Najmniejsze psy na świecie
Od wieków pies towarzyszył człowiekowi niemal w każdym momencie broniąc go przed innymi zwierzętami oraz innymi niebezpieczeństwami. Obecnie jego rola w życiu człowieka uległa zmianie przeobrażając go ze stróża pilnującego dobytku na psa do towarzystwa. Tak więc jego walory użytkowe zostały zepchnięte niejako na bok a w ich miejsce brane są takie przymioty jak wygląd oraz charakter. Poruszając temat wyglądu psa to wiadomym jest że każdemu z nas podoba się zupełnie inna rasa dlatego w tym temacie nie będziemy udowadniać Wam która rasa jest najbardziej lubiana przez ogół. Natomiast jeśli chodzi o charakter zwierzęcia to jest on z góry wiadomy i przypisany do danej rasy psów dlatego analizując go dokładnie z góry możemy założyć jaki gatunek cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stając przed wyborem przyszli właściciele czworonogów sugerują się jeszcze jedną bardzo ważną cechą psa a mianowicie jego wielkością. Wiadomym jest że psy odznaczają się nadzwyczajną różnorodnością kształtów i rozmiarów – aż trudno sobie wyobrazić że wszystkie mają jednego protoplastę – wilka. Mnogość ras jest tak ogromna że musielibyśmy zbudować nowy portal by móc opisać w nim każdą rasę a przecież wcale nam o to nie chodzi dlatego w tym artykule zaprezentujemy Wam tylko psy miniaturowe.
Im mniejszy tym lepszy? I co oznacza określenie teacup ?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy prawie wszystkie małe rasy cieszą się ogromnym zainteresowaniem miłośników przyszłych właścicieli czworonogów jednak ten trend oprócz swoich dodatnich przymiotów ma również te które w przyszłości mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń genetycznych mogących w drastycznych przypadkach mieć wpływ na wyginięcie rasy. Niestety większość zwolenników małych psów już w fazie wyszukiwania nowego zwierzaka do domu zatraca się w znalezieniu jak najmniejszego egzemplarza ( dzwoniąc do hodowcy pierwszym pytaniem już nie jest cena – jak to było kilka lat temu- lecz to ile waży najmniejszy szczeniak oraz to czy jego rodzice to psy miniaturki). Tak samo po stronie hodowców bardzo często można znaleźć ogłoszenia w stylu „Psy yorki teacup”, co oznacza że oferowane przez hodowcę psy w wieku dorosłym będą tak małe że zmieszczą się w filiżance do herbaty.
Pamiętajmy jednak że najmniejsze pieski oprócz swych zalet mają również wady które wynikają właśnie z nadmiernej miniaturyzacji. Chihuahua, yorki, ratlerki oraz wiele innych psów ras miniaturowych bardzo często rodzą się z dużymi wadami genetycznymi – przede wszystkim są one bardzo cherlawe co oznacza że ich odporność na różne choroby jest obniżona. Bardzo często również mają krzywe grzbiety, niezarośnięte ciemiączka, chore oczy i wypadające rzepki kolanowe. Oczywiście nie jest to regułą, jednak przestrzegamy Was aby przed zakupem psa miniaturki zwrócić uwagę na wszystkie za i przeciw.
Skoro jednak w dalszym ciągu jesteście zdecydowani na zakup jakiegoś miniaturowego psa w dalszej części artykułu postaramy się Wam przedstawić kolejno rasy psów miniaturowych, począwszy od najmniejszego przedstawiciela tego gatunku.
Najmniejszy pies na świecie - Chihuahua
Niepodważalnie od kilku lat na pierwszym miejscu w klasyfikacji najmniejszych psów na świecie znajdują się psy rasy Chihuahua. Przez kilka lat na pierwszym miejscu plasowała się suczka Miracle Milly należąca do pani Vanesy Semler z Puerto Rico która miała 9,65 cm wysokości oraz 500 gram co zostało udowodnione i potwierdzone wpisem do księgi rekordów Guinnessa. Kolejnym pretendentem do korony był polski Chihuahua o wdzięcznym imieniu Toudi który mając 3 miesiące ważył zaledwie 0,3 kg i miał 6 cm wzrost. Niestety na chwilę obecną nie wiemy czy nowy rekord został pobity przez Toudiego jednak nie zmienia to stanu rzeczy że psy rasy Chihuahua należą do najmniejszych na świecie. Smukła sylwetka w połączeniu z niewielkim rozmiarem daje psom tej rasy znaczną przewagę nad dużymi rasami chociażby nawet pod tym względem że z powodzeniem mogą one zamieszkiwać bardzo małe mieszkania a nawet kawalerki nie robiąc ich właścicielowi żadnego problemu z wychowywaniem nie wspominając już nawet o tym że takiego małego psa można zabrać do centrum handlowego bez obawy na to że ktoś zwróci nam na to uwagę – z jamnikiem lub jeszcze większym psem mielibyśmy spory problem aby tak zrobić . Na sam koniec warto wspomnieć o comiesięcznych kosztach związanych z trzymaniem tak małego psa – otóż podstawowe akcesoria takie jak karma, szampon czy też witaminy są niedrogie bo w końcu ileż może zjeść w ciągu dnia taki pies jak Chihuahua? 10 dkg karmy? Nie więcej dlatego utrzymanie tak małego psa jest bardzo ekonomiczne. Trudno więc się dziwić temu dlaczego niemal każda miniaturowa rasa psów jest tak bardzo popularna skoro mamy tak dużo pozytywnych atutów utwierdzających nas w tym aby kupić miniaturowego psa – Chihuahua jest tego najlepszym przykładem.
Najmniejszy pies na świecie - Ratlerek - Pinczer miniaturowy
Kolejną rasą psów która zaliczana jest do najmniejszych na świecie są ratlerki. Rasa powstała w Niemczech i jest zminiaturyzowaną wersją pinczera niemieckiego . Ratlerki to psy z dużym temperamentem umieszczonym w małym lecz bardzo harmonijnym ciałku. Pies tej rasy jest niezwykle oddany swojemu właścicielowi a także sprawia wiele radości dzieciom ponieważ nigdy nie odmawia zabawy z nimi. Pamiętajmy jednak że psu nie można pozwolić na zbyt wiele (należy trzymać dyscyplinę) gdyż ten mały pies bez problemu jest w stanie przejąć kontrolę nad swoim panem, narzucając mu swoją wolę. Typowy przedstawiciel tej rasy uwielbia spacery na łonie natury jednak nie jest on na tyle wytrzymały aby bez problemu podążać za swoim panem który porusza się na przykład na rowerze, dlatego częściej jest widywany na rękach właściciela niż spacerujący przy jego nodze.
Powróćmy jednak do meritum sprawy czyli potwierdzonych wiadomości o najmniejszych psach świata. Tak więc jeśli chodzi o ratlerki to ich najmniejszy przedstawiciel mieszka w Ameryce i waży niewiele ponad 1 kg. Natomiast w Polsce znaleźliśmy informację o suczce Gaja mieszkającej w Łodzi która przy urodzeniu ważyła 40 grama w wieku 11 miesięcy miała 11 cm wysokości i ważyła 500g tak przynajmniej twierdzi jej właścicielka. Tak więc Sami Państwo widzicie że nie jest żadnym ewenementem że te psy w wieku dorosłym bez problemu mieszczą się w dłoni a także można je schować w przysłowiowej kieszeni kurtki. Oczywiście naszych słów proszę nie brać dosłownie bo wprawdzie do ratlerków przykleiła się łatka psów noszonych w torbie jako maskotki to jednak na swój niezbyt duży wzrost są one niezmiernie energiczne i głośne – swoim szczekaniem mogą wystraszyć niejednego dużego psa.
Najmniejszy pies na świecie - Szpic miniaturowy - Pomeranian
Szpice miniaturowe lub jak kto woli pomeraniany to kolejna bardzo lubiana rasa psów ze względów na swój niepowtarzalny wygląd oraz niewielkie rozmiary. Dorosły pies tej rasy waży w granicach 3,5 kg więc jak sami Państwo zapewne przyznacie to naprawdę niewiele jak na czworonoga. Swym wyglądem przypomina pomniejszonego do granic możliwości lisa a to za sprawą jego koloru oraz gatunku sierści (posiada dwie warstwy – okrywową o długim odrastającym włosie oraz podszerstka który jest niesamowicie gęsty) co sprawia ze pies tej rasy wygląda jak puszysta kulka. Pochodzenie tej rasy do końca nie jest udowodniona jednak prawdopodobnie pomeraniany pochodzą od arktycznych psów zaprzęgowych lub samojedów. Dzięki wczesnej socjalizacji a także odpowiedniemu treningowi pies tej rasy może być wspaniałym towarzyszem zabaw i nie tylko. Uwielbiają być noszone, ale nie należy z tym przesadzać, bo powinny też stać na własnych nogach! Są bardzo głośne, więc świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Będą szczekać na wszystko, co uznają za podejrzane. Doskonale znoszą pobyt w małych mieszkaniach stąd też tak ogromne zainteresowanie tą rasą. Niestety te małe pieski oprócz swoich zalet mają również kilka wad jedną z nich jest dość uciążliwa pielęgnacja sierści -codzienne szczotkowanie i czesanie jest konieczne dla zachowania piękna ich sierści.
Najmniejszy pies na świecie - Yorkshire terrier - York
Tego miniaturowego pieska nie musimy chyba nikomu przedstawiać ponieważ Yorkshire terier od kilkunastu lat jest najbardziej lubianą rasą w Polsce. Należy do grupy psów ozdobnych i a jego protoplastów należy szukać w linii prostej u terierów. Swoją nazwę omawiana przez nas rasa psów wzięła z hrabstwa znajdującego się w Anglii gdzie te czworonogi wykorzystywane były do rozkopywania leśnych nor, w których gnieździła się drobna zwierzyna leśna. Obecnie na przedstawiciela tej rasy potocznie mówi się york miniaturka. Zapewne wielu z Was zna doskonale te małe pieski i wie że posiadają one ogromny temperament co w połączeniu z niesamowitym wyglądem daje nam niemalże wybuchową mieszankę. Yorki to teriery z krwi i kości dlatego warto poświęcić czas na ich szkolenie już w wieku szczenięcym dzięki czemu będą one niesamowicie posłuszne i oddane swojemu właścicielowi. Niestety brak dyscypliny może spowodować że malutki york może bardzo szybko wejść przysłowiowo swojemu właścicielowi na głowę i niestety w wieku dorosłym jest go bardzo trudno oduczyć złych przyzwyczajeń.
Yorkie teacup
Ogromne zainteresowanie tą rasą psów spowodowało że spora grupa hodowców przez wiele lat dążyła (i niestety nadal dąży) do jak największej miniaturyzacji tej rasy co ma niestety ogromny wpływ na ich zdrowie. Małe osobniki tej rasy bardzo często są słabe a ich wygląd znacznie odbiega od wzorca rasy jaki przewiduje Federacja FCI uznawana przez Polski Związek Kynologiczny w Polsce. Niestety nasz kraj nie jest wyjątkiem ponieważ w Stanach Zjednoczonych te psy również są krzyżowane przez hodowców tak aby szczeniaki uzyskały jak najmniejsze wymiary stąd też bardzo często w ogłoszeniach możemy przy nazwie tej rasy znaleźć dopisek yorkie teacup co oznacza w wolnym tłumaczeniu że pieski są tak małe że mieszczą się w filiżance od herbaty. Podobnie jak standardowe Yorkshire Terriery, te miniaturowe pieski są aktywne i żądne przygód stąd też uwielbiają przebywanie na świeżym powietrzu gdzie mogą obszczekać innego dużego psa (w większości przypadków yorki nie boją się niczego) lub zając się innym bardzo ciekawym zajęciem jak na przykład rozkopywanie kopca kreta.
York Biewer
Biewery wywodzą się w prostej linii od yorków (Yorkshire Terrier) i tak samo jak ich protoplaści zaliczani są do najmniejszych ras psów na świecie. Historia tej rasy jest niezmiernie krótka ponieważ pierwsze szczeniaki urodziły się u naszych zachodnich sąsiadów czyli w Niemczech a dokładniej rzecz ujmując w hodowli yorków Pani Gertrudy i Wernera Biwerów. Jak informują nas hodowcy nowy miot przyszedł na świat 24 stycznia 1984 roku a rodzicami szczeniąt były tytułowane yorki które zwyciężały niejedną międzynarodową wystawę psów rasowych ( ojciec szczeniąt Fru Fru von Friedheck ,matka Darling von Friedheck) niestety a raczej stety w omawianym miocie pojawiła się jedna suczka której rodzicie przekazali wadliwy gen który miał ogromny wpływ na kolor włosa. Mianowicie mała suczka mała trójbarwną okrywę włosową (z przewagą białego) dlatego hodowcy postanowili nazwać ją Śnieżynką. Umaszczenie psa tak bardzo spodobało się Państwu Biwerów że postanowili przekazać tą szczególną wadę u swoich yorków następnym psom – tak też powstała nowa rasa która obecnie nosi nazwę York Biewer.
Najmniejszy pies na świecie - Maltańczyk
Kolejnym przedstawicielem psów zaliczanych do miniaturek jest Maltańczyk. Ten naprawdę wyjątkowej urody pies pochodzi najprawdopodobniej z okolic basenu Morza Śródziemnego a dokładniej mówiąc w pobliżu wyspy Malta stąd też pochodzi jego nazwa. Psy tej naprawdę bardzo starej rasy (powstanie datuje się na ok. 6000 r. p.n.e) przywędrowały na nasz kontynent wraz z rzymskimi legionistami, którzy tratowali je jak maskotki. Swym wyglądem zachwycały niejedną angielską damę stąd też na stałe zadomowiły się one niemal w każdym angielskim hrabstwie, nie wspominając już nawet o dworze królewskim. Ich ładny naprawdę miniaturowy wygląd sprawia, że są one bardzo popularne wśród osób, które mieszkają w małych mieszkaniach lub też chcą wychowywać mniejszego psa. Dodatkowo wszystkie miniaturowe rasy psów nie wymagają tak dużo ruchu podczas spacerów jak ich nieco więksi koledzy tak więc jeśli nie mają państwo zbyt wiele czasu na spacery to ta rasa psów może być dla wielu osób wymarzonym rozwiązaniem .
Maltańczyk miniatura
Faktycznie te psy z reguły są bardzo małe (ich waga oscyluje w granicach od 3 do 5 kg) jednak w żadnej organizacji ani związki hodowców psów nie znajdziecie takiej rasy jak maltańczyk miniatura. Po prostu naprawdę ogromna rzesza ludzi marząc o naprawdę niewielkim psie tej rasy wyszukuje wśród hodowców najmniejszego osobnika a w trakcie każdej z rozmów telefonicznych pytają hodowcę czy ma maltańczyki miniaturki stąd też taka nazwa. Niestety z naszych obserwacji jasno wynika że przyszłym posiadaczom maltańczyka rozchodzi się jedynie o sam wzrost i wagę psa, nie zwracając uwagi na inne kwestie takie jak cena psa ponieważ niezbyt uczciwi hodowcy są w stanie podwyższyć cenę maltańczyka miniaturki którego posiadają w miocie nawet dwukrotnie do tej jaką mógłby zapłacić przyszły właściciel gdyby chciał kupić innego psa (z tego samego miotu).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |