CEBULOWE I BULWIASTE SADZONE LATEM
Floryści naszej kwiaciarni miłośnikom kwiatów cebulowych pragną przypomnieć zasadę, że gatunki kwitnące wiosną sadzi się jesienią, a gatunki kwitnące latem i wczesna jesienią sadzi się na wiosnę. Jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki, które podajemy poniżej. Warto bowiem przypomnieć, że dla niektórych kwiatów cebulowych i bulwiastych najlepszą porą sadzenia jest sierpień, a więc druga połowa lata.
Zimowity
Bardzo duże kwiaty zimowitu powabnego (Colchicum speciosum ) i nieco delikatniejsze – zimowitu jesiennego (Colchicum autumnale) pojawiają się we wrześniu i kwitną przez 2 tygodnie – na różowolila lub biało, w zależności od odmiany.
Po kilku latach uprawy na tym samym miejscu floryści gliwickiej kwiaciarni radzą rośliny przesadzić. Na początku lipca, gdy liście zasychają, wykopuje się rośliny, lekko podsusza i rozdziela bulwy tak, aby na nowym miejscu mogły rosnąć samodzielnie.
Z największych bulw o obwodzie ponad 20 cm może wyrosnąć kilkanaście kwiatów. Bulwy duże, sadzone głęboko, wymagają zastosowania drenażu, szczególnie w gliniastym podłożu. Sadzenie powinno się zakończyć do połowy sierpnia, aby bulwy dobrze się ukorzeniły zanim pojawią się kwiaty. Liście wyrosną dopiero wiosną następnego roku.
Krokusy
Ich kwiaty są mniej okazałe od zimowitów, ale dobierając kilka gatunków i odmian różniących się porą kwitnienia możemy mieć piękne kobierce kwiatów przez cały wrzesień i październik. Najpiękniejszym gatunkiem jesiennych krokusów, zdaniem florystów kwiaciarni online jest Crocus speciosus o jasnofioletowych kwiatach, z ciemniejszymi żyłkami i żółtą gardzielą. Kwitnienie roślin przypada na wrzesień i październik. W październiku zakwitają dwa kolejne krokusy – na niebiesko Crocus dativus, na biało lub jasnofioletowo Crocus byzantinus.
Krokusy jesienne mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka lat. Gdy się silnie rozrosną wymagają przesadzenia, aby mogły tworzyć duże bulwy i okazałe kwiaty. Bulwy wykopuje się w końcu czerwca, gdy liście są prawie całkowicie zaschnięte.
Po podsuszeniu i oczyszczeniu z resztek korzeni i liści oddziela się bulwy i wybiera najbardziej dorodne do posadzenia na nowym miejscu. Sadzenie przypada już w pierwszej połowie sierpnia, aby do kwitnienia zdążyły się dobrze ukorzenić. Jesienią pojawiają się tylko kwiaty, natomiast liście będą silnie rosły dopiero na wiosnę w następnym roku.
Narcyzy
Florystyki kwiaciarni radzą, aby przed posadzeniem warto dokładnie obejrzeć cebule, aby nie posadzić porażonych przez choroby i szkodniki. Najgroźniejszą chorobą jest fuzarioza, która najpierw niszczy piętkę, a następnie mięsiste łuski. Jeśli cebula jest lekka i miękka to znaczy, że zaatakowały ja groźne szkodniki – muchówki (nazwane muchami narcyzowymi), których larwy mogą całkowicie zniszczyć wewnętrzne łuski. Zaatakowane cebule lepiej wyrzucić, aby nie spowodować większych strat w następnym roku. Na zimę – po podejściu silniejszych jesiennych przymrozków, narcyzy powinno się przykryć warstwą słomy, liści lub gałązkami świerku.
Szachownica cesarska
W tym samym czasie co narcyzy sadzimy też szachownicę cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki szachownic o mniejszych cebulach. Po kilku latach uprawy na tym samym miejscu trzeba cebule przesadzić na nowy, starannie przygotowany, odchwaszczony i głęboko spulchniony zagon, w glebę próchniczą, wapienną lub lekko kwaśną. rośliny wykopuje się po zaschnięciu liści, w końcu czerwca i do czasu sadzenia przechowuje cebule przykryte trocinami lub piaskiem w chłodnym, suchym pomieszczeniu.
Sadzenia nie można opóżniać, gdyż już w sierpniu wyrastają nowe korzenie, które szybko wysychają, a podczas sadzenia łatwo się łamią. Cebule szachownicy kostkowanej (F. meleagris) czy perskiej (F. perlica) są znacznie mniejsze od szachownicy cesarskiej osiągają obwód 6-8 cm, należy więc je sadzić płycej i w większym zagęszczeniu.
Warto pamiętać
Floryści kwiaciarni internetowej przypominają, że aby zapewnić silny wzrost kwiatom cebulowym i bulwiastym nie można pozbawiać ich liści podczas koszenia trawnika. Trzeba więc albo opóżnić koszenie, albo sadzić cebule grupami, w miejscach, z których wcześniej usuniemy murawę. Najlepiej uprawiać te kwiaty pośród niskich bylin, które rozrastając się osłonią puste miejsca powstałe po zaschnięciu liści, w czasie letniego spoczynku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |