Drewno na zimę kominkowe
Zbliżająca sie zima przypomina nam, że czas przygotować opał. Dobrym rozwiązaniem jest rąbanie drewna w lesie zimą. Rozszczepianie i suszenie możemy wykonać wraz ze zbliżającą się wiosną. Tak przygotowane, suche drewno będzie można wykorzystać już w kolejnym roku.
Najlepiej jest wykorzystywać drewno gatunków drzew twardych, takich jak buk, dąb lub brzoza, które palą się powoli i oddają duże ilości ciepła. Przypominamy, że należy nimi palić, gdy drewno będzie dostatecznie suche.
Zakupując drewno najlepiej wybrać brzozę, buk lub dąb. Raczej unikamy świerka, sosny i modrzewia.
BRZOZA. To jeden z najlepszych rodzajów drewna opałowego. Charakteryzuje się długim wzrostem i spala się powoli, dając dużo ciepła. Ciekawostką jest, że brzoza pali się, nie sypiąc iskier, dzięki czemu świetnie się sprawdza w otwartych kominkach. Wysokokaloryczna.
DĄB. Podobnie jak brzoza jest uznawany za doskonałe drewno opałowe. Dąb z powodu wysokiej zawartości taniny schnie powoli i żeby wyschnąć, powinien przeleżeć 2-3 lata. Dąb wymaga więcej tlenu przy spalaniu niż przykładowo buk. Wysokokaloryczny.
ŚWIERK. Pali się, wydając charakterystyczne trzaski, sypie wokół siebie rozpryski iskier. Paląc nim trzeba uważać aby nie doszło do zapłonu rzeczy wokół kominka. Czasami drewno świerkowe sprawdza się lepiej niż droższe drewno drzew liściastych (wyłącznie w zamkniętych kominkach), ponieważ jest tańsze i szybciej wysycha. Średniokaloryczne.
SOSNA. Drewno sosnowe podobnie jak drewno świerkowe sypie iskrami, dlatego nie nadaje się do otwartych kominków. Zaletą jego jest to, że szybko wysycha i przyjemnie pachnie. Średniokaloryczne.
MODRZEW. Podobnie jak świerk i sosna sypie iskrami. Najlepiej nadaje się do zamkniętych kominków. Jego zaletą jest łatwość rozszczepienia i rozpalenia. Średniokaloryczne.
KLON. Jako drewno kominkowe jest rzadko używane, choć pali się dobrze. Wysokokaloryczne.
BUK. Drewno posiadające dużo zalet. Dobre i wydajne, łatwe w przechowywaniu i użytkowaniu. Powinno schnąć przez co najmniej 2 lata. Doskonałe do zamkniętych i otwartych kominków. Wysokokaloryczne.
OLCHA. Jedno z najmniej kalorycznych drzew liściastych. Czas suszenia powinien wynosić około 1,5 roku. Niskokaloryczne.
JESION. Pali się równie dobrze jak dąb i buk. Pnie są trudne do rozszczepienia i dlatego są rzadko używane jako drewno opałowe. Czas suszenia: 2 lata. Wysokokaloryczne.
WIERZBA. Rośnie bardzo szybko, czasem 1-2 metry na rok. Niskokaloryczna.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |