Rynek odzieżowy w Polsce
Pandemia i globalne spowolnienie gospodarcze spowodowały, że rynek odzieżowy w Polsce nieco zwolnił. Trudny dla sektora odzieżowego 2020 rok w wielu firmach przyniósł straty. Jednocześnie pokazał, że dobry plan, przemyślana strategia i trafione inwestycje pozwalają pokonać kryzys. Statystyczny Polak na zakupy w sektorze modowym wydaje ponad 7% swoich dochodów. To więcej niż przeciętne wydatki na zdrowie. Jest zatem o, co walczyć.
Rynek odzieżowy w Polsce – sektory
Pomimo problemów, rynek odzieżowy w Polsce jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branży. Można podzielić go na 3 sektory:
– w 100% zagraniczne przedsiębiorstwa,
– firmy z polskim kapitałem produkujące za granicą,
– przedsiębiorstwa rodzime, których produkcja i kapitał ulokowane są w Polsce.
Blisko 30% wszystkich punktów handlowych polskich przedsiębiorstw branży modowej znajduje się poza Polską. Eksport stanowi ważną gałąź rynku odzieżowego w Polsce, a najwięksi odbiorcy to Niemcy, Czechy, Rumunia i Węgry.
Zakupy przez Internet
Jeszcze przed pandemią odzież była najchętniej kupowaną przez Internet kategorią produktów. Wartość rynku e-commerce regularnie wzrasta od kilku lat. Co więcej, kolejne lock downy sprawiły, że klienci docenili zakupy w tej formie. Wpłynął na to brak kolejek, dostęp do oferty różnych sklepów i oszczędność czasu.
Struktura kanałów dystrybucji stopniowo się zmienia. W 2019 r. w sklepach stacjonarnych dokonywano 75% zakupów, a online 25%. Natomiast w 2020 r., 68,6% sprzedaży odbywała się poprzez sklepy stacjonarne, a 31,4% online. Zgodnie z prognozami do 2025 r. te proporcje powinny się wyrównać. W zakupach przez Internet sporą przeszkodą jest jednak brak możliwości przymierzenia towaru przed zakupem. Badania pokazują, że brak fizycznego kontaktu z rzeczą, często powoduje rezygnację z zakupu.
Polscy liderzy rynku odzieżowego
Liderem rynku odzieżowego w Polsce jest grupa LPP. Właściciel takich marek, jak Reserved, House, Cropp, Sinasy oraz Mohito. Grupa LPP jest przykładem firmy, której marki rozwijają się w odpowiednio zaplanowanych obszarach i grupach targetowych. Dzięki przemyślanej komunikacji marki nie odbierają sobie klientów. Grupa LPP to również doskonały przykład trafionych inwestycji i starannie zaplanowanej polityki firmy. Przykładem może być wprowadzenie na rynek marki Sinsay, nazywanej „młodszą siostrą Reserved”.
Drugą co do wielkości firmą w polskiej branży modowej jest grupa CCC., która posiada takie marki, jak: CCC, eobuwie, Gino Rossi, DeeZee. Grupa CCC dba o przyciąganie inwestorów, aby budować i rozwijać pozycję europejskiego lidera w sprzedaży obuwia online. W marcu 2021 r. Cyfrowy Polsat i A&R Investemnts Limited zainwestowały w eobuwie w sumie po 500 milionów (20% akcji). Co więcej, w lipcu 2021 r. grupa CCC podpisała umowę z SoftBank Vision Found, zyskując kolejne 500 milionów inwestycji w obligacje.
Pozwoliło to na rozwój serwisu e-commerce.
Liderem w produkcji odzieży sportowej na rynku odzieżowym w Polsce jest marka 4F należąca do spółki OTCF (właściciela również takich marek, jak Outhorn i 4Faces oraz 20% akcji sieci sklepów sportowych Intersport). Spółka OTCF w 2020 r. pomimo trwającej pandemii zwiększyła powierzchnię sprzedaży, otwierając 46 nowych punktów. Co więcej, w wyniku planowania strategii i niebanalnego pomysłu zyski firmy wzrosły ponad trzykrotnie. W 2021 r. marka 4F dołączyła do ścisłej czołówki marek najsilniej obecnych w mediach. 4F zawdzięcza ten wynik przede wszystkim zainteresowaniu, jakim cieszyły się innowacyjne ubrania polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r.
Grupa Kapitałowa Vistula Retail Group jest właścicielem takich marek, jak Vistula Wólczanka, Bytom, Deni Cler, W. Kruk. Od 2020 r. grupa intensywnie inwestuje w rozwój kanałów e-commerce. Obecnie sprzedaż Internetowa wynosi 25% i rośnie. Pandemia zmusiła również poszczególne marki do większej elastyczności w zakresie asortymentu. Praca zdalna spowodowała obniżenie popytu na elegancką odzież, dlatego m.in. Vistula rozszerzyła ofertę o spodnie dresowe. Jednak powrót do biur, jest powrotem konsumentów do kupowania formalnych i eleganckich ubrań na różne okazje.
Dynamika rynku odzieżowego w Polsce
Sytuacja na świecie i rozwijające się trendy np. ekologia czy zrównoważony handel, powodują, że sytuacja na rynku odzieżowym w Polsce stale się zmienia. Pandemia i związane z nią czasowe zamknięcia handlu stacjonarnego (oraz praca zdalna) odbiły się na wynikach w 2020 r. Wartość sprzedaży spadła o 17,9% (dot. firm zatrudniających powyżej 9 osób). Jednocześnie Polska w 2020 roku była 11 największym eksporterem odzieży i 9 największym importerem.
W 2021 roku sytuacja poprawiła się i branża odzieżowa w Polsce osiągnęła przychód sprzed pandemii. Jednak inflacja w 2022 r. spowodowała obniżenie popytu. Do tego doszły rosnące koszty prowadzenia działalności, przez co sytuacja w branży jest niespokojna. Mimo to, prognozy na 2023 r. są optymistyczne. Rynek odzieżowy w Polsce powinien zanotować wzrost wyższy niż przed pandemią. Obecnie, działania producentów w dużym stopniu nastawione są na wzrost sprzedaży eksportowej oraz rozwój platform e-commerce. Internet pozwala na rozwój rodzimych marek odzieżowych działających bez rozwijania sprzedaży stacjonarnej.
Należy pamiętać, że większość dostępnych prognoz opracowano przed wybuchem pandemii i wojny za wschodnią granicą. Nie uwzględniają więc wpływu, jaki te wydarzenia wywarły na branżę. Ważnym czynnikiem jest również inflacja. Warto również dodać, że w wyniku strat związanych z pandemią wielu polskich właścicieli sprzedało całość lub część marek do zachodnich funduszy kapitałowych. Uzyskany kapitał został zainwestowany w nowe brandy, niekoniecznie w branży modowej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |