Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SADOWNICTWO
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
Rośliny w domu
Garden
Ogród
Róże
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
 
 Sadownictwo - Grupa Media Informacyjne
     
 Sadownictwo - dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach. Zobacz również: | Garden | Ogród |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Uprawa truskawek

Truskawki to chyba jedne z najsmaczniejszych owoców. Wszyscy czekają na nie z utęsknieniem. Zachwycają swoim zapachem i smakiem. Chętnie zjadane są na surowo oraz wykorzystywane w przeróżnych przetworach. Podpowiemy co zrobić, aby cieszyć się ich smakiem prosto z grządki.

Truskawki z własnej uprawy

Truskawki to niskie byliny, które można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach

Truskawki to niskie byliny, które można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Powstały jako mieszaniec dwóch gatunków poziomki i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Uprawa truskawek nie należy do najtrudniejszych i nawet początkujący działkowiec da sobie z nią radę. Aby owoce truskawki były smaczne plantację musimy założyć w słonecznym miejscu. Jeśli nasze truskawki posadzimy w cieniu owoce będą mało dorodne i kwaśne. Truskawki dobrze rosną w glebie lekkiej, bogatej w próchnicę. Najlepiej rozwijają się w lekko kwaśnym podłożu (pH 5,5 – 6). Dobrze jest przed posadzeniem truskawek sprawdzić pH podłoża przy pomocy pH metru i odpowiednio je przygotować. Jeśli nie mamy działki z powodzeniem możemy uprawiać truskawki na słonecznym balkonie.

Zakup sadzonek i termin sadzenia

Zakładając poletko z truskawkami wybierzmy sadzonki dostępne w centrach ogrodniczych lub samodzielnie przygotujmy rozsady
Jeśli już wybraliśmy miejsce pod uprawę truskawek przyszedł czas aby zaopatrzyć się w sadzonki. W Polsce uprawianych jest kilkadziesiąt odmian truskawek. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kilku odmian o różnym terminie owocowania, przedłużymy sobie wtedy okres zbioru. Na rynku dostępne są również odmiany powtarzające owocowanie jesienią. Ważne jest, aby pozyskiwać sadzonki z pewnych źródeł. Najlepiej kupować je z certyfikatem co daje nam pewność co do odmiany oraz jakości danej sadzonki. Pozwala również zminimalizować ryzyko zakupienia roślin chorych. Przy zakupach zwróćmy uwagę czy nie kupujemy przypadkiem jakiegoś „pasażera na gapę” w postaci szkodników. W sklepach ogrodniczych dostępne są trzy rodzaje sadzonek.

Sadzonki doniczkowane dostępne są praktycznie przez cały sezon. Możemy je sadzić od połowy marca do listopada. Mają one w pełni rozwiniętą bryłę korzeniową. Produkowane są w sterylnym , torfowym podłożu. Jeśli posadzimy je wiosną jest szansa na pojedyncze owoce, ale obfitymi zbiorami możemy się cieszyć dopiero w następnym sezonie.

Sadzonki zielone – kopane z plantacji. Dostępne są jesienią i wczesną wiosną. Mają one bardzo wrażliwy system korzeniowy. Najlepiej posadzić je zaraz po zakupie, żeby nie przeschły korzenie. Tu również plon będzie w kolejnym sezonie po posadzeniu.
Sadzonki frigo  wykorzystywane głównie przez plantatorów do sterowanej uprawy. Są to sadzonki w stanie bezlistnym, które zostały pobrane zimą i przechowywane były w chłodni. Po posadzeniu takie sadzonki rosną bardzo szybko i owocują po ok. 2 miesiącach. Dostępne są one również w sklepach ogrodniczych wiosną i początkiem lata. Sadząc takie truskawki mamy pewność, że w danym sezonie zbierzemy już pierwszy plon.

Jeśli chodzi o termin zakładania plantacji to możemy to zrobić wiosną na przełomie kwietnia i maja. Z takiej plantacji już w roku posadzenia możemy zebrać niewielki plon. Drugim terminem polecanym do sadzenia truskawek jest koniec lata na przełomie sierpnia i września. Do zimy sadzonki zdążą się ukorzenić, a w przyszłym roku będziemy cieszyć się z własnych truskawek.

Uprawa truskawek

Jeśli mamy już wybrane miejsce w ogrodzie i zakupione sadzonki możemy przystąpić do zakładania plantacji. Na początku trzeba przekopać teren, usunąć chwasty i zasilić podłoże nawozem organicznym. Ponieważ truskawki płytko się korzenią, łatwo jest uszkodzić ich system korzeniowy podczas późniejszego plewienia. Aby temu zapobiec dobrze jest zastosować materiał ściółkujący. I tu mamy do wyboru  agrowłókninę lub słomę. Oba te materiały hamują wzrost chwastów oraz chronią owoce przed zanieczyszczeniem. Słomę, pociętą na odcinki 10-20 cm, rozkładamy pomiędzy roślinami pod koniec kwitnienia. Jeśli zdecydowaliśmy się na agrowłókninę zagon przykrywamy odpowiednio dociętym fragmentem włókniny, a następnie przytwierdzamy go do podłoża za pomocą specjalnych szpilek lub kołków. Na włókninie wykonujemy nacięcia w postaci krzyża i w tak powstałe otwory sadzimy sadzonki.

Agrowłóknina czarna i biała jest bardzo przydatna w uprawie truskawek

Truskawki najwygodniej uprawiać jest w rzędach. Najkorzystniejsze odległości pomiędzy rzędami to 40-60 cm. Rośliny sadzimy co 20 – 30 cm co wpływa na prawidłowy  rozwój pojedynczych okazów. Zastosowanie agrowłókniny w uprawie truskawek ma jeszcze inne pozytywne aspekty. Gleba przykryta włókniną szybciej się nagrzewa i rośliny wcześniej rozpoczynają wegetację. Dodatkowo nie stanowi ona bariery dla wody, za to ogranicza jej parowanie, przez co stwarzamy lepsze warunki do rozwoju roślin. Oprócz czarnej agrowłókiny ściółkującej możemy zastosować również białą włókninę, która szczególnie wczesna wiosną, chroni rośliny przed przymrozkami. Biała włóknina jest bardzo lekka, nie ma ryzyka uszkodzenia rośliny, a dodatkowo zabezpiecza rośliny przed zimnym wiatrem czy mocnym deszczem. Pamiętajmy aby w momencie, kiedy rośliny zaczną kwitnąć białą agrowłókninę zdejmować na dzień. Jest to proces niezbędny żeby owady mogły zapylić kwiaty truskawek.

Nawóz do truskawek

Na rynku dostępne są nawozy dedykowane do uprawy truskawek i poziomek

Nawożenie to jeden z ważniejszych zabiegów, który wpływa na wysoki plon roślin. Przed założeniem plantacji najlepiej jest zastosować nawozy organiczne. Może to być kompost lub przefermentowany obornik. Możemy również zastosować dostępny w sklepach ogrodniczych obornik granulowany. Tak przygotowane podłoże zapewni roślinom związki organiczne na początku rozwoju. Wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja dobrze jest zastosować nawozy mineralne dedykowane dla truskawek. Zanim granulki się rozpuszczą i składniki pokarmowe dotrą do roślin minie jeszcze trochę czasu. Jeśli rośliny zaczęły się już rozwijać wtedy można jeszcze zastosować wodo rozpuszczalny nawóz krystaliczny pod truskawki i poziomki. Pierwiastki szybciej dotrą do korzeni i zasilą rośliny. Istotne znaczenie ma również letnie nawożenie po zbiorach owoców. Ma ono wpływ na plon w następnym roku. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producentów dotyczących dawkowania. Wytyczne znajdują się na opakowaniach nawozów,  podane w przystępnej, graficznej formie.

Podlewanie

Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie owocowania

Jeśli wiosna i lato są wyjątkowo suche rośliny potrzebują dodatkowej porcji wody. Szczególnie jest to ważne w okresie owocowania. Niedobory wody mogą skutkować drobnymi, mało soczystymi owocami. Podlewając rośliny w trakcie owocowania uważajmy aby nie moczyć owoców, gdyż może zwiększać to ryzyko chorób grzybowych. Aby zwiększyć wilgotność gleby warto zastosować agrowłókninę, która ogranicza parowanie wody z podłoża.

Zbiór

Owoce truskawek zbieramy systematycznie w miarę ich dojrzewania

Najwcześniejsze odmiany zaczynają dojrzewać już w drugiej połowie maja. Większość truskawek zbieramy w czerwcu. Okres owocowania trwa ok. 3 -4 tygodni. Jeśli posadziliśmy odmiany powtarzające owocowanie, to końcem lipca lub początkiem sierpnia znów możemy cieszyć się truskawkami z własnej działki. Owoce truskawek zbieramy systematycznie w miarę ich dojrzewania. Nie zrywajmy owoców niedojrzałych, ponieważ po zbiorze już nie dojrzeją. Najlepiej zbierać owoce w suchy, słoneczny dzień. Truskawki zebrane w czasie deszczowej pogody nie nadają się do przechowywania. Jeśli zagon truskawek wyścieliliśmy wcześniej agrowłókniną lub słomą, teraz możemy zbierać czyste owoce.

Pielęgnacja po zbiorach

Po owocowaniu osuwajmy rozłogi, które osłabiają rośliny

Po zakończonych zbiorach nie możemy zapomnieć o naszej plantacji. Musimy ją regularnie odchwaszczać i usuwać rozłogi. Osłabiają one rośliny macierzyste, zabierając im cenne składniki mineralne i wodę. 2-3 tygodnie po zbiorach możemy przystąpić do usuwania starych liści. Przycinamy je na wysokość 5 – 7 cm. Usunięcie liści ogranicza wystąpienie chorób, a nowe liście, które pojawią się przed zimą ochronią rośliny przed mrozem. Jeśli na plantacji mamy truskawki powtarzające owocowanie ich liści po  pierwszym owocowaniu nie usuwamy. Pamiętajmy również o kolejnej porcji nawozu po zbiorach.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Tak jak wszystkie rośliny, również truskawki narażone są na ataki szkodników oraz występowanie przeróżnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób powinniśmy przeprowadzać zabiegi profilaktyczne. Najważniejsze to zmianowanie. Plantację powinniśmy przenieść w inne miejsce po 3 – 4 latach. Po tym czasie rośliny stają się bardzie podatne na choroby oraz zauważalnie zmniejsza się plon. Aby zapewnić sobie zdrową plantację zacznijmy od zakupu zdrowego materiału, odmian odpornych np. na szarą pleśń. Pamiętajmy również o prawidłowej pielęgnacji naszych truskawek. Jeśli już pojawią się choroby czy szkodniki zacznijmy od stosowania preparatów biologicznych. Jeśli te nie pomogą możemy sięgnąć po preparaty chemiczne. Zawsze wybierajmy środki zarejestrowane i stosujmy je zgodnie z zaleceniami producentów. Stosujmy się również do zalecanych okresów karencji.

 Truskawki. Dlaczego warto je jeść?

Truskawki to jedne z najczęściej uprawianych owoców na całym świecie. Sezon na nie rozpoczyna się w maju i trwa do końca czerwca lub lipca, w zależności od pogody. Truskawki zawdzięczają popularność niepowtarzalnemu smakowi i walorom odżywczym. Okazuje się, że są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Ile kalorii mają truskawki? Czy można je jeść na diecie?

Truskawki – co warto o nich wiedzieć?

Truskawka, a raczej poziomka ananasowa (łac. Fragaria x ananassa), to odmiana poziomki z rodziny różowatych (Roseaceae). Truskawki powstały na skutek skrzyżowania poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Miało to miejsce w Europie w XVIII w. Obecnie na całym świecie uprawiane są różne odmiany tych owoców, a Polska jest jednym z producentów truskawek.

Najciekawsze odmiany truskawek to dukat, elkat czy honeoye. Polskie odmiany charakteryzują się intensywnym zapachem, stożkowatym lub sercowatym kształtem, jasnoczerwonym kolorem, błyszczącą skórką, sztywną, zieloną szypułką i kwaskowatym smakiem. Ponieważ uprawa truskawek nie jest trudna, wiele osób sadzi je w ogródkach lub na balkonach.

Truskawki – wartości odżywcze

Porcja 100 g truskawek zawiera:

- węglowodany: 8 g,
- białko: 0,6 g,
- tłuszcze: 0,2 g.

Truskawki – jakie zawierają witaminy?

Truskawki zawierają wiele składników odżywczych.

Znajdziemy w nich:

- witaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy);
- składniki mineralne (fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, mangan);
- pektyny;
- błonnik pokarmowy.

Truskawki zawierają także dużą ilość związków biologicznie czynnych, m.in. kwasów fenolowych i flawonoidów.
Składnikiem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest witamina C. Truskawki zawierają aż 59,6 mg tej witaminy, a zatem więcej niż cytrusy.

Ile kalorii mają truskawki?

Truskawki to niskokaloryczne owoce. 100 g truskawek zawiera zaledwie 33 kcal. W związku z tym mogą je jeść nawet osoby, które są na diecie. Truskawki składają się w 80% z wody.

Truskawki – właściwości

Witamina C obecna w truskawkach jest silnym antyoksydantem, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Jest ona potrzebna do produkcji kolagenu, który nadaje skórze elastyczność. Ponadto witamina ta zapobiega utlenianiu frakcji LDL „złego” cholesterolu, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu miażdżycy. Uszczelnia naczynia krwionośne i podwyższa poziom HDL („dobrego”) cholesterolu we krwi. Wykazuje także pozytywne działanie w przypadku astmy, chorób serca, choroby wieńcowej, stanów zapalnych i zakażeń organizmu. 

Truskawki zawdzięczają swoje przeciwutleniające właściwości także innym substancjom czynnym, które znajdują się w ich miąższu. Są to antocyjany, kwas elagowy, kwercetyna i kemferol. Przypuszcza się, że owoce te mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Składniki aktywne hamują przemiany komórek w komórki nowotworowe i inaktywują rakotwórcze nitrozoaminy, które można znaleźć np. w żywności przetworzonej. 

Truskawki wspomagają pracę układu pokarmowego. Zawierają duże ilości błonnika i pektyn, które wspierają perystaltykę jelit. Szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i odbytu.
Dzięki dużej zawartości wody truskawki uzupełniają płyny w organizmie, zwłaszcza podczas upałów.

Truskawki a indeks glikemiczny

Truskawki mogą być spożywane także przez osoby chorujące na cukrzycę – mają niski indeks glikemiczny (IG 25), jednak należy pamiętać, że spożycie dużej porcji może podnieść glikemię. Badania dowodzą, że zawarte w truskawkach fizetyny zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań przy cukrzycy typu 1. 

Truskawki w kosmetykach

Truskawki znajdują zastosowanie również w kosmetyce. Są dodawane do kremów, balsamów czy masek w formie sproszkowanej. Kosmetyk powinien zawierać od 5 do 50% sproszkowanych truskawek. Nanoszone na skórę twarzy działają oczyszczająco, zwężają pory, rozświetlają i nawilżają cerę. Dzięki wysokiej zawartości składników antyoksydacyjnych spowalniają proces starzenia się skóry, uelastyczniają ją, wygładzają zmarszczki i odżywiają dojrzałą cerę. Kosmetyki z dodatkiem tych owoców polecane są także osobom z trądzikiem.

Właściwości wspomagające pracę organizmu wykazują nie tylko owoce, ale także liście truskawek.

Zawierają one:

- sole mineralne,
- garbniki, 
- kwasy organiczne,
- niewielką ilość olejku eterycznego.

Napary przygotowane z liści truskawek wpływają pozytywnie na układ moczowy, łagodzą stany zapalne układu pokarmowego i uporczywe biegunki. Sproszkowane liście mogą być nakładane na poparzoną skórę, aby złagodzić ból.

Czy truskawki mogą wywoływać alergię?

Jedzenie truskawek może wiązać się z wystąpieniem objawów alergii. Dzieje się to za sprawą obecnych w ich składzie chemicznym salicylanów. Osoby nadwrażliwe na te substancje powinny unikać  truskawek. Uczulenie na truskawki nie jest częstym zjawiskiem, ale może wywołać wysypkę, nieżyt nosa i duszności.

Czy truskawki są zdrowe?

Oczywiście, że tak! Oprócz tego, że truskawki zawierają wiele składników odżywczych i są niskokaloryczne, są przede wszystkim bardzo smaczne. W związku z tym warto włączyć je do jadłospisu, szczególnie w sezonie letnim, gdy owoce znajdziemy w większości sklepów czy na targu.

Staraj się wybierać polskie truskawki – wówczas masz pewność, że owoce są świeże. Możesz kupić też więcej owoców i zrobić z nich przecier, a następnie zamrozić. Dzięki temu skorzystasz z ich dobroczynnych właściwości również zimą, wykorzystując je np. do smoothie czy owsianki.

Przepis na owsiankę z chia i truskawkami

Składniki:

- pół szklanki płatków owsianych,
- 1 łyżeczka nasion chia,
- pół szklanki mleka (krowiego/ roślinnego) lub wody,
- garść truskawek,
- słodzik, np. syrop klonowy lub miód.

Sposób przygotowania:

Płatki owsiane i nasiona chia wsyp do niewielkiego garnka, dodaj słodzik, zalej mlekiem/wodą i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika i gotuj przez ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając. Owsiankę przełóż do miski, a na wierzchu ułóż pokrojone owoce.

 Najlepsze odmiany truskawek

Truskawki niezmiennie od lat wygrywają rankingi najbardziej lubianych owoców w Polsce. Na szczęście ich uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy znaleźć odrobinę miejsca w ogrodzie, by posadzić własne krzaczki i delektować się smakiem wyhodowanych przez siebie owoców. Sprawdźcie, jakie odmiany truskawek najlepiej posadzić na działce.

Kiedy sadzić truskawki?

Termin sadzenia truskawek zależy przede wszystkim od rodzaju sadzonek, którymi dysponujemy. Do sprzedaży trafiają:

- Sadzonki frigo — są to sadzonki z gołym korzeniem przechowywane przed producentów zimą w chłodni i wystawiane na sprzedaż wczesną wiosną. Ze względu na to, że są to sadzonki bez ziemi, dlatego zaleca się je wysadzać do gruntu od razu po zakupie. Optymalny termin wysadzania do gruntu sadzonek frigo przypada od marca do maksymalnie połowy maja. Sadząc truskawki już w marcu trzeba jednak pamiętać o okryciu grządek agrowłókniną, co ochroni je przed mrozem. Co ważne, sadzonki frigo możemy również wysadzać do doniczek i uprawiać je na balkonie czy tarasie.
- Sadzonki zielone — są pozyskiwane z gruntu z sadzonek matczynych na początku lub pod koniec okresu wegetacji. Najlepiej sadzić je jesienią, ponieważ wtedy istnieje większa szansa, że się przyjmą. Lepiej jednak z tym nie zwlekać, by nie narażać młodych sadzonek na przemarznięcie.
- Sadzonki w doniczkach — można sadzić je praktycznie przez cały sezon wiosenno-letni, wyłączając okres dużych upałów. Truskawki sprzedawane w doniczkach są najdroższą opcją, jednak w ich przypadku istnieje największa szansa, że wszystkie posadzone do gruntu sadzonki się przyjmą. Truskawki z bryłą korzeniową również możemy wysadzać do skrzynek czy doniczek oraz uprawiać na balkonach i tarasach.

Najważniejsze zasady uprawy truskawek

Zanim zaczniemy wysadzać truskawki w swoim przydomowym ogródku przemyślmy dobrze ich docelowe stanowisko. Powinno być ono słoneczne i osłonięte. Rosnące w cieniu truskawki są słabo owocują, ich kolor jest blady, a smak kwaśny.

Gleba do uprawy truskawek powinna być żyzna, spulchniona i bogata w substancje odżywcze. Dlatego przed posadzeniem krzaczków, zaleca się przekopanie podłoża i wymieszanie go z obornikiem lub ziemią kompostową (do nabycia w sklepach ogrodniczych).

Należy również pamiętać, że truskawki można uprawiać na tym samym miejscu maksymalnie przez 3 lata. Po tym czasie trzeba zmienić ich stanowisko, ponieważ w innym wypadku będą z roku na rok słabiej owocować.

Świeżo posadzone truskawki należy regularnie podlewać, starając się lać wodę bezpośrednio pod korzenie, bez oblewania liści. Ochroni to sadzonki przed rozwojem chorób grzybowych. Po posadzeniu truskawek warto ziemię pokryć warstwą ściółki np. ze słomy, co zapobiegnie nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża i rozrastaniu się chwastów. W przydomowych uprawach zalecane jest nawożenie truskawek nawozami organicznymi — wiosną oraz po zbiorach.

Najlepsze odmiany truskawek

Wybierając truskawki do swojego ogródka, warto zwrócić uwagę, że poszczególne odmiany różnią się nie tylko wyglądem, smakiem owoców i przeznaczeniem, ale również terminem owocowania. Niektóre odmiany polecane są głównie na przetwory i do mrożenia, a inne z kolei będą najlepsze do spożywania na surowo. Wczesne odmiany zaczynają dojrzewać już na początku czerwca, a późne mogą wytwarzać owoce aż do września.

Oto lista najlepszych odmian truskawek do uprawy amatorskiej z podziałem na terminu zbiorów:

Wczesne — owocują w maju i czerwcu

- Vibrant — to bardzo wczesna odmiana truskawek, owocuje na samym początku sezonu. Owoce są smaczne, duże, kształtne i jędrne. Ich skórka jest jasnoczerwona i błyszcząca. Miąższ owoców tej odmiany jest bardzo soczysty i słodki. Truskawki są bardzo odporne na mróz i choroby.
- Kent — to wczesna odmiana deserowa o uniwersalnym zastosowaniu. Jej owoce są słodkie, aromatyczne i soczyste, mają sercowaty kształt i lśniącą, czerwoną skórkę. Odmiana obficie plonuje, rzadko zapada na choroby i jest mrozoodporna.
- Rumba — to wczesna odmiana truskawek o wydłużonym okresie owocowania, który trwa od końca maja do początku lipca. Truskawki są duże, atrakcyjne, ich skórka jest jasnoczerwona i błyszcząca, a miąższ soczysty, smaczny i trwały. Odmiana jest odporna na choroby i chłody.
- Christine — to nowa wczesna odmiana uprawiana w naszym kraju. Owocuje od końca maja do końca czerwca. Owoce są bardzo smaczne i naturalnie słodkie. Ich kształt jest sercowaty, a skórka intensywnie czerwona i błyszcząca. Odmiana dobrze sprawdza się w rodzimych warunkach klimatycznych, jest odporna na przemarzanie i choroby grzybowe.
- Grandarosa — to wyśmienita wczesna odmiana truskawek słynąca z wytwarzania bardzo dużych owoców. Truskawki mają kolor pomarańczowo-czerwony, są bardzo aromatyczne, słodkie i jędrne. Bardzo dobrze znoszą przechowywanie nawet w warunkach pokojowych. Odmiana ta jest odporna na przemarzanie i większość chorób.

Średnie — owocującą od połowy czerwca do połowy lipca (średnio wczesne i średnio późne)

- Polka — to jedna z najsmaczniejszych odmian truskawek. Owocuje od połowy czerwca do początku lipca. Owoce mają kolor czerwony i ciemnoczerwony. Miąższ jest pełny, soczysty, słodki oraz ma zapach poziomek. Odmiana odporna jest na mróz i większość chorób.
- Korona — to odmiana deserowa owocująca na przełomie czerwca i lipca. Jej owoce są intensywnie czerwone, nieco wydłużone i bardzo smaczne. Tej odmianie niestraszne są mrozy i większość chorób grzybowych.
- Senga Sengana — to średnio późna odmiana słynąca z obfitego plonowania. Sprawdzi się do przetworów oraz do jedzenia na surowo. Owoce mają ciemnoczerwoną skórkę, ich kształt jest stożkowaty, smak bardzo aromatyczny i słodki. Odmiana jest odporna na większość chorób, wytrzymała na mrozy i susze.
- Elkat — to polska, średnio-wczesna odmiana, która obficie plonuje, a jej owoce są bardzo duże i smaczne. Kolor owoców jest jasnoczerwony, a ich miąższ jędrny i soczysty. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała na mróz i odporna na większość chorób.

Późne – owocują od końca czerwca aż do końca lipca

- Malwina — to jednak z najlepszych późnych odmian truskawek. Rodzi bardzo duże owoce o regularnym kształcie. Ich smak jest aromatyczny i słodki, a skórka intensywnie czerwona i błyszcząca. Odmiana bardzo dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych.
- Judibell — to bardzo późna odmiana plonująca do końca lipca. Owoce są duże, jasnoczerwone, bardzo kształtne, z soczystym miąższem, o smaku zbliżonym do poziomki. Ich skórka jest jasnoczerwona i błyszcząca. Odmiana jest odporna na wymarzanie i większość chorób.
Powtarzające owocowanie – w przypadku takich odmian możesz liczyć na plony od wiosny do jesieni
- Albion — to jedna z najbardziej popularnych odmian. Owocuje w sezonie letnio-wiosennym, ma pokrój wisząco-pnący. Owoce są duże, jędrne, słodkie i bardzo smaczne. Odmiana ta powtarza owocowanie średnio co 3 tygodnie. Jest dość odporna na przędziorki i choroby grzybowe. Polecana jest do uprawy przez początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Ze względu na zwisający pokrój można uprawiać ją na kratkach czy pergolach lub w podwieszanych donicach.
- San Andreas — odmiana o pokroju wiszącym lub pnącym, zapewnia obfite plonowanie. Owocuje przez około 5 miesięcy, od czerwca aż do przymrozków. Owoce są duże i stożkowate, o doskonałym smaku i zapachu. Odmiana jest odporna na wirusy, jednak mało odporna na mróz i choroby grzybowe. Na zimę należy ją okrywać.
- Ostara — jest to odmiana deserowa, bardzo plenna, która owocuje od wiosny, aż do późnej jesieni, zapewniając obfite plony. Tworzy luźne krzaczki i liczne zwisające rozłogi, na których pojawiają się owoce. Owoce są sercowate, jasne w przekroju. Przypominają kształtem i smakiem poziomki. Wymaga zimowania pod osłonami.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
   
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.