Savoir Vivre
Dress code w pracy: jak wybrać strój do pracy
Każdy miewa czasem problem z tym, jak ubrać się do pracy. Co wypada założyć, a czego lepiej unikać, aby w jak najlepszy sposób reprezentować firmę i konkretne stanowisko? W tym artykule dowiesz się, czym jest dress code, jakie są jego najpopularniejsze rodzaje i czym się charakteryzują.
Czym jest dress code?
Dress code określa, jak powinien wyglądać Twój strój do pracy. Różne firmy, nawet jeśli działają w tej samej branży, mogą mieć w tej kwestii inne standardy. Czemu służy taki zbiór reguł? Przede wszystkim chodzi o to, żeby Twój ubiór był dostosowany do stanowiska, które zajmujesz. Dress code powinien być też zgodny z filozofią, wartościami i misją firmy. Jako pracownik reprezentujesz pracodawcę również poprzez swój ubiór. Może on wpływać na to, jak jesteś odbierany przez współpracowników czy przełożonych, jak i klientów.
Jak zatem powinieneś ubrać się do pracy? Generalna zasada mówi, że bardziej formalne stroje kojarzą się z profesjonalizmem, a te luźniejsze – z kreatywnością i innowacyjnością. Na większą swobodę możesz sobie także pozwolić, gdy nie masz na co dzień bezpośredniego kontaktu z klientem.
Ubrania do pracy na różne sposoby
Każda firma ma określony styl ubierania się. To, co w jednej będzie dopuszczalne, w innej może spowodować zdziwione spojrzenia.
Pamiętaj, że nie zawsze zasady dotyczące stroju muszą być spisane – często są to też nieformalne założenia, do których obecni pracownicy stosują się z przyzwyczajenia. Aby uniknąć wpadki podczas Twojego pierwszego dnia pracy w nowym miejscu, dopytaj o obowiązujący dress code. Możesz zapytać o radę osobę, która przeprowadziła rekrutację. W ten sposób dowiesz się, czy istnieją niepisane reguły dotyczące ubioru w danej firmie.
Rodzaje dress code'u
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje dress code'u? Poniżej znajdziesz trzy najpopularniejsze style ubioru do pracy.
Styl biznesowy
Styl biznesowy, który można inaczej określić formalnym, jest najczęściej wymagany od pracowników wyższych szczebli, np. menedżerów lub CEO (Chief Executive Officers), ale też od pracowników urzędów publicznych. Stój formalny spotkasz też w zawodach, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem, przykładowo w bankowości. Idąc do banku, klient zazwyczaj spodziewa się zobaczyć specjalistę od kredytów w stroju, który podkreśli powagę jego stanowiska i wykonywanych obowiązków.
Jakie zasady obowiązują przy doborze odpowiedniego stroju biznesowego?
Jeśli w Twojej pracy obowiązuje styl formalny, możesz postawić na ponadczasową elegancję. Wybieraj stroje o stonowanych kolorach i nie przesadzaj z mieszaniem wzorów. Twoje ubranie nie powinno zwracać zbyt dużej uwagi. Możesz rozważyć odrzucenie takich dodatków jak duże, błyszczące kolczyki czy naszyjniki. Dbaj o to, by strój podkreślał Twój profesjonalizm i wysoką jakość obsługi klienta.
Strój biznesowy powinien być przede wszystkim dobrze skrojony, dzięki czemu sylwetka będzie prezentować się najkorzystniej. Duże znaczenie ma także kolorystyka ubrań. Najlepszy będzie zestaw, w którym dominują stonowane barwy, takie jak: granatowy, czarny, szary bądź niebieski. Dodatek bieli będzie doskonałym uzupełnieniem takiego stroju i nada całości elegancji oraz lekkości. Należy unikać mocnych, jaskrawych kolorów, zwłaszcza czerwonego, różowego, żółtego i turkusowego.
Pamiętaj też o butach – zalecane jest wybieranie eleganckich modeli, odpowiednio dobranych do stroju. Buty powinny stanowić integralną całość, a nie wyróżniać się na tle reszty ubrania. Dotyczy to zarówno modelu, jak i kolorystyki. Jeśli chodzi o dodatki, stylowy zegarek czy elegancka bransoletka będą doskonałym uzupełnieniem każdego stroju biznesowego. Podczas wyboru akcesoriów pamiętaj, że takie dodatki powinny jedynie uzupełniać stylizację, a nie ją zdominować.
Styl business casual
Styl business casual, inaczej swobodny styl biznesowy
, to coś pomiędzy stylem formalnym i nieformalnym. Innymi słowy – to połączenie elegancji i swobody. Tego typu dress code spotkasz w niektórych korporacjach, agencjach marketingowych, software house'ach czy startupach.
Nie ma jednego zbioru zasad, który określałby, co należy założyć, aby dobrze prezentować się w stylu business casual. Najważniejsze, aby wyglądać profesjonalnie, lecz swobodnie. Ten styl pozwala Ci na większe pole do popisu niż styl formalny.
Swobodny styl biznesowy w praktyce
Mniej formalny strój oraz większa swoboda w wyborze kolorów to cechy charakterystyczne dla swobodnego stylu biznesowego. W tym przypadku możesz śmiało postawić na ubrania w jaśniejszych kolorach. Niekoniecznie muszą być białe, Twój strój może być bardziej kolorowy i radosny niż w przypadku sztywnego, formalnego dress code'u. Unikaj jednak mocnych wzorów i jaskrawych barw.
Pamiętaj, że prosty krój ubrań i stonowane kolory to dobry sposób na stworzenie swobodnego stylu biznesowego, który będzie odpowiedni na każdą okazję. Jeansy będą idealne w zestawieniu z bardziej oficjalną górą. Zwróć także uwagę na właściwe obuwie – eleganckie, stylem dobrane do stroju. Nie musisz też rezygnować z ciekawych dodatków, na przykład oryginalnego paska do spodni.
Styl casual
Nie wszyscy specjaliści wysokiego szczebla czy CEO muszą na co dzień przychodzić do pracy w garniturze czy garsonkach. Na pewno widziałeś zdjęcia Marka Zuckerberga, twórcy portalu społecznościowego Facebook. W pracy wygląda on zawsze tak samo – ma na sobie szary, zwykły T-shirt, jeansy i trampki. Nie tylko Mark Zuckerberg ma taki styl – wielu menadżerów wyższego szczebla z Doliny Krzemowej przychodzi do pracy w nieformalnym ubraniu. Moda na tego typu stroje niezależnie od stanowiska powoli zadomawia się też w Polsce.
W jakich branżach możesz sobie pozwolić na dużą swobodę w kwestii ubioru? Brak zasad dotyczących dress code'u spotkasz zwłaszcza w startupach, które tworzą młodzi, kreatywni ludzie. Styl casual jest też powszechny wśród branż kreatywnych i IT. Często też nieformalne ubrania mogą nosić pracownicy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem.
Coraz więcej firm pozwala na styl casual u swoich pracowników, przynajmniej raz na jakiś czas. Wiele korporacji wprowadziło „casual Fridays”, czyli swobodne piątki. To zwyczaj, który pozwala na przychodzenie do pracy w nieformalnym stroju w każdy piątek.
Jeśli w Twojej firmie panuje swobodny styl dotyczący ubioru, możesz pojawiać się w pracy w tym, w czym jest Ci wygodnie. Kolorowe T-shirty z nadrukami, bluzy, szerokie spodnie, skarpetki kontrastujące z resztą stroju, a nawet sportowy ubiór – to wszystko jest dozwolone. Styl casual daje Ci dużą swobodę w doborze stroju, jednak mimo wszystko warto, abyś pamiętał o pewnych regułach.
Uniwersalne zasady dotyczące ubioru w pracy
Niezależnie od dress code'u, jaki obowiązuje w firmie, każdy powinien przestrzegać kilku uniwersalnych reguł. Po pierwsze, ubranie musi być zawsze czyste i bez widocznych dziur. Dotyczy to wszystkich zawodów, nawet tych, gdzie kontakt z klientem nie jest wymagany.
Krótkie spodenki oraz koszulki odsłaniające plecy i ramiona zastąp bardziej stosownym ubiorem. Dobrym wyborem będzie klasyczny strój bez ekstrawaganckich detali. Długie spodnie bądź spódnica za kolano oraz elegancka koszula lub bluzka zdadzą egzamin w każdej sytuacji. Uniwersalna zasada mówi też, że buty odkrywające palce lepiej założyć w czasie wolnym.
Jeśli lubisz chodzić w sandałach, wybierz model zakrywający palce. Przy doborze stroju pamiętaj też o swoim komforcie. W pracy spędzasz znaczną część dnia, dlatego wygodne ubranie jest podstawą. Przy wyborze spodni czy bluzek można postawić na luźniejsze kroje i naturalne materiały, które zagwarantują komfort przez cały dzień pracy.
Dress code a Kodeks pracy
Czy szef może narzucić Ci określony styl ubierania się? Kodeks pracy mówi, że pracodawca ma prawo ustalić reguły dotyczące stroju w miejscu pracy, ale muszą być one zawarte w formie pisemnej w regulaminie zakładu pracy. Zasady firmowego dress code'u mogą też w niektórych przypadkach pojawić się w umowie o pracę. Zanim nowy pracownik pojawi się w firmie, powinien być poinformowany o obowiązujących regułach dotyczących ubioru. Jednocześnie strój firmowy nie może uderzać w godność pracownika. Firma nie może więc narzucić podwładnym noszenia bluzek z kontrowersyjnym symbolem lub zakładania stroju, który w jakikolwiek sposób godzi w ich dobra osobiste.
Twój strój w pracy jest często wizytówką firmy, zwłaszcza jeśli na co dzień masz bezpośredni kontakt z klientami. Dlatego też wiele firm wymaga od pracowników noszenia bluzek z ich logo – są to na przykład sprzedawcy i kasjerzy w sklepach odzieżowych. Z kolei banki często wymagają noszenia dodatków, takich jak apaszki czy przypinki, które są zgodne z identyfikacją wizualną marki. Jeśli pracodawca wymaga od Ciebie noszenia tego typu stroju czy dodatków, musi Ci je zapewnić.
Twój pracodawca ma prawo wymagać od Ciebie, aby Twój strój był zgodny ze standardami firmy. Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad dotyczących ubiory w konkretnym miejscu pracy? Gdy pracownik nie przestrzega narzuconych reguł, może zostać upomniany lub spodziewać się obniżenia premii. W skrajnych przypadkach może on być też dyscyplinarnie zwolniony.
Odzież robocza
Firmowy dress code i odzież robocza to nie to samo. Niektóre zawody wymagają zakładania specjalnej odzieży ochronnej. Są to m.in. strażacy, lekarze, policjanci, górnicy, pracownicy ochrony, listonosze czy kucharze.
Noszenie odzieży roboczej wynika zazwyczaj ze względów bezpieczeństwa lub norm sanitarnych. Jeśli w Twojej pracy musisz zakładać odzież roboczą, Twój pracodawca musi Ci ją zapewnić. Nie musisz też obawiać się ponoszenia kosztów jej zakupu, z reguły odzież robocza finansowana jest przez pracodawcę lub zakład pracy. Strój ten musi również spełniać aktualne wymogi higieny pracy i bezpieczeństwa oraz jednocześnie zapewniać Ci komfort.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |