Międzynarodowe konkursy i wystawy róż
Niemalże w każdej dziedzinie, tak wyjątkowi ludzie jak i wyjątkowe przedmioty czy rośliny są prezentowane na przeróżnych konkursach czy wystawach. Piękne kobiety biorą udział w wyborach miss, popularnych na całym świecie. Głównym celem takich konkursów jest rozpowszechnienie i zaprezentowanie wyjątkowości osób czy przedmiotów biorących w nich udział. Mają wzbudzić zainteresowanie mediów i opinii publicznej.
Bardzo podobnie jest z różami. Konkursy róż również odbywają się na całym świecie, tak samo trzeba poświęcić dużo czasu i pracy własnej oraz wykazać niesamowicie dużo cierpliwości, zanim nasza roślina weźmie chociażby udział w takim konkursie. To długotrwały proces poprzedzony wieloma próbami, porażkami i kolejnymi próbami.
Na które konkursy róż warto zwrócić uwagę i na czym one polegają?
Zazwyczaj rośliny biorące udział w konkursie róż uprawiane są na ich terenie przez dwa lata. Aby róża zdobyła nagrodę narodową musi być badana w różnych klimatach. W Ameryce róża jest uprawiana w 21 ogrodach i poddawana jest ocenie przez dwa lata. Aby zdobyć nagrodę musi mieć wysokie notowania we wszystkich obszarach. Zazwyczaj w trakcie trwania konkursu identyfikowane są na podstawie nadanych numerów, ich prawdziwa tożsamość ujawniana jest dopiero po ostatecznym sędziowaniu. Oceniane są w kategoriach hybryda herbaciana, glicynia, czy róża pnąca. We wszystkich kategoriach jest odrębna, specjalna nagroda za zapach. Róże zdobywające medale, nagrody i wyróżnienia znacznie bardziej skazane są na sukces komercyjny. Wyróżnione odmiany mają gwarancję, że będą powszechnie pożądane i zarazem dostępne w centrach ogrodniczych. Czterdzieści procent róż sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych wygrało konkurs róż All-America Rose Trials.
RHS Chelsea Flower Show ogólnoświatowa wystawa kwiatów
Innym ciekawym wydarzeniem jest organizowane prze Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) na terenie Royal Hospital Chelsea w Chelsea w Londynie. RHS Chelsea Flower Show, zwane, jako Wielkie Wiosenne Show, odbywa się zawsze w maju, nieprzerwanie od 1912 roku. Pierwotnie trwało przez 4 dni, jednak z uwagi na ogromną popularność w 2005 roku wystawę przedłużono do pięciu dni. Przez pierwsze dwa dni ogród odwiedzają tylko i wyłącznie członkowie Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. To najbardziej znana i lubiana wystawa kwiatów w Wielkiej Brytanii, niektórzy nie boją się stwierdzenia, że na całym świecie. W tym czasie do Chelsea ściągają turyści ze wszystkich kontynentów. Bilety należy kupować z dużym wyprzedzeniem, rozchodzą się niemal natychmiast po ogłoszeniu sprzedaży. Każdego roku ogród odwiedza 157 tysięcy zwiedzających. Niemalże z całego konkursu odbywa się transmisja w BBC. Zdecydowanie ogród jest zaprojektowany w taki sposób, aby do złudzenia przypominał wybieg na pokazie mody.
Międzynarodowy konkurs róż w Baden-Baden
W Niemczech w Baden-Baden również odbywa się konkurs róż. Ogród powstał w 1981 roku. Teren ogrodu podzielony jest na cztery kwadraty. Na każdym z nich posadzonych jest około 120 odmian róż, które do konkursu przygotowywane są przez cztery lata. Kwadraty te oddzielone od siebie są utwardzonymi ścieżkami i otoczone dekoracyjnymi odmianami traw. Łącznie występuje tam około 5000 rośliny z grupy róż miniaturowych, glicynii, hybrydowych herbacianych. Na łukach, ogrodzeniach i kaskadach spotykamy pnącza i ramblersy. Jest tam wydzielona specjalna część dla róż angielskich Davida Austina, jak też obszar poświęcony zwycięzcom poprzednich sezonów.
Francuski konkurs róż w Bagatelle
W 1907 roku w Paryżu odbył się pierwszy międzynarodowy konkurs róż, zapoczątkowany przez Jean-Claude Nicolas Forestiera, kustosza w Dziale Parki i Ogrody Miasta Paryża, a przeznaczony dla nowych odmian róż. Wydarzenie nazwano Concourse International de Roses Nouvelles de Bagatelle. Podczas wystawy zaprezentowano 148 nowych odmian róż wystawionych przez 27 Francuzów i 31 innych hodowców z całego świata. Konkurs odbywa się w czerwcu na Parc de Bagatelle w Bois de Boulogne w Paryżu. Konkurs zyskała ogromną popularność na całym świecie.
Portland International Rose Test Garden
Portland Rose Festival to wystawa organizowana corocznie od ponad 100 lat. Festiwal ten jest już mocno zakorzeniony w tradycji okolicy. Zakiełkował w pierwszej dekadzie XX wieku, przyczynił się do tego, aby uznać Portland za „Letnią Stolicę Świata”. Wtedy, nikt nie przypuszczał, że sto lat później ten konkurs róż będzie rozpoznawany na całym świecie, wydarzenie to zdobędzie wiele nagród, a tym samym, Portland zyska ogromną sławę i popularność.
Jednak nie trzeba przejechać pół świata, aby podziwiać urok tych niezwykłych kwiatów. Wystawa ta raczej nie zapewni nam takich wrażeń jak wyżej wymienione, ale to jednak rodzime wydarzenie i krajowi hodowcy. To właśnie tam księżna Izabela Czartoryska sprowadziła pierwsze krzewy różane, które stanowiły wyjątkową ozdobę arystokratycznych parków. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku w gminie Końskowola, gdzie tradycja hodowli róż sięga XIX wieku rozpoczęto obchodzić „Święto Róż”. Dziś Końskowola to zagłębie różane a lipcowe święto to wyjątkowa okazja do przedstawienia najwspanialszych okazów.
W ciągu kolejnych dziesięcioleci w wielu większych krajach powstały tereny przeznaczone do prób konkursowych. Niektóre kraje mają po kilka takich terenów w różnych klimatach i na rozmaitych glebach. Często znajdują się one na obszarach parków i ogrodów botanicznych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |