Kształtowanie objętości w ogrodzie krzewami róż
Kształtowanie objętości w ogrodzie krzewami róż
rozkład pionowych akcentów to ważny aspekt w planowaniu pojedynczych nasadzeń róż ogrodowych. Mogą być wykorzystane zarówno strzyżone iglaki, jak i pienne róże oraz różne metalowe ozdoby. Najbardziej niezawodnym wariantem rośliny iglastej do takiej roli w naszym klimacie jest żywotnik zachodni czyli tzw. Tuja. Odmiana Szmaragd posiada formę stożka, rośnie powoli i doskonale się ją strzyże. Do „kulek” nadaje się gatunek Danika, która rośnie regularną kulką. Na zimę należy koniecznie postawić nad tujami „szałasik” z gałązek, aby ciężki śnieg ich nie połamał ponieważ naprawić pokrzywioną kulkę na wiosnę może być potem trudno.
Zastosowanie róż piennych
Róże pienne są chyba najbardziej skomplikowanymi pod względem pielęgnacji gatunkiem spośród wszystkich róż. Nie każdy decyduje się na ich posadzenie, gdyż należy je każdej jesieni podkopywać i pochylać do samej ziemi – w pionie taka róża nie przezimuje. Jednak trudno wyobrazić sobie bardziej efektowny akcent w ogrodzie inny niż „różane” drzewa. One zawsze przyciągają wzrok. Bardzo ładne są również tak zwane róże pienne płaczące, których gałęzie opadają z wdziękiem, tworząc płaczącą koronę.
I na koniec róże pnące na filarach. To najprostszy sposób na dodanie ogrodowi objętości. Mogą to być zarówno obeliski, jak również łuki, pergole i całe ścianki kwitnących róż – tu nasza fantazja jest nieograniczona.
Do oplatania łuków i pergoli lepiej posadzić odmianę róży pnącej Sympatia, a do szpalerów można posadzić różę pnącą Indigoletta
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |