Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SADOWNICTWO
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
Rośliny w domu
Garden
Ogród
Róże
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
 
 Sadownictwo - Grupa Media Informacyjne
     
Sadownictwo - dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach. Zobacz również: | Garden | Ogród |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 OGÓLNA UPRAWA ROŚLIN SADOWNICZYCH – Rozdział 10

DOJRZEWANIE I ZBIÓR OWOCÓW.

A. STADIA ROZWOJOWE OWOCÓW.

Zawiązki pozostałe na drzewie ulegają różnym przemianom zarówno fizycznym , jak i chemicznym , które prowadzą do wykształcenia się owoców typowych dla danego gatunku i odmiany , przy czym można rozróżnić :

1) stadium wzrostu i rozwoju owocu , stadium dojrzewania , stadium przejrzewania .

STADIUM WZROSTU I ROZWOJU OWOCÓW.

Stadium wzrostu i rozwoju owoców , które rozpoczyna się od powstania zawiązka , można podzielić na 3 okresy . W pierwszym odbywa się szybki podział komórek oraz silne rozrastanie się zawiązków . Trwa on 2 – 3 tygodnie . W następnym okresie podział komórek słabnie i młode owoce powiększają się nieznacznie , natomiast wykształcają się nasiona . W trzecim okresie odbywa się znów szybki wzrost owoców (rys.43 ) wskutek powiększania się komórek części jadalnej . Opisane 3 okresy wzrostu i rozwoju występują wyraźnie u pestkowych . U ziarnkowych owoce rosną mniej więcej równomiernie .

jablonDuże znaczenie praktyczne ma wzrost owoców w dwóch ostatnich tygodniach przed osiągnięciem dojrzałości zbiorczej . W tym okresie bowiem szczególnie silnie rozrastają się owoce pestkowych , a jabłka zwiększają dzienne swoją masę o mniej więcej 1 % . Dlatego owoce zebrane przedwcześnie są mniejsze i niższy jest plon z drzewa .

W pierwszym okresie wzrostu i rozwoju owoce są jędrne , zawierają dużo skrobi , substancji garbnikowych i kwasów , są więc cierpkie i kwaśne . W miarę rozrastania się zawiązków w komórkach tworzą się duże wodniczki i zwiększa zawartość wody w owocach . W okresie tym należy otoczyć owoce staranną opieką . Choroby i szkodniki , niewłaściwie wykonane opryskiwania oraz uszkodzenia mechaniczne powodują niedorozwój i zniekształcenia owoców , zmniejszając ich wartość handlową .

STADIUM DOJRZEWANIA OWOCÓW.

Stadium to rozpoczyna się w momencie zakończenia wzrostu i charakteryzuje dużymi zmianami chemicznymi oraz fizycznymi . Przede wszystkim zmniejsza się zawartość skrobi , które może nawet zupełnie zniknąć ( rys. 44 ), powstają cukry , których w dojrzałych owocach bywa 8-12 % . Zmniejsza się także zawartość kwasów i substancji garbnikowych .

Zmiany chemiczne w dojrzałych owocach zależą w dużym stopniu od środowiska , w jakim znajdują się drzewa . Na przykład gruszki tej samej odmiany pochodzące ze stanowisk chłodnych zawierają mniej cukrów niż gruszki ze stanowisk ciepłych .

W dojrzewających owocach pojawiają się związki chemiczne nadające im zapach . Głównie są to aldehydy i estry kwasów organicznych . Ponadto powstają witaminy oraz barwniki .

Oprócz zmian chemicznych w dojrzewających owocach zachodzą także zmiany fizyczne i fizykochemiczne , którym ulega przede wszystkim miąż. Nabiera on budowy charakterystycznej dla danej odmiany – kruchej masłowatej bądź innej , przy czym traci swą jędrność . Zmianę jędrności miąższu powoduje przejście nierozpuszczalnych protopektyn , znajdujących się w blaszkach środkowych sklejających sąsiednie komórki , w rozpuszczalne pektyny. W czasie dojrzewania , a często i wcześniej , skórka owoców nabiera zabarwienia typowego dla danej odmiany .

Rozróżnia się barwę zasadniczą skórki i barwę rumieńca . Zieloną barwę zasdniczą nadaje niedojrzałym jabłkom i gruszkom chlorofil zawarty w chloroplastach komórek znajdujących się bezpośrednio pod skórką . W miarę dojrzewania owocu chlorofil ulega rozkładowi , wskutek tego stają się widoczne inne barwniki , jak ksantofil i karoten nadające owocowi barwę żółtą . W praktyce zmianę barwy zasdniczej skórki owoców wykorzystuje się do wyznaczania terminu ich zbioru .

Barwa rumieńca gruszek i jabłek bywa czerwona , różowa , ceglasta lub malinowa i pochodzi od antocyjanu zawartego w wodniczkach komórek pod skórką . Niekiedy dyfunduje on do miąższu , nadając mu zabarwienie ( np. u Malinowej Oberladzkiej ) . Na ogół rumieniec pojawia się na krótko przed osiągnięciem przez owoce dojrzało ści zbiorczej , ale nie można na jego podstawie wyznaczać terminu zbioru , gdyż zależy od wielu czynników zewnętrznych , i może powstać tylko na świetle .

owoce wiśni , czereśni i krzewów jagodowych mają zabarwienie spowodowane także obecnością antocyjanów . Znajdują się one jednak również w komórkach miąższu i mogą wytwarzać się w ciemności .

W miarę dojrzewania owoców ziarnkowych nasiona z białych stają się brązowe lub brunatne . Moment ten często wykorzystuje się w celu ustalenia terminu zbioru . Jednakże ciemna barwa nasion nie zawsze jest dobrym wskaźnikiem . W owocach bowiem niektórych odmian letnich nasiona pozostają białe przez dłuższy czas mimo osiągnięcia przez owoce dojrzałości zbiorczej . U odmian zimowych zaś nasiona często brązowieją , zanim owoce osiągną dojrzałość zbiorczą .

Pobieranie wody i składników mineralnych przez owoce trwa do momentu powstania warstwy korkowej pomiędzy szypułką owocu a pedem . Po jej utworzeniu się owoc zostaje niejako wyłączony z życia rośliny , chociaż nadal pozostaje żywy i przebiega w nim procesy fizjologiczne . Owoc daje się wówczas łatwo oddzielić od pędu , co stanowi najważniejszy wskaźnik przy ustalaniu terminu zbioru . Nie zebrane owoce same opadają z drzewa .

STADIUM PRZEJRZEWANIA OWOCÓW.

Po osiągnięciu tzw. dojrzałości konsumcyjnej , to jest uzyskanie największej wartości smakowej i dietetycznej , owoce mogą być przechowywane od paru dni do kilku miesięcy . Zależy to od właściwości odmiany ( letnia , jesienna lub zimowa ) oraz od warunków zewnętrznych . Z czasem jednak , gdy osiągną dojrzałość fizjologiczną , tzn. gdy nasiona są całkowicie dojrzałe i zdolne do kiełkowania , owoce wchodzą w ostatnie stadium – przejrzewania , czyli starzenia się . Wtedy następuje ostateczne ich zamarcie i rozkład tkanek.

Proces przejrzewania odznacza się dużymi zmianami chemicznymi i fizycznymi . Miąższ owoców ziarnkowych staje się mączysty lub kaszkowaty wskutek rozkładu i zaniku substancji pektynowych , co powoduje rozpad tkanki na poszczególne komórki . Następnie komórki obumierają , czyniąc miąższ śluzowatym . Komórki w owocach pestkowych kurczą się , owoce miękną i stają się kleiste . Zmniejsza się zawartość cukrów , kwasów i garbników , natomiast wytwarzają się alkohol etylowy i kwas octowy . Przejrzewające owoce są atakowane przez drobnoustroje , które przyjspieszają procesy zamierania i rozkładu .

B. CZYNNOŚCI ŻYCIOWE WPŁYWAJĄCE NA PRZECHOWYWANIE SIĘ OWOCÓW .

Decydujący wpływ na przechowywanie się owoców mają dwa procesy : oddychanie i transpiracja .

ODDYCHANIE OWOCÓW.

Oddychanie jest procesem utleniania związków organicznych tlenem pobieranym z powietrza z wydzieleniem dwutlenku węgla ( CO2 ) i wody . Uwalnia się przy tym pewna ilość energii potrzebnej do różnych procesów życiowych .

Intensywność oddychania owoców jest różna w różnych okresach ich życia . Początkowo , gdy następują szybkie podziały komórek , jest ono bardzo intensywne , później słabnie , osiągając minimum tuż przed dojrzałością zbiorczą . Na przykład 1 kg jabłek odmiany McIntosh w studium rozwoju i wzrostu ( w czerwcu ) wydziela w ciągu 1 godziny około 400mg CO2 , natomiast we wrześniu już tylko 15 mg . Po osiągnięciu minimum intensywność oddychania znów wzrasta i po pewnym czasie osiąga maksimum . Okres maksymalnej intensywności oddychania nazywamy klimakteryką . W okresie klimakteryki ilość wydzielanego CO2 może wzrosnąć do 300% w stosunku do stanu przedklimakterycznego . Następnie intensywność słabnie i wreszcie przez pewien czas utrzymuje się na mniej więcej jednakowym poziomie . Pod koniec życia owoców proces ten jeszcze raz nieco się nasila , co jest głównie spowodowane porażeniem przez drobnoustroje ( rys.45 ).

Im intensywniej owoce oddychają , tym intensywniej przebiegają w nich również inne procesy życiowe , tym wcześniej dojrzewają , a więc krócej się przechowują . Producentom zależy , oczywiście , na jak najdłuższym przechowaniu owoców zimowych , co starają się uzyskać stwarzając warunki hamujące oddychanie . Na ogół zbiera się owoce na kilka dni przed klimakteryką lub zaraz po jej rozpoczęciu się , co zależy od gatunku i odmiany .

Intensywność oddychania owoców , a tym samym szybkość dojrzewania i starzenia się zależą przede wszystkim od wrodzonych właściwości gatunków i odmian . owoce odmian letnich oddychają intensywniej i szczyt klimakteryczny jest u nich wyraźniejszy niż u odmian jesiennych i zimowych . Są jednak wyjątki . owoce złożone w przechowalni lub w chłodni oddychają najintensywniej późną jesienią , najsłabiej w zimie , a na wiosnę nieco silniej .

Z czynników zewnętrznych na intensywność oddychania owoców wpływają temperatura i skład atmosfery pomieszczenia , w którym się znajdują .

W miarę wzrostu temperatury zwiększa się itensywność oddychania owoców . W ciepłych pomieszczeniach przechowują się zatem krótko i szybko przejrzewają . Wzrost temperatury o 10ºC tuż przed klimakteryką przyśpiesza oddychanie 3-5 -krotnie , a więc o tyle skraca okres ich przechowywania .W temperaturze 0°C można przetrzymać jabłka 2 razy dłużej niż w temperaturze 4ºC , a 8 razy dłużej niż w 20ºC . Na ogół najlepiej przechowują się owoce w temperaturze od 0 do 4ºC .

Dość długo utrzymywało się przekonanie , że owoce zbierane podczas gorących dni należy stopniowo oziębiać przed umieszczeniem ich w przechowalni o niskiej temperaturze . Obecnie zaleca się je schładzać jak najszybciej po zbiorze .

Jeśli chodzi o wpływ atmosfery na oddychanie owoców , to największą rolę odgrywa zawartość w niej dwutlenku węgla , tlenu i etylenu.

W powietrzu znajduje się 21% tlenu , 78% azotu oraz około 1 % dwutlenku węgla , pary wodnej i innych gazów . Zawartość CO2 wynosi około 0,03% . W miarę zmniejszania się zawartości tlenu w powietrzu oddychanie owoców słabnie . W temperaturze chłodni hamującej oddychanie można zawartość tlenu obniżyć do 2% bez ujemnych następstw dla owoców . Dalsze obniżenie zawartości tlenu może spowodować beztlenowe oddychanie ( beztlenowy enzymatyczny rozpad cukrów ) , które wpływa ujemnie na jakość owoców . Zwiększenie zawartości tlenu w powietrzu przyśpiesza oddychanie owoców , a tym samym skraca ich życie .

Działanie dwutlenku węgla jest odwrotne . Wzrost jego zawartości w powietrzu hamuje oddychanie owoców . Według badań można je zwiększyć do 5% bez szkody dla owoców ; wyższa zawartość można wywołać choroby fizjologiczne . Działanie CO2 zależy od temperatury i zawartości tlenu w powietrzu . Na przykład jabłka odmiany McIntosh w temperaturze 4ºC znoszą dobrze zawartość CO2 wynoszącą 10% , natomiast w temperaturze 0ºC już stężenie 2% może wywołać ujemne następstwa .

W atmosferze przechowalni lub chłodni wypełnionej owocami może znajdować się wiele wydzielanych przez nie lotnych substancji , a wśród nich etylen . Gaz ten ( C2H4 ) wzmaga oddychanie , a zatem przyśpiesza dojrzewanie owoców . owoce zaczynają wydzielać etylen na krótko przed dojrzewaniem ; u gruszek proces ten przebiega najintensywniej wówczas , gdy osiągneły dojrzałość konsumcyjną , u jabłek – tuż po klimakteryce. Następnie wydzielanie etylenu słabnie , trwa jednak do końca życia owocu ( rys. 46 ) . Zawartość etylenu w atmosferze zwiększa się , gdy w pomieszczeniu znajdują się owoce gnijące , które wydzielają więcej tego gazu niż owoce zdrowe . Etylen przyśpiesza oddychanie , a więc i dojrzewanie , tylko tych owoców , które jeszcze nie przeszły klimakteryki .

Na ogół odmiany wczesne wytwarzają etylenu więcej niż późne . Zaleźnie od odmiany 1 kg jabłek w temperaturze 20ºC wydziela go od 0,07 do 13,4 cm³. W temperaturze zbliżonej do pokojowej etylen przyśpiesza dojrzewanie owoców , przy 4ºC działa słabiej , a przy 0ºC nie wpływa już na ten proces .

TRANSPIRACJA OWOCÓW.

Owoce transpirują , czyli wydzielają wodę w postaci pary . Ubytek wody z owoców może dochodzić do 10% i więcej ich ciężaru , a więc przy przechowywaniu 100 t owoców ubytek ich ciężaru może wynieść po pewnym czasie około 10 t .

Mnożąc tę wartość przez cenę kilograma można łatwo obliczyć wielkość strat . Ponadto silnie transpirujące owoce szybko tracą jędrność i skórka ich marszczy się , co pogarsza wygląd i zmniejsza wartość handlową . Po utracie 5% ciężaru jabłka wykazują pierwsze objawy więdnięcia . Transpiracja owoców jest więc zjawiskiem niekorzystnym i należy ją ograniczyć do minimum .

Intensywność transpiracji owoców zależy od właściwości poszczególnych gatunków oraz odmian , a także od stadium rozwoju owocu . Najsilniej transpirują owoce w pierwszym stadium rozwoju i wzrostu ; później proces ten słabnie i osiąga minimum u owoców dojrzałych konsumpcyjnie . Osłabienie transpiracji owoców dojrzewających następuje w wyniku grubienia nabłonka , zamykania się przetchlinek i pokrywania się woskowym nalotem . W miarę starzenia się owoców zwiększa się ich transpiracja , co jest , prawdopodobnie , skutkiem starzenia się plazmy , która staje się bardziej przepuszczalna dla wody.

Bardzo duży wpływ na transpirację wywiera skórka owoców , która chroni je przed nadmierną utratą wody . Stwierdzono , że jabłko obrane traci 50-70 razy więcej wody . owoce o skórce gładkiej , pokrytej woskowym nalotem transpirują słabiej niż ze skórką „ordzawioną” i bez nalotu . Przykładem pierwszych są owoce Antonówki , Renety Landsberskiej czy Boikena , drugich – Pięknej z Boskoop lub Renety Kulona . Te ostatnie wymagają większej wilgotności powietrza w pomieszczeniu niż pierwsze . owoce przeznaczone do przechowywania należy chronić przed utratą woskowego nalotu . Na szybkość transpiracji owoców wpływa również wielkość komórek ich miąższu oraz przestworów międzykomórkowych . W miarę zwiększania się ich potęguje się również transpiracja.

Z czynników zewnętrznych największy wpływ na transpirację owoców wywierają : temperatura i wilgotność powietrza oraz ruch powietrza . Przy jednakowej wilgotności względnej powietrza transpiracja jest wprost proporcjonalna do temperatury . Chcąc więc zmniejszyć utratę wody przez owoce , należy obniżyć temperaturę pomieszczenia . Chcąc więc zmniejszyć utratę wody przez owoce , należy obniżyć temperaturę pomieszczenia . Najodpowiedniejsza jest temperatura od 0 do 4ºC .

Między transpiracją a wilgotnością powietrza istnieje odwrotna zależność – ze wzrostem wilgotności słabnie transpiracja owoców . Wilgotność względna powietrza w przechowalni powinna wynosić 85-92% . Przy niższej owoce więdną , przy wyższej rozwijają się drobnoustroje powodujące ich gnicie .

Badania wykazały , że prąd powietrza w chłodni wywołany elektrycznym wentylatorem i skierowany na owoce wierzchnich warstw , może zwiększyć szybkość ich transpiracji o 15% , a skierowany na owoce wierzchnich warstw , może zwiększyć szybkość ich transpiracji o 15% , a skierowany na owoce znajdujące się wewnątrz skrzynek – nawet o 50% . Ruch powietrza zzapobiega gromadzeniu się pary wodnej nad powierzchnią owoców i zwiększeniu się tam wilgotności powietrza , wskutek czego transpiracja odbywa się jednakowym natężeniem .

W pewnych wypadkach owoce rosnące jeszcze na drzewie są zdolne do pobierania wody z otoczenia . Zjawisko to występuje u młodych jabłek . owoce czereśnie pokryte rosą lub kroplami deszczu pobierają także wodę przez skórkę , co powoduje masowe ich pękanie .

C . ZBIÓR OWOCÓW

Ważną czynnością w produkcji owoców jest zbiór , który często decyduje o ich wartości handlowej oraz przechowywaniu . Zbiór owoców należy przeprowadzić we właściwym terminie , odpowiednio zorganizować , aby jak najbardziej obniżyć jego koszt , oraz zastosować właściwą technikę w zależności od gatunku roślin sadowniczych .

1 . Określenie terminu zbioru.

Przy wyznaczniu terminu zbioru należy pamiętać , że rozróżnia się dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną owoców . Dojrzałość zbiorcza jest to taki stan , w którym wszystkie procesy życiowe w owocu osiągnęły optimum zapewniające uzyskanie pełnej wartości smakowej i odżywczej w czasie dalszego dojrzewania . Dojrzałość konsumpcyjna zaś jest to stan owoców , w którym są najodpowiedniejsze do spożycia . U odmian zimowych jabłoni i grusz dojrzałość zbiorczą dzieli od konsumpcyjnej kilka miesięcy , u odmian letnich zaś – kilka lub kilkanaście dni . owoce innych roślin sadowniczych na ogół bezpośrednio po zbiorze nadają się do konsumpcji .

owoce gatunków ziarnkowych zdjęte przed osiągnięciem dojrzałości zbiorczej są niewyrośnięte , słabo zabarwione , mają gorszy smak i gorzej przechowują się . owoce zdjęte za późno są podatniejsze na odgniatanie ( z wyjątkiem odmian zimowych ) , a letnie jabłka i gruszki szybko tracą soczystość . Na ogół jednak owoce jesienne i zimowe zebrane z pewnym opóźnieniem są smaczniejsze .

Mamy wiele metod określania terminu zbioru owoców . Niektórzy ustalają go na podstawie jędrności miąższu , posługując się odpowiednią aparaturą , inni zalecają metodę kolorymetryczną , polegającą na porównywaniu zabarwienia skórki owocu z wzorcami barwy typowej dla danej odmiany w okresie dojrzałości zbiorczej . U nas opieramy się nadal na takich wskaźnikach , jak zmiana zabarwienia skórki owoców , u ziarnkowych także zmiana zabarwienia nasion , łatwość odchodzenia szypułki od krótkopędu oraz smak owocu ( ustąpienie cierpkości i goryczy ) .

Jabłka i gruszki odmian letnich osiągają dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną prawie w tym samym czasie . Dobrym wskaźnikiem ich dojrzewania jest masowe opadanie owoców „robaczywych” . Do zbierania jabłek i gruszek odmian jesiennych przystępuje się wówczas , gdy zwiększa się ilość spadów . owoce odmian zimowych zbiera się wówczas , gdy są wyrośnięte i mają barwę skórki właściwą danej odmianie . Owoce pestkowe zbiera się na 2- 4 dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej , co poznaje się po smaku i zabarwieniu owoców.

Porzeczki i agrest dojrzewają wolno , a przyrost ich masy przed zbiorem jest powolny . Należy je zbierać na kilka dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej , gdyż łatwo opadają , szczególnie porzeczki czarne . Termin zbioru ustala się na podstawie barwy oraz smaku jagód.

Dojrzałość zbiorczą truskawek poznaje się po tym , że ˡ/3 owocu ma barwę właściwą danej odmianie , maliny zaś muszą być zbierane , gdy są jeszcze nieco twarde , aby mogły znieść transport.

2 . Sprzęt do zbioru i transportu owoców.

DRABINY . Mogą być różnej konstrukcji. Najprostszym typem drabiny jest tzw. kozioł , czyli stołek trójnożny wysokości około 2,5 m , o rozstawie żerdzi u nasady 1X1 m . Jego odmianą jest kozioł z pomostem , nadający się przede wszystkim do zbioru owoców z koron drzew niższych i z dolnych części koron drzew wyższych . Drabiny innych typów , dochodzące do wysokości 4 m i więcej , służą do zbioru owoców z drzew wysokich . Są to drabiny typu amerykańskiego , tyrolskiego lub inne.

Zamiast drabin używa się już specjalnych platform , czyli taczko-drabin ; na ich szerokich stopniach można ustawiać skrzynki . Za granicą używane są już platformy kilkupoziomowe . Platformy mają również zastosowanie przy cięciu koron.

Ze względu na wielką pracochłonność zbioru owoców dążą się do jak największego jego zmechanizowania . W różnych krajach pracuje się nad konstrukcją maszyn i narzędzi do zbioru owoców wszystkich gatunków roślin sadowniczych , a niekóre z nich mają już zastosowanie w praktyce.

POJEMNIKI DO ZBIORU OWOCÓW

Do zbioru owoców używa się różnych pojemników ; blaszanych naczyń i skrzynek . Do zbioru jabłek i gruszek używa się naczyń z ocynkowanej blachy , które zamiast dna mają płócienny rękaw. W czasie zbioru robotnik zawiesza naczynie na piersiach , przy czym szelki krzyżują się na plecach , a rękaw podwija i zaczepia jego uchwyty na górnym brzegu naczynia . Wówczas płótno tworzy jego dno . Po wypełnieniu naczynia owocami robotnik odpina rękaw i przesypuje owoce powoli casino do podstawionej skrzynki . Naczynie to zapewnia robotnikom większą swobodę ruchów , pozwalając pracować obydwiema rękami i czyni zbędnym ręczne przekładanie owoców do skrzynek.

Niektórzy sadownicy używają do zbioru owoców ziarnkowych blaszanych wiader.

owoce pestkowe zbiera się najczęściej do łubianek o pojemności 3- 5 kg , większe owoce , jak brzoskwinie , morele , śliwki , lub renklody – do wiader , naczyń z blachy cynkowej o pojemności 5-6 kg lub małych koszy wiklinowych wyścielanych płótnem , które są jednak mniej odpowiednie.

SKRZYNKI . Zarówno do zbioru , jak i tymszasowego oraz dłuższego przechowywania , a także do transportu owoców , służą skrzynki różnego rodzaju . Zależnie od rozmiarów rozróżnia się 3 standardowe ich typy – jedynki , dwójki i trójki . Ich wymiary zewnętrzne wynoszą:

jedynka 1/1 – 40X40X32 cm ,
dwójka 1/2 – 50X40X16 cm ,
trójka 1/3 – 50X40X 8 cm .

Ostatnia liczba oznacza wysokość skrzynki.

Jedynka lita mieści 22-25 kg owoców. Służy do przechowywania i pakowania jabłek i gruszek . Deseczki , z których jest zabudowana , sciśle przylegają do siebie . Szpary w części przedniej i tylnej , szerokości 2 cm , znajdują się w górnej części skrzynki i stanowią uchwyty . Boki skrzynki mają po 2 szpary , szerokości 1,5 cm , przy czym jedna znajduje się między dnem a pierwszą deseczką , druga – między najwyższą deseczką a wiekiem skrzynki . Szpary umożliwiają dostęp powietrza do owoców.

Dwójka jest o połowę niższa od jedynki i mieści 12-14 kg owoców. Jej część przednia i tylna składają się z 2 deseczek , między którymi znajduje się 2 – centymetrowa szpara , boki są także zbudowane z 2 deseczek , przy czym szpary , szerokości 1 cm , są rozmieszczone jak u jedynki . Dwójki służą do pakowania najbardziej wartościowych jabłek i gruszek oraz owoców pestkowych.

Trójka ma najmniejszą wysokości i zbudowana jest z pojedyńczych deseczek . Jej pojemność wynosi 7 – 9 kg owoców . Używana jest do pakowania najdelikatniejszych owoców pestkowych.

Oprócz opisanych skrzynek litych używane są jeszcze skrzynki ażurowe , czyli żeberkowe. Mają one wymiary podobne do skrzynek litych , a różnią się odstępami pomiędzy wszystkimi deseczkami . Skrzynki ażurowe służyły głównie do przechowywania owoców, a ich budowa miała zapewnić lepszy dostęp powietrza . Skrzynki lite natomiast przeznaczono do transportu owoców . Obecnie skrzynki ażurowe są eliminowane z przechowalnictwa , badania bowiem wykazały , że skrzynki lite nadają się lepiej do przechowywania owoców . Trzymane w nich owoce znacznie mniej tracą na ciężarze dzięki słabszej transpiracji . Ponadto stwierdzono , że owoce w skrzynkach ażurowych ulegają uszkodzeniu przez ostre kanty deseczek i potem gniją . W skrzynkach ażurowych wysyłane są jeszcze jabłka i gruszki luzem na zlecenie odbiorców krajowych , a czasem zagranicznych . Zakłady przemysłu drzewnego wyrabiają elementy składowe , a skrzynki zbija się w gospodarstwie sadowniczym . Jeden robotnik przy użyciu prawidła może w ciągu godziny zbić 4-5 skrzynek.

Technika i organizacja zbioru owoców.

Zbiór owoców można sprawnie przeprowadzać jedynie pod warunkiem zaopatrzenia się w dostateczną ilość sprzętu . Zapotrzebowanie na niego oblicza się na podstawie przewidywanych plonów w danym roku , co nie przedstawia większej trudności dla sadownika . Takie obliczenie należy przeprowadzić wcześnie , aby przed rozpoczęciem zbioru uzupełnić braki . Po sezonie zbioru sprzęt powinien być oczyszczony , naprawiony i ewentualnie zakonserwowany . Skrzynki łatwo wysychają , ale i łatwo wchłaniają wodę . Jabłka zebrane do suchych skrzynek silniej transpirują , aby więc uniknąć później strat w owocach , trzeba przechowywać puste skrzynki w pomieszczeniu wilgotnym , np. w przechowalni lub w chłodni.

Oprócz niezbędnego sprzętu należy jeszcze przygotować odpowiednie pomieszczenia , jak szopy , magazyny czy przechowalnie lub chłodnie.

Liczba zatrudnienia pracowników , zależy od plonu , a także od składu odmianowego sadu . Wysokość plonu z 1 ha sadu jabłoniowego zależy od liczby drzew , ich wieku , sposobu prowadzenia , pielęgnowania i wielu innych czynników . Równie ważna jest właściwa organizacja pracy . Przy zbiorze owoców nie należy zatrudniać dzieci , praca ta bowiem jest niejako ukoronowaniem wszystkich zabiegów produkcyjnych i od jej wykonania zależy w dużym stopniu ostateczny efekt gospodarczy . Zbierającym trzeba zapewnić jak największą swobodę ruchów . Zbierający powinni mieć krótko obcięte paznokcie i starać się zdejmować owoce , aby nie uszkadzać ani ich skórki , ani krótkopędów.

Ponieważ najwięcej uszkodzeń powstaje przy przekładaniu ręcznym owoców z wiader lub koszyków do skrzynek , zaleca się używanie naczyń z dnem – rękawem.

Pracowników łączy się w brygady , którymi kierują brygadziści . Liczebność brygady może być dowolna . Brygadzista instruuje pracowników , stara się o terminowe dostarczenie sprzetu , sprawdza jego stan i w razie potrzeby dokonuje na miejscu drobniejszych napraw , codziennie kontroluje jakość i ilość zebranych owoców , sporządzając odpowiedni raport . Robotnicy powinni mieć swe stałe numery i wypisywać je kredą na napełnianych skrzynkach .

Skrzynki powinny być wcześniej dostarczone do sadu , najlepiej w nadmiarze i ustawione w punktach łatwo dostępnych .

a. Zbiór owoców ziarnkowych

Jabłka i gruszki należy zbierać bardzo ostrażnie , gdyż odgniecenia i zadrapania skórki powodują wykluczenie ich z wyboru Ekstra , a nawet I . Przed rozpoczęciem zbioru należy usunąć wszystkie spady spod drzew , najlepiej umieszczając je w odmiennych skrzynkach, np. żebrowanych .

Owoce z dolnych gałęzi zbiera się najpierw , od razu do skrzynek litych . Następnie zdejmuje się kolejno owoce z coraz wyżej położonych gałęzi , a na końcu zbiera owoce ze środka korony .

Jabłka i gruszki zrywa się z szypułkami . Owoc chwyta się całą dłonią , naciska palcem wskazującym szypułkę w miejscu połączenia z pędem i nieco skręca ją przez lekkie podniesienie owocu do góry.

Jak wykazały obserwacje w Sinołęce , wprawny robotnik zbierał dziennie około 300 kg jabłek , przy czym ilość owoców strąconych wynosiła 25% , robotnik nie przyuczony zbierał około 250 kg , przy czym spady wynosiły 40% .

Jeżeli jabłka lub gruszki natychmiast po zbiorze przeznaczamy na sprzedaż albo dostarczamy do przechowalni składowych , należy przeprowadzić kalibrowanie i sortowanie według obowiązujących norm .

Owoce zbierane do wiader kalibruje się i – w razie potrzeby – sortuje podczas przekładania do skrzynek w sadzie . Wówczas na 10 osób zbierających powinno przypadać dwóch kalibrujących . Przy używaniu naczyń z dnem -rękawem kalibrowanie i sortowanie przeprowadza się po przewiezieniu owoców do pomieszczeń . Na ogół jabłka pakuje się do skrzynek tego samego typu , w jakich się je przechowuje , tzn. do skrzynek litych.

Najprostszym sposobem układania jabłek w skrzynce jest system rzędowy. Polega on na umieszczaniu owoców równoległymi rzędami . Przy takim układzie każdy owoc wewnątrz skrzynki styka się z 6 owocami sąsiednimi – czterema z boków i po jednym z góry i z dołu . System ten nie powinien być stosowany , gdyż owoce łatwo odgniatają się i uszkadzają szypułkami , a ponadto nie wykorzystuje się pojemności skrzynek .

Znacznie lepszy jest system naprzemianległy , a jeszcze lepszy diagonalny , czyli po przekątnej. Przy ostatnim układzie każdy owoc styka się z 10 owocami sąsiednimi – czterema z boków , z trzema od strony górnej i dolnej . Dzięki temu owoce są umieszczone ścisle i nie grozi im uszkodzenie mechaniczne .

Zależnie od wielkości owoców ich liczba w rzędzie jest różna i w związku z tym mogą być rozmaite typy ich układu np. 3X4 , 4X5 itd. Pierwsza liczba oznacza , że w pierwszym rzędzie przy ścianie czołowej skrzynki znajdują się 3, 4 itp. owoce , druga – ile umieszczono ich w następnym rzędzie . Znając liczby owoców w rzędzie , liczbę rzędów i ich warstw , można obliczyć zawartość owoców w skrzynce.

b. Zbiór śliwek

Śliwki przeznaczone do spożycia w stanie surowym zbiera się z szypułkami , starając się nie zetrzeć nalotu woskowego , do skrzynek , koszyków , łubianek czy naczyń blaszanych . Im delikatniejsze owoce ( Brzoskwinie , renklody ) , tym mniejszych używa się pojemników . Jeden robotnik może w ciągu dnia zebrać 130-150 kg owoców dużych i 80-100 kg małych .

Śliwki przeznaczone na przerób zazwyczaj otrząsa się z drzew na podścielone maty lub płachty . Pozostawia się wówczas owoce ( szczególnie węgierki ) tak długo na drzewie , aż skórka zaczyna się marszczyć przy szypułce . Chcąc uniknąć wzajemnego obijania się owoców , lepiej jest strząsać je i zaraz zbierać partiami . Przy strząsaniu owoców robotnik może zabrać dziennie od 550 do 650 kg .

Węgierki i mirabelki sortuje się na wybór I i II , renklody i inne śliwki deserowe na 3 wybory : Ekstra , I , II .

Śliwki deserowe pakuje się do łubianek o pojemności 2 – 3 kg lub standardowych skrzynek – dwójek albo skrzynek jednowarstwowych krajowych czy po importowanych owocach . Układa się je rzędowo lub po przekątnej , po 5 lub 6 w rzędzie . Ostatnią warstwę owoców przykrywa się wiórkami lub watą drzewną , a skrzynki zamyka się wieczkami .

Węgierki i inne śliwki przeznaczone na przerób transportuje się w wiklinowych koszach wyścielonych papierem . Normy obowiązujące przy sortowaniu i kalibrowaniu śliwek .

WYMAGANIA

Owoce wyboru I i II powinny być zdrowe , dojrzałe , nieuszkodzone , nierobaczywe , świeże , czyste , nie zawilgocone . Ponadto owoce wyboru I powinny być bardzo dobrej jakości , bez wad , jednolite odmianowo , wyrównane pod względem dojrzałości , zabarwienia , kształtu i wielkości . W węgierkach miąższ powinien odstawać od pestki . Owoce wyboru II powinny być w jednostce opakowania jednolite odmianowo . Przydatne do konsumpcji lub przerobu .

CECHY DYSKWALIFIKUJĄCE

Spleśnienie , sfermentowanie , porażenie przez ospowatość , nadgnicie , zgnicie , obcy smak i zapach pozostałości środków ochrony roślin dyskwalifikują całą partię . W dalszym obrocie i sprzedaży detalicznej wymienione cech dyskwalifkują poszczególne owoce .

PAKOWANIE

Śliwki powinny być pakowane do skrzynek o pojemności do 10 kg lub do innych opakowań zabezpieczających we właściwy sposób jakość owoców w czasie transportu i obrotu . Opakowanie powinno być całe , czyste , suche , bez obcych zapachów . Do opakowania ze śliwkami wyboru I , które przeznacza się do obrotu detalicznego przytwierdza się etykietę zawieraającą następujące dane :

odmiana ,
wybór ,
masa netto ,
nazwa dostawcy .

Partia śliwek wyboru I i II przeznaczone dla przemysłu powinny być zaopatrzone w specyfikację zawierającą wymienione dane .

BADANIE I OCENA PARTII OWOCÓW.

Badania i ocenę partii owoców należy przeprowadzić wg PN-69/75021 . Partia śliwek nie odpowiadająca wymaganiom normy , ale nie wykazująca cech dyskwalifikujących może być dopuszczona do obrotu za zgodą odbiorcy jako towar poza wymaganiami normy .

Zbiór czereśni i wiśni.

Czereśnie i wiśnie zbiera się z szypułkami , najczęściej do łubianek o pojemności 3- 5 kg . owoce pozbawione szypułek szybko się psują , gdyż w miejscu odpadnięcia szypułki wycieka sok , na którym rozwijają się grzyby , powodujące psucie się owoców . Jedynie wiśnie przeznaczone na przerób można zbierać bez szypułek , ale wtedy należy je jak najszybciej wyekspediować .

owoce niektórych odmian czereśnie dojrzewają nierównomiernie . Jeżeli różnica w czasie nie jest zbyt duża , można je zebrać jednorazowo , najbardziej dojrzałe przeznaczyć do sprzedaży na rynku miejscowym , mniej dojrzałe zaś – do transportu na dalsze odległości .

Czereśnie i wiśnie sortuje się na wybór I i II . Do pakowania służą skrzynki dwójki lub tzw. cassie po importwanych pomidorach. Czereśnie i wiśnie pakuje się także w kosze o pojemności 5- 15 kg .

Owoce mają w nich zapewniony dobry przewiew . Przy pakowaniu stosuje się często tzw. system mieszany . Część owoców wsypuje się do skrzynki , a górną warstwę układa się tak , aby nadać całości estetyczny wygląd . W tym celu skrzynkę pozbawioną dna , ale z przybitym wiekiem , ustawia się na dół wiekiem i układa na nim owoce ściśle obok siebie z szypułkami zwróconymi w górę . Na tę warstwę nasypuje się ostrożnie owoce aż do napełnienia skrzynki i przybija dno . Po odwróceniu skrzynki i zdjęciu wieka pierwsza warstwa owoców będzie wyrównana i bez widocznych szypułek .

e. Normy obowiązujące przy sortowaniu czereśni.

WYMAGANIA ORGANOLEPTYCZNE

Czereśnie powinny być jednolite odmianowo , dojrzałe świeże , jędrne , zdrowe , z szypułkami , nieuszkodzone , nierobaczywe , niezawilgocone , czyste , bez obcego zapachu i obcego smaku .

Ponadto :

czereśnie wyboru I powinny być najwyższej jakości , o zabarwieniu wyrównanym , charakterystycznym dla odmiany , o najwyższych dla danej odmiany cechy smakowych , o wyrównanej dojrzałości i wielkości ,
czereśnie wyboru II powinny być dobrej jakości , o zabarwieniu i smaku charakterystycznych dla odmiany ; dopuszcza się odchylenia w wyrównaniu pod względem dojrzałości , zabarwienia i wielkości .

CECHY DYSKWALIFIKUJĄCE

Obce zapachy , zaparzenie , pleśń , fermentacja dyskwalifikująca całą partię .

W skupie i w dostawach do celów przemysłowych występowanie czereśni nadgniłych dyskwalifikuje całą partię . W dalszym obrocie i sprzedaży detalicznej nadgnicie dyskwalifikuje poszczególne owoce .

f. Normy obowiązujące przy sortowaniu wiśni .

WYMAGANIA ORGANOLEPTYCZNE

Wiśnie powinne być dojrzałe , w pełni wykształcone i prawidłowo zabarwione , całe , zdrowe , świeże , jędrne , czyste , bez pozostałości chemicznych środków ochrony roślin , bez zanieczyszczeń organicznych i mineralnych , bez obcych zapachów i smaków , nieuszkodzone , niepopekane , z szypułkami ( dopuszcza się występowanie przylistków ) . Partia owoców przeznaczonych na przetwory może być za zgodą odbiorcy dostarczona bez szypułek .

Ponadto:

Wiśnie wyboru I powinny mieć kształt oraz zabarwienie skórki i miąższu charakterystyczne dla odmiany lub typu , jednolite w jednostce opakowania ; owoce nie powinny być zawilgocone , wiśnie wyboru II mogą mieć zabarwienie mniej zabarwienie mniej typowe dla odmiany ; lekkie zawilgocenie owoców nie stanowi wady.

WIELKOŚĆ

Wiśnie wyboru I powinny mieć średnicę co najmniej 15 mm , wielkości wyboru II nie normalizuje się .

g. Zbiór brzoskwiń i moreli oraz obowiązujące normy

Zbiór brzoskwiń i moreli należy wykonywać bardzo ostrożnie ze względu na ich dużą delikatność i wielką wartość handlową . owoce większość odmian dojrzewają nierównomiernie i dlatego zbiór przeprowadza się dwu-, a nawet trzykrotnie . owoce trzeba zbierać w dni pogodne , po obeschnięciu rosy , konsumpcyjne do niedużych łubianek , przerobowe do większych , wyściełanych koszy.

W czasie zbioru lub przy przeładunku do opakowań , w których będą wysłane do odbiorcy , sortuje się je na dwa wybory . Do wyboru I zalicza się owoce o wykształceniu typowym dla danej odmiany , o odpowiednim zabarwieniu i bez żadnych uszkodzeń . Wybór II obejmuje owoce nieco odbiegające od wyboru I , ale zdrowe i czyste .

Brzoskwinie i morele przeznaczone do konsumpcji pakuje się najczęściej do płytkich skrzynek układając jedną warstwą owoce owinięte bibułką .

Brzoskwinie i morele przechowują się na ogół źle ( morele nieco lepiej od brzoskwiń ) . Z brzoskwiń trwalsze są odmiany o miąższu żółtym i nektaryny od odmian o miąższu białym . Natychmiast po zbiorze należy umieścić owoce w chłodnej piwnicy , przechowalni lub chłodni w temp. 2ºC .

b. Zbiór orzechów włoskich i obowiązujące normy .

Owoce zebrane z łupiną moczy się przez pewien czas w kadzi z czystą wodą , mieszając od czasu do czasu . Wodę zmienia się 2-3-krotnie . Po takiej kąpieli orzechy oczyszcza się z resztek łupiny i suszy . Jeżeli większość owoców ma całe łupiny , można je ułożyć na parę dni w pryzmę w suchym i osłoniętym pomieszczeniu , gdzie łupiny przechodzą fermentację , po czym łatwo oddzielają się od orzechów . Oczyszczone orzechy natychmiast przemywa się i suszy na dworze , w miejscu słonecznym , rozkładając je na matach lub słomie bądź w płytkich , ażurowych skrzynkach . Nagrzane orzechy co pewien czas należy mieszać . W ten sposób można je wysuszyć w ciągu 3-5 dni . W razie nie sprzyjających warunków orzechy suszy się w przewiewnych pomieszczeniach . Dobre wyniki uzyskuje się w specjalnych suszarniach , np. dla chmielu . Wówczas utrzymuje się w nich temperaturę 55 – 57ºC , a jeżeli orzechy są bardzo wilgotne – temperaturę 52 – 55ºC .

Orzechy włoskie dzieli się na dwa wybory . Do wyboru I zalicza się orzechy o średnicy poprzecznej nie mniejszej niż 2,5 cm , do wyboru II – o średnicy nie mniej niż 2 cm . W obu wyborach orzechy powinny być suche , całe , dojrzałe , o skorupce jasnobrązowej, czystej , cienkiej , zamkniętej. Jądra muszą być zdrowe , twarde , białe , całkowicie wypełniające komory skorupki , łatwo oddzielające się od niej , pokryte cienką skórką barwy jasnobrunatnej lub brunatnej . Smak i zapach jądra powinny być typowe typowe dla orzecha włoskiego , bez obcych zapachów i posmaków . W jednym opakowaniu ( worku ) orzechy powinny być wyrównanej wielkości .

Zbiór porzeczek i agrestu oraz obowiązujące normy.

owoce porzeczek i agrestu najlepiej zbierać w dni pochmurne , chłodne po obeschnięciu rosy . Zdjęte w czasie upału i umieszczone w chłodnym pomieszczeniu „pocą się ” i psują . Zebrane jagody sortuje się .

Porzeczki zbiera się po dojrzeniu całymi gronami . Wyjątek stanowią porzeczki czarne , które można zrywać bez szypułek . owoce deserowe zrywa się do łubianek o pojemności 2 – 3 kg . owoce przeznaczone na przerób zbiera się z szypułkami lub bez nich do skrzynek dwójek .

owoce agrestu przeznaczone na przerób powinny być jeszcze zielone , lecz w pełni wyrośnięte , do spożycia na surowo – dojrzałe . W pierwszym wypadku zbiera się owoce z szypułkami lub bez nich , w drugim tylko z szypułkami . Do zbioru agrestu deserowego używa się łubianek , do zbioru owoców owoców przerobowych – wiekszych koszy .

owoce porzeczek dzieli się na dwa wybory . W obu powinny być dojrzałe , zdrowe całe , czyste , suche , dobrze wyrośnięte , o kształcie i zabarwieniu typowym dla danej odmiany . Udziały owoców uszkodzonych , niedojrzałych , przejrzałych , zwiędniętych łącznie dla wyboru I – 3,6% , dla wyboru II – 8,5% .

Dla agrestu wybór I obejmuje owoce typowe dla danej odmiany pod względem kształtu , wielkości i barwy . Jagody przeznaczone do spożycia powinny być dojrzałe , z szypułkami , czyste , suche , całe , zdrowe . Dopuszczalny udział owoców uszkodzonych – 2% , pokrytych mączniakiem do 1/4- 1% . Wybór II obejmuje owoce o różnej wielkości , nietypowe , ale zdrowe, bez uszkodzeń i zanieczyszczeń , dojrzałe lub zielone , zależnie od ich przeznaczenia . Dopuszczalny udział w obrocie owoców pokrytych mączniakiem do 1/4 – 1% , uszkodzonych – 4% .

owoce porzeczek i agrestu spoza wyboru przeznacza się na przetwory . Deserowe owoce porzeczek i agrestu pakuje się w łubianki 1-2 kilogramowe . owoce można także pakować w płytkie koszyki wiklinowe lub skrzynki standardowe – dwójki , trójki lub skrzynki po winogronach .

Zaraz po zbiorze należy umieścić owoce w chłodni lub w chłodnej piwnicy . Opakowania ustawia się luźno , aby zapewnić dobre krążenie chłodnego powietrza .

Jeśli zachodzi konieczność przetrzzymania porzeczek i agrestu deserowego przez pewien czas , należy zbierać owoce niezupełnie dojrzałe w najchłodniejszej porze dnia i ułożyć cienką warstwą w chłodni w temperaturze 0 – 1 ºC przy wilgotności 90% . W ten sposób można je przechować nawet do 6-8 tygodni . Przy niewłaściwym przechowywaniu po 8 tygodniach mogą stracić na wadze od 18 do 50% , przy dobrym tylko 3,5do 9,5% . Najmniej trwałe są porzeczki czarne . Agrest można przechowywać do 6 tygodni .

Porzeczki i agrest należy przewozić możliwie szybko , nocą lub wczesnym rankiem . Przy dalszym transporcie trzeba im zapewnić dobre wietrzenie .

Wydajność krzewu porzeczek i agrestu zależy od odmiany , wieku roślin , warunków przyrodniczych oraz pielęgnowania . Przeciętnie wynosi około 5 kg owoców . W przeliczeniu na 1 ha porzeczki kolorowe dają około 90q owoców , czarne około 50q , agrest około 55q . W uprawie amatorskiej uzyskuje się o wiele większe plony .

Z obficie owocujących krzewów porzeczek o dużych jagodach jeden pracownik może zebrać dziennie 30 – 35 kg , przy plonie średnim 20 – 25 kg , a z odmian drobnoowocowych – tylko około 17 kg . Z agrestu dobrze owocującego jeden pracownik zbierze 40 – 50 kg , przy plonie średnim 30-40 kg , przy słabym około 20 kg . Wydajnośc zbioru owoców drobnych jest mniejsza .

j. Zbiór malin i obowiązujące normy .

Maliny zbiera się tuż przed dojrzałością konsumpcyjną , deserowe – bez szypułek lub na życzenie odbiorcy z szypułkami do łubianek o pojemności 0,5-2 kg albo do pudełek plastykowych o pojemności 0,5 i 1 kg , przerobowe – bez szypułek do większych naczyń . Zbiór przeprowadza się kilkakrotnie . Jeżeli zatrudnia się przy tym 10 osób , to 9 zbiera owoce, a 1 odnosi pełne łubianki i dostarcza puste . Zaleca się posługiwać przy zbiorze lekkimi stoliczkami , na których ustawia się 3 łubianki na sortowane od razu owoce .

Maliny sortuje się na 2 wybory . Wybór Ekstra obejmuje owoce typowe dla danej odmiany pod względem wielkości , kształtu i zabarwienia . Muszą być one całe , czyste , zdrowe , świeże , dojrzałe i suche . Dopuszcza się 4,3% owoców zaschniętych , niedojrzałych i uszkodzonych , w tym 1% uszkodzonych mechanicznie lub przez przez szkodniki . Wybór I obejmuje owoce różnych odmian , ale zdrowe , świeże dojrzałe , suche , o jednolitym zabarwieniu . Dopuszcza się 10% owoców przejrzałych , uszkodzonych i 3% robaczywych .

Maliny można przetrzymać zaledwie parę dni , nawet w chłodni . W wyższej temperaturze szybko pleśnieją . owoce przerobowe można zakonserwować na miejscu według wskazówek przetwórni .

Plon zarówno z 1 rośliny , jak i z 1 ha zależy od wieku plantacji , sposobu jej prowadzenia oraz warunków przyrodniczych . Przeciętnie z 1 ha uzyskuje się 4 – 5 t owoców ; odmiany plenne dają od 10 t z 1 ha .

Przy obfitym plonie jeden pracownik zbiera dziennie około 30 kg owoców , przy średnim – 20 – 25 kg , a przy słabym – zaledwie około 10 kg.

k. Zbiór truskawek .

Truskawki zbiera się , gdy osiągną dojrzałość konsumcyjną , dla dalszego transportu nieco wcześniej . Nie należy zbierać owoców niedojrzałych , np. o zielonym wierzchołku , gdyż wtedy są mniej smaczne i mało aromatyczne . Najlepiej zbierać owoce rano , gdyż są one wówczas najjędrniejsze i chłodne . Zebrane w czasie upału źle się przetrzymują , wiotczeją , tracą barwę i połysk. Takie owoce należy natychmiast umieścić w chłodnym miejscu , a przed wysyłką schłodzić .

owoce zbiera się z szypułką , która przecina się paznokciem ( rys. 59 ) , do łubianek lub pudełek plastykowych o pojemności 0,5 – 1 kg , od razu sortując na 3 wybory . Aby ułatwić sobie pracę , 3 łubianki ustawia się na specjalnym stojaku ( rys.60 ) .

Truskawki dają się przetrzymać do 2 tygodni w chłodni w temperaturze 0 – 1C . Zebrane podczas deszczu lub wilgotnej pogody są jeszcze mniej trwałej i nawet w chłodni trzymają się zaledwie parę dni .

Przed wysyłką dobrze jest owoce schłodzić , trzymając przez kilka godzin w temperaturze 5º C . Łubianki z truskawkami pakuje się do pojemników transportowych . owoce przeznaczone na przerób przewozi się w dwukilogramowych łubiankach lub w innych opakowaniach .

Jeden wprawny pracownik może zebrać w ciągu 8 godzin około 50 kg owoców , niewprawny zaledwie do 20 kg . Przeciętnie do zbioru owoców na 1 ha plantacji potrzeba 8 – 10 pracowników na okres 20 dni .

Zbiór winogron i obowiązujące normy

Winogrona deserowe zbiera się w stanie dojrzałości konsumpcyjnej , ale jeszcze nie przejrzałe . owoce przeznaczone do dalszego transportu zbiera się nieco przed dojrzałością konsumpcyjną , przerobowe zaś pozostawia na krzewach jak najdłużej , gdyż wtedy zawierają więcej cukru . owoce zrywa się całymi gronami do koszyków lub łubianek , w dzień pochmurny , chłodny . W dni słoneczne zbiera się rano lub wieczorem .

Po zbiorze owoce sortuje się na 3 wybory . Wybór Ekstra obejmuje grona pełne o jagodach typowych dla danej odmiany , dojrzałe , zdrowych , całych , pokrytych woskowym nalotem , bez śladów cieczy grzybobójczej . Wybór I obejmuje grona mniejsze , ale wyrównane , czyste , zdrowe , dojrzałe i całe . Nieliczne jagody mogą być asymetryczne , niedorośnięte , o starym nalocie . W wyborze II mogą znaleźć się grona „przestrzelone „, z niektórymi jagodami uszkodzonymi , lecz bez śladu zgnilizny i cieczy grzybobójczej .

Winogrona nie nadają się do dłuższego przechowywania . Do chwili skompletowania przesyłki przetrzymuje się je w chłodni lub w pomieszczeniu o temperaturze 0 – 4ºC i wilgotności 85-90% .

Do pakowania i transportu używa się skrzynek – dwójek lub trójek , łubianek o pojemności 2,5-3 kg . W naszych warunkach z 1 krzewu można uzyskać od 2 do 10 kg owoców . Jeden pracownik może zebrać dziennie do 300 kg winogron .

n. Zbiór orzechów laskowych i obowiązujące normy .

Orzechy laskowe zbiera się wówczas , gdy są już calkowicie dojrzałe i opadają . Najlepiej otrząsnąć je z krzewów , a następnie zbierać do koszyków lub łubianek .

Po zbiorze orzechy suszy się na wolnym powietrzu lub w przewiewnym miejscu , przez 3 – 4 tygodnie , albo w suszarni w temperaturze około 35ºC . W wyższej temperaturze orzechy tracą jednak na ciężarze około 20% i pogarsza się ich smak . Można je do pewnego stopnia odświeżyć przetrzymując je przez pewien czas w wilgotnym pomieszczeniu .

Orzechy laskowe sortuje się na dwa wybory . Wybór I obejmuje orzechy o średnicy nie mniejszej niż 1,6 cm , zdrowe dojrzałe i wysuszone . Dopuszcza się 8% orzechów z wadami jądra i do 10% niewłaściwej wielkości . Wybór II obejmuje orzechy o średnicy nie mniejszej niż 1,3 cm . Dopuszcza się 12% owoców z wadami jądra i do 10 % niewłaściwej wielkości . Orzechy można przechowywać luzem w przewiewnych i chłodnych pomieszeniach lub w przepuszczalnych workach.

TRANSPORT OWOCÓW Z SADU DO PRZECHOWALNI

Owoce zebrane do skrzynek należy jak najszybciej przewieźć do przechowalni lub przeznaczyć na sprzedaż . Aby zapobiec obijaniu się owoców, platformy transportowe powinny być dobrze resorowane . Skrzynki ustawia się na wozach lub platformach 3 – 4 warstwami.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
   
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.