Sadzenie róż
W naszych sklepach można kupić różne rodzaje róż. W ciągłej sprzedaży są róże doniczkowe płożące, wielkokwiatowe, pnące, róże pienne. Na wiosnę jest zawsze duży wybór róż różnego rodzaju w balotach, w bardzo atrakcyjnych cenach.
Kiedy sadzić róże
Róże zakupione w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon, natomiast róże kupione w balocie lub z gołym korzeniem sadzimy jesienią lub wiosną. Termin jesienny przypada na okres od października do ostatecznego zmarznięcia gleby co nieraz przypada nawet na początku grudnia. Termin wiosenny to czas od roztajania gleby do wybijania pąków przez sadzonki. Jest to marzec i kwiecień. Sadzenie jesienią jest dużo korzystniejsze, dlatego, że krzewy znacznie lepiej się przyjmują i będą mogły zakorzenić się jeszcze przed nastaniem zimy, aby wiosną od razu rozpocząć rozwój. Przy sadzeniu jesiennym rośliny ukorzeniają się szybciej i równomierniej oraz nie grozi im przyschnięcie. Wybierając natomiast termin wczesnowiosenny unikniemy okrywania roślin chroniącego przed przemarznięciem. Wiosną głównym niebezpieczeństwem jest możliwość długotrwałej suszy i świeżo posadzonym roślinom grozi przesychanie. Możemy jednak temu przeciwdziałać przez podlewanie. Trzeba tylko o tym pamiętać. Wiosną po zimie gleba jest ponadto zimna – w przeciwieństwie do jesieni – co też mniej sprzyja sadzonym różom.
Róże w pojemnikach (donicach) dostępne są w sprzedaży przez cały sezon i na miejsca stałe wysadzamy je tuż po zakupie. Takie sadzonki znacznie lepiej się przyjmują, ponieważ system korzeniowy nie jest uszkadzany.
Gdzie sadzić, wybór stanowiska
Odpowiednie stanowisko do uprawy róż powinno być nasłonecznione przez większą cześć dnia. Tylko w takim miejscu rośliny będą zdrowo rosły i pięknie kwitły. Niewiele jest odmian róż znoszących lekkie zacienienie. Aby cieszyć się w pełni niezwykłej urody kwiatami i móc je podziwiać bez przeszkód, wybierzmy do sadzenia miejsce łatwo dostępne w ogrodzie i często uczęszczane a także takie, w którym często oddajemy się relaksowi. Słodki zapach różanych kwiatów w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodowej ławeczki umili nam odpoczynek.
Odległości pomiędy sadzonymi różami
Jeśli sadzimy większą liczbę sadzonek, należy zachować pomiędzy nimi odpowiedni rozstęp. Zwykle jest to 50 x 50 cm dla róż wielkokwiatowych, 100 x 100 cm dla róż parkowych i nawet do 300 cm dla krzewów rosnących swobodnie. Właściwy odstęp zależy od siły wzrostu rośliny i jej pokroju a także efektu końcowego, jaki pragniemy uzyskać. Zawsze jednak należy zapewnić krzewom dostateczną ilość miejsca do rozwoju. Zbyt duże zagęszczenie roślin będzie ujemnie wpływać na zdrowotność roślin (rozwój chorób grzybowych) i prawidłowe krzewienie, a także znacznie utrudni wszelkie zabiegi sanitarne i pielęgnacyjne.
Przygotowanie podłoża
Podłoże przeznaczone pod uprawę róż powinno być żyzne i przepuszczalne, lekko kwaśne o pH 5,5- 6,5 i zawsze umiarkowanie wilgotne. Ograniczenie parowania wody z podłoża zapewni wyściółkowanie ziemi korą. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt ciężka, przed posadzeniem krzewu trzeba ją nieco rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem lub rozdrobnionym brunatnym węglem. Krzewy róż korzenią się głęboko, dlatego miejsce sadzenia trzeba przekopać co najmniej na głębokość szpadla i oczyścić z kamieni oraz chwastów. Jeśli na wybranym stanowisku rosły już wcześniej różane krzewy, najlepiej będzie wymienić podłoże na głębokości do 50 cm, co zapobiegnie rozwojowi patogenów powodujących rozwój typowych dla róż chorób.
Jak sadzić?
Róże z gołym korzeniem po kupieniu umieszczany na kilka godziny w wodzie, po czym przystępujemy do sadzenia. W miejscu sadzenia wykopuje się dołek, w którym zostanie umieszczona sadzonka. Na jego dnie formujemy kopczyk, na którym rozłożymy równomiernie wszystkie korzenie. Ziemię, z której formujemy kopczyk należy wymieszać z żyznym kompostem lub obornikiem, który rozkładając się zapewni dostęp odpowiedniej ilości składników pokarmowych przez pierwsze lata wzrostu rośliny. Można także zastosować długodziałający nawóz wieloskładnikowy. Nawozy takie można zakupić w naszych sklepach w Goleniowie (tu adresy). Staramy się podczas sadzenia róż z gołym korzeniem nigdy nie dopuścić do zawinięcia się korzeni ku górze, ponieważ taka sadzonka nie przyjmie się prawidłowo. Dołek z sadzonką zasypujemy wykopaną uprzednio ziemią i lekko ugniatamy. Wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy korzeniami powinny zostać wypełnione podłożem. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się około 3 do 5 cm pod poziomem podłoża.
Zapewni to stabilność krzewu a jednocześnie będzie wyglądać estetycznie. Po posadzeniu sadzonkę obficie podlewamy. Późną jesienią, przed nastaniem pierwszych mrozów, wokół posadzonych roślin robimy solidne kopczyki (20 do 40 cm) zabezpieczające pędy przed przemarznięciem. Przy sadzeniu jesiennym krzew przycinamy dopiero wiosną, aby dodatkowo nie osłabiać rośliny przed nastaniem zimy i nie narażać jej niepotrzebnie na przemarznięcie. Rośliny sadzone wiosną przycinamy tuż po posadzeniu do 2-4 oczek nad ziemią. Róż pnących po posadzeniu nie przycina się.
Róże w pojemnikach. W miejscu zaplanowanym pod sadzanie róż wykopujemy dołek o średnicy i głębokości większej niż bryła korzeniowa. Wyjmujemy sadzonkę z doniczki tak by nie oddzielić korzeni róż od bryły korzeniowej. Wykopaną ziemię mieszamy z kompostem który zapeni roslinie odpowiednie składniki pokarmowe. W przygotowanym uprzednio miejscu umieszczamy rośliny na głębokości tak aby szczepienie było 3 do 5 cm zakopane. Zasypujemy dołek przygotowaną ziemią, ugniatamy i obficie podlewamy.
Podlewanie
Róże nie lubią ani zbyt mokrego, ani zbyt suchego stanowiska. W razie potrzeby podlewamy je nie mocząc liści i kwiatów, czyli wykluczamy podlewanie deszczykiem z góry. Strumień kierujemy między rośliny tuż przy ziemi. Polecane też jest przy systemie automatycznego nawadniania, użycie linii kroplującej, która dozuje wodę bezpośrednio w korzenie, bez moczenia liści i kwiatów. Zawsze lepiej jest rzadziej podlać, ale obficie, niż często lecz płytko. Gleba powinna być stale wilgotna.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |