CHOROBY POMIDORAÓW
ALTERNARIOZA POMIDORA
Objawy. Czasami objawy na liściach i pędach są mylnie kojarzone z wystąpieniem zarazy.
Zwykle plamy są nieregularne, ciemnobrunatne z charakterystycznym koncentrycznym strefowaniem i chlorotyczną, żółtawą obwódką.
Na powierzchni plam (na górnej stronie liści) w warunkach wysokiej wilgotności i wyższych temperatur pojawia się aksamitny brązowy do czarnego nalot grzybni i zarodników.
Liście zasychają, gdy plamy są liczne i duże. Na pędach i ogonkach liściowych plamy są mniejsze, a owoce są porażone zwykle od zagłębienia szypułki lub w miejscach uszkodzeń mechanicznych. Floryści ostrzegają, że owoce ulegają zgniliźnie, na powierzchni plam także może pojawić się nalot grzybni i zarodników.
Szybkiemu rozwojowi choroby sprzyjają wyższe temperatury aż do 30 stopni C, duża ilość opadów i długo utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza.
Źródło choroby. Nasiona, resztki porażonych roślin i bulwy ziemniaka.
Co robić ? Nie należy lokalizować upraw pomidora w pobliżu plantacji ziemniaka, usuwać resztki porażonych roślin – a zwłaszcza porażone owoce. Nasi floryści radzą, aby nie uprawiać pomidora przez 3-4 lata na miejscu, gdzie wystąpiła choroba.
Profilaktycznie rośliny można opryskiwać Bioseptem 33 SL lub Grevitem 200 SL.
Zwalczanie chemiczne nie jest konieczne gdy stosowano środki przeciwko zarazie ziemniaka, gdyż skutecznie ograniczają one także rozwój alternariozy.
SEPTORIOZA POMIDORA
Objawy. Plamy na liściach początkowo są drobne, okrągławe, żółtawe i szybko brunatniejące. Wokół plam tworzy się ciemniejsza obwódka, a ich wnętrze jaśnieje. Floryści naszej kwiaciarni informują, że na powierzchni plam można zauważyć ciemne drobne punkciki – piknidia. Silnie porażone liście żółkną i zasychają.
Choroba nie poraża owoców, ale przy silnym porażeniu liści może wpłynąć na obniżkę plonu.
Co robić ? Zwalczanie choroby podobnie jak przy alternariozie.
ZARAZA ZIEMNIAKA
Należy do najczęściej spotykanych i najgroźniejszych chorób pomidora w uprawie gruntowej i pod osłonami. Może zniszczyć całe rośliny, zwłaszcza gdy długo utrzymują się chłodne, deszczowe dni.
Objawy. Pierwsze objawy to pojawiające się od krawędzi liści szare plamy, póżniej ciemniejące aż do ciemnobrunatnych i czarnych. Szybko obejmują znaczną powierzchnię liści doprowadzając do ich zamierania i zasychania. Gdy utrzymuje się duża wilgotność powietrza, plamy na krawędziach od spodniej strony liści pokrywają się delikatnym szarobiałym nalotem grzyba. Floryści ostrzegają, że jednocześnie mogą pojawić się objawy nerkozy nerwów czy ogonków liściowych, które szybko czernieją. Nerkoza może także pojawić się na odcinkach pędów i łodyg. Najbardziej charakterystyczne objawy można zauważyć na jeszcze zielonych owocach. Na ich wierzchołkach powstają szarozielone plamy, szybko ciemniejące aż do ciemnobrunatnych. Tkanka w porażonych miejscach pozostaje twarda, zgnilizna sięga w głąb miąższu, opanowując całe owoce, online casino które zwykle nie dojrzewają, ale opadają.
Źródło choroby. Porażone bulwy ziemniaka użyte jako wysadki lub pozostawione w pobliżu plantacji. Rzadziej sprawca choroby może przetrwać w postaci zarodników przetrwalnikowych na resztkach ziemniaka lub pomidora.
Choroba może pojawić się też z upraw pomidora pod osłonami.
Co robić ? Należy unikać lokalizacji upraw pomidora w pobliżu plantacji ziemniaka.
Silnie porażone rośliny, jak najszybciej usuwać – spalić lub głęboko zakopać. Zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju, liście roślin nie powinny ocierać się o siebie, nie dopuszczać do przenawożenia azotem. Gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy na liściach czy owocach rozpocząć zabiegi ochronne. Do zwalczania można wykorzystać odwar ze skrzypu polnego lub z cebuli. Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL oparte na ekstrakcie z nasion i miąższu grejpfruta ograniczają rozwój choroby. Z preparatów chemicznych nasi specjaliści mogą polecić Amistar 250 SC, który zwalcza też szarą pleśń i alternariozę pomidora. Inne preparaty to Bravo 500 S.C., Euparen Multi 500 WG, (skuteczne również na szarą pleśń), Curzate Cu 49,5 WP, Gwarant 500 S.C., Konkret 50 WP Miedzian 50 WP, Penncozeb 80 WP i Previcur 607 SL. Należy dokładnie opryskać całe rośliny, zwłaszcza spód liści. Zabiegów nie wykonywać w trakcie słonecznych dni i wysokiej temperatury.
Ilość zabiegów stosowanych co 7-10 dni zależy od nasilenia choroby.
Ważne jest przeminne stosowanie preparatów, aby nie doprowadzić do uodpornienia się sprawcy choroby.
ZGORZEL PODSTAWY ŁODYGI I BRUNATNA ZGNILIZNA OWOCÓW POMIDORA.
Objawy. Więdnięcie całej rośliny wynikające ze zgorzeli pędów zlokalizowanej u podstawy łodygi, rzadziej w wyższych partiach rośliny.
Tkanka w miejscu zgorzeli brunatnieje, zapada się, łodyga ulega przewężeniu. Widoczne są czarne, bardzo drobne kulki (piknidia grzyba). Na przekroju poprzecznym łodygi można zauważyć zbrązowienie wiązek przewodzących, które ulegają zniszczeniu, co doprowadza do więdnięcia roślin ponad miejscem zgorzeli. Porażeniu ulegają też owoce. Zwykle od szypułek rozwijają się brunatniejące plamy gnilne, które doprowadzają do opadania, często niedojrzałych jeszcze owoców. Ulegają one dalszej zgniliźnie, porażona tkanka zapada się, póżniej na jej powierzchni, tak jak na pędach, widać ciemne piknidia.
Źródło choroby. Porażone nasiona lub resztki roślinne. W uprawach w tunelach zarodniki mogą przetrwać na parapetach i konstrukcjach. Zakażenia dokonują zarodniki uwalniane z piknidiów, które wnikają do roślin już w trakcie wschodów.
Co robić ? Do siewu używać czystej ziemi, a nasiona zaprawiać. Preparatami polecanymi przez naszych florystów są : Zaprawa Nasienna T i Zaprawa Funaben T.
Pomidory wysadzać na stanowiska, gdzie wcześniej nie uprawiano co najmniej 3-4 lata warzyw psiankowatych.
Gdy zgorzel wystąpi już na rozsadzie, jak najszybciej usunąć porażone rośliny wraz z bryłą korzeniową. Pozostałe pomidory opryskać Topsinem 70 WP. Podobnie usuwamy porażone starsze rośliny z całą bryłą korzeniową. Pozostałe krzewy chronimy opryskując przeminnie preparatami, które mają zastosowanie także wobec zarazy ziemniaka: Bravo 500 S.C., Curzate CU 49,5 WP, Gwarant 500 SC, Miedzian 50 WP, Penncozeb 80 WP.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |