Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Savoir Vivre
   
COUNTRY:
         
 
 

 
 
Home news
 
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   

 

 
 
 
 

Wizerunek jest to obraz naszej osoby, jaki postrzegają inni. Może być naturalny lub poddany pewnej "metamorfozie" mającej na celu podkreślenie pewnych cech, na których nam zależy. Jest ważny, zwłaszcza we współczesnym świecie. Wizerunek złożony jest ...

 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Savoir Vivre

Savoir-vivre w podróży zagranicznej – zwyczaje na świecie

To, że podróże kształcą, wiadomo nie od dziś. Współcześnie, dzięki rozwojowi techniki, mamy niespotykaną łatwość w dotarciu do najdalszych zakątków naszej planety. Świat pełen jest różnych kultur, obyczajów oraz tradycji. Warto wiedzieć, jakich zachowań należy unikać, a jakie pomogą nam zyskać w oczach naszych rozmówców. Oto krótki przewodnik po zasadach savoir-vivre dla podróżników.

„Będąc w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin”

Niezwykle ważnym dla każdego odwiedzającego obce kraje jest umiejętność bacznego obserwowania, w jaki sposób zachowuje się miejscowa ludność. Takie szczegóły jak strój, powitanie czy sposób jedzenia są niezwykle istotne. Pomoże nam to zachowywać się w sposób kulturalny i sprawi, że nikt nie poczuje się urażony naszą nieporadnością. Savoir-vivre w podróży zagranicznej wymaga od nas, abyśmy zachowywali się z szacunkiem, jednak nie musimy na siłę starać się wtopić w miejscową społeczność, ponieważ często wychodzi to śmiesznie.

Warto pamiętać o magicznej mocy uśmiechu. Nie mówimy tutaj o grymasie od uch do ucha, lecz o okazaniu szacunku i sympatii dla drugiej osoby. Nawet powściągliwi zazwyczaj Japończycy nie przejdą obojętnie obok takich niewielkich gestów.

Jednak warto mieć na uwadze to, aby nie wyglądać jak stereotypowy turysta. Szczególnie trzeba uważać na to w Afryce oraz Ameryce Południowej. Nieprzyzwoicie krótkie szorty, klapki, słomkowy kapelusz oraz ogromne okulary przeciwsłoneczne od razu zdradzają „człowieka Zachodu” na urlopie. Oprócz pełnych politowania uśmiechów miejscowej ludności, może się to okazać niebezpieczne, ponieważ turysta często bywa wybierany na ofiarę kradzieży lub napadu. Podróżując po krajach arabskich zwróć też uwagę na odpowiedni ubiór.

Savoir-vivre w podróży zagranicznej – bezpieczne tematy do rozmów

Podróżowanie po świecie to nie tylko możliwość podziwiania przyrody oraz zabytków. To także wspaniała okazja do poznania ciekawych ludzi. Warto jednak uważać na to, aby rozmowa nie zboczyła na jeden z niebezpiecznych tematów.

Do takich niewątpliwie należy polityka, religia oraz nasz światopogląd, który może okazać się diametralnie różny od wartości wyznawanych przez naszego rozmówcę. Przykładem może być poruszanie tematu stosunków ormiańsko-tureckich podczas wizyty w Armenii. Nawet niewielkie nawiązanie do tych kwestii może sprawić, iż osoba z którą rozmawiamy poczuje się urażona lub zwyczajnie przestanie się do nas odzywać. Są jednak rzeczy, które sprawią, że nawiążemy bliższe relacje z innymi ludźmi. W takich miejscach jak Brazylia, Rosja, Gruzja, Turcja czy niemal we wszystkich państwach na Bliskim Wschodzie, warto poruszyć temat swojej rodziny. Opowiadanie o krewnych jest doskonałym sposobem na przełamanie początkowego dystansu, a dodatkowo sprawi, że większość rozmówców poczuje do nas nieskrywaną sympatię. Ta sama reguła dotyczy podróżowania po krajach buddyjskich – tutaj pamiętaj też o hierarchii i odnoś się z szacunkiem do osób starszych.

Niewielkie upominki

Jednym z najlepszych sposobów na zyskanie przychylności mieszkańców odwiedzanego kraju, jest wręczenie niewielkiego upominku. Najlepiej, jeśli drobiazg będzie kojarzył się z naszym państwem, ponieważ będzie on dla obdarowanego pamiątką po miłym spotkaniu z cudzoziemcem. Czasami nawet zwykła karteczka z naszymi danymi może wywołać na twarzy promienny uśmiech. Szczególnie mieszkańcy centralnej i południowej Afryki lubią wymieniać się wizytówkami. Podając ją naszemu rozmówcy warto pamiętać, aby utrzymywać kontakt wzrokowy oraz lekko się skłonić. Na te detale szczególnie uwagę zwracają Chińczycy oraz Japończycy. Podawaną wizytówkę należy również trzymać w obu dłoniach.

Podróżując natomiast do krajów arabskich, należy pamiętać o zabraniu zapasu słodyczy. Jak wiadomo, zasady Koranu zabraniają muzułmanom picia alkoholu, jednak każdy mieszkaniec Bliskiego Wschodu z radością podziękuje za tabliczkę dobrej czekolady. Jeśli odwiedzamy czyjś dom, warto zwrócić uwagę na dzieci i wręczyć każdemu z nich coś słodkiego.

Języki obce i znane oraz co nieco o jedzeniu

Znacie to uczucie, kiedy obcokrajowiec z wielkim trudem wypowiada „Dzień dobry”? Każdemu robi się milej na sercu, gdy uświadamia sobie, iż osoba pochodząca z innego kraju zadała sobie nieco trudu i nauczyła się choć kilku słów po polsku. Zadbajmy zatem o to, aby również mieszkańcy odwiedzanych przez nas państw poczuli to samo. Czasami wystarczy opanować zwroty oznaczające powitania, pożegnania oraz pytanie o znajomość angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub innego znanego nam języka. Nawet chińscy policjanci będą bardziej przychylni, gdy powitamy ich krótkim „nihao”.

W niektórych krajach, takich jak Gruzja, niczym niezwykłym nie jest zaproszenie nowo poznanego człowieka do domu na obiad czy kolację. Savoir-vivre w podróży zagranicznej wymaga od nas otwartego podejścia do różnego rodzaju potraw, których prawdopodobnie nie spróbowalibyśmy w domu. Takie przysmaki jak balut, haggis czy sardyński ser casu marzu, mogą wywołać problemy żołądkowe, jednak nie powinno się odmawiać lub co gorsza okazywać wprost obrzydzenia zaoferowanym przysmakiem. Nie warto także próbować przekonywać gospodarza, iż już jedliśmy akurat to danie. Jeśli jednak obawiasz się o swoje zdrowie lub reakcję organizmu, najlepiej powiedz, że… religia zabrania ci jedzenia akurat tego produktu. Cóż za szkoda…

Podstawy savoir–vivre w podróży

We współczesnych czasach możesz bez trudu dotrzeć w najdalsze zakątki świata. Wielu podróżników uwielbia poznawać nowe kraje, tradycje, kultury i obyczaje. Wybierając się za granicę powinieneś jednak wiedzieć, jakich zachowań trzeba unikać, a jakie sprawią, że zyskasz w oczach napotykanych osób i zostaniesz przez nie dobrze odebrany. Nikt nie chce przecież popełnić gafy, przypadkowo kogoś urazić, czy narazić się na niemiłą sytuację z powodu nieświadomie głupiego zachowania. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik dla podróżników. Poznaj zasady savoir–vivre, które na pewno okażą się przydatne podczas zagranicznych wojaży.

Obserwuj innych i uśmiechaj się

Odwiedzając obce kraje musisz wypracować w sobie umiejętność obserwowania miejscowej ludności. Sposób powitania, jedzenia, czy detale stroju – to wszystko jest bardzo ważne. Przyglądając się innym, sami uczymy się, jak należy się zachować. Nie staraj się jednak na siłę „wtopić” w nieznane Ci społeczeństwo, narazisz się na śmieszność i wypadniesz nieporadnie. Bądź kulturalny, odnoś się z szacunkiem do innych, wtedy na pewno możesz liczyć na wyrozumiałość. Oczywiście, pamiętaj także o mocy uśmiechu. Nie chodzi o to, by śmiać się cały czas bez powodu, ale o to, by z sympatią i dobrym nastawieniem podejść do drugiej osoby. Uśmiech potrafi zdziałać cuda. Nawet Japończycy, których uważa się za bardzo powściągliwych, nie będą obojętni wobec tak miłych gestów.

