Rózane przepisy
Konfitury różane :
Czas przygotowania: 120 minut
Składniki:
20 dag płatków róży jadalnej, tej różowej
60 dag cukru
0,6 l wody
sok z połowy cytryny
1 łyżka rumu, tego ciemnego
Przygotowanie:
Płatki należy oczyścić, czyli pozbawić białych końcówek płatków (tych ostrych które łącza się z sobą. Są one nieco gorzkawe). Następnie przełożyć do miski i utrzeć z 20 dag cukrem oraz dodatkiem soku z połowy cytryny. Najlepszymi narzędziami do tego nadaje się makutra i drewniana pałka. Resztę cukru zagotować z wodą. Gdy cukier rozpuści się, dodajemy do niej masę różaną. Gotować na małym ogniu aż cała masa zgęstnieje. Masę należy przełożyć do słoików i zakręcić. Można ją przechowywać bardzo długo.
Lody z płatkami róży :
Płatki róż – dwie garście, ucieram z cukrem i sokiem z cytryny. Partiami.
Nie robię z nich gładkiej masy. Lubię większe kawałki.
Utarte płatki dodaję do masy lodowej przed zamrożeniem
500ml śmietany kremówki
250 ml tłustego mleka
100g cukru pudru
szczypta soli
1/2 łyżeczki esencji waniliowej
6 żółtek
Mleko, śmietankę, wanilię i sól umieścić w garnku o grubym dnie. Postawić na średnim ogniu i wolno gotować aż płyn stanie się gęsty. Wystudzić..Żółtka ubić. Wlać kilka łyżek gorącej masy, wymieszać aby składniki się połączyły. Przelać przez sito. Wystudzić. Obie masy połączyć. Wlać do naczynia, w którym będą się mrozić. Wstawić do zamrażalnika. Po godzinie dokładnie wymieszać. Zamrażać. Po 90 minutach wymieszać. Wstawić do zamrażania na kolejne 200 minut. Wyjąć, ostatni raz wymieszać i wstawić do zamrażarki najlepiej na noc.
Formę do zamrażania torcika wyłożyć podwójną folią spożywcza. Tak aby brzegi folii znacznie wystawały poza formę.
Na dnie ułożyć bezę. Na bezę różaną masę lodową po etapie zamrażania -200 minut.
Wyrównać wierzch masy lodowej i przykryć wystającą ponad brzegi formy folią spożywczą.
Wstawić do zamrażarki na noc.
Mazurek różany z płatkami migdałów. Udekorowany płatkami róży :
Spód można upiec wcześniej, masę różaną najlepiej zrobić i rozsmarować w dniu podania.
Jeśli lubimy mniej słodkie wypieki możemy dać mniej cukru do spodu i zmniejszyć ilość konfitury różanej (jest bardzo słodka). Spód (mazurek) będzie sztywniejszy jeśli wstawimy go do lodówki.
Składniki:
Ciasto kruche:
• 170 g mąki pszennej
• 80 g mąki ziemniaczanej
• 50 g cukru
• 150 g zimnego masła
• 1 jajko
Krem różany:
• 200 g konfitury z płatków róży (np. takiej), lub mniej do smaku
• 250 g serka mascarpone (najlepiej oryginalnego, włoskiego)
Dodatki
• 100 g płatków migdałów, lekko zrumienionych na suchej patelni
• 2 świeże róże (same płatki)
Przygotowanie:
Ciasto kruche: Do miski przesiać mąkę pszenną i ziemniaczaną. Dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka, następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystkie składniki w jednolitą kulę. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
Ciasto rozwałkować podsypując wałek i blat mąką lub wkładając ciasto pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia – razem z papierem przenieść do formy. W razie potrzeby ugnieść ciasto palcami w formie i wylepić nim brakujące miejsca (ciasto może się porwać). Spód podziurkować i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika lub na około pół godziny. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Wstawić blaszkę z ciastem i piec przez około 35 – 40 minut na lekko złoty kolor, ostudzić w formie. Dokładnie ostudzić. Należy uważać, bo spód będzie delikatny i kruchy.
W dniu podania mazurek posmarować kremem różanym: wymieszać konfiturę różaną z serkiem mascarpone i rozsmarować na spodzie. Posypać płatkami migdałów i udekorować płatkami róży. Trzymać w chłodnym miejscu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |