Przechowywanie warzyw i owoców
Uprawiając działkę czy pola zyskiem są dojrzewające jednocześnie w tym samym czasie zbiory. Każdy z Nas pragnie aby dotrwały one w jak najlepszej kondycji do późnej zimy. Dlatego tak ważne jest ich właściwe przechowywanie.
Trzeba pamiętać, że zbiory oddychają. W chwili zbioru warzywa i owoce są w trakcie intensywnej przemiany materii i że proces ten trwa również po jego zakończeniu. Oddychanie zużywa zarówno składniki odżywcze, jak i zmienia smak owoców i warzyw. Zminimalizuj je, obniżając temperaturę w pomieszczeniu, w którym przechowujesz zebrane plony. Uważać trzeba jednak, by owoce i warzywa nie przemarzły, bo znacznie pogorszy to ich jakość.
Istotnym jest również utrzymywanie odpowiedniej wilgotności. Jeśli warzywa wyschną, stracą na jakości, a niektóre staną się bardziej podatne na choroby.
Sposoby przechowywania. Skutecznym sposobem składowania jest ziemianka. Wilgotność powietrza jest tu wysoka, jest chłodno, a otaczająca ziemia chroni przed mrozem. Jeśli nie masz ziemianki, możesz ją zbudować w własnym zakresie.
Innym sposobem składowania jest kopiec. Zakopujemy warzywa pod ochronną warstwą ziemi i słomy na wzniesieniu lub bezpośrednio w polu. Kopiec zapewnia dobre warunki przechowywania. Dużym minusem jest bieżące użytkowanie. Żeby dostać się do warzyw znajdujących się pod spodem, trzeba za każdym razem odkryć materiał izolacyjny a następnie je przykrywać.
Innym sposobem składowania jest piwnica. Jednak zwykłe piwnice nie nadają się do przechowywania warzyw i owoców. Przeważnie jest w nich zbyt ciepło, a wilgotność powietrza jest zbyt niska. Wyjątkiem są piwnice w tak zwanym starym budownictwie.
Warzywa korzenne możesz również przechowywać w zwilżonym piasku lub mokrych gazetach, żeby zwiększyć wilgotność.
Przechowywanie w ziemiance
- Warzywa korzeniowe (ziemniaki, marchew, pietruszka, brukiew, buraki i selery) powinny być przechowywane w temperaturze nieco powyżej zera stopni przy jak największej wilgotności. Najlepiej jest uzyskać temperaturę 1-3°C i 90-95% wilgotności powietrza.
- Ziemniaki najlepiej przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze 3-7°C i przy wilgotności około 85-90%.
- Warzywa zielone i o jadalnych kwiatach najlepiej przechowywać w temperaturze 1-3°C przy wilgotności powietrza 90-95%.
Nie przechowuj w ziemiance
Cebulę najlepiej przechowywać w zimnie poza ziemianką. Przechowuj w suchym i chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze 0°C i 75% wilgotności powietrza.
Warzywa takie jak pomidory, bakłażany i papryki nie lubią niskich temperatur, najlepiej 12-14°C i również nie powinny być przechowywane w ziemiance. Pomidory wydzielają poza tym gaz
etylenowy, który przyspiesza gnicie innych warzyw i pogarsza warunki ich składowania.
Owoce również wydzielają etylen i powinny być przechowywane osobno, najlepiej w szopie (1-3°C, 90%) w przewiewnej drewnianej skrzyni przykrytej gazetami. Zimą możesz chronić owoce przed mrozem, przykrywając je starą kołdrą lub kocem.
Jeśli zależy nam długim utrzymaniu świeżości owoców to najładniejsze z nich po kilka sztuk możesz zapakować do plastikowych torebek i szczelnie zamknąć. Przed zamknięciem z torebek usuń powietrze (ręcznie lub używając maszyny do pakowania próżniowego). Włóż owoce do dużych zamykanych skrzyń i wstaw do chłodnej piwnicy lub szopy. Przed zamknięciem upewnij się, czy owoce są suche.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |