Jak pozbyć się ślimaków
Ślimaki i śliniki w ostatnim czasie stały się prawdziwa plagą ogrodów. Jak je pokonać postaramy się opisać to w tym artykule.
Ślinik luzatpński ma od 7 do 15 cm długości, kolory o licznych odcieniach od szarobrązowego do lekko brązowoczerwonego. Pokryty jest śluzem i ma dwie biegnące wzdłuż ciała pręgi. Ma roczny cykl życia, nie zimuje w jajeczkach. Rozmnaża się już jesienią, a młode zimują w jamie 10-20 cm pod ziemią. Gdy tylko średnia temperatura doby przekroczy 4°C, śliniki luzatyńskie budzą się do życia i wypełzają na powierzchnię. Ślinik luzatyński potrafi zapłodnić się sam i w ciągu życia składa około 400 jajeczek.
Aby uniknąć plagi ślimaków należy usunąć ogrodu resztki roślin i sterty łęcin, w których chętnie żerują śliniki. Unikać należy również trzymania kompostu blisko upraw.
Sadzimy sadzonki wysokiej jakości i zawsze do ciepłej ziemi. Sadzonki z rozsad są silniejsze i mocniej ukorzenione niż te z wysiewu bezpośrednio do gleby. Te trzeba ochronić, gdy tylko wyłonią się z ziemi. Delikatne młode rośliny stanowią zresztą ulubiony pokarm śliników. Należy podlewać wcześnie rano, nigdy wieczorem i w nocy.
Skutecznym środkiem dla środków trujących są nicienie. Te mikroskopijne robaki żyją w organizmie ślinika, który w ciągu 2-3 dni przestaje jeść i w ciągu tygodnia umiera.
Aby zabezpieczyć się przed tymi szkodnikami możemy również stosować różnego rodzaju przeszkody i bariery. Wygięte pasy blachy chronią inspekta. Innym rozwiązaniem jest sadzenie roślin wysoko nad ziemią, na ławach lub w wiszących donicach. Nie jest to jednak szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ ziemia jest podatna na znacznie większe przesuszanie. Stosować można również mikrosiatki przylegające ściśle do ziemi lub siatki na owady, które przyczepiasz do ram inspektu.
Skutecznym sposobem jest usuwanie ślimaków ręcznie. Ich uśmiercanie polega na przekrojeniu ich na pół. Z pomocą przychodzą również kaczki oraz jerze, które chętnie zjadają te szkodniki.
Pułapki na ślimaki to kolejny sposób pozbywania sie ich z ogrodu. Jedna z nich jest zakopanie w rabatach spodka lub miseczki z piwem, w których będą grasować śliniki. Sprawdź, czy brzegi spodka wystają z ziemi. Nie zapomnij, aby codziennie opróżniać pułapkę z martwych ślimaków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |