Zasady nawożenia róż
Podawanie konkretnej dawki nawozów mineralnych do zastosowania z jakim spotykamy się w poradnikach uprawy lub na opakowaniach różnych nawozów do róż jest dużym uproszczeniem. Ponieważ nie ma jednakowej gleby. Każdy w swoim ogródku ma inną. Począwszy od przepuszczanej piaszczystej, aż po zwięzłą gliniastą. Każda różni się zawartością próchnicy, kwasowością, zasobnością w składniki mineralne itd. Stąd każda wymaga indywidualnego nawożenia. Wbrew pozorom bardzo prosto, szybko i wygodnie możemy sprawdzić, które konkretnie składniki oraz w jakich ilościach musimy zastosować by róże były dobrze odżywione.
Sprawdzamy zasobność swojej gleby
Idealnym rozwiązaniem jest sprawdzenie zasobności swojej gleby. Badania takie wykonują np. Okręgowe Stacje Chemiczno – Rolniczne, których wykaz znajdziemy na http://www.schr.gov.pl/?aid=5 Koszt badania nie jest drogi i wynosi ok. 12 zł za próbkę. Uzyskamy informację dotyczącą kwasowości (pH) oraz zawartości fosforu (P), potasu (K) oraz magnezu (Mg). Za dodatkowe 16 zł możemy otrzymać również konkretne zalecenia nawozowe w jakiej ilości powinniśmy zastosować nawozy sztuczne. Nie musimy nawet ruszać się z domu. Wystarczy wybrać odpowiednią do naszego miejsca zamieszkania Stację, a następnie znaleźć tam telefon do lokalnego przedstawiciela, który przyjedzie i zabierze próbki naszej gleby. Wyniki otrzymamy pocztą bądź e-mailem.
Nawożenie organiczne róż
Najlepszym nawozem do nawożenia róż (i nie tylko róż) jest jednak obornik. Można wtedy zrezygnować z nawożenia mineralnego. Jednak nie wolno używać obornika świeżego prosto „spod zwierząt”. Powinien być on zawsze w stanie częściowego rozkładu leżąc na pryźmie przez przynajmniej 6 miesięcy. Doskonały jest również kompost, który zawiera wszystkie składniki potrzebne różom w formie łatwo przyswajalnej. Dawki zarówno obornika jak i kompostu wynosić mogą ok. 500 kg na 100 m2 czyli w przybliżeniu jedna taczka na 10 m2. Nawozy organiczne można stosować wiosną w formie ściółkowania róż. Jednak nie zawsze wygląda to estetycznie. Dobrym rozwiązaniem jest więc zastosowanie obornika jesienią i zmieszanie go z ziemią podczas kopczykowania róż na zimę. W przypadku nowych nasadzeń nawożenie róż nawozami organicznymi powinniśmy zastosować minimum miesiąc przed planowanym terminem. Bezpośrednio po rozłożeniu na glebie powinniśmy go przekopać na głębokść 15 – 20 cm. (jeden sztych łopaty)
Nawożenie mineralne róż
Najlepsze do nawożenia róż to nawozy wieloskładnikowe bezchlorkowe z mikroelementami. Stosuje się je skoro wiosny po oczyszczeniu krzewów róż z zimowych uszkodzeń pędów. Dobrym pomysłem jest rozbicie i zastosowanie drugiej dawki w końcu maja. Zarówno róże jak i większość roślin ozdobnych są wrażliwe na chlor, który znajduje się w niektórych nawozach mineralnych jak np. sól potasowa. Tego typu nawozy – jeżeli już – to stosujmy zawsze późną jesienią po skończonej wegetacji róż. Chlor stosuje się również do odkażania wody pitnej. Jeżeli mamy więc wodę z wodociągu bezpieczniej dla naszych róż do podlewania używać deszczówki.
Kiedy nawozić róże
Jeżeli gleba przed wsadzeniem była odpowiednio przygotowana w pierwszym roku po wsadzeniu róż nie nawozi się. Nawożenie zarówno pogłówne jak i dolistne powinniśmy zawsze kończyć z końcem lipca. Przedłużanie nawożenia po tym terminie może spowodować, że krzewy róż nie zakończą wegetacji w odpowiednim terminie i będą bardziej narażone na przemarznięcie.
Przenawożenie
Róże są wrażliwe na zasolenie gleby, do którego może prowadzić zbyt wysokie nawożenie. W konsekwencji może doprowadzić to do występowania chloroz, słabego wzrostu i więdnięcia pomimo podlewania oraz przebarwień i zasychania brzegów liści. Ta uwaga dotyczy jednak osób, które systematycznie i obficie nawożą swoje róże. Jeżeli robimy to rzadko lub wcale przenawożenie róż z pewnością nam nie grozi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |