Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SADOWNICTWO
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
Rośliny w domu
Garden
Ogród
Róże
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
 
 Sadownictwo - Grupa Media Informacyjne
     
Sadownictwo - dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach. Zobacz również: | Garden | Ogród |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 OGÓLNA UPRAWA ROŚLIN SADOWNICZYCH – Rozdział 8

NAWOŻENIE ROŚLIN SADOWNICZYCH

Nawożenie drzew i krzewów owocowych należy do najważniejszych zabiegów w produkcji sadowniczej . Wywiera ono bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowotność roślin oraz na zdrowotność roślin ich produktywność . Nawożeniem można także zmieniać odczyn gleby i poprawić jej strukturę.

Jak wiadomo , wszystkie rośliny zielone czerpią składniki pokarmowe z dwu źródeł ; (w postaci dwutlenku węgla ) z powietrza , a związki mineralne i wodę z gleby . Proces przyswajania węgla i proces pobierania związków mineralnych z gleby są równie ważne i ściśle ze sobą związane .Nawet przy obfitym nawożeniu nie uzyska się dobrych wyników produkcyjnych , jeśli rośliny nie będą mieć zapewnionych warunków sprzyjających asymilacji . I przeciwnie , intensywna asymilacja węgla bez odpowiedniego nawożenia nie wystarczy do uzyskania wysokich plonów.

Asymilacja węgla jest to synteza związków organicznych z dwutlenku węgla i wody przy wykorzystaniu energi słonecznej . Proces ten przebiega w ciałkach zieleni . Im więcej związków organicznych produkuje roślina , tym lepiej – przy innych sprzyjających warunkach – rośnie i owocuje . Zadaniem sadownika jest więc stworzenie drzewom i krzewom owocowym warunków jak najbardziej sprzyjających temu procesowi.

Na intensywność asymilacji węgla wpływa wiele czynników: światło, zawartość CO² w powietrzu, temperatura, zaopatrzenie rośliny w wodę i związki mineralne, jej zdrowotność i inne.

Nie mogąc wpłynąć na trzy pierwsze czynniki , należy starać się zabiegami pielęgnacyjnymi ( cięcie , ochrona listowia przed chorobami i szkodnikami ) wpłynąć na dobre wykorzystanie światła przez roślinę i zaopatrywać ją w wodę oraz związki mineralne.

A. WYMAGANIA POKARMOWE I NAWOZOWE ROŚLIN SADOWNICZYCH

Racjonalne nawożenie drzew i krzewów owocowych zależy przede wszystkim od znajomości ich zapotrzebowania na poszczególne składniki mineralne.

Z przytoczonej tabeli 21 wynika , że drzewa owocowe pobierają rocznie mniej skladników mineralnych niż niektóre rośliny rolnicze . Najwięcej czerpią z gleby potasu , najmniej fosforu . Największe wymagania pokarmowe wykazują brzoskwinie . Z wiekiem roślin sadowniczych zwiększa się ich zaporzebowanie na składniki mineralne.

Jak wynika z tabeli 22 , gwałtownie wzrosły wymagania pokarmowe jabłoni w 5 roku życia i następnie zwiększały się stale w związku z coraz obfitszym owocowaniem . Na uwagę zasluguje fakt , że pobieranie potasu jest większe niż azotu.

Potrzeby nawozowe roślin sadowniczy różnią się od wymagań pokarmowych i zależą od wielu czynników : rozwoju systemu korzeniowegozaopatrującego całą roślinę w wodę i składniki mineralne , typu gleby , jej zasobności w składniki mineralne , odczynu gleby wpływającego na przyswajalności tych składników , systemu użytkowania gleby , klimatu lokalnego i innych.

Poszczególne składniki mineralne odgrywają różną rolę w życiu roślin , a ich brak lub nadmiar odbija się często na wyglądzie rośliny , co pozwala sadownikowi zwiększyć lub zmniejszyć dawki poszczególnych składników . Zagadnienie to zostanie omówione szczegółowiej.

1. System korzeniowy roślin sadowniczych

Drzewa owocowe mają trwały system korzeniowy . Jest on bardzo rozgałęziony , zdolny do pobierania wody i składników mineralnych nawet z głębszych warstw gleby . Łączna długość korzeni 45- letniej jabłoni wynosi np. ponad 20 km.

System korzeniowy składa się z korzeni szkieletowych , trwałych , wydłużających się co roku , oraz drobnych korzeni włoskowatych żyjących zaledwie rok , ale spełniających główną rolę w pobieraniu składników po zaledwie rok , ale spełniających główną rolę w pobieraniu składników pokarmowych i wody . Korzenie szkieletowe dzielą się na poziomie i pionowe . W glebach próchnicznych , żyznych i płytkich przeważają korzenie poziome , w glebach suchszych i uboższych , ale lepiej przewietrzanych – korzenie pionowe.

Jak podano w rozdziale IV , średnica koła zajętego przez korzenie przewyższa średnicę korony . Na glebach lekkich jest ona 2-, a nawet 3-krotnie większa , na cięższych , gdzie korzenie rosną słabiej , jest półtora raza większa.

Drobne aktywne korzenie włoskowate rozwijają się głównie na głębokości poniżej 35 cm . Jak podaje Pieniążek , 50% tych korzeni w glebie utrzymywanej w czarnym ugorze jest poniżej tej głębokości . Większość korzeni włoskowatych znajduje się z dala od pnia ; np. ponad połowa korzeni woskowatych 10-letniej jabłoni jest poza kołem o średnicy 3m .

Z badań wynika że główna masa korzeni włoskowatych jabłoni zalega w czarnoziemie na głębokości 30-100 cm , gruszy – 50-100 cm , a śliwy najpłycej – 15-30 cm.

Krzewy owocowe mają również silne rozgałęziony system korzeniowy sięgający nawet ponad 2 m w głąb gleby . Jak wykazały badania Zakładu Ogrodnictwa ART Olsztyn , głębokość systemu korzeniowego truskawek przekraczała 2 m , a duża część korzeni włoskowatych znajdowała się poniżej poziomu akumlacyjnego gleby . Większa część korzeni porzeczki i agrestu rozrasta się poniżej poziomu akumlacyjnego gleby . Większa część korzeni porzeczki i agrestu rozrasta się w górnych warstwach gleby . Njpłycej korzeni sie malina ; największa masa jej korzeni znajduje się w poziomie akumlacyjnym gleby . Najgłębiej sięgają korzenie winorośli.

W związku z tak silnym rozrastaniem się korzeni poszczególnych drzew , już w młodych sadzie owocującym wysiewa się nawozy na całej powierzchni.

2. Rola poszczególnych składników mineralnych i objawy ich niedoboru

Poszczególne składniki mineralne odgrywają w życiu drzew i krzewów owocowych rozmaitą rolę . Jedne z nich wpływają na zdrowotność i wzrost , inne – na zawiązywanie , wykształcanie się i jakość owoców , jeszcze inne na przebieg wegetacji . Według dotchczasowych badań najważniejszą rolę w życiu roślin sadowniczych odgrywają makroelementy ; azot , potas , fosfor , wapń , magnez i żelazo , z mikroelementów – bor , cynk , miedź , mangan. Azot wchodzi w skład białka – naważniejszego składnika rośliny , wpływa na jej wzrost oraz na wielkość liści i owoców.

Przy niedoborze azotu w glebie następuje przede wszystkim zachamowanie wzrostu rośliny . drzewa kwitną obficie , ale zawiązują mało owoców . Liście drobnieją , stają się żółtawe , owoce też szybko żłkną , nie osiągając typowej wielkości , i mają gorszy smak . rośliny wcześniej kończą wegetację.

Ujemne następstwa powoduje także nadmiar azotu . Tkanki roślin są delikatne , podatniejsze na choroby i szkodniki . Owocowe są wprawdzie duże , ale gorzej zabarwione i źle się przechowują . rośliny poźniej zapadają w stan spoczynku , co czyni je podatniejszymi na mróz . Nadmiar azotu zwiększa ujemne skutki niedostatku potasu lub magnezu.

Potas bierze mały udział w budowie tkanek ; występuje głównie w postaci niezawiązanej i spełnia rolę katalizatora . O jego wielkim znaczeniu dla roślin świadczy jednak duże zapotrzebowania na ten składnik.

Przy niedoborze potasu wzrost pędów ulega zahamowaniu , na brzegach liści występują nekrotyczne plamy . Większy brak potasu może)spowodować zasychanie i opadanie liści ( rys. 37 ). Najczęściej zjawisko to występuje u krzewów jagodowych zwłaszcza porzeczek . Niedobór potasu jest przyczyną gwałtownego zmniejszenia się plonów . owoce są małe , kwaśne , niesmaczne . Nadmiar potasu w glebie może spowodować na glebach lekkich objawy niedoboru magnezu lub boru.

Fosfor jest niezbędny do normalnego rozwoju roślin . Wchodzi w skład białek i bierze udział w różnych procesach biochemicznych . Używany jest do budowy organów generatywnych oraz nasion . rośliny sadownicze mają zdolność do pobierania fosforu ze związków nieprzyswajalnych dla innych roślin i do magazynowania go w tkankach spichrzowych . Dlatego rzadko spotyka się objawy jego niedoboru.

Literatura zagraniczna podaje , że przy większym niedoborze fosforu występuje niekiedy zahamowanie wzrostu , w ostrych wypadkach zaś opadanie kwiatów i zawiązków , łamliwość gałązek (morele ) , a nawet zamieranie roślin . Nawożenie fosforem i potasem równoważy duże dawki azotu i może przyspieszyć owocowanie roślin silnie rosnących.

Wapń korzystnie wpływa na drewnienie pędów oraz na zawiązywanie owoców przez drzewa pestkowe . Wapń oddziaływa także dodatnio na rośliny sadownicze w sposób pośredni . Poprawia strukturę gleby , zapobiega zaskorupianiu się jej , reguluje jej odczyn , sprzyja działalności drobnoustrojów glebowych , przyspieszając rozkład masy organicznej.

Niedobór wapnia w glebie powoduje żółtawe zabarwienie liści , owoce ulegają gorzkiej plamistości podskórnej , a przy skrajnym niedoborze mogą zamierać całe narządy roślin . W Ameryce zaobserwowano degenerację systemu korzeniowego jabłoni . Gatunki pestkowe masowo zrzucają zawiązki . Niedobór wapnia łączy się z zakwaszeniem gleby , a wtedy występuja jednocześnie objawy niedoboru glinu oraz manganu . Nadmiar wapnia również jest szkodliwy . Na glebach przewapnowanych mogą wystąpić objawy niedoboru żelaza , manganu , boru i potasu.

Magnez wchodzi w skład chlorofilu . Ponadto bierze udział w przemianie węglowodanów , w syntezie tłuszczów i białek , w pobieraniu i transporcie fosforu oraz w regulowaniu gospodarki wodnej.

Coraz więcej naszych sadów zaczyna wykazywać niedobór tego pierwiastka . Najcześciej i najsilniej zjawisko to występuje na glebach piaszczystych , o małej zawartości substancji organicznej , i na glebach kwaśnych oraz w mokrych latach . Z górnych warstw gleby magnez bywa wymywany w głąb , dlatego objawy jego niedoboru występują najczęściej u drzew młodych . W starszych sadach niedostatek tego pierwiastka może wystapić przy stałym opryskiwaniu ich preparatami siarkowymi i nawożeniu solami fizjologicznie kwaśnymi oraz stosowaniu wysokich dawek potasu . Doświadczenia wykazują , że odmiany jabłoni szczepione na M4 i M7 częściej i silniej reagują na brak magnezu niż na innych podkładach.

Pierwsze objawy niedoboru magnezu u jabłoni mogą wystąpić już w czerwcu w postaci nekrotycznych plam między nerwami liści. Początkowo są one jasne , później czerwonobrązowe . Liście opadają , poczynając od nasady tegorocznych przyrostów . drzewo zrzuca także owoce . W wypadku ostrzejszego niedoboru roślina traci całe ulistnienie.

Niedobór magnezu można zlikwidować odpowiednim nawożeniem . Do tego celu nadają się nawozy 1 ) wapno magnezowe tlenkowe, zawierające także mangan i cynk (na gleby cięższe 15-40q/ha ) ; 2) wapno magnezowo-węglowanowe , zawierające również mikroelementy ( 25-50 q/ha , szczególnie na kwaśne gleby lżejsze ) ; 3 ) dolomit prażony ( 15-30 q/ha na gleby cięższe ) ; 4 ) techniczny siarczan magnezu ( 0,5 kg na drzewo młode i 1-1,5 kg na drzewo starsze ) . Siarczan magnezu stosuje się na wiosnę przed wzruszeniem gleby . Działa on szybciej od nawozów magnezowo-wapniowych . Wapno magnezowe należy wysiewać po zbiorze owoców na glebę suchą , a następnie zabronować ją lub skultywatorować . Na usunięcie niedoboru magnezu przez nawożenie należy niekiedy czekać 2-3 lata lub nawet dłużej.

Nawożenie jabłoni magnezem przy jego niedoborze zwiększyło plon o 19-30% oraz zapobiegało przedwczesnemu opadaniu owoców odmian zimowych.

Drugim sposobem likwidowania niedoboru magnezu jest opryskiwanie roślin 2-procentowym roztworem technicznego siarczanu magnezu ( do opryskiwania odmiany Mcintosh można stosować stężenie 2,2% . Pierwsze opryskiwanie przeprowadza się po przekwitnieniu drzew , dwa następne – co dwa tygodnie . Do roztworu dobrze jest dodać środki przyczepne , np. Netzmittel lub mleko. Nawożenie dolistne magnezem można połączyć z opryskiwaniem przeciw chorobom lub szkodnikom. Duży nadmiar magnezu może spowodować objawy niedostatku potasu.

Żelazo katalizuje tworzenie się chlorofilu i wchodzi w skład niektórych enzymów . Brak żelaza powoduje chlorozę blaszki liściowej ( tylko nerwy pozostają ciemnozielone ) i hamuje rozwój stożka wzrostu . Chloroza rozpoczyna się od liści wierzchołkowych.

Niedobór żelaza w roślinie można zlikwidować za pomocą opryskiwania liści 0,5-1 -procentowym roztworem siarczanu żelaza . Zabieg wykonuje się po przekwitnieniu roślin , następnie powtarza w 2 tygodnie później i ewentualnie , trzeci raz po 4 tygodniach.

Nadmiar żelaza w warunkach naturalnych nie występuje . Przy silnym jednak przedawkowaniu tego pierwiastka można dojść do zmniejszenia zawartości fosforu w liściach.

Bor coraz częściej występuje w minimalnych ilościach na terenach uprawy roślin sadowniczych , szczególnie w miarę wzrostu dawek NPK . Objawem braku boru są gniazda komórek korka , tzw. inkluzje korkowe , powstające w młodych owocach , które często masowo opadają . Strsze owoce pozostają wprawdzie na drzewie , ale są zniekształcone i niedorozwinięte . drzewo daje małe przyrosty , a liście drobnieją . Brak tego pierwiastka może powodować także zamieranie miazgi , opadanie liści i zawiązków oraz spękania owoców i kory na pędach . Przy silnym niedostatku boru zamierają wierzchołki pędów i nie rozwijają się pąki kwiatowe.

Nawożenie superfosfatem borowanym lub opryskiwanie drzew zaraz po przekwitnieniu 0,5-procentowym roztworem boraksu likwiduje brak boru . Można tez zastosować doglebowo 0,5 kg boraksu lub 0,15 kg kwasu borowego na jedno drzewo. Przy nadmiarze boru zamierają brzegi starszych liści , całe liście lub pędy już w połowie lata.

Cynk jest mikroelementem , którego zużycie przez rośliny zależy w dużej mierze od warunków klimatycznych ; rośliny silnie oświetlone potrzebują go więcej. Najbardziej wraźliwe na brak cynku są czereśnie , jabłonie i brzoskwinie . Cynk podawany w małych dawkach stymuluje wzrost i rozwój roślin . Cynk słabo przemieszcza się w roślinach i dlatego objawy jego niedoboru występują przede wszystkim na młodych liściach.

Niedobór cynku powoduje u jabłoni tworzenie się rozetek wąskich , długich liści na końcach bezlistnych pedów . Ponadto może zahamować wzrost , osłabić kwitnienie i owocowanie ; owoce często pozostają małe i zniekształcone . U grusz , czereśni i śliw występuje chloroza liści.

Niedobór cynku usuwa się opryskując rośliny 0,06-0,12-procentowym roztworem siarczanu cynku po ich przekwitnięciu lub 0,5-procentowym roztworem w zimie . Fungicydy zawierające cynk mogą pokrywać częściowo zapotrzebowanie na ten pierwiastek . Nadmiar cynku powoduje niedobór żelaza.

Miedź znajduje się w niedostatecznych ilościach w torfach , glebach bagiennych i glebach piaskowych . Niedobór miedzi powoduje brązowe plamy na górnych liściach , które zaschają i opadają . Zamierają także wierzchołki pędów . W następnym roku poniżej zamarłego miejsca wybijają pędy tworząc „czarcie miotły” . Na pniu i gałęziach kora często pęka i łuszczy się . Przy niewielkim niedoborze miedzi liście są wąskie i poskręcane.

Aby zlikwidować niedobór miedzi w roślinach , opryskuje się je po przekwitnieniu 0,06-procentowym roztworem siarczanu miedzi lub w zimie 0,5-procentowym roztworem . W sadach opryskiwanych fungicydami miedziowymi nie obserwuje się objawów braku miedzi . Nadmiar miedzi powoduje żółknięcie liści i zamieranie pędów.

Mangan znajduje się w niewystarczających ilościach w podmokłych piaskach , mułach aluwialnych i mało przepuszczalnych glebach organicznych.

Brak manganu objawia się u jabłoni chlorotycznymi , niregularnymi plamami , które początkowo występują na brzegach liści , poźniej rozszerzają się w kierunku nerwu głównego . Nerw główny i boczne pozostają zielone . Objawy występują na liściach w dolnej części pędu . Niedobór manganu likwiduje się opryskując drzewa po przekwitnienięciu 0,2-0,4-procentowym roztworem siarczanu manganu . Nadmiar manganu może wystąpić na glebach bardzo kwaśnych i w sadach nawadnianych wodą z solami manganu. Na niektórych pędach pod powierzchnią kory powstaja brązowe nekrotyczne plamy.

3. Orientacyjne dawki składników pokarmowych.

Jak mówiliśmy , określenie potrzeb nawozowych , a więc i odpowiednich dawek nawozów , jest bardzo trudne . Na podstawie licznych badań specjaliści z tego zakresu ustalili na konferencji w 1970 r. wytyczne do nawożenia drzew i krzewów owocowych.

4. Dawki składników pokarmowych ustalane na podstawie analiz gleby i liści.

W celu dokładniejszego ustalenia dawek dla określonego sadu czy plaantacji krzewów jagodowych należy przeprowadzić szczegółowe badania , korzystając z pomocy stacji chemiczno- rolniczej . Analizuje się mianowicie glebę i liście uprawianych roślin . Dotychczas opracowano pomocnicze wytyczne dotyczące zapotrzebowania na fosfor , potas i magnes zależnie od ich zawartości w glebie. W podobny sposób opracowano wytyczne do określania potrzeby wapnowania gleby. Inne opracowanie dotyczy liczby granicznych dla zawartości składników mineralnych w lisciach roslin sadowniczych.

Kierując się tymi wskazówkami i rozporządzając wynikami badań , można można dość dokładnie określić potrzebne dawki składników pokarmowych . Aby jednak uzyskać właściwe wskazówki , należy umiejętnie pobrać próbki gleby i liści.

Pierwszą czynnością jest zorientowanie się w stanie zdrowotnym drzew lub krzewów owocowych oraz sprawdzenie wyrównanie pola ( czy nie trzeba pobierać próbek oddzielnie z niektórych miejsc ). Jedna próbka gleby może reprezentować 2-4 ha sadu lub plantacji krzewów wyrównanych pod każdym względem . Jeśli gleba jest bardzo zróżnicowana , to potrzebne są próbki z każdego odrębnego miejsca ( po jednej ) . W sadach i jagodnikach położonych na skłonach należy pobierać próbki oddzielenie z partii dolnej , środkowej i górnej . Nie uwzględnia się miejsc położonych w pobliżu budynków , dróg i kopców. Próbki gleby pobiera się od połowy lipca do jesieni , ale nie po ulewnych deszczach.

Idąc wzdłuż rzędów roślin , kopie się pośrodku rzędów , co 15 do 20 kroków , dołki głębokości warstwy ornej . Kopie się 20-25 dołków równomiernie rozmieszczonych na plantacji . Łyżką stołową pobiera się glebę osobno ze ścianek warstwy ornej i osobnej z dna . Ziemię z dna wsypuje się do jednego wiadra , z boków – do drugiego . Po wymieszaniu ziemi wsypuje się ją do woreczków plastykowych w ilości 0,5 kg , do środka wkłada kartkę z numerem próbki, nazwiskiem właściciela sadu , adresem , datą pobrania i głębokością pobrania próbki . Podaje się również wiek roślin i systemem użytkowania gleby . Po przeniesieniu do pomieszczenia woreczek odwiązuje się , przesusza próbkę na powietrzu online casino , a następnie po powtórnym zapakowaniu wysyła do stacji chemiczno-rolniczej . Liście z drzew owocowych pobiera się od połowy lipca do pierwszego września , liście z roślin jagodowych – w okresie zbioru owoców . rośliny powinny być w pełni owocowania ( drzewa około 10-letnie , krzewy 3-4- letnie truskawki w drugim roku po posadzeniu ) . Z młodszych roślin pobiera się próbki tylko wówczas , gdy wystąpią wyraźnie objawy braku składników pokarmowych lub gdy drzewa czy krzewy słabo rosną . Z drzew odmian przemiennie owocujących pobiera się próbki w roku owocowania . Z drzew nie owocujących w danym roku nie należy pobierać próbek.

Liście pobiera się ze środkowej części długopędów drzew lub pędów nie owocujacych krzewu . Z truskawek pobiera się liście w pełni rozwinięte ze środka rośliny . Liście muszą być zdrowe i czyste . Próbka mieszana powinna składać się ze 100 liści pochodzących z różnych miejsc korony i z drzew rozmieszczonych w różnych punktach sadu, ale oddzielnie dla każdej odmiany . Zrywa się po 5 liści z 20 drzew lub po 10 liści z 10 drzew . Z wielu krzewów pobiera się również 100 liści . Liście truskawek i malin zbiera się bez ogonków , oddzielnie dla każdej odmiany.

Próbki liści wkłada się do papierowych torebek , podając nazwisko i imię właściciela sadu , odmianę datę pobrania oraz nazwisko pobierającego próbkę . Próbki suszy się w temperaturze 50-60ºC możliwie szybko i wysyła do badań . Najlepiej pobierać próbki liści i gleby w jednym terminie , tzn. od połowy liści wkłada się do 1 września ; pozwala to dokładniej określić potrzeby nawozowe roślin sadowniczych.

B. NAWOZY STOSOWANE W PRODUKCJI SADOWNICZEJ

Związki mineralne potrzebne roślinom sadowniczym wnosi się do gleby w postaci nawozów organicznych lub mineralnych . Najczęściej stosuje się jedne i drugie . Chcąc je umiejętnie zastosować należy znać ich działanie nawozowe.

Obornik jest nawozem pełnym , tzn. Zawiera wszystkie składniki pokarmowe potrzebne roślinom , chociaż nie zawsze w wystarczającej ilości . Przeciętnie zawiera 0,5%N , 0,63%K2O i 0,28%P2O5.

Obornik działa bezpośrednio , dostarczając roślinom składniki pokarmowe , oraz pośrednio , i to zarówno na glebę , jak i na rośliny . Poprawia strukturę gleby i jej właściwości fizyko-chemiczne oraz biologiczne . Glebom lekkim nadaje zwięzłość , ciężkie zaś rozluźnia . Gleba nawożona obornikiem zatrzymuje około 3% wody więcej . Z obornikiem wprowadza się do gleby substancje wpływające korzystnie na rośliny , a mianowicie substancje wzrostowe i mikroelementy . Wreszcie sadownicze nawożone obornikiem są wytrzymalsze na niskie temperatury ( zwłaszcza na glebach lżejszych ) . Można więc twierdzić , że większe znaczenie ma działanie pośrednie obornika , gdyż składniki pokarmowe można dostarczyć roślinom w innej postaci . Wysokość dawek obornika w produkcji sadowniczej zależy od gatunku i wieku roślin , typu gleby i sposobu jej uzytkowania.

Gnojówka jest nawozem organicznym zawierającym łatwo przyswajalne składniki pokarmowe , głównie azot , wymaga jednak zastosowania dodatkowego nawożenia potasem i fosforem . Panuje też opinia , że gnojówka sprzyja występowaniu raka u odmian jabłoni podatnych na tę chorobę . Nie zaleca się również nawozić gnojówką czereśni i wiśni , gdyż wtedy gumują , ani młodych drzew o silnym wzroście , gdyż opóźnia ich owocowanie i czyni tkanki podatnymi na mróz . Może być natomiast stosowana do nawożenia grusz , śliw i krzewów jagodowych.

Dla uniknięcia uszkodzeń korzeni należy gnojówkę rozcieńczać wodą w stosunku 1:3 , a nawet 1:4 . Wartość nawozową gnojówki można zwiększyć dodając do 1 m³ po 5 kg superfosfatu i soli potasowej . Na 1 ar pola przeznacza się 200-300 l rozcieńczonej gnojówki , a na 1 drzewko 2 – 5 wiader. Najlepiej stosować gnojówkę w okresie kwitnienia roślin sadowniczych , a po jej rozlaniu rolę zabronować.

Fekalia są silnie działającym nawozem azotowym ( około 1% N ), zawierają jednak dużo związku sodu , które powodują zlewność i zaskorupianie się gleby . Najlepiej jest kompostować fekalia z torfem . Na ogół są one rzadko stosowane w sadownictwie.

Torf jest jeszcze mało wykorzystywany w sadownictwie jako nawóz . Do tego celu nadaje się torf niski o odczynie obojętnym , a więc nie zakwaszający gleby . Zawiera on około 2% azotu . Torf jednak wolno ulega mineralizacji i dlatego jego działanie nie jest szybkie .Wnosi on do gleby dużo masy organicznej , stanowiąc źródło próchnicy.

Inny sposób wykorzystania torfu niskiego lub wysokiego polega na jego uprzednim kompostowaniu ( np. z fekaliami ) lub użyciu na ściółkę w oborze . Wysokość dawek torfu wynosi 30 – 40 t/ha , zależnie od typu gleby . Po rozrzuceniu torfu należy wymieszać go z glebą broną zwykłą lub talerzową.

Nawozy zielone stanowią w sadach rośliny okrywowe przyorywane wiosną . Według niektórych autorów przyorane rośliny motylkowe dostarczają glebie 60 – 100 kg azotu , 40 – 160 kg potasu , 30 – 60 kg fosforu i 60 – 140 kg wapnia na 1ha . Wartość nawozowa roślin okrywowych zależy , oczywiście od składu gatunkowego wysiewanej mieszanki.

Nawozy mineralne są szeroko stosowane w sadownictwie , gdyż umożliwiają dokładne regulowanie dawek poszczególnych składników pokarmowych zależnie od wymagań roślin i na ogół działają szybko . Pod pewnymi względami ustępują jednak nawozom organicznym, a przede wszystkim obornikowi . Nie zawsze bowiem wpływają korzystnie na odczyn i strukturę gleby oraz rozwój drobnoustrojów glebowych . Ponieważ nawozy mineralne omawiane są na lekcjach chemii i ogólnej uprawy , ograniczymy się tu do wymienienia tych , które w produkcji sadowniczej odgrywają najważniejszą rolę.

Z nawozów azotowych stosuje się : saletrę wapniową , saletrę amonową , saletrzak , siarczan amonowy , wodę amoniakalną i mocznik . Potas daje się w postaci soli potasowej lub siarczanu potasu (odpowiedni szczególnie dla krzewów ).

Fosfor dostarczany jest roślinom sadowniczym w postaci superfosfatu zwyczajnego podwójnego i potrójnego oraz supertomasyny i mączek fosforytowych. Jako nawozy wapniowe używane są : wapno rolnicze , miał wapienny , wapniak mielony i kreda nawozowa.

Produkowane są również nawozy dwuskładnikowe ( amofos , diamofos, superfosfat amoniakowany i superfosfat amonowany , saletra amonowo-potasowa , superfosfat borowany , nitrofoska , kainit magnezowy , kalimagnezja i azofoska ) oraz gotowe mieszanki nawozowe.

Chcąc przygotować mieszankę o innych proporcjach lub wysiać nawozy jednocześnie , należy kierować się wskazówkami tabeli mieszania nawozów.

Związki chelatowe są to połączenia organiczno- mineralne , w których np. żelazo lub inny metal jest wbudowany w środek związku organicznego . Jest on jakby zakleszczony ( chelat z greckiego kleszcz ) w tym połączeniu . Chelaty chronią zawarte w związku żelazo przed wytrąceniem i przejściem z formy przyswajalnej w nieprzyswajalną . Są one rozpuszczalne w wodzie i rośliny mogą je pobierać podobnie jak w postaci jonowej.

Najczęściej stosowanym i znanym jest chelat żelazowy tzn. związek żelaza z etylenodwuaminą kwasu czterooctowego tzw. EDTA. Związek ten może być stosowany na glebach zasadowych i kwaśnych , na których odczuwa się brak przyswajalnego żelaza.

Z roślin sadowniczych , najbardziej wrażliwe na żelaza są grusze , a następnie jabłoń i drzewa pestkowe . Szczególny brak odczuwają drzewa rosnące na rędzinach . Badania Instytutu Sadownictwa wykazały , że związki chelatowe zastosowane na takich glebach usuwały szybciej chlorozę niż gdy stosowano dokarmianie mineralne . Związki chelatowe można stosować na całą powierzchnię gleby jak i wokół roślin . Można też rozpuszczać je w wodzie i opryskiwać nimi glebę . Stosuje się je również w postaci opryskiwania dolistnego w stężeniu 0,25% . Opryskujemy gdy tylko rozwiną się liście , a następnie powtarzamy opryskiwanie jeszcze dwukrotnie po 3 i 6 tygodniach.

Związki chelatowe są produkowane jeszcze w niewielkich ilościach . W wypadku braku żelaza mogą być stosowane LS-Fe , LS-Fe-Mn lub wieloskladnikowy LS-6.

C. TERMINY NAWOŻENIA ROŚLIN SADOWNICZYCH

Obornik stosuje się w sadzie przynajmniej co 4 lata , a w jagodnikach nawet częściej – co 2- 3 lata , w ilości 300-500 q/ha , najlepiej wczesną wiosną , niezwłocznie przyorując.

Terminy nawożenia poszczególnymi nawozami mineralnymi zależą od wpływu , jakie wywierają one na rośliny sadownicze , oraz od ruchliwości składnika pokarmowego w glebie.

Nawozy azotowe należą wysiewać wiosną , gdyż wpływają pobudzająco na wzrost . Czynność tę należy w zasadzie zakończyć w czerwcu . Późniejsze nawożenie azotem przedłużając wegetację może obniżyć wytrzymałość rośłin na mróz . W niektórych krajach zaleca się późnojesienne nawożenie azotem , co u nas jest niewłaściwie ze względu na wymywanie tego składnika przez obfite deszcze padające w tym okresie.

Nawożąc azotem sady corocznie owocujące dzieli się dawkę na dwie części . Pierwszą wysiewa się bardzo wcześnie wiosną , zaraz po obeschnięciu gleby , drugą wysiewa się po przekwitnieniu drzew .Spodziewając się bardzo obfitego kwitnienia dzieli się dawkę w ten sposób , że około 1/3 wysiewa się przed wznowieniem wegetacji , pozostałe 2/3 po przekwitnieniu , aby dostarczyć azot w okresie zawiązywania pąków kwiatowych na rok następny . W roku nieowocowania lub słabego owocowania całą dawkę azotu daje się na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem drzew , aby zwiększyć ilość zawiązanych owoców i zmniejszyć ilość zrzucanych zawiązków . Najczęściej stosowanymi nawozami wiosną są saletrzak i saletra amonowa.

Fosfor i potas można wysiewać wiosną lub jesienią . Stosując system uprawy „czarny ugór i rośliny okrywowe ” wysiewa się te nawozy przed przyoraniem roślin , natomiast w sadzie zadarnionym – przed rozpoczęciem wegetacji . Gdy nawozimy krzewy solami potasowymi zabieg ten należy wykonywać jesienią , tak aby chlorki szkodliwe dla roślin zostały wymyte przez deszcze poza zasięg korzeni . W roku stosowania obornika dawki nawozów mineralnych zmniejsza się o 2/3.

Nawozy wapniowe wysiewa się co kilka późną jesienią , w dawce nie przekraczającej 20- 25 q węglanu wapnia na 1 ha gleb lekkich lub 10-20 q tlenku wapnia na 1 ha gleb ciężkich . Wapno należy starannie wymieszać z glebą . Jeżeli chcemy stosować jesienią tego roku również obornik , to przedtem należy wysiać wapno i starannie wymieszać z glebą , a następnie przyorać obornik . Wapna wiosną nie dajemy , gdyż to wyklucza poźniejsze stosowanie nawozów azotowych – amonowych i nawozów fosforowych ze względu na straty azotu i uwstecznienie się fosforu . Nawozów fizjologicznych kwaśnych nie należy stosować na glebach kwaśnych.

D. SPOSOBY NAWOŻENIA ROŚLIN SADOWNICZYCH

Najstarszym i pospolicie używanym sposobem nawożenia jest powierzchniowy wysiew nawozów możliwie równomiernie na całym polu . Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w starszych sadach , w których korzenie przerosły prawie cały teren , a w młodszych sadach wówczas , gdy prowadzi się gospodarkę intensywną lub uprawia inne rośliny . Nawożenie poszczególnych drzew stosuje się wtedy , gdy są jeszcze młode i nie owocują . Odmierzoną ilość nawozów wysiewa się szerokim pierścieniem na obrębie korony i nieco poza nim.

Inny charakter ma nawożenie wgłębne . Nawozy fosforowe i potasowe słabo przenikają w głąb gleby . Badania wykazują , że na glebach lekkich i dostatecznie wilgotnych nawozy fosforowe przenikają na głębokość zaledwie 10 – 15 cm , potasowe – na 25 – 35 cm . Na glebach suchszych , bardziej zwięzłych i próchniczych przemieszczają sie znacznie słabiej . Ponieważ główna masa korzeni drzew owocowych zalega na 40-80 cm, zachodzi obawa , że korzenie mogą nie być zaopatrzone w dostateczną ilość fosforu i potasu . Zapobiec temu może nawożenie wgłębne , które polega na wprowadzeniu składników pokarmowych w strefę największego skupienia korzeni . Nawożenie wgłębne fosforem i potasem może zwiększyć plon nawet o 50% w stosunku do nawożenia powierzchniowego.

Istnieją różne sposoby nawożenia wgłębnego : wnoszenie nawozów do głębokich bruzd ( 30- 40 cm ) , wyorywanych w międzyrzędziach sadu w odległości 3 -4 m od pni , do dołków równomiernie rozmieszczonych wokół drzew i wreszcie wstrzykiwanie roztworów nawozów za pomocą specjalnych aparatów , tzw . Iniektorów.

Nawożenie wgłębne ma także ujemne strony . Na glebach suchych dłużej utrzmujące się większe stężenie soli mineralnych może uszkodzić delikatne korzenie . Poza tym przy wyorywaniu głębokich bruzd i wykopywaniu dołków niszczy się część korzeni , co może osłabić rośliny . Nawożenie pozakorzeniowe , zwane też dolistnym , polega na wprowadzaniu składników pokarmowych do roślin za pomocą opryskiwania listowia lub zastrzyków do pni . Badania wykazały znacznie szybsze działania użytych związków niż przy stosowaniu doglebowym.

Opisaliśmy już sposoby dostarczania w ten sposób roślinie magnezu , żelaza , boru , manganu , cynku i miedzi . Można jednak stosować dolistnie również azot . Za najodpowiedniejszy do tego celu związek azotu uważa się mocznik . Powoduje on zwiększenie zawartości azotu i chlorofilu w lisciach , hamuje opadanie zawiązków i korzystnie wpływa na wzrost roślin . U jabłoni stwierdzono obfitsze zawiązanie pąków kwiatowych . Jego dodatek do związków żelaza i magnezu ułatwia pobierania ich przez liście , sprzyjając likwidacji ich niedoboru . Mocznik jest szybko wchłaniany przez liście , zwłaszcza przez dolną ich stronę , i odprowadzany do innych części roślin.

Jabłonie pobierają mocznik najintensywniej po 5 godzinach od zabiegu i proces ten trwa około 48 godzin . Opryskiwanie roślin mocznikiem daje szybsze wyniki niż doglebowe nawożenie azotem . Azot pobrany przez korzenie dostaje się do pąków i liści dopiero po 14- 21 dniach . Po nawiezieniu gleby dawką wynoszącą 60 kg azotu na 1 ha ( w postaci siarczanu amonowego ) zawartość tego składnika w roślinie wzrosła do 14% , przy zastosowaniu zaś dolistnym dawki 14 kg na 1 ha – do 31 % . Wysoka wilgotność i niska temperatura wpływają na lepsze przyswajanie mocznika przez rośliny . Jest on najlepiej pobierany przez młode liście.

Nawożenie dolistne mocznikiem jabłoni można przeprowadzić od początku kwitnienia do momentu zrzucania zawiązków , stosując w terminach wcześniejszych stężenie 0,35% , w późniejszych – 0,5% . Bardzo dobre rezultaty dało także jesienne opryskiwanie jabłoni . Zwiększa ono zapas azotu w drzewach , gdyż 40-50% tego składnika przemieszcza się przed opadnięciem liści do innych części roślin . Zapas ten jest wykorzystywany na wiosnę i wpływa na zwiększenie plonu oraz lepsze wykształcenie owoców. Ponadto w tym terminie pomaga w zwalczaniu parcha , gdyż powoduje zmniejszenie liczebności zarodników na wiosnę.

Śliwy zaleca się opryskiwać 0,5-procentowym roztworem mocznika dwukrotnie , w odstepie przynajmniej dobowym . Wadą mocznika technicznego jest obecność w nim biuretu – szkodliwego dla roślin związku . Mocznik produkcji krajowej zawiera około 0,5% biuretu.

Za pomocą izotopów stwierdzono , że liście drzew owocowych dobrze przyswajają związki fosforowe i potasowe . Na przykład truskawki pobierały znacznie szybciej fosfor dostarczony dolistnie niż doglebowo . Pobieranie składników mineralnych przez liście w dużym stopniu zależy od ich zawartości w glebie . Nawożenie pozakorzeniowe roślin sadowniczych może oddać duże usługi , ale wymaga jeszcze dalszych badań.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Sadownictwo dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
   
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.