Przycinanie drzew
Cięcia pielęgnacyjne mają na celu doprowadzenie większej ilości światła i powietrza w gęste korony drzew. Aby uzyskać pożądany efekt czasami wystarczy wyciąć jedną dużą gałąź, czasami trzeba wyciąć nieco więcej. Efekty cięć warto obejrzeć z oddali, wówczas lepiej widać, które gałęzie należy jeszcze wyciąć.
Cięcia pielęgnacyjne wykonać możemy w różnych okresach czasu. Zima to bardzo dobry czas, bo w ogrodzie nie ma zbyt dużo pracy, natomiast przycinanie letnie (lipiec-sierpień-wrzesień) pozwala uzyskać natychmiastowy efekt w postaci rozrzedzenia gęstej korony i osłabienia nowych przyrośli.
Osobiście zwykle przycinam drzewa w słoneczny dzień pod koniec zimy. Przycinanie pozwala rozrzedzić koronę i stworzyć odpowiednio dużo wolnego miejsca na nowe przyrosty.
Przycinanie pielęgnacyjne należy wykonać w odpowiedni sposób. Ponieważ złe wykonanie prowadzi do chorób i przedwczesnego obumierania drzew. Gałąź należy przycinać tuż nad odgałęzieniem, tam gdzie łączy się ona z pniem. W tym miejscu istnieje największa szansa, że rana się zregeneruje, a w uszkodzone miejsce dopłyną bogate w składniki odżywcze soki. Jeśli utniesz gałąź zbyt blisko pnia, miejsce cięcia może zaatakować zgnilizna, a jeśli zbyt daleko (5-10 cm) w odgałęzienie może dostać się grzyb. Przytnij najpierw gałąź daleko od pnia, żeby uniknąć pękania drewna, a następnie wykonaj kolejne cięcie, tym razem bliżej, pod tym samym kątem co reszta gałęzi.
Usuwamy gałęzie, które rosną do jej środka. Gałęzie powinny rosnąć na zewnątrz. Rozrzedź koronę od strony południowej i lepiej przycinaj stopniowo, poprawiając w razie potrzeby latem.
Zachowaj gałęzie boczne rosnące poziomo i lekko ku górze, zwłaszcza gałęzie wyrastające na wysokości dogodnej do zbierania owoców. Usuń pionowe odrosty (długie odrosty wyrastające z grubych gałęzi) i wszystkie inne, rosnące pionowo i prosto w górę. Usuwamy również gałęzie rosnące nisko.
Jeśli przycinasz drzewa zimą, to dobra okazja do zebranie zrazów, zanim wiosna obudzi je do życia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |