Pasieka i miód
Posiadając ogród lub sad owocowy doskonałym ich uzupełnieniem będzie posiadanie własnej pasieki. Usprawnisz dzięki temu niezbędny proces zapylania, a dodatkowo otrzymasz pyszny miód, którym będziesz się cieszyć przez cały rok.
Jak pokazują badania liczebność pszczół drastycznie spada. Wśród przyczyn tego stanu wymienia się rosnącą ilość substancji trujących w środowisku, choroby atakujące roje i srogie zimy. W tej trudnej sytuacji może pomóc każdy, kto założy własną pasiekę.
Pszczelarstwo to nie tylko wspaniałe hobby ale i cały zestaw korzyści jakie z niego płyną. Zapylanie daje więcej owoców, kwiatów, piękniejsze i bardziej kolorowe ogrody i bardziej zróżnicowane rolnictwo.
Świadomość doskonałych właściwości miodu przekłada sie na ilość zapotrzebowania na ten towar. Obecnie opłaca się być pszczelarzem. Jest to dodatkowy dochód. Przeciętnie jedna rodzina pszczela daje średnio około 42 kg miodu, który z łatwością można sprzedać. Potrzebujesz do tego jedynie kawałka ziemi, na której ustawisz ule, i niewielkiego schowka, w którym zmieszczą się potrzebne sprzęty.
Wielkość pasieki zależy od doświadczenia i chęci prowadzenia tego typu działalności. Najmniejsze pasieki składają się z jednej rodziny, w sam raz dla początkujących pszczelarzy. Nieco większe pasieki to kilka rodzin, aż do kilkuset w przypadku produkcji masowej.
Ustawianie pasiek powinno unikać miejsc w pobliżu konwencjonalnych gospodarstw, ponieważ stosowana w nich chemia może w negatywny sposób wpłynąć na pszczoły.
W średniej wielkości rodzinie pszczelej znajduje się około 40 000 tak zwanych robotnic, które spędzają życie na wykonywaniu różnych zadań. Pszczoły, które dopiero co opuściły kokon, są odpowiedzialne za sprzątanie, dbanie o larwy i pilnowanie, by królowej niczego nie zabrakło. Starsze budują plastry i produkują wosk. To również do nich należy odbieranie i przerabianie w ulu nektaru oraz pyłków. Najwyżej w hierarchii znajdują się pszczoły lotne, które wylatują z ula i zbierają pyłki oraz nektar aż do swojej śmierci.
Ponad tydzień po złożeniu jaj królowa opuszcza ul i wyrusza na poszukiwanie trutnia, z którym będzie mogła się sparować w powietrzu. Trutnie wydzielają feromony płciowe (substancje zapachowe), które kierują zachowaniem królowych, zwabiając je. Królowa paruje się nawet z trzydziestoma trutniami z różnych uli. W ten sposób napełnia swój zbiorniczek nasienny spermą na resztę życia i zapewnia zróżnicowaną bazę genetyczną dla całego ula.
Powodzenie hodowli zależy nie tylko od liczby pszczół, ale również od roślin, na których będą się pożywiać. Wyróżniamy miód wielokwiatowy oraz jednokwiatowy. Posiadając gospodarstwo możemy im ułatwić pracę poprzez zasiew odpowiednich gatunków roślin. A więc wybieramy te rośliny, które umożliwiają pszczołom zbieranie jak największej ilości nektaru i pyłków. Są to na przykład: rzepak malina, gryka lipa, facelia, nawłoć.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |