Jak kupić orginalny zegarek
Temat bardzo ważny i obszerny. Jeśli stajemy przed wyborem zakupu jakiegokolwiek dobra luksusowego pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: czy to jest produkt oryginalny? Jest to pytanie całkowicie zrozumiałe gdyż w dobie wszechobecnych podróbek ciężko jest bez odpowiedniej wiedzy znaleźć ofertę, która będzie faktycznie ofertą produktu oryginalnego. A dodatkowy problem stwarzają tak zwani najwięksi gracze na rynku, którzy wykorzystują niewiedzę Klientów i wmawiają, że tylko zegarek zakupiony u nich za kwotę często trzy cztery razy wyższą niż w innych sklepach jest oryginalny. Otóż kochani czytelnicy tak nie jest, ale warto wiedzieć kilka przydatnych rzeczy, które pomogą dokonać poprawnego wyboru.
Przejdźmy do meritum, do sprawy kluczowej czyli tego jak kupować, czego szukać, na co zwracać uwagę, a czego unikać?
Punkt pierwszy:
Kupuj zegarki z dystrybucji europejskiej. Jak to zrobić zapytasz? To bardzo proste zawsze pytaj sprzedawcę o kod EAN produktu. Po kodzie EAN określisz na jaki rynek przeznaczony jest dany zegarek. Mało tego może okazać się, że zegarek posiada kod EAN z cyframi nieistniejącymi w spisie kodów EAN a wówczas sprawa jest oczywista. Każdy sprzedawca na Twoją prośbę ma obowiązek podać Ci numer kodu EAN więc nie obawiaj się o niego prosić. Czego unikać? Unikaj zakupu zegarka z kodem EAN zaczynającym się cyframi: 489; od 690 do 699; 893; 888; są to początki kodów EAN dla rynków Azjatyckich głównie Chiny!- uściślając najczęściej spotkasz się z kodem zaczynającym się: 691 lepiej omijać sklepy, które sprzedają może i oryginalny, ale jednak z przeznaczenia na rynek chiński towar – dlaczego dowiesz się w kolejnym punkcie. Szerokim łukiem omijaj również sklepy jeśli ktoś poda Ci kod EAN, którego pierwsze trzy cyfry to: 723 taki kod nie istnieje nie jest przypisany dla żadnego kraju oraz dla żadnego producenta czy dystrybutora i możesz być pewny, że to podróbka. Jakie kody wybierać? Wszystkie, których pierwsze trzy cyfry wskazują na kraj przeznaczenia na rynek europejski na przykład od 400 do 440-Niemcy, od 540-549 Belgia, 590 Polska i tak dalej. Lub jeżeli kupujesz zegarek pochodzenia Japońskiego wówczas wybieraj te zegarki z kodami od 490 do 499 lub od 450 do 459. Podsumowując: pierwsze trzy cyfry kodu EAN oznaczają rynek przeznaczenia danego zegarka zawsze je sprawdzaj a pełną listę kodów EAN znajdziesz TUTAJ
Punkt drugi:
Oznaczenia CE. A w zasadzie ich brak. Ściśle z kodami Ean czyli rynkami przeznaczenia danego zegarka wiąże się obecność kodów EAN na deklu zegarka. I w tym miejscu właśnie dochodzimy do tego dlaczego nie warto kupować zegarków z przeznaczenia na rynek chiński ponieważ takie zegarki tych kodów nie posiadają. W Polsce sprzedaż produktów bez oznaczeń CE jest prawnie zabroniona i obarczona wysokimi karami. Czym jest znak CE - umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej. Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw. Zatem jeżeli zegarek nie posiada oznaczeń CE może być zwyczajnie niebezpieczny dla użytkownika. Tak więc kolejny bardzo ważny punkt unikaj zegarków bez odpowiednich oznaczeń, a takie sklepy omijaj szerokim łukiem. Co prawda żaden problem dla Chińczyka podrobić znak CE, ale wówczas najczęściej spotkasz się z kodem EAN zaczynającym się od cyfr 723 czyli tym nieistniejącym w spisie natomiast wszystkie zegarki z przeznaczeniem na rynek chiński ( patrz kody EAN) oznaczeń CE nie będą mieć (chyba, że podrobiony) a to oznacza, że nie mają prawa znajdować się w sprzedaży na rynku polskim!
Punkt trzeci:
Różnice w wyglądzie. Co prawda Chińczycy doszli do perfekcji w podrabianiu, ale istnieje cień szansy, że zegarki podrobione będą różnić się od zegarków oryginalnych. Dobrym przykładem na to jest Diesel DZ7396, którego wersja chińska różni się od oficjalnej europejskiej oryginalnej dystrybucji nawet odcieniem tarczy tak więc każdy laik będzie mógł to rozpoznać. Wystrzegaj się zatem zegarków, które budzą cień podejrzenia, że mogą być nieoryginalne typu: odcień (odcień zawsze sprawdzaj w świetle dziennym ponieważ odcienie zegarków na wystawach sklepowych nigdy nie są takie jak na żywo przez to, że wystawy oświetlane są specjalnym natężeniem światła mającym wydobyć to co w zegarku najpiękniejsze dlatego zegarki na wystawie są nienaturalnie błyszczące i żywe w kolorach) gramatura – często zdarza się, że podróbka jest lżejsza bądź cięższa od oryginału ale głównie mato zastosowanie przy drogich modelach do produkcji, których w oryginalne używa się specjalnych stopów metalu lub odpowiedniego rodzaju skóry (paski). Detale – zwróć uwagę na dopracowane detale czy są one precyzyjnie wykonane itp.
Punkt czwarty:
Gwarancja producenta. Przede wszystkim nie daj sobie wmówić „wielkim graczom” że tylko zegarki kupione u nich czyli najdrożej objęte są gwarancją producenta bo tak nie jest. Każdy oryginalny zegarek pochodzący z dystrybucji europejskiej będzie serwisowany w autoryzowanych serwisach producenta. Gwarancja producenta bezapelacyjnie świadczy o sprzedaży oryginalnego produktu bo wiadome, że producent nie będzie naprawiał podróbek.
W tym punkcie jest bardzo ważna kwestia. Mianowicie nie daj się nabrać na coś takiego jak gwarancja serwisowa, gwarancja sklepu itp. Sklepy sprzedające najczęściej podróbki wmawiają swoim Klientom, że jest to coś lepszego niż gwarancja producenta, a na pytanie czemu zegarek nie jest objęty gwarancją producenta, która jednoznacznie wskazuje na oryginalność produktu, lawirują odpowiedziami wymyślając niestworzone historie na ten temat. Moi drodzy każdy sprzedawca odpowiedzialny jest względem kupującego z tytułu reklamacji, a barwne nazwanie reklamacji gwarancją sklepu nic tutaj nie zmienia. Zadajcie sobie jedynie pytanie co stanie się z zegarkiem jeśli ulegnie on awarii? Taka „gwarancja sklepu” polega na tym, że zegarek za kilkaset złotych czy za sumę oscylującą w tysiącach będzie naprawiany przez domorosłego „zegarmistrza” zamiast przez serwis producenta? Kochani Klienci wystrzegajcie się takich sklepów ponieważ oddany na reklamację (czy jak oni to nazywają na gwarancję sklepu tudzież gwarancję serwisową itp.) zegarek powinien trafić do autoryzowanego serwisu producenta gdzie zajmą się nim specjaliści a Ty w efekcie końcowym dostaniesz protokół z przebiegu naprawy lub wymiany i tak dalej. Podsumowując zawsze pytaj o rodzaj gwarancji udzielanej na zegarek i wybieraj te z gwarancją producenta. Pytaj też w jaki sposób i na jakich warunkach można z gwarancji producenta korzystać – jeśli wszystko jest dobrze powinieneś zostać poinformowany, że możesz z takiej gwarancji skorzystać samodzielnie wysyłając bądź wybierając się samodzielnie do najbliższego punktu serwisowego lub korzystając z pomocy sklepu który zrobi to za Ciebie czyli wyśle Twój zegarek na serwis producenta a po naprawie odeśle go do Ciebie okazując przy tym protokół naprawy. Jeśli ktoś nie potrafi jasno określić gdzie będzie naprawiany zegarek lub jeśli po naprawie nie posiada dokumentu stwierdzającego, że naprawa odbyła się w serwisie producenta powinna zapalić Ci się czerwona lampka.
Punkt piąty:
Dokumentacja. Największym absurdem, który udało się osiągnąć sklepom sprzedającym podróbki jest to, że wmówili oni kupującym, że każdy zegarek posiada coś takiego jak certyfikat oryginalności dołączany do zestawu. Dobrym przykładem są hmm jak to nazwać blankieciki dodawane do podrobionych zegarków Diesel mające rekomendować oryginalność gdzie w przypadku zegarków oryginalnych coś takiego nie ma miejsca gdyż certyfikat zamieszczony jest w książeczce dołączonej do zestawu. Dlatego zanim ulegniesz złudnemu przeświadczeniu, że jak coś posiada „certyfikat” to musi być oryginalne - sprawdź najpierw u źródła czyli najlepiej na oficjalnej stronie producenta jak w rzeczywistości wygląda zestaw dołączony do zegarka czyli jakie dokumenty zawiera, jak wygląda pudełko, czy karta gwarancyjna jest dołączona osobno czy umieszczona w książeczce itp.
Punkt szósty:
O co właściwie chodzi z tą oficjalną dystrybucją? Otóż sprawa wygląda prościej niż może się wydawać. Na polskim rynku masz do czynienia w zasadzie z trzema możliwościami zakupu czyli u sprzedawców autoryzowanych, których towar pochodzi zazwyczaj z dystrybucji polskiej oraz którzy wpisani są na listę oficjalnych sprzedawców danego producenta stąd wysoka cena narzucona odgórnie marża i tak dalej. Kolejną grupą sprzedawców są sprzedawcy, którzy oferują zegarki oryginalne pochodzące z oficjalnych kanałów sprzedaży czyli z oficjalnych dystrybucji niekoniecznie polskich (zakupy dokonywane są w różnych europejskich hurtowniach) i nie są wpisani do grona autoryzowanych sprzedawców danej marki stąd niższa i atrakcyjna cena oraz brak narzuconych marży. I na koniec trzecia grupa sprzedawców czyli sklepy sprzedające podróbki, których rozpoznać można stosując powyższe zasady. Ceny niestety nie są tutaj wyznacznikiem gdyż owszem sprzedawca, który kupuje podróbki płaci za nie grosze więc może w nieskończoność obniżać ceny, ale niestety reszta rynku czyli ci uczciwi czyli autoryzowani i nieautoryzowani sprzedawcy zegarków oryginalnych muszą takich podróbkowiczów ścigać z ceną co wcale nie jest proste ponieważ zegarek oryginalny swoje kosztuje nawet w hurcie.
Podsumowując kupno oryginalnego zegarka może wydawać się trudne, ale nie jest niemożliwe. Wystarczy kierować się powyższymi zasadami a stanie się to łatwiejsze niż może się wydawać. Przypominamy raz jeszcze że oferujemy Państwu usługę sprawdzenia oryginalności zegarka u biegłego sądowego z dziedziny zegarmistrzostwa. Zapraszamy!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |