Róża pomarszczona – rośnie nawet na plaży
róża pomarczszczona (rosa rugosa, róża japońska)
Róża pomarszczona (łac. Rosa rugosa) jest krzewem z rodziny różowatych, który wywodzi się ze wschodniej Azji, zaś do Europy został po raz pierwszy sprowadzony w 1796 roku, szybko rozprzestrzeniając się w całej tutejszej strefie klimatu umiarkowanego. Obecnie jest z powodzeniem i bez większych trudności uprawiana także tam, gdzie klimat jest stosunkowo chłodny – w tym również w Polsce.
Róża pomarszczona jest najczęściej wykorzystywana jako roślina ozdobna, ogrodowa, parkowa i przydomowa. Tworzy wymagające przycinania, gęste krzewy o wysokości nawet do dwóch metrów. Kwiaty tego gatunku róży są rozległe i stosunkowo duże, o średnicy do 10 cm – nie sposób więc pomylić ich z innymi, typowo polskimi różami ogrodowymi. Silnie pachną, zaś ich ubarwienie jest najczęściej czerwono-różowe, nieco rzadziej białe czy żółte. Warto dodać, że odmiana ta doczekała się już bardzo wielu pododmian i krzyżówek z innymi różami, które mogą być czasem trudne do identyfikacji.
róża dzika jest bardzo odporna, rośnie nawet na piaszczystych wydmach nadmorskich
Róża pomarszczona ma długą historię upraw. Malowidła chińskie przedstawiały już w około 1000 r. n.e. Zaś Europejczycy pokochali ją z czasem nie tylko za piękne i pachnące kwiaty, ale przede wszystkim za ogromną odporność tej odmiany – na mróz, zmiany temperatury, klimat, zasolenie gleby czy okresy suszy latem. Nie wymaga ona specjalnych odżywek czy troskliwej pielęgnacji.
owoce róży dzikiej
Ciekawostką jest również to, że róża pomarszczona jest coraz bardziej i u nas popularną rośliną jadalną. Jej owoce są cennym źródłem witaminy C. Spożywa się je w formie konfitur, syropów i innych przetworów, jak również win i nalewek.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |