Hodowla zwierząt
Hodowla ekologiczna drobiu
Żywność ekologiczna może pochodzić wyłącznie z gospodarstwa ekologicznego certyfikowanego. W szeregu wielu produktów spożywczych utworzonych w sposób ekologiczny znajdują swoje miejsce także kurczęta rzeźne. Kurczęta hodowane w gospodarstwach ekologicznych są odchowywane znacznie dłużej niż te z hodowli intensywnej, ponadto przebywają w otoczeniu które przypomina ich środowisko naturalne, karmione są wyłącznie paszami o wysokiej jakości. Metody ekologiczne chowu kurcząt umożliwiają otrzymanie tuszki o wyjątkowych walorach smakowych oraz odżywczych. Żywnością pochodzącą z hodowli ekologicznej kurcząt, będą zainteresowane osoby dbające o spożywanie zdrowej żywności i z odpowiednim zapleczem finansowym.
Hodowla ekologiczna prowadzona jest na wolnym wybiegu na dworze, wszystkie karmidła z paszą powinny być do tego przystosowane. Doskonałym wyborem do tego typu hodowli będzie wykorzystanie karmideł zasypowych, które są wykonane z materiału odpornego na zmiany atmosferyczne oraz zminimalizują częstość dosypywania paszy. Tak samo jak o odpowiednich karmidłach nie możemy zapomnieć o specjalnych poidłach zbiornikowych, do których także nie będzie trzeba co dziennie dolewać wody, a dzięki nim kury będą miały dostęp do wody cały czas. Tego rodzaju poidła i karmidła można stosować w hodowli kur, w hodowli bażantów oraz w przypadku innego ptactwa ozdobnego.
Produkcja metodami ekologicznymi jest ściśle określona polskimi oraz unijnymi aktami prawnymi które należy przestrzegać, wszystkie zawierają ustalone zasady. Do najważniejszych ustaw należy ustawa o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. 2009, Nr 116, poz. 975), rozporządzenie rady (WE) nr 834/2007 dotyczące produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych oraz uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91, rozporządzenie komisji (WE) nr 889/2008 dotyczące szczegółowych zasad w odniesieniu do produkcji, znakowania i kontroli (w tym poprawka o zasadach produkcji drożdży ekologicznych), kolejne to rozporządzenie komisji (UE) nr 271/2010 które zmienia rozporządzenie (WE) nr 889/2008 które ustanawia szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia rady (WE) nr 834/2007 w odniesieniu do unijnego logo produkcji ekologicznej.
W gospodarstwie ekologicznym hodowla zwierząt jest zależna od użytków rolniczych. Ich zasobność decyduje w dużym stopniu o liczbie zwierząt jaką można utrzymać w hodowli. Zależy to od ilości azotu jaką można wprowadzić do gleby podczas jednego roku hodowlanego bez najmniejszego ryzyka skażenia środowiska, co jest zawarte w dyrektywie azotanowej UE (91/676?EWG) oraz wynosi 170kg/ha. Według zawartości azotu znajdującego się w odchodach zwierząt, sprecyzowano dopuszczalną obsadę, która wynosi 2 DjP/ha (DJP- to duża jednostka przeliczeniowa - 500kg). W hodowli ekologicznej drobiu, użytkując 1 ha ziemi w ciągu roku, można hodować do 580 sztuk kurcząt rzeźnych. Przerost nawozów naturalnych pochodzących z gospodarstwa ekologicznego wolno wykorzystać przez zawarcie umowy na zbyt z innymi gospodarstwami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |