Czarna Plamistość – najgroźniejsza choroba róż
Czarna plamistość (Marssonina rosae) od dawna uznawana jest za najgroźniejszą chorobę róż, zwłaszcza wielkokwiatowych. W przeciwieństwie do mączniaka właściwego, który atakuje najpierw młode liście, pędy i pąki, czarna plamistość poraża zazwyczaj w pierwszej kolejności najstarsze liście, u podstawy krzewu. Zarodniki grzyba dostają się na nie od dołu, odbite od ziemi podczas deszczu lub podlewania. O uciążliwości tej choroby świadczy fakt, że stała się nawet powodem zmiany kierunku w hodowli nowych odmian róż. Odstąpiono bowiem od używania w krzyżówkach mieszańców róży żółtej (R. foetida Herrm.) ze względu na ich podatność na tę chorobę.
Objawy
Na górnej stronie liści pojawiają się pojedyncze czerwonobrunatne, o nieregularnych brzegach plamy, z czasem czerniejące i zlewające się ze sobą. Przy silnym porażeniu liście stopniowo żółkną i opadają (stąd potoczna nazwa – opadzina). Powstrzymany jest więc wzrost nowych pędów jak i całej rośliny oraz na czym nam szczególnie zależy – kwitnienie. Porażone pędy nie dojrzewają przed zimą i mogą być uszkadzane przez mróz nawet pod dobrym okryciem. Występowaniu choroby sprzyja długotrwała deszczowa pogoda, niewłaściwe podlewanie z góry po liściach, pozostawianie na zimę niewygrabionych opadłych liści i pędów po cięciu, zbyt gęste nasadzenia, brak składników pokarmowych w glebie.
Rozwój choroby
Wiosną i wczesnym latem zarodniki grzyba przedostają się wraz z wodą na dolną stronę liścia. Zarodniki kiełkują już w temp. 180. Wystarczy 6 godzin ciągłej wilgotności, aby grzybnia wniknęła w tkankę liścia. Dlatego czasem już w połowie czerwca czarna plamistość intensywnie poraża rośliny a róże w lipcu są już bez liści. Wygląda to fatalnie. Późną jesienią grzyb produkuje specjalne zarodniki, które przetrwają zimę w opadłych liściach stanowiąc źródło infekcji na wiosnę. Róże pienne są mniej zagrożone, ponieważ rosnąc wysoko unikają infekcji zarodnikami z opadłych liści roznoszonych podlewaniem.
Zwalczanie
Walkę z chorobą należy rozpocząć od utrzymania higieny w ogrodzie wygrabiając i paląc opadłe liście oraz ścięte pędy. Niektóre odmiany róż są bardziej podatne na tą chorobę więc jeżeli nie możemy poświecić różom zbyt wiele uwagi należy wybierać odmiany odporne. W czasie długotrwałej wilgotnej pogody na liściach odmian odpornych mogą pojawiać się czarne plamki plamistości, jednak liście nie żółkną i nie opadają.
Ochrona chemiczna – Fungicydy
• zapobiegawczo: Miedzian, Biosept 33 SL, Dithane Neo Tec 75 WG, Grevit 200 SL, Ipotar 600 SC, Manconex 80 WP, Sancozeb 80 WP, Tiotar 80 WP, Tiotar 800 SC
• interwencyjnie i zapobiegawczo: Score 250 EC, SOKÓŁ 460 EC, Skower 250 EC, Sokker 250 EC, SUBSTRAL. Saprol Długo Działający. Rośliny ozdobne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |