Zielnik
Świeże zioła wprost z ogrodu dają wiele radości. Nie trzeba ich poszukiwać, można je w każdej chwili ściąć i wykorzystać podczas przyrządzania różnego rodzaju potraw.
Uprawa ziół nie należy do zbyt trudnych. Zioła nie potrzebują agrowłókniny, specjalnej ziemi, dużego nakładu pracy. Mają za to jedną wadę rosną szybko, w niekontrolowany sposób i jedne na drugich. Jeśli chcemy zachować porządek w ogrodzie wytyczamy miejsca, gdzie mają rosnąć poszczególne gatunki ziół i rozdzielamy je na przykład żwirowymi ścieżkami czy kamieniami. Jeśli tego nie uczynimy rosnące zioła przyjmą postać "dżungli". Tak w pierwszym jak i w drugim przypadku zapewnić można, że dla smaku nie ma to żadnego znaczenia.
Zielnik powinien być zlokalizowany w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu. Najlepiej w pobliżu werandy, by cieszyć się zapachem ziół. Żeby zapewnić sobie obfite zbiory i smaczne zioła, wybierz dobrze zdrenowaną, przepuszczalną glebę. Inaczej zioła będą mieć zbyt wilgotno w czasie zimowych miesięcy. Lepsza jest gleba piaszczysta niż gliniasta, warto ją też wzbogacić o składniki próchniczne kompostem, ziemią liściową, torfem lub tym, co masz pod ręką.
Większość ziół wymaga oszczędnego nawożenia, na wiosnę wystarczy podsypać je kilkoma wiadrami kompostu, podobnie czynimy jesienią. Jeśli dostaną zbyt dużo azotu, ich liście nadmiernie się rozrosną, przez co będą mieć mniejszą szansę przetrwać zimę. Pogorszy to też ich smak.
Susza nie jest groźna dla ziół, ale to nie znaczy, że nie trzeba ich podlewać - zwłaszcza jeśli rosną w bezpośrednim słońcu i nie chroni ich cień drzew i krzewów. Podlewaj rośliny kilka razy w tygodniu w najcieplejsze dni, rzadziej w czasie zimnych i deszczowych tygodni.
Ogródki ziołowe są odporne na szkodniki. Melisę lub estragon mogą zaatakować mszyce, szybko uciekną, jeśli spryskasz liście wodą pod ciśnieniem.
Zioła zetnij już wiosną. Te, z których wyrosną nowe pędy, przytnij równo z podłożem, bardziej zdrewniałe rodzaje, np. hyzop lekarski, szałwię, tymianek, lawendę i rozmaryn, ścinaj do połowy - nigdy bardziej.
Zioła preferujące półcień: oregano, lubczyk, kolendra, estragon, melisa, macierzanka cytrynowa, mięta i marchewnik anyżowy.
Zioła preferujące dużo słońca: chili, lawenda, hyzop lekarski, rozmaryn, szałwia i cząber.
Zioła, które wabią motple: tymianek, szałwia, mięta, hyzop lekarski, bazylia, melisa cytrynowa, cząber i oregano.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |