Rozmnażanie róż
Jak coś jest piękne, cieszy nasze serca i oczy, to nie chcemy się z tym rozstawać, chcemy tego więcej, nie chcemy, aby znikło z naszego życia. Odnosi się to także do naszych ogrodów, do roślin, do których jesteśmy przyzwyczajeni, uwielbiamy je, których uprawa sprawia nam przyjemność i stanowi ogromną ozdobę naszych zielonych zakątków. Gdy sprawdzimy jakąś odmianę róż i zaspokaja ona nasze oczekiwania, bądź, gdy nasza ulubienica już się zestarzeje, a nie chcemy się z nią rozstawać, możemy spróbować je rozmnożyć. Nie jest to zbyt skomplikowane, a korzyści mogą być niewymierne. Jest kilka sposobów na powielenie naszej uprawy. Róże można rozmnażać na kilka sposobów: z nasion, odkładów, przez podział, szczepienie na podkładce, poprzez zdrewniałe sadzonki pędowe a także przez sadzonki zielone. W dalszej części zostaną przedstawione niektóre sposoby na zwiększenie naszych zasobów.
Rozmnażanie róż z nasion (inaczej generatywne)
Tą metodą niestety nie wszystkie odmiany da się rozmnożyć, nie nadają się do tego zróżnicowane odmiany i mieszańce róż. Nie odziedziczą one wszystkich cech rośliny matecznej.
Rozmnażanie tą metodą nie stanowi problemu w przypadku konkretnych gatunków jak dzika róża, róża pomarszczona, czy gęstokolczasta. W tym celu musimy zebrać dojrzałe owoce, wydrążyć z nich nasiona, wyczyścić je i osuszyć. Nasiona powinny być poddane stratyfikacji, czyli wychłodzeniu w lodówce. Ten zabieg nie jest wymagany, gdy wysiewamy je jeszcze przed zimą, w miejscu osłoniętym od wiatru i nadmiernego słońca. Nasiona powinny być wysiane w podłożu z piasku i torfu. Aby mieć większą kontrolę nad siewką należy posiać je w pojemnikach. Utrzymywać stałą wilgoć i temperaturę około 20oC. Po około 4 tygodniach powinny pojawić się nasze nowe roślinki. Jednak zanim osiągną zadowalające rozmiary upłynie jeszcze sporo czasu.
Rozmnażanie róż poprzez zdrewniałe sadzonki pędowe
Ta metoda świetnie sprawdza się w rozmnażaniu róż krzaczastych. Nie jest zbyt wymagająca. Można już jesienią, lub pod koniec zimy z rośliny matecznej pobrać sadzonki o długości mniej więcej 25 cm. Gdy pobieramy sadzonki jesienią, musimy je zabezpieczyć przed mrozem, przechowywać w widnym pomieszczeniu, np. zimnym inspekcie.
Pobierane sadzonki powinny być z jednorocznych, zdrewniałych pędów, o grubości ok. 0,5 cm. Podłoże, w którym sadzonkujemy to wilgotny, odkwaszony torf z piaskiem. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia, dobrze jest użyć ukorzeniacza – środka przyspieszającego ukorzenienie rośliny, który można nabyć w sklepach ogrodniczych. Z sadzonek usuwamy liście, aby roślina nadto nie traciła wody. Po około miesiącu powinniśmy już posiadać ukorzenione sadzonki. Jednak należy liczyć się z tym, że nie wszystkie roślinki się przyjmą.
Ciekawym sposobem na to, aby sadzonka nie traciła wilgoci, jest wbicie jej w surowego, niedużego ziemniaka. Może brzmi to zabawnie, ale działa.
Rozmnażanie róż poprzez zielone sadzonki
Do rozmnażania róż tą metodą, w okresie letnim pobieramy zdrowe, niezdrewniałe, ale dość grube sadzonki o długości około 10-15 cm. Pęd taki powinien posiadać kilka węzłów, tzn. około 6 liści. Należy ściąć wierzchołek naszej nowej roślinki, usuwamy dolne liście, zostawiamy tylko ze dwa w górnej części. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, wskazane jest użycie ukorzeniacza. Sadzonkę umieszczamy w doniczce z przepuszczalnym podłożem na taką głębokość, aby wszystkie węzły sadzonki były przykryte. Po dokonaniu tych zabiegów donice nakrywamy folią, tak, aby podłoże nie traciło wilgotności, nie zostawiamy też ich na bezpośrednim słońcu. W przeciągu miesiąca powinniśmy być szczęśliwymi posiadaczami kolejnych, nowych, choć jeszcze niewielkich „królowych ogrodu”. Nowo powstałe roślinki są jednak nieodporne na mrozy. Najlepiej zabezpieczyć je, przechowując w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura w zimie nie spadnie poniżej zera.
Rozmnażanie róż przez podział
Są gatunki róż, które możemy rozmnożyć przez podział. Tą metodą rozmnożymy róże, tj. róża dzika, francuska, błyszcząca, żółta i pomarszczona. Do tego sposobu nadają się rośliny, które wytwarzają tzw. odrośle korzeniowe. Gdy już takie odrośle powstanie w roślinie macierzystej, możemy je odłączyć szpadlem. Najlepszą porą na tego typu czynności to wczesna wiosna, lub jesień w momencie, gdy roślina zakończy kwitnienie.
Powodzenie w naszym przedsięwzięciu w dużej mierze zależy od gatunku róży, którą chcemy powielić, ponieważ nie wszystkie odmiany będą chciały z nami współpracować. Róże, które są krzyżówkami różnych odmian, dla osiągnięcia piękniejszych efektów, z pewnością nie dadzą się rozmnożyć takimi metodami. Powstałe rośliny niewątpliwie nie zaspokoją naszych oczekiwań. Tego typu kwiaty do rozmnożenia potrzebują niestety specjalistów w tej dziedzinie. Przedstawione powyżej sposoby powielenia zasobów naszego ogrodu nie są skomplikowane i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Każdy amator róż powinien sobie z nimi poradzić. Wystarczy podstawowa wiedza i odrobina cierpliwości. Nie zaszkodzi spróbować. Życzymy powodzenia!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |