Składowanie i suszenie drewna
Ścięte pnie drzew należy wywieźć z lasu możliwie szybko. Należy również jak najszybciej rozłupać drewno. Im szybciej rozpocznie się proces suszenia, tym lepiej.
Rozłupane drewno musimy tak ułożyć aby proces suszenia przebiegał jak najszybciej. Drewno nie powinno się kłaść bezpośrednio na ziemi bo szybko zbutwieje. Pod drewno możemy podłożyć folię. Najniższą warstwę drewna układamy korą do dołu. Rozłupane drewno składuj na żerdziach lub kłodach.
Najlepiej pozyskiwać drzewa od listopada do marca, kiedy pnie zawierają minimalną ilość wody i szybko wysychają. Świeże drewno powinno wysychać przez 2 lata, są jednak gatunki drzew które potrzebują dłuższego okresu schnięcia. Przykładem jest tutaj na przykład dąb (3 lata schnięcia). Im większa gęstość drewna, tym dłuższy czas schnięcia.
Ważnym parametrem, jeśli chodzi o kaloryczność drewna, jest wilgotność resztkowa, czyli to, ile wilgoci znajduje się wciąż w drewnie, gdy uznamy je za suche. Zimą wiele rodzajów drewna zawiera około 50% wody. Jeśli mimo to pali się wilgotnym drewnem, wilgoć musi najpierw odparować, zanim drewno będzie palić się efektywnie. Poza niską sprawnością spalania mokre drewno intensywnie kopci. Spalanie jest niecałkowite i wzrasta ilość popiołów i sadzy wypuszczanych w powietrze prosto przez komin, co jest szkodliwe dla środowiska.
Polana najlepiej układać od strony południowej, również w miejscu wystawionym na wiatr. W przypadku gdy układamy je przy ścianie robimy miedzy nią a polanami szczelinę dla lepszego obiegu powietrza. W miarę możliwości dobrze jest wykonać prowizoryczne zadaszenie.
Dobrym sposobem układania polan jest tak zwany stos. Stos układa się w okrąg, wypełniając wolną przestrzeń w środku mniejszymi kawałkami. Ostatnią warstwę polan ułóż tak jak dachówki, po których będzie mógł spływać śnieg i deszcz.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |