Dlaczego przemarzają róże
W tytule kryje się pewna nieścisłość, którą już na początku trzeba wyjaśnić. Owszem róże przemarzają ale nie wszystkie. Jest spora grupa róż w naszych warunkach całkowicie odporna na przemarzanie . Należą do nich przede wszystkim róże dzikie, przykładowo rosa rugosa występuje nawet na Kamczatce. W większości odporne są róże historyczne oraz spora ilość róż pnących i okrywowych.
Natomiast najbardziej wrażliwe są mieszańce herbatnie (róże wielkokwiatowe). Ta grupa róż ze względu na swe walory jest najbardziej popularna w naszych ogrodach. Niestety ich gorsza zimotrwałość rzutuje negatywnie na ogólne przekonanie o łatwym przemarzaniu róż jako takich.
Bliższy prawdy byłby więc tytuł: “DLACZEGO PRZEMARZAJĄ MIESZAŃCE HERBATNIE“
Pochodzenie – przede wszystkim
Pochodzenie mieszańców herbatnich jest jednym z głównych powodów słabszej mrozoodporności, ponieważ powstały w wyniku krzyżowania ras róż, których ojczyzną są rejony znacznie od naszego klimatu cieplejsze.
Klimat
Przodkowie naszych mieszańców herbatnich przywędrowali z tak ciepłych rejonów jak Chiny, Egipt czy Francja. Z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić, że praojczyzną wszystkich róż są górskie obszary środkowej Azji, dawnej zwane Persją. Pod względem klimatycznym obszary te, znacznie różnią się od naszych warunków. Są bardziej suche o dość specyficznych warunkach. Gdy przychodzi tam zima to prawdziwa zima – sucha a jeżeli mroźna to i bardzo śnieżna. W tamtych rejonach wiosna to prawdziwa wiosna – naprawdę ciepła, wilgotna i słoneczna. I co istotne jeżeli już się pojawi to trwa bez przerwy do lata. Nie ma w tamtym klimacie nawrotów zimy. A te są bardzo niebezpieczne dla naszych róż i nie tylko róż. To właśnie nawroty mroźnej zimy rozhartowują sadzonki. I łatwiej wtedy przemarzają.
Wiatry
Innym powodem przemarzania róż są silne, mroźne wiatry, które często występują u nas w zimie. Róże potrafią nam znieść duże spadki temperatury, ale te wiatry są dla nich zabójcze.
Nawożenie
Przyczyną przemarzania może być nawet niewłaściwe nawożenie. Przed nadejściem zimy róże muszą zakończyć wzrost a pędy zdrewnieć. Wtedy są bardziej odporne na mróz. Aby im to umożliwić nawożenie azotowe powinniśmy stosować nie później niż do końca lipca. Dobre rezultaty daje również jesienne nawożenie potasowe i fosforowe.
Zabezpieczenie
Oczywiście nie jest aż tak strasznie. Mieszańce herbatnie przemarzają ale tylko opuszczone i samotne. Są skuteczne sposoby by ich zabezpieczyć przed przemarznięciem. By cieszyć się ich pięknem musimy więc poświęcić im trochę naszej uwagi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |