Róże z towarzystwem
Większości amatorów róż wcześniej czy później przyjdzie zderzyć się z dylematem: rozarium -składające się tylko z róż czy róże z towarzystwem. Jednak jakby nie wybierać to oczywiście róże muszą pozostać spiritus movens piękna naszego ogrodu. W takim razie podstawowy szkielet kwietnika planujemy z róż, a następnie „doprawiamy” kwietnik innymi roślinami. Podstawową zasadą doboru roślin towarzyszących różom jest to by nie konkurowały jaskrawością kwitnięcia z królową kolorów, a podkreślały jej zalety lub ukrywały braki.
Jakie towarzystwo dla róż
Krzaki róż w większości mają mniej więcej okrągłą formę i kwiaty też są okrągłe. Dlatego lepszy kontrast z krzakami róż stworzą rośliny z ostrymi mieczowatymi liśćmi (trawy, irysy) albo krzewy iglaste. Takie pionowe akcenty momentalnie nadadzą kwietnikowi struktury i objętości, trzeba tylko uważać aby nie przesadzić. Czasem wystarczy jeden krzak irysa na pierwszym planie kwietnika, żeby uzyskać potrzebny wynik.
Ukrywamy braki róż.
Róże z natury bardzo pięknie kwitną, ale jako całość krzewu czasami wykazują braki. Te braki to przede wszystkim obnażona dolna część krzewu, wyciągnięte nadmiernie pędy, rzadkie liście. W końcu lipca kiedy u większości róż zakończy się pierwsze kwitnienie kwietnik z róż może również wyglądać jakby znudzony i bez wyrazu. W związku z czym nasze główne zadanie przy doborze towarzystwa dla róż to ukształtować piękną strukturę kwietnika. A że potrzebny nam efekt całoroczny albo chociażby przez dużą część ciepłego sezonu, to i rośliny do tych celów lepiej wykorzystać z wyrazistymi dekoracyjnymi liśćmi albo pełną formą krzewu.
Rozstawianie akcentów
O tyle, o ile główną masę kwietnika stanowią róże, one same mimo całego swojego piękna jako te wyraziste akcenty służyć nie mogą – jest ich za wiele. Oczy po prostu będą rozbiegać się, nie wiedząc, na czym się zatrzymać. Nasze zadanie to dobrać kontrastujące z różami rośliny, które mogą stanowić ogniskowe punkty w kwietniku.
Wypełniamy jałowe miejsca
Oprócz strukturalnych akcentów, dzięki którym kwietnik będzie piękny nie tylko w okres kwitnięcia róż, niezbędne wypełniacze, które wycieniują już same róże, pomogą ukryć braki, na przykład, zamkną „gołe nogi” wysokie krzaki, albo podtrzymają swoim mnóstwem ciężkich gałązek z kwiatami. Dla długotrwałego efektu także lepiej dobierać dekoracyjno-liściaste rośliny.
Trawy
to jeden z lepszych partnerów dla każdego kwietnika. Nie tylko mam na myśli tak popularny trawnik. Wokół podstawy krzewu róż trzeba zawsze zostawić czarną ziemię. W przeciwnym wypadku trawa b. szybko będzie wypijać całą wodę. Z traw ozdobnych najlepiej wybierać takie rodzaje i gatunki z ładną, ostrą formą krzaka, wtedy trawy dobrze będą wyglądać i w tym czas kiedy róże nie kwitną. Bardzo dobrzy partnerzy dla róż to Owsica Parlatorego lub wieczniezielona albo turzyce (np. morovi, variegata, Evergold). Turzyce podobnie jak hosty wolą zacienione miejsce. Z wysokich traw dobra jest spartina i gatunkowe chińskie miskantusy.
Naparstnice
Na drugi plan i między krzakami róż dobrze jest posadzić naparstnice. Są mało wymagające i wyśmienicie łączą się z różami. Lepiej sadzić je grupami tu i ówdzie po całym kwietniku, tak otrzymamy efekt lekkiej artystycznej harmonii.
Irysy
wbrew pozorom nie tak łatwo uzyskać ładne kwitnięcie irysów. Potrzebny zasobny wilgotny grunt na pełnym słońcu a i sam krzak powinien rosnąć kilka lat. Oprócz tego, nie wszystkie gatunki kwitną chętnie i obficie a wielu brakuje ciepła w naszym klimacie. Pomimo ładnych kwiatów w zestawieniach z różami irysy można cenić również za liście. Szczególnie dobre są japońskie irysy. Pionowe szmaragdowo-zielone liście tych roślin nie rozsypują się. Dodatkowe plusy – jeżeli irysowi spodoba się w naszym ogrodzie i będzie kwitnąć to termin jego kwitnięcia wypełnia luki w kwitnięciu róż. Dlatego na kwietniku zawsze będą żywe kolory.
Hosty
bardzo dobrze komponują się z różami. Jednak nie wszystkie gatunki nadają się do towarzystwa dla róż z jednego głównego powodu. W większości hosty wolą półcień a róże lubią słoneczko. Dlatego jeżeli klomb znajduje się w pełnym słońcu o hostach wypadnie zapomnieć. Ale jeżeli potrzebne towarzystwo, żeby przykryć nóżki róży od strony północnej klombu – lepszego wariantu nie można znaleźć. Przy sadzeniu koniecznie trzeba uwzględnić fakt, że hosta z czasem silnie rozrośnie się. Trzeba tak dobrać rozmiar odmiany, żeby nie wsadzić olbrzyma na malusieńkim skrawku ziemi.
Nie poleca się dobierać towarzystwa dla róż z roślin z grypy Lilii. Mają bardzo jaskrawe kwiaty, które mogą konkurować z różami.
Pozostałe
Z różami można sadzić jak najbardziej wszelkie byliny zwłaszcza na pierwszą linię rabat. Natomiast na tło dobre są berberysy, tuje i jałowce. Rośliny iglaste tak w ogóle można strzyc nadając im różne, często wyszukane formy. Taka forma zawsze będzie bardziej regularna i staranna.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |