Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - STACJA BADAWCZA
   
COUNTRY:
         
 

Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   

 
   
   
 
   
 
 
Grupa Media Informacyjne - Stacja Polarna  
   

Polska Stacja Polarna Mam nadzieję, że zawarte tu różne ciekawe i przydatne materiały przyczynią się do poszerzenia Waszej wiedzy.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Hornsund

Hornsund

„Spitsbergen jest niezwykle piękny.
Łączy w sobie urok trzech wielkich żywiołów: gór, morza i lodu.
Otoczenie Hornsundu należy do najbardziej malowniczych.
Zmienia ono swoje oblicze w zależności od pór roku i od pogody.”

Stanisław Siedlecki „Dom Pod Biegunem”

Przylądek Wilczka na tle Hohenlohefjellet

Hornsund jest dużym, najbardziej na południe wysuniętym fiordem* Spitsbergenu, rozdzielającym Sorkappland (Ziemię Południowego Przylądka) po stronie południowej od Wedel Jarlsbergland po stronie północnej.

Ujście fiordu o szerokości 12 km, skierowane jest na zachód ku Morzu Grenlandzkiemu. Długość fiordu w linii prostej wynosi ok. 30 km, średnia głębokość ok. 90 m, maksymalna głębokość 260 m. Fiord przebiega wzdłuż osi wschód - zachód rozcinając różnowiekowe formacje geologiczne od prekambryjskich na zachodzie po górnomezozoiczne na wschodzie, jest prostopadły względem głównych, regionalnych uskoków Spitsbergenu. Wiele zatok fiordu stanowi ujściowe odcinki dolin, zajmowanych obecnie przez uchodzące do morza lodowce typu górskiego. Część z tych zatok, w wyniku cofania się lodowców, odsłoniła się dopiero na początku XX wieku.

Recesja Lodowca HornaPowierzchnia oraz linia brzegowa fiordu stale się zwiększa wraz z postępują recesją (cofaniem się) lodowców. Hornsund posiada szczegółową dokumentację zmian zasięgu lodowców począwszy od 1900 r. W ciągu XX stulecia powierzchnia fiordu zwiększyła się o ok. 100 km2. Ostatnio Hornsund powiększa się średnio o ok. 1 km2 rocznie. Klify lodowców schodzących do fiordu w okresie 1961 - 1985 wycofywały się z prędkością od 125 do 380 m/rok.
Istnieje przypuszczenie poparte wynikami badań fauny morskiej, że Hornsund jest faktycznie cieśniną (sund), połączonej od wschodu lodowcem.


http://hornsund.igf.edu.pl/hornsund.old/foto/hornsundtind-czb-m.jpg

Hornsundtind, 1431 m
Szczyt zdobyto po raz pierwszy w 1938 r. w czasie niemieckiej wyprawy naukowej pod kierunkiem dr H. Rieche

http://hornsund.igf.edu.pl/hornsund.old/foto/wienertinden-czb-m.jpg

Wienertinden, 925 m

W krajobrazie otoczenia fiordu dominują ułożone w południkowe łańcuchy masywy górskie i niziny nadmorskie będące głównie wyniesionymi tarasami morskimi.
Z okien Polskiej Stacji roztacza się widok na otaczające Hornsund łańcuchy górskie. Najbardziej spektakularny Hornsundtind, 1431 m n.p.m. o alpejskim charakterze jest najwyższym szczytem południowej części Spitsbergenu i znajduje się po południowej stronie fiordu. Najbliże stacji szczyty to Fugleberget (Ptasia Góra, 569 m n.p.m.) i Ariekammen (Grzbiet Arii, 517 m n.p.m.). Zlewnie tych gór, jak również wody płynące w wolnej od lodowca pobliskiej Revdalen (Lisiej Dolinie) są przedmiotem szczegółowych badań hydrologicznych.

Na Wilczekodden (Przylądku Wilczka) stoi 10-metrowy krzyż postawiony przez polskich polaraników w r. 1982, po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego.

Niziny nadmorskie pokryte są bardzo bogatą, jak na warunki spitsbergeńskie, roślinnością tundrową. Piarżyska na stokach gór oraz skalne klify stanowią latem tereny lęgowe olbrzymich kolonii ptaków morskich, wśród których ilościowo dominują alczyki (traczyki lodowe). Ptaki gniazdują również na tundrze. Żyją tu także lisy polarne i renifery. Przez Hornsund przebiegają główne szlaki niedźwiedzi polarnych wędrujących z zachodu na wschód wyspy.

http://hornsund.igf.edu.pl/hornsund.old/obrazki/strz_p.gifPrzyroda Spitsbergenu
http://hornsund.igf.edu.pl/hornsund.old/obrazki/strz_p.gifZwierzęta Hornsundu

Rejon Hornsundu znajduje się na terenie Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu (Sorspitsbergen Nasjonalpark) obejmującego Wedel Jarlsbergland, Torellland i Sorkappland wraz z przyległymi wodami terytorialnymi.

Ze względu na swą bogatą faunę i florę morską oraz brak zniszczeń spowodowanych przez człowieka, Hornsund wraz z Kongsfjordem został wybrany jako jedno z 12 Europejskich Flagowych Miejsc Bioróżnorodnosci w Programie Ramowym Unii Europejskiej.


Sofiekammen
Pasmo Sofiekammen, przed nim czoło Lodowca Hansa

Masy wodne

Fiord podlega wpływowi ciepłych wód atlantyckich (Prąd Zachodniospitsbergeński), zimnych arktycznych (Prąd Sorkapski) oraz mieszanych lokalnych szelfowych wód Zachodniego Spitsbergenu. W  Brepolen, wewnętrznej zatoce Hornsundu, występuje przez cały rok przydenna schłodzona, gęsta „woda zimowa” o temperaturze poniżej -1.5°C i zasoleniu powyżej 34 psu (practical salinity units - praktycznych jednostek zasolenia, dawniej podawano promile). Udział wody wytopiskowej w Hornsundzie pochodzącej z lodowców szacowany jest na około 0.7 km3 rocznie, co powoduje spadek zasolenia do poniżej 28 psu w powierzchniowej wodzie wewnętrznych basenów fiordu. Zgodnie z ukształtowaniem fiordu i topografią dna, prąd wody wpływa do Hornsundu wzdłuż południowego brzegu i wypływa wzdłuż północnego. Pod lodowcami mogą występować okresowo lokalne prądy wstępujące.
Zawiesina
W czasie topnienia śniegu i lodowców, do fiordu wprowadzana jest z wodami roztopowymi wielka ilość drobnego osadu mineralnego, o koncentracjach rzędu 100 mg/dm3 w zatokach przylodowcowych i około 10 mg/dm3 w zewnętrznej części fiordu. Przeźroczystość wody sięga dlatego od 0,5 m w zatokach lodowcowych do 13 m w centrum fiordu.
Pływy
W Hornsundzie występują regularne, półdobowe pływy księżycowe typu M2 o maksymalnej amplitudzie 1,8 m. Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu leży na jednej linii kotidialnej, tzn. pływ występuje tam w jednej fazie.

Lód w fiordzie

http://hornsund.igf.edu.pl/hornsund.old/foto/lod1.jpgWewnętrzne zatoki fiordu pokryte są przez 3-7 miesięcy w roku przez lód zimowy, od grudnia do lipca występuje nieregularnie napływający sezonowy pak lodowy z rejonu Storfjordu, oraz rzadziej wieloletni lód z obszaru Olgastretet i Hinlopen. Lód dryfujący (pak lodowy) przynoszony przez zimny prąd morski może zapchać fiord w dowolnej porze roku, najczęściej zdarza się to w maju i czerwcu. W okresie od czerwca do października (czasem listopada) intensywnie cielą się lodowce uchodzące do morza. Skupiska odłamanych brył lodu mogą być przeszkodą lub uniemożliwić podejście łodzi do brzegów zatok. Lód ten jest obecny w fiordzie przez cały rok.
Lód tworzony przez zamarzanie wody morskiej może pojawiać się w listopadzie. W zimie tworzy się stała pokrywa, która często jest niszczona przez martwą falę z morza i sztormy. Bywają jednak cieplejsze zimy, kiedy fiord w części zachodniej nie zamarza przez cały rok (np. zima 2000/2001).
W okresie zalodzenia (XI - V) wzdłuż brzegu od strony wody tworzy się stopa lodowa (wąskie pasmo lodu przymarzniętego do brzegu), a na brzegu przylepa (zmrożony wał utworzony z wyrzuconych przez fale brył lodu, kier i kamieni), która może osiągać wysokość kilku metrów i szerokość 10 - 20 m. w pewnych przypadkach może całkowicie uniemożliwić lądowanie łodzi, pomimo korzystnej sytuacji lodowej na wodzie.

Nazwy geograficzne

Norweskie określenia w nazwach:

   berget - góra

   breen - lodowiec

   dalen - dolina

   elva - rzeka

   kammen - grzbiet

   land - ziemia

   odden - przylądek,

   tind, tinden, toppen - szczyt

   vika, hamna, bukta - zatoka,



Nazwę Hornsund nadano w czasie odkrywczej wyprawy angielskiego wielorybnika Jonasa Poole, który statkiem „Amitie” wpłynął w 1610 r. do fiordu w czasie sztormu i przy dużej ilości lodu uważając go za cieśninę (norw. sund). Załoga dotarła do brzegu, gdzie znaleziono róg renifera (horn - róg), co zaowocowało nazwą „Horn sund”.

Obszar na północ od fiordu nazwano Wedel Jarlsbergland od nazwiska ambasadora Norwegii we Francji, rzecznika norweskiej suwerenności nad Spitsbergenem podczas konferencji w Wersalu.

W 1872 r. Hornsund był badany i kartowany przez austriacką ekspedycję, której kierownikiem był hrabia Johann Nepomuk Wilczek. Wyprawa przypłynęła do Hornsundu na pokładzie norweskiego statku łowczego „Isbjorn” („Niedźwiedź Polarny”). Wiele nazw pochodzi z czasu tej wyprawy, w tym Wilczekodden, Hansbreen, Isbjornhamna (od nazwy statku), szczyty Wienertinden, Princessetopen, grzbiety Sofiekammen i Luciakammen (od imion córek Wilczka).

Niektóre nazwy pochodzą od zasiedlających rejon zwierząt, np.: Revelva i Revdalen (rev - lis), Gashamna (gas - gęś), Fugleberget (fugle - ptak) - od licznych kolonii traczyków gnieżdżących się na stokach góry, Ariekammen, Ariedalen i Ariebreen - od „arii”, które wyśpiewują traczyki.

Pozostałe nazwy były nadawane najczęściej przez wyprawy naukowe i pochodzą od nazwisk lub charakterystycznych form terenu.
Patrz też Polskie nazwy na Spitsbergenie.

Ślady przeszłości

Ludzka działalność zostawiła w rejonie Hornsundu ślady stacji wielorybnicznych, chat traperskich, grobów i instalacji wypraw naukowych.
Wielorybnicze stacje przetwórcze użytkowane były w pierwszej połowie XVII w. przez łowców z Anglii i Holandii. Ślady działalności wielorybniczej w tym rejonie (szczątki budynków mieszkalnych, obozowisk namiotowych, piece do wytapiania tłuszczu, kości wielorybów i groby) koncentrują się głównie w zatoce Gashamna oraz na przylądku Gnalodden. Ślady kilku małych wież obserwacyjnych, z których wygąldano wielorybów (lookouts) pozostały w zespole Gashamna - Höferpynten, oraz na Wilczekodden i Marmorneset.
Z czasów działalności rosyjskich myśliwych (XVII-XVIII w.) pochodzą szczątki chat, krzyży wotywnych i grobów.
W pierwszej połowie XIX w. pojawiają się traperzy norwescy polujący początkowo na morsy, a po ich wytrzebieniu na niedźwiedzie i lisy oraz foki, renifery i ptaki. Do polowania na lisy traperzy używali pułapek, a na niedźwiedzie samostrzałów. Budulcem chat było drewno dryftowe, kamienie, elementy łodzi, ale również materiał przywożony z kontynentu.

Lokalizacja chat istniejących do dziś:

  • wschodnia strona zatoki Gashamna, podnóże Hohenlohefjellet (Camp Erna z 1919 r.) - używane przez letnie wyprawy archeologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, brzeg zatoki Hyttevika (Claus Andersen-hytta z 1907 r.), przylądek Wilczekodden (Isbjornhamna z 1936 r.), przylądek Gnalodden (z 1935 r.), przylądek Treskellen.
    Wszystkie chaty są pod opieką Stacji Polarnej PAN, używane jako bazy pomocnicze.

Hyttevika

Claus Andersen-hytta nad zatoką Hyttevika jest często
wykorzystywana przez polskich badaczy podczas prac terenowych

Pozostałości obiektów myśliwych rosyjskich i norweskich można znaleziono w następujących miejscach:

  • Bjornbeinflyene, Palffyodden, Schonningholmane - Hoferpynten, Gnalodden, Ariebukta - prawy brzeg rzeki Revelva, Worcesterpynten, Russepynten, Dunoyane, zachodnia strona zat. Gashamna (Grodahlhuset), przylądek Treskellen.

Z okresu rosyjskiej wyprawy działającej w ramach Szwedzko-Rosyjskiej „Arc of Meridian Expedition 1899/1902” pochodzą resztki zimowego domostwa zwanego Konstantinovka nad zatoką Gashamna.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Promowane

Disneyland GMI to pierwszy w Polsce Disneyland. Gigantyczny park rozrywki. 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, w tym 24 przejażdżki i rollercoastery. Na terenie parku powstanie również 5 tematycznych krain z atrakcjami na najwyższym, światowym poziomie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.