Podczas zagranicznych podróży, przede wszystkim w Ameryce Południowej, czy Afryce nie powinieneś prezentować się jako stereotypowy turysta. Słomkowe kapelusze, krótkie spodenki, klapki i sporej wielkości okulary przeciwsłoneczne od razu Cię zdradzają i mówią - „ Jestem człowiekiem z Zachodu na urlopie”. Wtedy jesteś narażony nie tylko na ironiczne uśmiechy, ale też na pewne niebezpieczeństwo, ponieważ jako turysta możesz stać się ofiarą napadu, czy kradzieży.

Jeśli podróżujesz po krajach arabskich, szczególną uwagę zwróć na swój strój. Zupełnie inaczej niż w Europie, tradycyjne muzułmańskie kraje mają swoje zasady dotyczące ubioru. Warto tu rozgraniczyć, jakie miejsca planujesz odwiedzić. Jeśli zwiedzasz okolice hotelu, czy typowo turystyczne miejscowości i deptaki nadmorskie, nie musisz się tak bardzo tym przejmować. Jeśli jednak zwiedzasz duże miasta, planujesz odwiedzenie jakiegoś meczetu, zdecydowanie musisz uszanować panujące tam zasady. A uważać powinny zwłaszcza kobiety.

Jeśli więc planujesz odwiedzać „newralgiczne” miejsca, najlepiej ubrać luźny strój, który zakrywa nieco zarys sylwetki. Ważne jest, by okryte były zwłaszcza nogi i ramiona. Jeśli wchodzisz do meczetu, warto też zakryć włosy, gdyż uważa się je za symbol seksualności. Mężczyzn nie dotyczą tak restrykcyjne normy, jednak i oni powinni zadbać o to, by ich strój był schludny, skromny i pozbawiony zbyt wielu ozdób.

O czym rozmawiać?

Podróżowanie daje okazję do poznawania ludzi. Pamiętaj jednak o tym, że także podczas rozmowy możesz popełnić niezłą gafę. Niektórych tematów najlepiej unikać. Przede wszystkim tych, związanych z religią, polityką, czy światopoglądem. Np. będąc w Armenii najlepiej nie dyskutować o stosunkach ormiańsko – tureckich, ponieważ rozmówca może poczuć się urażony lub w ogóle zrezygnować z pogawędki. W Rosji, Brazylii, Turcji, Gruzji, czy krajach Bliskiego Wschodu śmiało można za to porozmawiać o swojej rodzinie. Dyskusja o krewnych jest dobrą metodą na zmniejszenie dystansu, a poza tym spowoduje, że wielu rozmówców niemal natychmiast poczuje do nas ogromną sympatię. Ta zasada dotyczy także krajów buddyjskich. Będąc w nich pamiętaj również o hierarchii i o tym, by do osób starszych odnosić się z ogromnym szacunkiem.

Małe upominki

Będąc w obcym kraju, chcesz zyskać przychylność jego mieszkańców. Dobrym sposobem na to jest obdarowanie ich niewielkim, skromnym upominkiem. Najlepiej takim, który od razu będzie się kojarzył z naszym krajem. Prezent ma stanowić pamiątkę po spotkaniu z nami. Bywa, że nawet podanie wizytówki wywołuje sympatię i promienny uśmiech, szczególnie u mieszkańców centralnej i południowej Afryki. W Japonii podając wizytówkę należy trzymać ją w obu dłoniach, warto zachować wtedy kontakt wzrokowy i delikatnie się skłonić. Na to szczególną uwagę zwracają także Chińczycy. Odwiedzając kraje arabskie warto zabrać ze sobą trochę słodyczy. Ich mieszkańcy z uśmiechem podziękują za czekoladę, a jeśli jesteś gościem w czyimś domu nie zapominaj o tym, by słodkościami obdarować mieszkające w nim dzieci.

Pogawędki w obcych językach

Kiedy słyszymy jak obcokrajowiec z trudem i lekką nieporadnością mówi „dzień dobry”, robi się nam miło. Zatroszcz się więc o to, by mieszkańcy odwiedzanych przez Ciebie krajów także mieli okazję poczuć to samo, świadczy to także o próbie pokonania barier i zainteresowaniu krajem, w którym jesteś, możesz więc zyskać kilka punktów. Przeważnie wystarczy, że poznasz podstawowe zwroty związane np. z powitaniem, czy pożegnaniem. W niektórych państwach, np. w Gruzji niczym dziwnym, czy nadzwyczajnym nie jest zaproszenie poznanej właśnie osoby do własnego domu na obiad lub kolację, w takim towarzystwie wypada pochwalić się znajomością chociaż kilku słów.

Parę słów o jedzeniu

Jedzenie jest wplątane w każdą podróż, dobrze więc wiedzieć, jak nie urazić nikogo podczas posiłków. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że podczas podróży należy być otwartym na wszelkie potrawy, nawet te, których pewnie nie skosztowałbyś w domu. A jeśli naprawdę nie masz na coś ochoty, nie wolno Ci okazywać obrzydzenia jakąś potrawą, lecz przemóc się i spróbować jej choć odrobinę. No a jeśli naprawdę dramatycznie mocno nie chcesz próbować dania, możesz dyskretnie „pogrzebać” w talerzu, udając, że próbujesz, albo powiedzieć, że alergia pokarmowa nie pozwala Ci jeść jakiegoś składnika. Nie chcemy namawiać do kłamstwa, ale jest to jakieś wyjście w takiej sytuacji. ;-) Warto też dowiedzieć się czegoś o tradycjach kulinarnych kraju przed podróżą. W kraju kwitnącej wiśni na przykład niezwykle ważnym rytuałem jest picie herbaty, z podobnym namaszczeniem podchodzi się do jedzenia sushi. W Indiach i Indononezji pod żadnym pozorem nie wolno dotykać jedzenia lewą ręką (tej używa się w toalecie).

Uwaga, drobny gest i obraza gotowa

Obrażenie cudzoziemca w jego kraju może się okazać łatwiejsze, niż się spodziewasz. A przykłady można mnożyć. W krajach islamskich nie pytaj o drogę kobiet – przeważnie są uczone od najmłodszych lat tego, żeby nie rozmawiać z obcymi mężczyznami. W USA nie bądź przesadnie szczery odpowiadając na pytanie „how are you?”, to kurtuazyjna zaczepka, a nie szczera chęć dowiedzenia się, co słychać – pytająca osoba nie chce wcale słuchać o tym, że zgubiłeś kartę pamięci od aparatu, boli Cię ząb i nie możesz znaleźć ulubionych spodenek w walizce. W Indiach nie pokazuj podeszwy buta, to także traktowane jest jako obraza. Mieszkaniec Tajlandii obrazi się za potraktowanie banknotu bez szacunku – widniejący na nim wizerunek króla jest traktowany bardzo poważnie. W Japonii nie wycieraj publicznie nosa i pod żadnym pozorem nie wchodź do niczyjego domu w butach – zostaw je na progu. Bardzo należy uważać na gesty i znaki, wykonywane rękoma, jest wiele miejsc na świecie, w których znane nam, potocznie używane symbole oznaczają coś zupełnie innego – bardzo często negatywnego (i aby się o tym przekonać, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata).

Podróżowanie dostarcza sporo frajdy, jeśli tylko znasz podstawowe zasady savoir – vivre. Najważniejsze to oczywiście być kulturalnym, uśmiechniętym i nie podejmować trudnych tematów z nowo poznanymi ludźmi. Bezcenny jest szacunek do różnic kulturowych – niezależnie od tego, jak absurdalne coś Ci się wydaje, pod żadnym pozorem nie wyśmiewaj się z lokalnych tradycji i nawyków. Zawsze pamiętaj, że to Ty jesteś gościem i masz obowiązek dostosować się do gospodarzy (nie odwrotnie). No a jeśli mimo dobrych chęci, strzelisz jakąś gafę, przeproś grzecznie i wytłumacz się – wszach to nie złośliwość, a prozaiczny brak wiedzy – jeśli będziesz uprzejmy, na pewno świadkowie Twoich pomyłek potraktują je z przymrużeniem oka i wyrozumiałością.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
1          
  News

Wizerunek jest to obraz naszej osoby, jaki postrzegają inni. Może być naturalny lub poddany pewnej "metamorfozie" mającej na celu podkreślenie pewnych cech, na których nam zależy. Jest ważny, zwłaszcza we współczesnym świecie. Wizerunek złożony jest ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 

 
   
 
2          
  News

Wizerunek jest to obraz naszej osoby, jaki postrzegają inni. Może być naturalny lub poddany pewnej "metamorfozie" mającej na celu podkreślenie pewnych cech, na których nam zależy. Jest ważny, zwłaszcza we współczesnym świecie. Wizerunek złożony jest ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
   
 
3          
  News

Wizerunek jest to obraz naszej osoby, jaki postrzegają inni. Może być naturalny lub poddany pewnej "metamorfozie" mającej na celu podkreślenie pewnych cech, na których nam zależy. Jest ważny, zwłaszcza we współczesnym świecie. Wizerunek złożony jest ...

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.