas nocnej sesji zdjęciowej, może zdarzyć się, że nasz aparat nie będzie dobrze automatycznie łapał ostrości lub będzie ją ustawiał na inne obiekty niż byśmy sobie tego życzyli. W tym przypadku można przejść na tryb manualny i samemu odpowiednio ustawić ostrość na odpowiedni plan.
Wybierz odpowiedni czas naświetlania i przysłonę - Bawiąc się ustawieniami przysłony i czasu naświetlania uzyskasz ciekawe efekty. Nie mówię tutaj o samym rozmyciu świateł przejeżdżających samochodów, ludzi czy przedmiotów w ruchu, ale o efektach na obiektach emitujących światło, jego wyglądzie i poświacie. W zależności od przysłony i czasu naświetlania możemy uzyskać wokół świecącej lampy efekt halo, rozkładające się wokół niej promienie świetlne lub flarę.
Co dla niektórych może być ciekawostką, duży wpływ na efekt zdjęcia ma oczywiście powietrze. Inaczej wyjdą zdjęcia w letnią noc, inaczej o deszczowej porze a jeszcze inaczej w mroźnej, zimowej atmosferze.
Dobrze jest pamiętać o tym, że robiąc zdjęcia nocne nie zawsze do końca możemy ufać światłomierzowi, temu wbudowanemu w aparat czy zewnętrznemu. Nasze zdjęcia mogą wyjść za ciemne lub za jasne. Korzystając z aparatu cyfrowego mamy tą dogodność, że możemy zrobić kilka zdjęć w rożnych ustawianiach i wybrać to, które będzie nam najlepiej pasowało.
Najtrudniejszą częścią realizacji zdjęć nocnych jest wybranie ciekawego pleneru, miejsca lub obiektu, właściwej pory, kadru itd. Czyli najważniejsze są umiejętności i indywidualne podejście każdego z osobna. Bardzo wskazana jest własna pomysłowość i twórcza improwizacja. Niekiedy po prostu odrobina szczęścia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |