CEBULOWE NA POKOJACH
Kolorowe, tchnące świeżością kwiaty i soczkliviayste, niekiedy bardzo oryginalne liście to walory doniczkowych roślin cebulowych, do uprawy których pragną zachęcić floryści.
W praktyce ogrodniczej oba te terminy odnoszą się jednak nie tylko do gatunków tworzących cebule. Obejmują także ciepłolubne rośliny bulwiaste i kłączowe. Zazwyczaj przechodzą okres spoczynku, w czasie którego ich części nadziemne zasychają.
Do tego samego „ worka” ogrodnicy wrzucili także gatunki o trwałych liściach – np. kliwię i szczawik trójkątny. rośliny cebulkowe mają swoich zagorzałych wielbicieli, którzy z przyjemnością traktują je jako ozdobę mieszkań. Ponieważ nie stanowią jednorodnej grupy, mają indywidualne wymagania. Wiele z nich łatwo się mnoży, więc szybko można się doczekać licznego przychówku.
GATUNKI I ODMIANY
CEBULKI OGRODOWE
Tulipany używane wiosna do ozdoby mieszkań po przekwitnięciu trzeba wyrzucić. Hiacynty, narcyzy można wysadzić do ogrodu. Trzeba jednak dbać, by jak najdłużej miały zielone liście, co pozwoli zregenerować się cebulom.
KLIWIA POMARAŃCZOWA
/Clivia miniata/
Nie ma cebuli, jedynie nasady jej liści tworzą zgrubienia jak u pora. Kwitnie wiosną. Potem nadal pozostaje zielona. Od wiosny do póżnego lata poturbuje wilgotnego podłoża z dużą ilością związków organicznych. Zimą lubi chłód /ok. 13 stopni C/ i lekko wilgotną ziemię. Kliwię rozmnaża się przez odrosty. Floryści internetowej kwiaciarni przypominają, że oddziela się je od rośliny, gdy mają cztery liscie.
SZCZAWIK TRÓJKĄTNY
/Oxalis triangularis/
Ma niewielkie bulwki. Dorasta do 20 cm wysokości. kwiaty pojawiają się od wczesnej wiosny do końca lata. Liście utrzymują się także w okresie jesiennego spoczynku.
Wiosną i latem szczawik ten wymaga sporo rozproszonego światła, regularnego podlewania i nawożenia co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie i nie zasilamy rośliny.
CANTEDESKIA REHMANA
/Zantedeskia rehmanii/
To roślina kłączowa o różowych kwiatach. Floryści internetowej kwiaciarni chcą wspomnieć, że na żółto lub biało kwitną jej siostrzane gatunki. Lubi delikatne światło i wilgotne powietrze. Wiosną oraz latem, online slots gdy kwitnie, podlewamy ja obficie i co tydzień nawozimy.
Po przekwitnięciu stopniowo zasycha. Cebula w suchym podłożu powinna odpoczywać w temp. Ok. 15 stopni C przynajmniej przez dwa miesiące. Najpóźniej w marcu przesadzamy ją do świeżej ziemi, a gdy pojawią się liście, zaczynamy podlewać i nawozić.
SZCZAWIK CHILIJSKI
/Oxalis adenophylla/
Tworzy kilkucentymetrową bulwę, wokół której powstają bulwki potomne. kwiaty pojawiają się na początku lata. Roślina ta potrzebuje lekko wilgotnej ziemi i dużo rozproszonego światła. Jesienią trzeba ją zasuszyć i postawić w chłodnej piwnicy, a wiosną przesadzić do nowej ziemi. Zdaniem florystów dobrze przezimuje na skalniaku pod daszkiem chroniącym przed opadami.
KURKUMA
/Curcuma petiolata/
Jej części podziemne to kłącza podobne do imbiru. Wiosną wypuszczają liście i potrzebują dużo światła. Początkowo roślinę podlewamy umiarkowanie, później obficie. Co 2-3 tygodnie nawozimy i często zraszamy. Kurkuma kwitnie latem, dorastając do 60 cm wysokości. Potem stopniowo ją zasuszamy. We wrześniu doniczkę stawiamy w temp. 15-18 stopni C. W lutym kłącza przesadzamy do żyznego podłoża.
LACHENALIA
/Lachenalia/
Roślina ta jest podobna do hiacynta. Jej odmiany mieszańcowe z serii African Beaty do sklepów trafiają wiosną, gdy zaczynają kwitnąć. Mają wtedy ok. 20 cm wysokości. Odpowiada im temperatura 16-18 stopni C. Po kwitnieniu roślina zasycha. Latem i jesienią przechowujemy cebule na sucho w temperaturze ok. 20 stopni C. Wiosną sadzimy je w ziemi uniwersalnej, przykrywając warstwą podłoża.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |