Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SADOWNICTWO
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
Rośliny w domu
Garden
Ogród
Róże
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
 
 Sadownictwo - Grupa Media Informacyjne
     
Sadownictwo - dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach. Zobacz również: | Garden | Ogród |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 OGÓLNA UPRAWA ROŚLIN SADOWNICZYCH – Rozdział 3

OGÓLNE WIADOMOŚCI O ROŚLINACH SADOWNICZYCH

Przed przystąpieniem do szczegółowego omawiania zagadnień związanych z uprawą roślin sadowniczych wyjaśnimy szereg ogólnych pojęć z zakresu sadownictwa. rośliny sadownicze różnią się pokrojem, długością życia , sposobem owocowania , budową owoców i wielu innymi cechami. W związku z tym dzieli się je na grupy przyjmując różne zasady podziału.

PODZIAŁ ROŚLIN SADOWNICZYCH NA PODSTAWIE BUDOWY ROŚLINY

Rośliny sadownicze o zdrewnianych częściach nadziemnych zróżnicowanych na pień i koronę złożoną z silnie rozgałęzionych pędów głównych , czyli konarów ,nazywamy drzewami owocowymi (rys.5). Zaliczamy do nich jabłoń , gruszę, czereśnię, wiśnię, śliwę, orzech włoski, brzoskwinię i morelę.

Krzewy mają również zdrewniałe części naziemne , ale wszystkie pędy głównie wyrastają bezpośrednio z szyjki korzeniowej. Typowymi krzewami o pędach żyjących długo są porzeczki , agrest, winorośl i leszczyna. Wyjątek stanowi tu malina . Jej dwuletnie pędy po wydaniu owoców zamierają.

Byliny , czyli rośliny zielne wieloletnie , mają soczyste , miękkie pędy nadziemne , które giną częściowo lub całkowicie pod koniec okresu wegetacji. Do bylin należą truskawki i poziomki. Mają one silne skrócony pęd , toteż wykształcają pączki odnawiające tuż nad powierzchnią ziemi w kątach liści tworzących przyziemną rozetkę. Liście te chronią pączki w zimie. Truskawki i poziomki są najkrócej żyjącymi roślinami sadowniczymi , ale ich rozmnażanie jest łatwe , gdyż wydają one rozłogi z małymi roślinkami.

PODZIAŁ ROŚLIN SADOWNICZYCH NA PODSTAWIE BUDOWY OWOCU

Bardzo często posługujemy się podziałem roślin sadowniczych na ziarnkowe, pestkowe, jagodowe oraz orzechowe. Jest to podział praktyczny , niezgodny z podziałem botanicznym owoców.

Do drzew ziarnkowych zaliczamy jabłoń, gruszę i pigwę.Mają one owoce zwane rzekomymi, ponieważ w ich budowie bierze udział – oprócz ściany zalążni słupka – także dno kwiatowe , z którego powstaje część mięsista. Wewnątrz owocu znajdują się nasiona , zwane popularnie ziarnkami.

Drzewa pestkowe mają owoce właściwe , powstają one z rozrośniętej zalążni , która tworzy tzw. owocnię . Jej zewnętrzna część jest mięsista ,a wewnętrzna twarda stanowi pestkę. Owoc taki nazywa się pestkowcem. Do drzew pestkowych należą : czereśnia, wiśnia, śliwa, brzoskwinia, i morela.

Roślinami jagodowymi nazywami wszystkie krzewy owocowe oraz truskawki i poziomki , odznaczające się mięsistymi, miękkimi, owocami, które różnią się z punktu widzenia botanicznego. Owocem porzeczki , agrestu , i winorośli jest jagoda o misistej owocni, zawierająca wiele nasion. Owoc maliny jest owocem zbiorowym powstałym ze zrośnięcia się drobnych pestkowców, u truskawek i poziomek natomiast właściwe owoce – orzeszki – osadzone są na rozrośniętym , mięsistym dnie kwiatowym, również owoc zbiorowy , czyli złożony.

Do orzechowych zaliczamy leszczynę i orzech włoski, przy czym owoc leszczyny jest z punktu widzenia botanicznego orzechem, natomiast orzech włoski ma pestkowce, których zewnętrzna część jest zielona , miękka, wewnętrzna zaś tworzy twardą skorupę , zamykającą nasienie. Ze względu na podobny skład chemiczny nasienia owoce orzecha włoskiego zaliczane są przez pomologów do orzechów.

PODZIAŁ DRZEW OWOCOWYCH NA PODSTAWIE SIŁY WZROSTU I WYSOKOŚCI PNIA

Odmiany szlachetne , czy hodowlane , drzew owocowych rozmraża się przez okulizowanie lub szczepienie na tzw. podkładkach . Są to jednoroczne lub 2-letnie rośliny tych samych lub pokrewnych gatunków. Podkładki różnią się rozmaitymi właściwościami , a przede wszystkim siłą wzrostu. Podkładka wpływa na siłę wzrostu szczepionej na niej odmiany szlachetnej, w związku z czym wszystkie drzewa można podzielić ogólnie na dwie grupy: 1) drzewa szczepione na podkładkach słabo rosnących i 2) drzewa szczepione na silnie rosnących. drzewa pierwszej grupy , o małych rozmiarach , zwane są karłowymi drzewa drugiej osiągają duże rozmiary. Między obu typami drzew owocowych istnieje szereg pośrednich pod względem siły wzrostu.

Zastosowane podkładki przekazują odmianom szlachetnym rozmaite wlaściwości , które mają często zasadnicze znaczenie w produkcji. Do głównych zalet drzew karłowych należy możliwość uzyskania wysokich plonów z jednostki powierzchni, gdyż małe rozmiary tych drzew pozwalają na gęste ich sadzenie. Ma to duże znaczenie w sadach towarowych, jak i w ogródkach przydomowych. Ponadto drzewa te wcześnie zaczynają owocować i owocują reguralnie, dając owoce wysokiej jakości.Cięcie drzew i zbiór owoców z małych koron są znacznie ułatwione.

drzewa karłowe mają jednak kilka wad . Ich system korzeniowy jest na ogół płytki i słabo rozwinięty , toteż źle „zakotwicza”drzewo w glebie. Większość podkładek karłowych jest wraźliwa na mróz, niektóre słabo zrastają się z odmianami szlachetnymi. Z tych przyczyn drzewa best online casino karłowe zalecane są w Polsce głównie do ogródków przydomowych. Na podkładach karłowych szczepi się głównie jabłonie i grusze. Drzewom karłowym formuje się koronę zbliżoną do naturalnej olbo nadaje się jej różne sztuczne formy(rys.6).

drzewa owocowe silnie rosnące tj. Szczepione na podkładkach silnie rosnących są podstawą produkcji sadowniczej w naszym kraju. Ich pień może różną wysokość i zależnie od tego rozróżnia się drzewa: krzaczaste , niskopienne, półpienne, pienne i wysokopienne(rys. 7), przy czym ich pnie mają według norm standaryzacyjnych następującą wysokość:

drzewa krzaczaste – do 30cm,
drzewa niskopienne – 31-60cm,
drzewa półpienne – 61-100cm,
drzewa pienne – 100-200cm,
drzewa wysokopienne – powyżej 200cm.

Badania i praktyka wykazują, że największą wartość produkcyjną mają drzewa krzaczaste i niskopienne . Są one mniej uszkadzane przez mróz i wiatr, rosną szybciej i owocują wcześniej, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców są znacznie łatwiejsze do wykonania niż w sadach wysokopiennych. Wreszcie produkcja tych drzewek w jest łatwiejsza i trwa krócej.

Drzewom o niskim pniu stawiano zarzut , że utrudniają uprawę roli. Obecnie zarzut ten stracił aktualność ze względu na utrzymywanie w rzędach drzew ugoru herbicydowego oraz stosowanie narzędzi i maszyn z bocznym zaczepem (rys.8). Znacznie trudniej natomiast ochronić te drzewa przed zającami.

OWOCOWE NA PRZEWODNIEJ

Obserwacje wykazują, że u odmian wrażliwych na mróz najłatwiej i najsilniej przemarzają pnie i konary u nasady. Aby tego uniknąć , na podkładce okulizuje się odmianę wytrzymałą na mróz i z niej formuje albo tylko pień, albo pień i nasady konarów. Odmianę tę nazywamy przewodnią . Dopiero na niej szczepimy odmianę szlachetną.

Przewodnią można przeszczepiać pod koroną ,tzn. jeszcze przed formowaniem korony. Wówczas koronę drzewa stanowi odmiana szlachetna mało wytrzymała na mróz (rys.9,3) i nadal istnieje niebezpieczeństwo przemarznięcia konarów.

Przy przeszczepianiu przewodniej w koronie , tj. Przeszczepianiu wszystkich konarów u nasady (rys.9,2 ) drzewo jest lepiej zabezpieczonne przed przemarzaniem , ale jego wyprodukownie wymaga większego nakładu pracy i większej ilości zrazów. Ponadto drzewa przeszczepiane w koronie pozostają w szkółce o rok dłużej , a dpdczas ich transportu do sadu wyłamuje się często część pędów odmiany szlachetnej, jeszcze słabo zrośniętych z pzrewodnią. Zabieg ten ostatnio wykonywany jest najczęściej w sadzie.

Na przewodnią dla jabłoni zaleca się odmiany: Antonówka Zwykła, Hibernal i Inflancka, dla grusz – wytrzymałe na mróz typy gruszy kaukaskiej. Dla innych gatunków przewodnie nie są zalecane.

WYJAŚNIENIE TERMINÓW RODZAJ, GATUNEK I ODMIANA

Przy omawianiu zagadnień z zakresu sadownictwa ciągle używa się terminów : rodzaj, gatunek, odmiana. Należy więc bliżej zapoznać się z ich znaczeniem.

Botanicy systematycy, prowadząc badania porównawcze roślin, starają się wyodrębnić ich naturalne grupy o wspólnych cechach i ułożyć z nich naturalny system, który ułatwi poznanie niezliczonych roślin oraz łączącego je pokrewieństwa. Najważniejszą jednostka systematyczną jest gatunek . Do gatunku zaliczamy wszystkie osobniki o wielu wspólnych ważnych cechach . Gatunki zaś wykazujące wspólne cechy łączymy w rodzaj. Rodzajem jest na przykład jabłoń: gatunkami jabłoni są : jabłoń dzika, jabłoń niska, jabłoń śliwolistna, jabłoń jagodowa i inne.

W wyniku różnych zabiegów hodowlanych (krzyżowanie, selekcja, wykorzystywanie, zmian morfologicznych, pojawiających się w naturze ) uzyskuje się osobnika o pożądanych cechach i właściwościach . Tego osobnika rozmnaża się przez szczepienie jego pączków lub kawałków pędu na podkładkach (drzewa) lub przez sadzonkowanie (krzewy) i otrzymuje się zbiór osobników jednakowych. Zbiór ten nazywamy w sadownictwie odmianą. Odmianami jabłoni są: Inflancka, Antonówka, Wealthy, Jonathan, i szereg innych ,gruszy – Faworytka, Lipcówka czy Salisbury.

Czasami u roślin sadowniczych samorzutnie może nastąpić zmiana cech genetycznych w pączkach , tzw. mutacja. Wówczas np. U odmiany wydającej owoce o słomkowej barwie skórki jeden lub kilka pędów zaczyna wydawać owoce z intensywnym rumieńcem. Wystarczy pobrać pączki z takich pędów, zaoklilzować podkładki i otrzymamy jak gdyby nową odmianę tzw. sport . Sporty różnią się od odmiany wyjściowej pzreważnie jedną cechą , np. barwą owocu , jakością skórki czy porą dojrzewania . Przykładem mogą być odmiany Starking i Starkrimson – sporty odmiany Red Delicious. Podobnie Red Melba jest sportem odmiany Melba czy Red Jonathan jest soportem odmiany Jonathan.

Odmiana rośliny sadowniczej różni się zasadniczo od odmiany roślin rolniczych i warzywniczych, które są rozmnażane z nasion , przy czym potomstwo dziedziczy wszystkie cechy rodziców. Z nasion odmiany sadowniczej otrzymuje się siewki niczym nie przypominające drzewa macierzystego . Wyjątek stanowią niektóre odmiany moreli i brzoskwini , o których mówimy , że „powtarzają z nasion”. Odmiany pozostałych roślin sadowniczych trzeba rozmnażać wegetatywnie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
   
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.