Róże – odmiany. Przegląd najpopularniejszych
W świecie przyrody, chyba nie ma drugiej takiej rośliny, która mogłaby się szczycić tak znaczną wielością, zróżnicowaniem gatunków i odmian. Niezwykły urok tych kwiatów pobudzał, pobudza i zapewne będzie pobudzał zmysły artystów, malarzy, poetów. To nie tylko walory estetyczne, niektóre odmiany róż dostarczają wielu substancji, które dobroczynnie wpływają na nasze organizmy. Zaczynając swoją przygodę z zakładaniem ogrodu marzeń, zderzamy się z dylematem, – co wybrać, gdzie posadzić, jakie odmiany róż będą dla nas najlepsze, które spełnią nasze oczekiwania. Dlatego warto jest zapoznać się z podstawowymi grupami krzewów i wybrać te odmiany, które będą nam odpowiadały.
Na co zwrócić uwagę i jak odpowiednio dobrać kwiaty odmian róż?
Róże spotykamy na półkuli północnej. W tym klimacie w wielu odmianach występują w stanie dzikim. Jednak w ogrodach najczęściej spotykamy odmiany róż rabatowych, wielkokwiatowych i pnących. Przeważnie występują na pędach wzniesionych, lub pokładających się, zazwyczaj wyposażone są w kolce. Kwiaty mogą zmieniać swoją barwę, są pojedyncze, półpełne a także pełne. Zastanawiając się nad odmianami, rozważmy, ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację, jakie stanowisko mamy do zagospodarowania, jaka barwa kwiatów będzie się komponowała z naszym ogrodem.
Różne odmiany, wymagania zbliżone
Róże wielokwiatowe stosowane na rabatach a także do bukietów, są najpopularniejsze i najczęściej goszczą w naszych ogrodach. Dzięki swej różnorodności, każdy znajdzie coś dla siebie. Rośliny te charakteryzują się wielością kwiatów na pędzie, które zebrane są w pęczki. Liczba pąków w jednym kwiatostanie może dochodzić do 30. Są odporne na nienajlepsze warunki, świetnie prezentują się na rabatach w towarzystwie mniejszych bylin. Ich wzrost waha się od 30 do 100 cm. Będą cieszyć nasze oko kwiatami od czerwca do późnej jesieni. Wśród tej grupy roślin znajdziemy odmiany o różnym okresie kwitnienia, wielości kwiatostanów, wysokości. Jedne uwodzą przepięknym zapachem, inne zmiennością ubarwienia.
Odmiany róż ogrodowych, dorastają nawet do 1,5 m. Jednak ich największym atutem są olbrzymie i niezmiernie barwne kwiatostany. Stanowią niesamowita ozdobę ogrodu, jak również mieszkania, jako kwiaty cięte.
Niezwykłym urozmaiceniem nieco monotonnego ogrodu mogą być róże pnące. Możemy nimi zasłonić nieciekawą ścianę, pergolę, czy zasłonić pień drzewa. Te rośliny nie są typowymi pnączami. Potrzebują podpórki i podwiązywania pędów. Gdy już rozkwitną, wyglądają niezwykle malowniczo. Rozróżnić wśród nich możemy dwa podstawowe rodzaje. Jedne charakteryzują się sztywnymi, drugie wiotkimi pędami. Te ostatnie zazwyczaj kwitną raz do roku, za to dorastają do większych rozmiarów, natomiast te pierwsze są niższe, jednak ich kwiaty są zdecydowanie większe. Można uzyskać jeszcze piękniejszy efekt, komponując je z innymi pnączami. Mogą to być róże pnące o innym wybarwieniu lub powojniki. Odmiany róż pnących dorastają od 3 do 4 metrów długości.
Róże okrywowe, drobnokrzaczaste również znajdują zastosowanie w ogrodach, ale równie często używane są do zagospodarowania konkretnych przestrzeni, np. wśród zieleni miejskiej. To krzewy niezbyt wysokie. Dorastają zazwyczaj do 60 cm. Aby uzyskać odpowiedni efekt, należy je posadzić dość gęsto, tzn. 2-4 sztuki na m2 powierzchni. To nie jest jedyne ich zastosowanie. Równie pięknie będą się prezentowały w pojemnikach. Nie są to rośliny bardzo wymagające, więc są godne polecenia dla osób, które nie zawsze mogą poświęcić czas na ich pielęgnację. Zazwyczaj ich kwiaty są nieco mniejsze, pełne lub półpełne o różnorodnym zabarwieniu. Kwitną od czerwca do późnej jesieni.
Róże dzikie wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem, nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale i kulinarne. Zasługują na uwagę, chociażby ze względu na najmniejsze wymagania pielęgnacyjne. Bardzo dobrze radzą sobie w trudniejszych warunkach, na stanowisku półcienistym. Zachwycą nas nie tylko kwiatami, ich obłędnym zapachem, ale również wybarwieniem liści w okresie jesiennym i dekoracyjnymi owocami. Ich pędy dorastają zazwyczaj do 1,5 metra, kwiaty są pojedyncze, pachnące, o zabarwieniu od jasnoróżowego, przez żółte do różowo-czerwonego.
Równie mało wymagające są odmiany róż parkowych. Charakteryzują się silnym wzrostem, długowiecznością, obfitym kwitnieniem. Są mało podatne na choroby i szkodniki.
Na uwagę zasługują również: – róże miniaturowe, które będą stanowiły niewątpliwą dekorację balkonu czy tarasu. Dorastają do 30 cm; – róże pienne, do uprawy w pojemnikach, jak i w gruncie. Nie są odporne na mrozy, wymagają solidnego okrycia; – róże angielskie, które są skrzyżowaniem starych i nowych odmian. Dzięki temu zyskują piękne kwiaty i dużą odporność na warunki atmosferyczne i szkodniki.
Odmian róż jest nieskończenie wiele, i wciąż powstają nowe. To niezmiernie wdzięczne rośliny. Gdy poświęcimy im nieco uwagi, odwdzięczą się nam pięknymi, dekoracyjnymi kwiatami, uwodzicielskim zapachem, malowniczym pejzażem. Odpowiednio dobrane skutecznie udekorują nasz ogród, taras czy balkon.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |